






پرداخت اقساطی
۳۹۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان
ویژگی ها
۴۳۶,۸۰۰,۰۰۰ تومان
۳۱۵,۱۲۰,۰۰۰ تومان
۱۷۸,۲۵۰,۰۰۰ تومان
| وزن دستگاه | 1 کیلوگرم |
|---|---|
| سازنده پردازنده | Intel |
| مدل پردازنده | 258V |
| پردازنده | Core Ultra 7 |
| فرکانس پردازنده | Up To 4.8GHz |
| تعداد هسته | 8 هسته |
| تعداد رشته | 8 |
| حافظه کش | 12 مگابایت |
| ظرفیت حافظه رم | 32GB |
| نوع حافظه رم | LPDDR5X |
| قابلیت ارتقای رم | ✖ |
| ظرفیت حافظه SSD | 512GB |
| ظرفیت حافظه HDD | ✖ |
| سازنده کارت گرافیک | Intel |
| مدل گرافیک | Intel Arc |
| ظرفیت کارت گرافیک | بدون حافظه اختصاصی |
| نوع حافظه گرافیک | ✖ |
| توان مصرفی کارت گرافیک | 37W |
| فناوری های گرافیک | AV1, RAY TARCING ضعیف, XeSS |
| رابط دایرکت | 12.2 |
| نوع صفحه نمایش | OLED |
| اندازه صفحه نمایش | 14 اینچ |
| دقت صفحه نمایش | 2880×1800 |
| نرخ بروز رسانی نمایشگر | 120Hz |
| صفحه نمایش لمسی | ✔ |
| پوشش صفحه نمایش | شفاف |
| چرخش 360 درجه | ✖ |
| حداکثر روشنایی | 500 نیت |
| نوع اسپیکر | Stereo Speaker |
| تعداد اسپیکر | 2 عدد |
| نوع باتری | لیتیوم پلیمری |
| ظرفیت باتری | 57Wh |
| میزان شارژدهی | حدود 10 الی 12 ساعت |
| پورت USB 3.0 | 2 عدد |
| پورت USB Type-C | 2 عدد |
| پورت HDMI | ✔ |
| پورت Mini Display | ✖ |
| پورت VGA | ✖ |
| نور صفحه کیبورد | ✔ |
| درایو نوری | ✖ |
| وای فای | ✔ |
| وبکم | 1080P |
| حسگر اثر انگشت | ✔ |
| سیستم عامل | ویندوز 11 |
پیکربندی مشخص: پردازنده Intel Core Ultra 7 258V (معماری Lunar Lake، نسل دوم) – 32 گیگابایت رم LPDDR5x-8533 – 512 گیگابایت SSD NVMe PCIe 5.0 – صفحهنمایش 14 اینچی OLED لمسی با رزولوشن 2.8K (2880×1800)، نرخ نوسازی 120 هرتز، روشنایی 400 نیت و پشتیبانی از طیف رنگی 100% DCI-P3 – گرافیک یکپارچه Intel Arc Graphics 140V – ویندوز 11 پرو – گارانتی 1 ساله
لپتاپ Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 با مدل 21NS0014US، جدیدترین و پیشرفتهترین نسل از پرچمدار سری ThinkPad لنوو است که در نیمه دوم سال 2024 با معماری انقلابی Lunar Lake اینتل روانه بازار شده است. وزن تنها 980 گرم و بدنه ساخته شده از الیاف کربن و آلیاژ منیزیم، این دستگاه را به یکی از سبکترین لپتاپهای 14 اینچی حرفهای جهان تبدیل کرده است. پردازنده Intel Core Ultra 7 258V با 8 هسته (4 هسته Performance با فرکانس بوست 4.80 گیگاهرتز و 4 هسته Low Power Efficient با فرکانس حداکثر 3.70 گیگاهرتز) و 8 رشته، همراه با 32 گیگابایت رم فوق سریع LPDDR5x-8533 که مستقیماً روی بسته پردازنده قرار گرفته، تأخیر حافظه را به حداقل رسانده و پهنای باند چشمگیری فراهم کرده است. صفحهنمایش 14 اینچی OLED لمسی با رزولوشن 2.8K، نرخ نوسازی 120 هرتز، کنتراست بینهایت OLED، طیف رنگی گسترده 100% DCI-P3 و روشنایی 400 نیت یک جهش کیفی نسبت به نسلهای قبل محسوب میشود و تجربه بصری فوقالعادهای را برای طراحان گرافیک، تدوینگران و کاربران حرفهای فراهم میآورد. در ادامه، با نقد و بررسی دقیق مشخصات فنی، میزان قدرت و ضعف این دستگاه در کاربریهای مختلف مشخص میشود.
| مشخصه | جزئیات فنی |
|---|---|
| وزن | 0.98 کیلوگرم (حدود 980 گرم) |
| جنس بدنه | الیاف کربن (کربن فایبر) + آلیاژ منیزیم – گواهی استحکام MIL-STD-810H |
| پردازنده | Intel Core Ultra 7 258V (معماری Lunar Lake، نسل دوم) – 8 هسته (4 هسته Performance + 4 هسته Low Power Efficient) – 8 رشته – حداکثر فرکانس 4.80 گیگاهرتز – حافظه کش 12 مگابایت – توان پایه 17 وات |
| واحد پردازش عصبی (NPU) | Intel AI Boost – توان 47 TOPS (عملیات بر ثانیه) – تأیید شده به عنوان Copilot+ PC |
| حافظه رم | 32 گیگابایت LPDDR5x با سرعت 8533 MT/s (روش MoP – بدون اسلات رم، غیر قابل ارتقا) |
| حافظه داخلی | 512 گیگابایت SSD NVMe M.2 2280 PCIe 5.0×4 – قابل ارتقا (تا 2 ترابایت) |
| گرافیک | Intel Arc Graphics 140V (معماری Xe2، بر پایه Battlemage) – 8 هسته Xe – حافظه اشتراکی از رم با پهنای باند بسیار بالا – پشتیبانی از AV1 encode/decode |
| صفحهنمایش | 14 اینچ OLED لمسی – رزولوشن 2880 در 1800 پیکسل (2.8K) – نسبت 16:10 – نرخ نوسازی 120 هرتز – زمان پاسخگویی 0.2 میلیثانیه – روشنایی 400 نیت – پوشش رنگ 100 درصد DCI-P3 – پشتیبانی از Dolby Vision و DisplayHDR True Black 500 – گواهی TÜV Rheinland برای کاهش نور آبی |
| باتری | 57 وات ساعت – عمر باتور در پخش ویدیو تا 20.75 ساعت – شارژ سریع 65 وات (80 درصد در 60 دقیقه) |
| درگاهها | 2 درگاه Thunderbolt 4 با USB-C (40 گیگابیت بر ثانیه، DisplayPort 2.1، Power Delivery 3.0)، 1 درگاه USB-A (5 گیگابیت بر ثانیه)، 1 خروجی HDMI 2.1 (4K@60Hz)، 1 جک 3.5 میلیمتر صدا |
| ارتباطات بیسیم | Intel Wi-Fi 7 BE201 (802.11be 2×2) – بلوتوث 5.4 |
| وب کم | FHD 1080p + IR مادون قرمز – دارای شاتر فیزیکی حریم خصوصی |
| امنیت | حسگر اثر انگشت (سنسور لمسی، Match-on-Chip) – تشخیص چهره Windows Hello – ماژول TPM 2.0 – سنسور حضور کاربر – ThinkShield |
| صفحه کلید | صفحه کلید ضد نفوذ مایعات با نور پس زمینه سفید – چیدمان انگلیسی – دارای TrackPoint قرمز – تاچپد لمسی (Haptic Touchpad) |
| صدا | بلندگوهای استریو 2×2 وات با Dolby Atmos – میکروفون دوگانه 360 درجه |
| سیستم عامل | Windows 11 Pro |
| گارانتی | 1 سال (قابل ارتقا) |
| اقلام همراه | آداپتور 65 وات USB-C، کابل برق |
نکات فنی مهم درباره صفحهنمایش OLED و قابلیت ارتقا: مهمترین تفاوت این مدل (21NS0014US) با سایر پیکربندیهای X1 Carbon Gen 13، صفحهنمایش خیرهکننده OLED 2.8K با نرخ نوسازی 120 هرتز و طیف رنگی 100% DCI-P3 است. این صفحهنمایش نسبت به نسخه IPS معمولی (Full HD، 60 هرتز، 100% sRGB) یک جهش کیفی عظیم محسوب میشود و کنتراست بینهایت، مشکی مطلق و رنگهای زنده و اشباعشده را به ارمغان میآورد. برای طراحان گرافیک، تدوینگران و هر کاربر حرفهای که به دقت رنگ و کیفیت تصویر اهمیت میدهد، این نمایشگر یک نیروگاه بصری قابل حمل است. حافظه رم 32 گیگابایت به صورت لحیم شده روی برد (روش MoP) قرار دارد و قابلیت ارتقا ندارد؛ بنابراین انتخاب این پیکربندی در زمان خرید برای کاربران حرفهای که قصد استفاده 4 تا 5 ساله دارند، یک سرمایهگذاری هوشمندانه محسوب میشود. حافظه ذخیرهسازی 512 گیگابایت SSD PCIe 5.0 با سرعت فوقالعاده است و تا 2 ترابایت قابل ارتقا میباشد. وزن تنها 980 گرم و بدنه کربن فایبر و منیزیم این لپتاپ را به یکی از سبکترین و مستحکمترین دستگاههای تجاری جهان تبدیل کرده است. پردازنده Core Ultra 7 258V با واحد پردازش عصبی 47 TOPS به طور کامل استاندارد مایکروسافت برای Copilot+ PC را پشتیبانی میکند و قابلیتهایی مانند Windows Recall (جستجوی تاریخچه کامل دستگاه با زبان طبیعی محلی و آفلاین)، Live Captions (زیرنویس و ترجمه زنده جلسات)، Cocreator در Paint (تولید تصویر با هوش مصنوعی محلی) و Windows Studio Effects پیشرفته را بدون نیاز به اینترنت و با مصرف انرژی بسیار پایین اجرا مینماید.
نتیجه نقد و بررسی: این لپتاپ فراتر از یک ابزار اداری معمولی، یک شاهکار مهندسی در طراحی لپتاپهای فوق قابل حمل است. وزن تنها 980 گرم، استحکام نظامی، صفحه کلید بینظیر، امنیت پیشرفته و صفحهنمایش OLED خیرهکننده، آن را ایدهآلترین انتخاب ممکن برای مدیران ارشد، حسابداران، تحلیلگران مالی، وکلا، مشاوران و هر کاربر حرفهای که حداکثر تحرک و کیفیت بصری را با قدرت پردازشی بالا میخواهد، ساخته است. این دستگاه برای کاربرانی که ساعتهای طولانی با اسناد متنی، صفحات گسترده و ایمیل کار میکنند و همچنین برای کسانی که به دقت رنگ و وضوح تصویر بالا نیاز دارند، یک سرمایهگذاری بینظیر محسوب میشود.
صفحه کلید سری ThinkPad همچنان بهترین صفحه کلید در جهان لپتاپها شناخته میشود. کلیدها با عمق حرکت 1.5 میلیمتر، بازخورد لمسی عالی، فاصله استاندارد و نور پس زمینه سفید، ساعتها تایپ بدون خستگی را ممکن میکنند. نقطه قرمز نمادین TrackPoint و تاچپد لمسی (Haptic Touchpad) دو روش برای ناوبری دقیق بدون نیاز به ماوس خارجی ارائه میدهند. مجموعه امنیتی ThinkShield شامل حسگر اثر انگشت جدید (نصب شده در کلید صفحه کلید، با فناوری Match-on-Chip برای ذخیره اطلاعات در تراشه امنیتی جداگانه)، وب کم FHD 1080p + IR با شاتر فیزیکی، تشخیص چهره Windows Hello حتی در نور کم، ماژول TPM 2.0 برای رمزنگاری اطلاعات و سنسور حضور کاربر (Human Presence Detection) که با نزدیک شدن کاربر صفحه را روشن و با فاصله گرفتن کاربر قفل میکند، امنیت و بهرهوری اداری را تضمین میکنند. پردازنده 8 هستهای Core Ultra 7 258V با رم 32 گیگابایتی اجرای همزمان چندین نرمافزار آفیس (Word با اسناد 500 صفحهای، Excel با مدلهای مالی حاوی دهها شیت، PowerPoint با تصاویر با کیفیت بالا)، بیش از 70 زبانه مرورگر کروم، جلسات ویدیویی (Microsoft Teams، Zoom، WebEx) و نرمافزارهای حسابداری و مدیریت پروژه را بدون کوچکترین کندی ممکن میکند. NPU 47 TOPS قابلیتهای Windows Studio Effects (محو کردن پس زمینه با کیفیت حرفهای، تماس چشمی طبیعی، قاببندی خودکار و دنبال کردن سوژه) را با مصرف انرژی بسیار پایین و بدون اشغال پردازنده اصلی اجرا میکند و عمر باتری را در جلسات کاری طولانی حفظ مینماید. کیفیت تماس ویدیویی به لطف NPU و میکروفون دوگانه 360 درجه با Dolby Voice، در سطح استودیویی است و نویز پس زمینه (تایپ، صحبت دیگران، صدای کولر) به طور کامل حذف میشود. مجموعه درگاههای کامل (2 عدد Thunderbolt 4 و 1 عدد USB-A و HDMI 2.1) نیاز به آداپتور جداگانه در جلسات کاری را برطرف کرده است. نقطه ضعف اصلی قیمت بسیار بالا و حافظه رم غیر قابل ارتقا است (هرچند 32 گیگابایت برای کارهای اداری تا سالها کافی است).
نتیجه نقد و بررسی: توان سخت افزاری این لپتاپ برای کاربری خانگی معمولی بسیار فراتر از نیاز است و قیمت آن نیز بسیار بالاست. با این حال، برای کاربران خانگی با بودجه آزاد که صفحهنمایش OLED خیرهکننده (2.8K، 120Hz، 100% DCI-P3)، وزن کمتر از یک کیلوگرم، صفحه کلید بینظیر و عمر باتری فوقالعاده (تا 20 ساعت) برایشان اولویت دارد، این دستگاه یک انتخاب لوکس، بینظیر و فراتر از هر لپتاپ مصرفی دیگری در بازار است.
برای وب گردی روزانه، تماشای فیلم و سریال با کیفیت 4K از سرویسهای استریم (با پشتیبانی سخت افزاری از کدک AV1 که مصرف داده و باتری را کاهش میدهد)، استفاده از شبکههای اجتماعی، مدیریت ایمیل، تماشای ویدیوهای یوتیوب و نتفلیکس و تماسهای ویدیویی با خانواده، پردازنده Core Ultra 7 258V و 32 گیگابایت رم عملکردی کاملاً روان و بینقص ارائه میدهند. اما نقطه مرکزی این دستگاه برای کاربر خانگی، صفحهنمایش OLED 2.8K لمسی 120 هرتز است. این صفحهنمایش تجربه تماشای فیلم و سریال را به سطح کاملاً جدیدی ارتقا میدهد:
کنتراست بینهایت OLED: مشکیها واقعاً سیاه و خاموش هستند و تصاویری با عمق و واقعگرایی بینظیر ارائه میدهند.
طیف رنگی 100% DCI-P3: رنگها فوقالعاده زنده، اشباع و واقعی هستند؛ تماشای محتوای HDR روی این نمایشگر یک لذت بصری محض است.
نرخ نوسازی 120 هرتز: جابجایی در صفحات وب، اسکرول کردن مقالات طولانی و انیمیشنهای ویندوز به طرز چشمگیری روان و بدون لکنت هستند.
وضوح 2.8K: تراکم پیکسلی بسیار بالا (حدود 242 پیکسل در اینچ) به این معناست که متنها فوقالعاده شارپ و خوانا هستند.
صفحه لمسی: بزرگنمایی با دو انگشت روی نقشه، عکسها و صفحات وب، اسکرول با کشیدن انگشت و تعامل مستقیم با محتوا تجربه کاربری را لذتبخش میکند.
روشنایی 400 نیت: برای استفاده در محیطهای داخلی با نور معمولی کافی است، اما در مقایسه با نسخه 500 نیتی IPS کمی پایینتر است.
عمر باتری استثنایی این لپتاپ به لطف پردازنده کم مصرف Lunar Lake، در آزمایش پخش ویدیو تا 20.75 ساعت دوام آورده است. یعنی با یک بار شارژ میتوانید چندین روز استفاده معمولی خانگی یا یک سفر کاری طولانی [مانند یک پرواز 15 ساعته] را بدون نگرانی از تمام شدن باتری سپری کنید. وزن تنها 980 گرم آن را به یکی از سبکترین لپتاپهای قابل حمل در جهان تبدیل کرده است و به راحتی در هر کیف و کولهای جای میگیرد. عیب اصلی قیمت بسیار بالا است که با توجه به توان بیش از حد نیاز، خرید آن را به یک سرمایهگذاری لوکس و بلندمدت برای کاربرانی تبدیل میکند که به دنبال بهترین تجربه بصری و بالاترین کیفیت ساخت هستند.
نتیجه نقد و بررسی: این لپتاپ شاید لوکسترین، پیشرفتهترین و جذابترین گزینه برای دانشجویان به ویژه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری و رشتههای هنری، معماری و رسانه باشد. وزن فوق العاده سبک (980 گرم)، عمر باتری استثنایی (تا 20 ساعت) به این معناست که میتوانید یک روز کامل درسی (تا 10 تا 12 ساعت) را بدون حمل شارژر و بدون احساس خستگی سپری کنید. صفحهنمایش OLED 2.8K 120Hz آن برای دانشجویان معماری، طراحی گرافیک، هنرهای دیجیتال و رسانه یک رویای واقعی است. با این حال، قیمت بسیار بالا (چندین برابر لپتاپهای دانشجویی معمولی) یک مانع بزرگ برای اکثر دانشجویان است.
صفحه کلید ThinkPad برای دانشجویانی که ساعتها پایاننامه، گزارش و کد مینویسند، یک موهبت واقعی است و خستگی تایپ را به حداقل میرساند. صفحهنمایش OLED لمسی 2.8K با نرخ نوسازی 120 هرتز و دقت رنگ فوقالعاده (100% DCI-P3) برای مطالعه مقالات علمی (با متنهای بسیار شارپ)، مشاهده فیلمهای آموزشی با جزئیات بالا، کار با نرمافزارهای گرافیکی (Adobe Creative Cloud) و یادداشتبرداری با قلم (در صورت خرید قلم مجزا) بینظیر است. 32 گیگابایت رم برای چندوظیفگی همزمان چندین IDE برنامهنویسی (Visual Studio, PyCharm, IntelliJ)، دهها زبانه مرورگر مقالات علمی، پایگاه داده محلی و نرمافزارهای مدیریت مراجع (Zotero، EndNote) بیش از اندازه کافی است. NPU 47 TOPS به دانشجویان هوش مصنوعی، علوم داده و کامپیوتر امکان میدهد مدلهای زبانی کوچک (مانند Llama 3 8B و Phi-3-mini) را به صورت محلی و آفلاین روی لپتاپ اجرا کنند و پروژههای هوش مصنوعی خود را توسعه دهند. با این حال، دانشجویانی که به رندرینگ سه بعدی سنگین در نرمافزارهایی مانند بلندر، SolidWorks یا 3ds Max نیاز دارند باید به سراغ لپتاپهای مجهز به کارت گرافیک مجزا (مانند سری Legion یا ThinkPad P1) بروند، زیرا گرافیک یکپارچه Intel Arc 140V (هرچند قدرتمند برای یک iGPU) برای این کارها کافی نیست. سنسور حضور کاربر باعث میشود با ترک صندلی کتابخانه، لپتاپ به طور خودکار قفل شود و امنیت اطلاعات شما تضمین گردد.
نتیجه نقد و بررسی: این لپتاپ با پردازنده قدرتمند Lunar Lake در عین مصرف انرژی پایین، رم فوق سریع 32 گیگابایتی و NPU 47 TOPS برای مهندسینی که به قابلیت حمل بالا و هوش مصنوعی محلی نیاز دارند، یک انتخاب عالی و انقلابی محسوب میشود. با این حال، برای مهندسینی که به محاسبات GPU سنگین (رندرینگ سه بعدی حرفهای، یادگیری عمیق با شبکههای عصبی بزرگ در مقیاس صنعتی) نیاز دارند، مناسب نیست.
قابلیت ارتقای حافظه SSD تا 2 ترابایت (PCIe 5.0 با سرعت فوقالعاده) و 4 هستههای قدرتمند Performance این پردازنده برای کامپایل کد (حتی چندین پروژه بزرگ همزمان)، اجرای پایگاه داده محلی و شبیهسازیهای CPU محور عالی است. NPU 47 TOPS یک مزیت بزرگ برای مهندسان هوش مصنوعی و یادگیری ماشین است (امکان تست و توسعه مدلهای کوچک تا متوسط به صورت محلی بدون نیاز به سرورهای ابری)، اما برای مدلسازی سه بعدی پیچیده در نرمافزارهایی مانند SolidWorks، CATIA یا NX با مونتاژهای بزرگ (بیش از 300 قطعه و سطوح منحنی پیچیده) گرافیک Intel Arc 140V عملکرد محدودی دارد و نرخ فریم به زیر 25-30 میرسد. همچنین برای یادگیری عمیق حرفهای با شبکههای عصبی بزرگ (بیش از 100 میلیون پارامتر) که نیاز به حافظه ویدیویی اختصاصی و قدرت محاسباتی CUDA دارند، کارت گرافیک مجزا (مانند RTX 4060 یا بالاتر) ضروری است. نمایشگر OLED با دقت رنگ 100% DCI-P3 برای مهندسینی که با مدلهای رنگی، شبیهسازیهای گرافیکی و خروجیهای بصری کار میکنند یک مزیت فوقالعاده است و جزئیات را با کیفیت بینظیری نمایش میدهد.
نتیجه نقد و بررسی: این لپتاپ با صفحهنمایش OLED 2.8K 120Hz با پوشش رنگی 100% DCI-P3، کنتراست بینهایت، 32 گیگابایت رم پرسرعت و پردازنده قوی، برای طراحان گرافیک دو بعدی حرفهای و عکاسان حرفهای ویرایشگر RAW، یک ایستگاه کاری همراه بینظیر و رویایی در کلاس لپتاپهای فوق سبک است. صفحهنمایش لمسی تعامل مستقیم با آثار هنری را ممکن میکند و NPU 47 TOPS عملیات هوش مصنوعی سنگین فتوشاپ و لایتروم را با سرعت فوقالعاده و مصرف انرژی کم اجرا میکند.
این صفحهنمایش OLED 2.8K بزرگترین نقطه قوت این دستگاه برای طراحان گرافیک است. پوشش 100% طیف رنگی DCI-P3 (واقعی) و کنتراست بینهایت OLED به این معناست که رنگها فوقالعاده زنده و دقیق هستند، مشکیها واقعاً سیاه و خاموش هستند و جزئیات در سایهها و هایلایتها به وضوح قابل مشاهده میباشند. برای عکاسانی که با فایلهای RAW و ویرایش رنگهای ظریف کار میکنند، این صفحهنمایش یک ابزار قدرتمند و قابل حمل است. نرخ نوسازی 120 هرتز جابجایی بین لایههای فتوشاپ و زوم کردن را فوقالعاده روان میکند. NPU 47 TOPS عملیات سنگین هوش مصنوعی فتوشاپ و لایتروم مانند انتخاب سوژه با حداکثر دقت (حتی روی مدلهای موی پیچیده)، کاهش نویز هوشمند (AI Denoise) در لایتروم، رنگآمیزی خودکار صحنهها، حذف اشیاء با Content-Aware Fill و افزایش مقیاس با Super Resolution را با سرعت خیرهکننده و مصرف انرژی کم (بدون نیاز به اینترنت و به صورت محلی) انجام میدهد. عملیاتی که روی لپتاپهای قدیمی ممکن است 15 تا 20 ثانیه زمان ببرد، روی این دستگاه در 1 تا 2 ثانیه انجام میشود. 32 گیگابایت رم پرسرعت اجازه میدهد فایلهای فتوشاپ با بیش از 120 لایه و وضوح 8K را بدون کوچکترین کندی باز کنید. صفحه کلید بینظیر و تاچپد بزرگ، کار با نرمافزارهای گرافیکی را لذت بخش میکند. با این حال، برای کارهای چاپ حرفهای که نیاز به کالیبراسیون دقیق رنگ و تطابق با استانداردهای Pantone/CMYK دارند، هرچند نمایشگر OLED بسیار خوب است، باز هم مانیتور خارجی حرفهای (مثل Eizo ColorEdge یا BenQ SW) همراه با حسگر کالیبراسیون سخت افزاری توصیه میشود. اما به عنوان یک لپتاپ همراه برای مشاهده و ویرایش اولیه، چیزی فراتر از این وجود ندارد. حافظه SSD 512 گیگابایت پایه است و برای کتابخانههای بزرگ عکس (چندین ترابایت) به سرعت محدود میشود؛ ارتقا به 1 یا 2 ترابایت توصیه میگردد.
نتیجه نقد و بررسی: این لپتاپ برای طراحی سه بعدی حرفهای، رندرینگ GPU سنگین، انیمیشنسازی و شبیهسازیهای فیزیک به هیچ وجه مناسب نیست و اکیداً توصیه نمیشود. اگر تخصص اصلی شما این حوزه است (هنرمند سه بعدی حرفهای، انیمیتور استودیویی، معمار با پروژههای رندرینگ واقعگرایانه)، لپتاپ با کارت گرافیک مجزا (مانند ThinkPad P1 با RTX 4080/4090 یا Legion با RTX 4080/4090) تهیه کنید. با این حال، اگر دانشجوی سال اول معماری یا طراحی صنعتی هستید که فقط مدلسازی ساده آموزشی (مکعب، کره، ترکیبات ساده) انجام میدهد و رندر نهایی حرفهای ندارید، این لپتاپ برای 6 تا 12 ماه اول ممکن قابل قبول باشد، اما به محض ورود به پروژههای واقعی، محدودیت آن را شدیداً احساس خواهید کرد.
علیرغم پیشرفت چشمگیر گرافیک Intel Arc 140V، قدرت آن (حداکثر 2 ترافلاپ، معادل GTX 1650 Ti) هنوز برای بارهای کاری سه بعدی حرفهای کافی نیست. نمایشگر OLED با دقت رنگ عالی برای مشاهده متریال و نور مناسب است، اما گرافیک قدرت رندرینگ GPU را ندارد. رندر GPU در بلندر (Cycles) و سایر موتورها نسبت به لپتاپهای مجهز به RTX 4060 لپ تاپی حدود 4 تا 6 برابر کندتر است و رندر صحنههای پیچیده به ساعتها زمان نیاز دارد.
نتیجه نقد و بررسی: این لپتاپ برای تدوین ویدیوهای فول اچ دی (1080p) حرفهای عالی است و با رم 32 گیگابایت و پردازنده Lunar Lake میتواند برای پروژههای 4K سبک تا متوسط (حداکثر 2 لایه با افکتهای ساده) عملکرد قابل قبولی داشته باشد. اما برای تدوین حرفهای 4K با چند لایه سنگین و افکتهای زمانبر، خروجی فشرده (رندر سریع) و درجهبندی رنگ حرفهای، لپتاپ با کارت گرافیک مجزا (مانند RTX 4060 یا بالاتر) و نمایشگر مرجع اکسترنال ضروری است. برای تدوین 8K یا کار با فایلهای RAW خام (مانند RED یا ARRIRAW)، این دستگاه اصلاً مناسب نیست.
گرافیک Arc 140V از رمزگذاری و رمزگشایی سخت افزاری کدکهای AV1، H.264 و H.265 پشتیبانی میکند که خروجی ویدیوها با فرمت AV1 (فرمت مدرن یوتیوب و نتفلیکس که حجم فایل را تا 30 درصد کاهش میدهد و کیفیت را حفظ میکند) را بسیار سریع میکند. پخش (پلیبک) ویدیوهای 4K فشرده با کدک H.265 بدون افت فریم انجام میشود. NPU 47 TOPS قابلیتهای هوش مصنوعی پریمیر پرو (Auto Reframe برای تغییر نسبت تصویر به 9:16 یا 1:1، Scene Edit Detection برای تشخیص خودکار برشها، Enhance Speech برای حذف نویز گفتگو) را با مصرف انرژی کم شتاب میدهد. صفحهنمایش OLED 2.8K 120Hz با پوشش 100% DCI-P3 برای مشاهده اولیه ویدیو، درجهبندی رنگ غیرحرفهای (برای ویدیوهای یوتیوب و شبکههای اجتماعی) و کار در محیطهای بدون مانیتور خارجی فوقالعاده است. اما برای درجهبندی رنگ حرفهای سینما و تلویزیون (Color Grading) به یک مانیتور خارجی با قابلیت کالیبراسیون سخت افزاری و پوشش رنگی گستردهتر نیاز دارید. رم 32 گیگابایت برای ویدیوهای 4K با 2 لایه و چند افکت سبک کافی است و SSD 512 گیگابایت برای فایلهای موقت ممکن است محدود باشد، اما ارتقا به 1 ترابایت یا بیشتر توصیه میشود.
زمان رندر تخمینی (بر اساس قدرت گرافیک Intel Arc 140V):
پروژه 10 دقیقهای 1080p (Full HD) با 2 لایه و افکت ساده، خروجی H.264: حدود 3 تا 5 دقیقه (لپتاپ با RTX 4060 حدود 2 دقیقه)
پروژه 10 دقیقهای 4K با 1 لایه اصلی و یک لایه متن، خروجی H.265: حدود 12 تا 18 دقیقه (لپتاپ با RTX 4060 حدود 4 تا 6 دقیقه – تفاوت حدود 3 برابر)
نتیجه نقد و بررسی: این لپتاپ مجهز به گرافیک مجتمع Intel Arc Graphics 140V با معماری Xe2 (8 هسته Xe) است که قدرتی معادل یک کارت گرافیک مجزای پایه NVIDIA GeForce GTX 1650 Ti و نزدیک به RTX 2050 دارد. با این حال، صفحهنمایش OLED 2.8K 120Hz با زمان پاسخگویی 0.2 میلیثانیه و پشتیبانی از G-SYNC، تجربه بازیهای رقابتی را (حتی با فریم پایینتر از 100) به طرز قابل توجهی روان و بدون پارگی تصویر میکند. دستهبندی عملکرد به شرح زیر است:
بازیهای قدیمی (2015-2020) و بازیهای رقابتی سبک (Esports): عملکرد عالی با تنظیمات High تا Ultra در 1080p و گاهی در 2.8K (80 تا 130 فریم). بازیهایی مانند GTA V، The Witcher 3 (نسخه 2015)، CS:GO، League of Legends، DOTA 2 و Valorant به راحتی با فریم بالا اجرا میشوند.
بازیهای نسل قبل (2020-2022) و عناوین AAA تا حدود 2022: عملکرد خوب با تنظیمات Medium در 1080p (40 تا 60 فریم) – قابل بازی و لذت بخش. عناوینی مانند Red Dead Redemption 2، Cyberpunk 2077 (بدون Ray Tracing)، Far Cry 6 و Resident Evil 8.
بازیهای جدید AAA (2023-2024): عملکرد قابل قبول با تنظیمات Low/Medium و فعال کردن FSR/XeSS (30 تا 45 فریم در 1080p) – قابل بازی اما با کاهش کیفیت و گاهی افت فریم. عناوینی مانند Hogwarts Legacy، Starfield (پس از پچهای عملکرد)، Baldur’s Gate 3 و Diablo IV.
بازیهای فوق سنگین جدید (2024-2025) و عناوین با Ray Tracing سنگین (Cyberpunk 2077 Phantom Liberty، Alan Wake 2، Black Myth: Wukong): عملکرد ضعیف تا غیر قابل بازی (20 تا 30 فریم با پایینترین تنظیمات و XeSS Performance در 900p) – برای این دسته مناسب نیست. Ray Tracing عملاً غیرقابل استفاده است (فریم زیر 15).
نکات مهم برای گیمرها:
صفحهنمایش OLED 120Hz با زمان پاسخگویی 0.2 میلیثانیه و پشتیبانی از G-SYNC، تجربه بازی را حتی با فریم متوسط بسیار روان میکند و محو شدگی تصویر (motion blur) به حداقل میرسد.
نرخ نوسازی 120 هرتز برای بازیهای رقابتی یک مزیت بزرگ است، اما گرافیک Arc 140V در برخی بازیهای سنگین قادر به رسیدن به فریم 120 نیست. با این حال، برای بازیهای رقابتی سبک (Valorant، CS2، LoL) فریم بالای 100 قابل دستیابی است.
این لپتاپ به هیچ وجه برای گیمرهای حرفهای و سنگین ساخته نشده است. هدف اصلی آن کارایی بالا در محیط کار و حمل پذیری فوق العاده است، نه بازی. اگر گاهی در سفر، محل کار یا خانه برای گذراندن وقت بازیهای سبک تا متوسط میکنید، یک گزینه ی فوقالعاده با بهترین صفحهنمایش ممکن در کلاس خود است. اما اگر یک گیمینگ لپتاپ اصلی میخواهید، به سراغ لپتاپهای مجهز به RTX 4060 یا بالاتر با نمایشگر 144/240 هرتز بروید.
XeSS (فناوری مقیاسگذاری اینتل) یک مزیت بزرگ است. بسیاری از بازیهای جدید (Cyberpunk 2077، Hogwarts Legacy، Starfield، Alan Wake 2) از XeSS پشتیبانی میکنند و میتواند نرخ فریم را 20 تا 35 درصد افزایش دهد بدون کاهش کیفیت بصری محسوس.
| دسته کاربری | میزان مناسب بودن (از 5 ستاره) | خلاصه نقد و بررسی |
|---|---|---|
| کاربری اداری و سازمانی | ★★★★★ (عالی) | سبکی بینظیر (980 گرم)، صفحه کلید عالی، امنیت پیشرفته (اثر انگشت، وب کم IR، TPM 2.0، سنسور حضور کاربر)، نمایشگر OLED خیرهکننده. از نظر قابلیت حمل و کیفیت ساخت، بهترین لپتاپ تجاری موجود است. رم غیر قابل ارتقا تنها نقطه ضعف برای سازمانهای بلندمدت است. |
| کاربری خانگی لوکس و سرگرمی | ★★★★★ (عالی) | نمایشگر OLED 2.8K 120Hz (کنتراست بینهایت، 100% DCI-P3)، وزن 980 گرم، عمر باتری استثنایی (تا 20 ساعت). قیمت بسیار بالا نقطه ضعف اصلی است. |
| دانشجویی (تحصیلات تکمیلی، معماری، هنر، هوش مصنوعی) | ★★★★★ (عالی) | ترکیبی از وزن کم، عمر باتری عالی، صفحه کلید بینظیر، نمایشگر OLED فوقالعاده و NPU 47 TOPS آن را به رویای هر دانشجوی حرفهای (به جز دانشجویان طراحی سه بعدی سنگین) تبدیل کرده است. رم غیر قابل ارتقا و قیمت بالا محدودیتهای اصلی هستند. |
| مهندسی (محاسبات CPU محور، برنامه نویسی، هوش مصنوعی محلی، CAD سبک) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | پردازنده Lunar Lake قدرتمند، 32 گیگابایت رم پرسرعت، NPU عالی (47 TOPS)، نمایشگر OLED با کیفیت عالی. برای CAD سه بعدی سنگین و یادگیری عمیق حرفهای مناسب نیست. |
| طراحی گرافیک دو بعدی و عکاسی | ★★★★★ (عالی) | نمایشگر OLED 2.8K 120Hz با پوشش 100% DCI-P3 + 32 گیگابایت رم پرسرعت + NPU برای شتاب هوش مصنوعی فتوشاپ و لایتروم – ایستگاه کاری همراه بینظیر. SSD 512 گیگابایت پایه است؛ ارتقا به 1 ترابایت یا بیشتر برای کتابخانه عکس توصیه میشود. |
| تدوین ویدیو (1080p حرفهای تا 4K سبک) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | برای 1080p عالی و برای 4K سبک (حداکثر 2 لایه) قابل قبول است. پشتیبانی از کدک AV1. نمایشگر OLED برای درجهبندی رنگ غیرحرفهای عالی است. SSD 512 گیگابایت پایه است؛ ارتقا به 1 ترابایت توصیه میشود. |
| گیمینگ (بازیهای رقابتی و عناوین AAA تا 2022) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | با Arc 140V و نمایشگر OLED 120Hz G-SYNC، بازیهای رقابتی را عالی (80-130 فریم) و عناوین AAA قدیمی را قابل قبول (40-60 فریم) اجرا میکند. تجربه بصری بینظیر از نمایشگر OLED 120Hz. |
| گیمینگ جدید AAA (2023-2024) | ★★☆☆☆ (متوسط) | عناوین سنگین جدید با تنظیمات پایین و XeSS (30-45 فریم) قابل بازی هستند اما تجربه روان و پایدار برای حرفهایها را ندارند. |
| طراحی سه بعدی حرفهای و رندرینگ GPU | ★☆☆☆☆ (ضعیف) | فاقد کارت گرافیک مجزا. گرافیک Arc 140V (حتی با معماری Xe2) برای رندرینگ GPU سنگین و مدلسازی سه بعدی حرفهای کافی نیست. اصلاً توصیه نمیشود. |
کلام پایانی:
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Aura Edition با پردازنده Core Ultra 7 258V و نمایشگر OLED 2.8K 120Hz یک لپتاپ تجاری فوقالعاده پیشرفته و سبک است که ترکیبی از قدرت پردازشی نسل جدید، بهرهوری انرژی بینظیر، صفحهنمایش رویایی (کنتراست بینهایت، 100% DCI-P3، 120Hz) و قابلیتهای هوش مصنوعی پیشرفته (NPU 47 TOPS) را در بدنهای با وزن کمتر از 1 کیلوگرم ارائه میدهد. این دستگاه مخصوص حرفهایهایی طراحی شده که حداکثر تحرک را بدون فدا کردن عملکرد، کیفیت بصری فوقالعاده و استانداردهای امنیتی ThinkPad میخواهند. رم 32 گیگابایتی (غیر قابل ارتقا، اما برای سالها کافی) و حافظه SSD 512 گیگابایت PCIe 5.0 (قابل ارتقا) نشاندهنده یک پیکربندی پایه اما بسیار قدرتمند است. نقطه قوت اصلی این نسل، نمایشگر OLED با کیفیت استثنایی، عمر باتری فوقالعاده (تا 20.75 ساعت) و وزن بینظیر 980 گرم است که تحرک و تجربه بصری را به سطح بیسابقهای ارتقا میدهد. نقاط ضعف اصلی این لپتاپ شامل قیمت بالا، حافظه رم غیر قابل ارتقا و نبود کارت گرافیک مجزا است که آن را برای گیمرهای حرفهای و طراحان سه بعدی سنگین محدود میکند.
به طور خلاصه، اگر به دنبال سبکترین لپتاپ 14 اینچی با بهترین صفحهنمایش OLED موجود در بازار (2.8K، 120Hz، 100% DCI-P3)، بادوامترین ساختار (الیاف کربن، MIL-STD-810H)، صفحه کلید بینظیر، عمر باتری فوقالعاده و قدرت هوش مصنوعی Copilot+ PC محلی هستید و بودجه کافی دارید، ThinkPad X1 Carbon Gen 13 21NS0014US بهترین انتخاب ممکن در کلاس لپتاپهای فوققابل حمل امروز است. برای کاربرانی که نیاز به کارت گرافیک مجزا، حافظه رم قابل ارتقا یا بودجه محدودتری دارند، مدلهای دیگری در سری ThinkPad (مانند سری T، P و E) یا لپتاپهای گیمینگ لنوو (سری Legion) توصیه میشود
لپ تاپ 14 اینچی لنوو مدل ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Core Ultra 7 32GB 512GB SSD Intel Arc

۳۹۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان