






پرداخت اقساطی
۳۱۵,۱۲۰,۰۰۰ تومان
ویژگی ها
۵۱۷,۹۰۰,۰۰۰ تومان
۵۱۳,۰۰۰,۰۰۰ تومان
۳۴۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان
۱۷۸,۲۵۰,۰۰۰ تومان
| وزن دستگاه | 1.6 کیلوگرم |
|---|---|
| سازنده پردازنده | Intel |
| مدل پردازنده | 155H |
| پردازنده | Core Ultra 7 |
| فرکانس پردازنده | Up To 4.8GHz |
| تعداد هسته | ۱۶ هسته |
| تعداد رشته | 22 |
| حافظه کش | 24 مگابایت |
| ظرفیت حافظه رم | 16GB |
| نوع حافظه رم | DDR5 |
| قابلیت ارتقای رم | ✔ |
| ظرفیت حافظه SSD | 512GB |
| ظرفیت حافظه HDD | ✖ |
| سازنده کارت گرافیک | Nvidia |
| مدل گرافیک | RTX 500 |
| ظرفیت کارت گرافیک | 4GB |
| نوع حافظه گرافیک | ✖ |
| توان مصرفی کارت گرافیک | 60W |
| فناوری های گرافیک | RAY TRACING, DLSS |
| رابط دایرکت | 12.2 |
| نوع صفحه نمایش | IPS |
| اندازه صفحه نمایش | 14.5 اینچ |
| دقت صفحه نمایش | 1920X1200 |
| نرخ بروز رسانی نمایشگر | 60Hz |
| صفحه نمایش لمسی | ✖ |
| پوشش صفحه نمایش | مات |
| چرخش 360 درجه | ✖ |
| حداکثر روشنایی | 300 نیت |
| نوع اسپیکر | Stereo Speaker |
| تعداد اسپیکر | 2 عدد |
| نوع باتری | لیتیوم پلیمری |
| ظرفیت باتری | 57Wh |
| میزان شارژدهی | 4 الی 6 ساعت |
| پورت USB 3.0 | 2 عدد |
| پورت USB Type-C | 2 عدد |
| پورت HDMI | ✔ |
| پورت Mini Display | ✖ |
| پورت VGA | ✖ |
| نور صفحه کیبورد | ✔ |
| درایو نوری | ✖ |
| وای فای | ✔ |
| وبکم | 1080P |
| حسگر اثر انگشت | ✔ |
| سیستم عامل | FreeDOS |
پیکربندی مشخص: پردازنده Intel Core Ultra 7 155H – 16 گیگابایت رم DDR5-5600 (قابل ارتقا) – 512 گیگابایت SSD NVMe PCIe 4.0 – کارت گرافیک مجزا NVIDIA RTX 500 Ada Generation 4GB GDDR6 – صفحه نمایش 14.5 اینچی WUXGA IPS (1920×1200) – سیستم عامل DOS – گارانتی 1 ساله
لپ تاپ Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 با کد 21G2S28D00 یک ایستگاه کاری (Mobile Workstation) حرفه ای از لنوو است که در سری ThinkPad P (محصولات حرفه ای برای مهندسان و طراحان) جای می گیرد. این لپ تاپ بدنه ای مستحکم از جنس فلز با ابعاد 325.5×227.6×18.5 میلی متر و وزن 1.61 کیلوگرم دارد.
سری ThinkPad P14s هدف خود را بر ارائه عملکرد محاسباتی قدرتمند (به ویژه در نرم افزارهای حرفه ای مهندسی و طراحی) همراه با قابلیت حمل معقول (1.61 کیلوگرم) و استانداردهای سخت افزاری ThinkPad متمرکز کرده است. برخلاف بسیاری از نسل های قبل که P14s صرفاً نسخه ای از T14 بود، در نسل پنجم با پردازنده اینتل، لنوو طراحی کاملاً اختصاصی برای این مدل در نظر گرفته است که شامل یک شاسی جدید، صفحه نمایش 14.5 اینچی (بزرگ تر از 14 اینچ مدل قبلی) و یک سیستم خنک کننده دو فن می باشد. این طراحی اختصاصی به معنای عملکرد حرارتی بهتر و قابلیت اطمینان بیشتر در بارهای کاری سنگین است.
در این نوشتار، با نقد و بررسی مشخصات فنی، میزان قدرت و ضعف این دستگاه در کاربری های مختلف (خانگی، اداری، دانشجویی، مهندسی، طراحی گرافیک و سه بعدی، تدوین ویدیو و گیمینگ) مشخص می شود.
| مشخصه | جزئیات فنی |
|---|---|
| ابعاد (میلی متر) | 325.5 × 227.6 × 18.5 (ضخامت) |
| وزن | حدود 1.61 کیلوگرم |
| جنس بدنه | فلز (آلومینیوم/منیزیم) – گواهی استحکام MIL-STD-810H |
| پردازنده | Intel Core Ultra 7 155H (معماری Meteor Lake-H) – 16 هسته (6 هسته Performance + 8 هسته Efficiency + 2 هسته Low Power Efficiency) – 22 رشته – حداکثر فرکانس P-core: 4.80 گیگاهرتز – حداکثر فرکانس E-core: 3.80 گیگاهرتز – حافظه کش 24 مگابایت – TDP 28 وات (حداکثر 50-80 وات در بارهای سنگین) |
| واحد پردازش عصبی (NPU) | Intel AI Boost – توان 33 TOPS (عملیات بر ثانیه) – پشتیبانی از Windows Studio Effects و برنامه های هوش مصنوعی |
| حافظه رم | 16 گیگابایت DDR5 با سرعت 5600 MT/s (یک ماژول 16 گیگابایت) – 2 اسلات SODIMM – حداکثر قابل ارتقا تا 96 گیگابایت |
| حافظه داخلی | 512 گیگابایت SSD NVMe M.2 2280 PCIe 4.0 – قابل ارتقا (دو اسلات M.2 2280) |
| کارت گرافیک | NVIDIA RTX 500 Ada Generation (معماری Ada Lovelace) – حافظه اختصاصی 4 گیگابایت GDDR6 – 2048 هسته CUDA – 64 هسته Tensor (نسل 4) – 16 هسته Ray Tracing (نسل 3) – TGP (توان گرافیکی) 50 وات (حداکثر 65 وات با دینامیک بوست) |
| گرافیک مجتمع (iGPU) | Intel Arc Graphics (درون پردازنده – 8 هسته Xe، فرکانس 2.25 گیگاهرتز) – صرفاً برای مصارف پایه و صرفه جویی در باتری |
| صفحه نمایش | 14.5 اینچ IPS مات (ضد انعکاس) – رزولوشن 1920×1200 پیکسل (WUXGA) – نسبت 16:10 – نرخ نوسازی 60 هرتز – روشنایی 300 نیت – پوشش رنگ 45% NTSC (تقریباً معادل 62.5% sRGB) – گواهی Eyesafe و TÜV Low Blue Light |
| باتری | 57 وات ساعت |
| آداپتور برق | 135 وات USB-C Slim (3 پین) |
| درگاه ها | 2 درگاه USB-C (Thunderbolt 4 / USB4، 40 گیگابیت بر ثانیه، PD 3.0، DisplayPort 2.1) – 2 درگاه USB-A (5 گیگابیت بر ثانیه – یکی Always On) – 1 خروجی HDMI 2.1 (4K@60Hz) – 1 پورت اترنت RJ-45 (1000 مگابیت بر ثانیه) – 1 جک هدفون/میکروفون 3.5 میلی متری – 1 اسلات Smart Card Reader |
| ارتباطات بی سیم | Intel Wi-Fi 6E AX211 (2×2) – بلوتوث 5.3 |
| وب کم | 5 مگاپیکسل + IR با شاتر فیزیکی (Privacy Shutter) – قابلیت تشخیص چهره Windows Hello – سنسور حضور اولتراسونیک |
| امنیت | حسگر اثر انگشت – تشخیص چهره – سنسور حضور کاربر – ماژول dTPM 2.0 – قابلیت خودترمیمی BIOS (Self-healing) – تشخیص دستکاری بدنه – قابلیت های ThinkShield و Intel Threat Detection |
| صفحه کلید | صفحه کلید ضد نفوذ مایعات با نور پس زمینه سفید – دارای TrackPoint قرمز – کیپد عددی وجود ندارد (صفحه کلید استاندارد 14.5 اینچ) |
| صدا | بلندگوهای استریو (بهینه سازی Dolby Audio) – میکروفون دوگانه |
| سیستم عامل | DOS (بدون سیستم عامل – کاربر باید ویندوز/لینوکس نصب کند) |
| قابلیت ارتقا | رم قابل ارتقا تا 96 گیگابایت (دو اسلات SODIMM آزاد) – دو اسلات M.2 2280 برای SSD – همه اجزای اصلی قابل ارتقا هستند |
| گارانتی | 1 سال (قابل ارتقا) |
نکات فنی مهم – تفاوت اساسی نسخه Intel با AMD****: این مدل با پردازنده اینتل از یک شاسی کاملاً اختصاصی و پیشرفته بهره می برد که شامل صفحه نمایش 14.5 اینچی (بزرگ تر از مدل های قدیمی) و باتری 57 وات ساعتی است. به این ترتیب، کاربرانی که به دنبال حداکثر عملکرد و قابلیت اطمینان برای کارهای سنگین هستند، باید سراغ نسخه اینتل با کد 21G2… (مانند این محصول) بروند.
نکته دوم – کارت گرافیک NVIDIA RTX 500 Ada Generation (حرفه ای، نه گیمینگ): یکی از نکات کلیدی این دستگاه، استفاده از کارت گرافیک مجزا سری حرفه ای RTX 500 Ada (معماری Ada Lovelace) با 4 گیگابایت حافظه GDDR6 است. این کارت به طور ویژه برای کارهای مهندسی مانند CAD سه بعدی (SolidWorks، AutoCAD، CATIA، NX، Revit)، شبیه سازی های علمی، محاسبات فنی و هوش مصنوعی با درایورهای تأیید شده ISV (Independent Software Vendor) بهینه شده است. تفاوت های اصلی نسبت به کارت های سری گیمینگ (GeForce) عبارتند از: (1) درایورهای حرفه ای تست شده و پایدارتر با تأیید رسمی از سوی شرکت هایی مانند Autodesk و Dassault (2) پشتیبانی کامل از OpenGL بهینه شده برای نرم افزارهای CAD (3) پایداری بیشتر در بارهای کاری 24/7 سنگین. در مقابل، عملکرد آن در بازی ها نسبت به کارت های گیمینگ با همان تعداد هسته (مانند RTX 3050) کمی پایین تر است. قدرت این کارت تقریباً در سطح یک کارت گیمینگ میان رده قدیمی (مانند RTX 3050 لپ تاپی با تی جی پی 50 وات) قرار دارد.
نکته سوم – پردازنده Intel Core Ultra 7 155H و NPU 33 TOPS: این پردازنده از نسل اول Meteor Lake-H با 16 هسته (6 هسته Performance برای بارهای سنگین و 8 هسته Efficiency برای وظایف همزمان و 2 هسته Low Power) و 22 رشته است. حافظه رم 16 گیگابایت پایه ای است، اما به راحتی قابل ارتقا تا 96 گیگابایت است – یک مزیت استثنایی نسبت به بسیاری از رقبا که رم لحیم شده دارند. NPU 33 TOPS قابلیت های Copilot+ پایه را پشتیبانی کرده و اجرای مدل های هوش مصنوعی کوچک را با مصرف انرژی کم ممکن می سازد.
نکته چهارم – صفحه نمایش: این پیکربندی به صفحه نمایش 14.5 اینچی IPS مات با رزولوشن 1920×1200 (نسبت 16:10)، روشنایی 300 نیت و پوشش رنگ 45% NTCS (تقریباً معادل 62.5 درصد sRGB) مجهز است. برای کاربری های حساس به رنگ (مانند طراحی گرافیک حرفه ای) این صفحه نمایش کافی نیست. با این حال، کاربرانی که به دقت رنگ نیاز دارند، هستند نسخه های مجهز به صفحه نمایش 3K 120Hz 100% DCI-P3 یا 2.8K OLED.
نکته پنجم – قابلیت های ارتقا و امنیت پیشرفته: این لپ تاپ یکی از معدود دستگاه های حرفه ای 14 اینچی با قابلیت ارتقای کامل رم (تا 96 گیگابایت) و دو اسلات SSD است. وب کم 5 مگاپیکسلی IR با شاتر فیزیکی، حسگر اثر انگشت، سنسور حضور کاربر اولتراسونیک، ماژول dTPM 2.0، تشخیص دستکاری بدنه، خودترمیمی BIOS و مجموعه ThinkShield، امنیت آن را در سطح سازمانی قرار داده است. مجموعه درگاه های کامل (Thunderbolt 4، LAN، HDMI، دو USB-A) نیاز به هاب یا آداپتور را در محیط کار برطرف کرده است.
نتیجه نقد و بررسی: این لپ تاپ به طور مشخص برای مهندسین حرفه ای در رشته های عمران (Revit)، مکانیک (SolidWorks، CATIA، ANSYS)، معماری (رندرینگ سه بعدی و اتوکد)، برق (Altium Designer، شبیه سازی برد)، صنایع (شبیه سازی) و علوم کامپیوتر (یادگیری ماشین با GPU پایه) طراحی شده است. ترکیب پردازنده 16 هسته ای و رم قابل ارتقا تا 96 گیگابایت آن را برای اجرای سنگین ترین نرم افزارهای مهندسی آماده می سازد و درایورهای تأیید شده ISV (از جمله Autodesk و Dassault) کارکرد پایدار در محیط های حرفه ای را تضمین می کنند.
مدل سازی و طراحی سه بعدی (CAD) در نرم افزارهای SolidWorks، CATIA، Autodesk Inventor، NX، Revit، AutoCAD (سه بعدی شدید): کارت گرافیک RTX 500 Ada با 4 گیگابایت اختصاصی با درایورهای دارای گواهی ISV (ISV-certified drivers) برای نرم افزارهای مهندسی، عملکرد روان و پایداری فوقالعاده را برای مدلهای سه بعدی با هزاران قطعه و سطوح منحنی پیچیده فراهم میکند. رم 16 گیگابایت پایه است، اما با ارتقا به 32 یا 64 گیگابایت می توان پروژه های فوق سنگین (مانند مونتاژهای 2000 قطعهای یا مدلهای شهری بزرگ در Revit) را مدیریت کرد. ویژگی هایی مانند Ray Tracing Real-time و شبیه سازی پیشرفته نورپردازی (در نرم افزارهایی که پشتیبانی می کنند) با 16 هسته Tensor و اولترا فست DLSS به خوبی با قدرت بالایی به کار گرفته می شوند.
شبیه سازی های سنگین علمی و مهندسی المان محدود با ANSYS، Abaqus، COMSOL: رم قابل ارتقا تا 96 گیگابایت (دو اسلات SODIMM) یک مزیت بینظیر برای این نوع کاربری است. پردازنده 16 هستهای (6 هسته Performance با فرکانس 4.80 گیگاهرتز و 8 هسته Efficiency با فرکانس 3.80 گیگاهرتز) با سوکت BGA و دوازده رشته پردازشی سنگین، شبیه سازی های المان محدود با مش میلیونها سلول (FEA/CFD) را روان تر و سریع تر از همیشه انجام میدهد. همچنین شتاب سخت افزاری ANSYS با کارت گرافیک عملیات های مبتنی بر CUDA و شبیه سازی گرافیک سه بعدی را بسیار سریع میکند.
هوش مصنوعی و یادگیری ماشین (AI & Machine Learning): NPU 33 TOPS قابلیت های Copilot+ و اجرای مدل های کوچک زبانی (مانند Phi-3-mini) را به صورت محلی و با مصرف انرژی بسیار کم ممکن می سازد. کارت گرافیک RTX 500 Ada با 64 هسته Tensor (نسل 4) و پشتیبانی از FP4، FP8 و INT4 برای آموزش و استنتاج مدل های نسبتاً بزرگ (تا حدود 7 میلیارد پارامتر با بهینه سازی) مناسب است. پشتیبانی از شتاب سخت افزاری مدل های هوش مصنوعی با کاهش 4 برابری مصرف انرژی و سرعت 2 برابری نسبت به نسل های قبل (Ampere)#
برنامه نویسی و توسعه نرم افزارهای بزرگ: کامپایل و همزمانی چندین IDE با رم 16 گیگابایت به راحتی انجام می شود (و در صورت نیاز، ارتقا به 32 گیگابایت).
صفحه نمایش این پیکربندی با پوشش رنگی 45% NTSC (~62.5% sRGB) برای کارهای حساس به رنگ (مانند طراحی گرافیک، ویرایش عکس های با طیف رنگی گسترده و تشخیص رنگ نرم افزارهای GIS و شیمی) کافی نیست. اگر دقت رنگ برای کارهایتان (مانند معماری منظر، طراحی بسته بندی، چاپ نقشه های دقیق) ضروری است، نسخه ای با صفحه نمایش 3K 120Hz 100% DCI-P3 یا OLED را سفارش دهید.
کارت گرافیک RTX 500 Ada (4 گیگابایت VRAM) برای مدل های سه بعدی فوق فوق سنگین، رندرینگ 8K یا مجموعه داده های هوش مصنوعی با بیش از 4 گیگابایت داده ها کمی کوچک است. در چنین مواردی، لپ تاپ هایی با RTX 1000 Ada (6 گیگابایت) یا بالاتر توصیه می شود.
باتری 57 وات ساعتی در حمل و نقل های میدانی و در محل پروژه محدود است.
جمع بندی برای مهندسان حرفه ای: ThinkPad P14s Gen 5 Intel (کد 21G2S28D00) یک انتخاب عالی برای مهندسان CAD/CAM، عمران و ماشینآلات و دانشمندان داده است. طراحی اختصاصی و رم قابل ارتقا تا 96 گیگابایت آن را بسیار برتر از رقبای دارای رم لحیم شده میسازد. برای شبیه سازی های بسیار سنگین و کارهای حساس به رنگ، ارتقا صفحه نمایش (تا 3K) و حافظه رم توصیه می شود.
نتیجه نقد و بررسی: این لپ تاپ برای طراحی گرافیک سه بعدی و رندرینگ حرفه ای مناسب است، اما برای طراحی گرافیک دو بعدی و عکاسی حرفه ای، صفحه نمایش با پوشش رنگی پایین (45% NTSC / 62.5% sRGB) محدودیت اصلی محسوب می شود. در صورتی که به دقت رنگ نیاز دارید، حتماً نسخه با صفحه نمایش 3K 120Hz 100% DCI-P3 یا OLED را سفارش دهید.
تحلیل گرافیکی و رندرینگ سه بعدی: کارت گرافیک RTX 500 Ada با 4 گیگابایت VRAM-advance و پشتیبانی از Ray Tracing، عملکرد قابل قبولی را در رندرینگ و انیمیشن با نرم افزارهای Cinema 4D، Maya، Blender یا 3ds Max با صحنه های معمولی و متریال های متوسط فراهم می کند. با این حال، برای صحنه های فوق پیشرفته با میلیونها پولیگون، بافت های 8K و نورپردازی واقعگرایانه با Ray Tracing پیچیده، محدودیت حافظه ویدیویی (4 گیگابایت) مشکل ساز خواهد شد. برای چنین پروژه های سنگین، لپ تاپ هایی با RTX 2000 Ada یا سری RTX 5000 مناسب تر هستند.
نقطه ضعف: صفحه نمایش این پیکربندی (62.5% sRGB) برای طراحان گرافیک دو بعدی و عکاسان حرفه ای قابل قبول نیست، زیرا رنگها (به ویژه طیف های قرمز، سبز و آبی) شاداب و دقیق دیده نمی شوند. اگر کار اصلی شما طراحی گرافیک دو بعدی (لوگو، بروشور، بسته بندی) و عکاسی (ویرایش RAW، چاپ) است، یا نسخه ای با صفحه نمایش 3K 100% DCI-P3 را انتخاب کنید و یا از یک مانیتور خارجی با دقت رنگ بالا (حداقل 99% sRGB) استفاده کنید. برای کاربری سه بعدی (که دقت رنگ مطلق حیاتی نیست اما کیفیت تصویر و وضوح مهم است)، صفحه نمایش فعلی قابل قبول است، اما 3K 120Hz تجربه روانتری ارائه میدهد.
جمع بندی برای طراحان: اگر سازنده محتوای سه بعدی هستید (مدلسازی، انیمیشن، معماری دیجیتال) و به دقت رنگ فوق حرفهای نیاز ندارید، این لپ تاپ مناسب است. برای گرافیستهای دو بعدی و عکاسان حرفه ای، حتماً نمایشگر بهتری را انتخاب کنید.
نتیجه نقد و بررسی: این لپ تاپ با ترکیب پردازنده 16 هستهای، کارت گرافیک RTX 500 Ada (4 گیگابایت VRAM) و پشتیبانی کامل از کدکهای مدرن، برای تدوین ویدیوهای 4K با چند لایه و افکتهای متوسط یک انتخاب بسیار قدرتمند محسوب می شود. برای پروژه 8K یا نیاز به رندر سریع در خروجی AV1، رم قابل ارتقا (ارتقا به 64 گیگابایت) یک مزیت بزرگ است.
نقاط قوت:
پشتیبانی سخت افزاری از کدک AV1 در کارت گرافیک RTX 500 Ada: این کارت میتواند فایلهای AV1 را رمزگذاری و رمزگشایی کند که خروجی ویدیوها با فرمت AV1 (انتخاب استاندارد یوتیوب، نتفلیکس و استریم مدرن) را تا 3 برابر سریعتر از H.264 و با حجم 30 درصد کمتر انجام میدهد (NVENC نسل 8).
8 هسته Performance پردازنده قدرتمند برای رندرینگ CPU: این ترکیب قابلیت مولتی کور بالایی را به نرمافزارهایی که از CPU رندر استفاده می کنند (مانند Adobe Media Encoder) هدیه میدهد.
رم قابل ارتقا تا 96 گیگابایت: برای پروژه های 4K با 3 تا 5 لایه ویدیویی، افکت های سنگین (چندین لایه Noise Reduction، Warp Stabilizer) و تصحیح رنگ گسترده، رم 36 یا 48 گیگابایت راحت است. SSD قابل ارتقا و خواندن/نوشتن با سرعت قابل توجه، تایم لاین را روان می کنید.
شتاب سخت افزاری (encode/decode) کدکهای H.264 و H.265: پخش روان 4K بدون افت فریم.
درگاههای کامل (Thunderbolt 4، HDMI 2.1، LAN): اتصال به مانیتورهای خارجی 4K@60Hz و ذخیرهسازی های سریع.
محدودیت ها:
برای پروژه های 8K یا فایل های RAW سبک (مانند Blackmagic RAW با کیفیت پایین) رم 16 گیگابایت فعلی ممکن است محدود شود، اما با ارتقا به 32 یا 64 گیگابایت برای 8K کم کیفیت قابل راه اندازی است. برای 8K نیمه حرفه ای و RED و ARRIRAW، این لپ تاپ مناسب نیست (به RTX با 8+ گیگابایت VRAM نیاز است).
برای پروژه های 4K با بیش از 3 لایه سنگین، حافظه 4 گیگابایتی کارت گرافیک RTX 500 Ada ممکن است جوابگو نباشد و به RTX 1000 Ada یا بالاتر نیاز باشد.
زمان رندر تخمینی:
پروژه 10 دقیقه ای 4K با 2 لایه و افکت های متوسط، خروجی H.265 (با شتاب سخت افزاری): حدود 5 تا 8 دقیقه (لپ تاپ با RTX 4060 حدود 3 تا 4 دقیقه)
خروجی AV1 (در نرم افزارهایی که پشتیبانی کامل دارند) حدود 20 درصد سریع تر از H.265 است و حجم فایل حدود 30 درصد کاهش می یابد.
توصیه عملی: اگر تدوین 4K حرفه ای با چند لایه انجام می دهید، حتماً رم را به 32 یا 64 گیگابایت ارتقا دهید. برای درجه بندی رنگ حرفه ای، یک مانیتور خارجی کالیبره با پوشش رنگی بالا ضروری است.
جمع بندی: لپ تاپ فوق العاده برای تدوین 1080p و 4K نیمه حرفه ای. قابلیت ارتقای رم، آن را به یک دستگاه بادوام و قابل تنظیم برای سال های آینده تبدیل کرده است.
توصیه نمی شود مگر اینکه نیاز به لپ تاپ قدرتمند برای طراحی، مهندسی و رندرینگ داشته باشید.
بررسی:
نتیجه برای کاربران اداری و دانشجویی عمومی: قدرت پردازشی و گرافیکی بسیار بالاتر از نیاز یک کارمند معمولی (Word، Excel، ایمیل) یا دانشجوی عمومی (مرورگر، ویدیو) است. همچنین وزن 1.61 کیلوگرم (که برای یک لپ تاپ 14.5 اینچی متوسط است) در مقایسه با لپ تاپ های تجاری فوق سبک (مانند ThinkPad X1 Carbon با 0.98 کیلوگرم) سنگین است. عمر باتری 57 وات ساعتی، در استفاده ترکیبی معمول اداری حدود 5 تا 7 ساعت دوام می آورد که برای یک روز کاری کامل نیازمند حمل شارژر است. اگر بودجه محدودی دارید و به این عملکرد بالا نیاز ندارید، لپ تاپ های تجاری سبکتر (مانند ThinkPad T14s، X1 Carbon یا سری E) برای شما مناسب تر هستند.
نتیجه برای کاربران خانگی و سرگرمی: صفحه نمایش 300 نیت و نرخ نوسازی 60 هرتز برای تماشای فیلم 4K و وب گردی روزمره قابل قبول است، اما تجربه روان 120Hz و 3K را ندارد. باتری 57 وات ساعتی برای تماشای فیلم حدود 6.5 ساعت و وب گردی حدود 7 ساعت دوام می آورد. اگر به دنبال یک دستگاه تخصصی و چندمنظوره برای کارهای مهندسی و تفریحات سبک هستید، قابل قبول است. اما برای کاربری صرفاً خانگی، بسیاری از لپ تاپ های دیگر با قیمت پایین تر، عمر باتری بهتر و صفحه نمایش های با کیفیت تر موجود هستند.
نتیجه نقد و بررسی: این لپ تاپ یک دستگاه گیمینگ نیست و برای گیمرهای حرفه ای توصیه نمی شود. اگرچه کارت گرافیک RTX 500 Ada مبتنی بر معماری Ada Lovelace قابلیت اجرای بازی های سبک و قدیمی را دارد، اما تمرکز اصلی آن روی پایداری در بارهای کاری حرفه ای و درایورهای تأیید شده ISV است، نه نرخ فریم بالا. کاربرانی که به دنبال یک لپ تاپ همه کاره (مهندسی + گیمینگ سبک) هستند، می توانند انتظار عملکرد محدودی را داشته باشند.
عملکرد تخمینی (رزولوشن 1080p، تنظیمات Low تا Medium):
بازی های قدیمی (تا 2020) و رقابتی سبک: 40 تا 75 فریم (CS2, Valorant)
بازی های نسل قبل (2020-2022): 25 تا 45 فریم (Cyberpunk 2077 بدون RT)
بازی های جدید AAA (2023-2024): 30 تا 40 فریم با FSR/XeSS فعال
برای Ray Tracing: ضعیف (زیر 20 تا 25 فریم)
بر اساس تست های Notebookcheck، کارت RTX 500 Ada در حین بازی به توان حدود 44 وات و فرکانس هسته حدود 2047 مگاهرتز رسیده است که عملکرد معمولی اما نه عالی را نشان میدهد. اگر به طور جدی به گیمینگ (بازی های حرفه ای روز) علاقه دارید، لپ تاپ هایی با کارت گرافیک GeForce RTX 4060 یا بالاتر و صفحه نمایش با نرخ نوسازی 144 هرتز و بالاتر و فناوری های بهینه سازی گیمینگ (مانند سری Legion لنوو) انتخاب کنید.
| دسته کاربری | میزان مناسب بودن (از 5 ستاره) | خلاصه نقد و بررسی |
|---|---|---|
| مهندسی (CAD سه بعدی، شبیه سازی، ANSYS، Revit، SolidWorks) | ★★★★★ (عالی) | ترکیب پرقدرت پردازنده 16 هسته ای و کارت گرافیک حرفهای RTX 500 Ada با درایورهای ISV، عملکرد روان و پایدار را در نرم افزارهای مهندسی تضمین میکند. قابلیت ارتقای رم تا 96 گیگابایت و دو اسلات SSD، دستگاه را برای سالها آماده نگه میدارد. |
| برنامه نویسی، توسعه نرمافزار، هوش مصنوعی محلی | ★★★★☆ (بسیار خوب) | NPU 33 TOPS برای شتاب مدلهای هوش مصنوعی و اجرای Copilot+. رم قابل ارتقا تا 96 گیگابایت برای ماشینهای مجازی و پایگاه داده. RTX 500 Ada برای آموزش مدلهای نسبتاً بزرگ کافی است. |
| طراحی سه بعدی و رندرینگ (Blender، Maya، 3ds Max) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | کارت حرفهای با 4 گیگابایت VRAM برای صحنههای معمولی کافی است. برای صحنههای فوق سنگین یا Ray Tracing پیچیده به RTX 1000 Ada نیاز است. صفحه نمایش پایه (62.5% sRGB) برای مشاهده دقیق رنگها کافی نیست. |
| تدوین ویدیو 4K حرفه ای (پریمیر، داوینچی) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | پشتیبانی سخت افزاری از کدک AV1 (توسط RTX 500 Ada) و پردازنده 16 هستهای، خروجی 4K را سریع میکند. رم قابل ارتقا یک مزیت بزرگ برای پروژههای سنگین است. برای 8K و RAW حرفهای مناسب نیست و صفحه نمایش پایه است. |
| طراحی گرافیک دو بعدی حرفه ای (فتوشاپ، ایلوستریتور) | صرفاً در صورتی توصیه میشود که از مانیتور خارجی با دقت رنگ بالا استفاده شود. | صفحه نمایش استاندارد (45% NTSC / 62.5% sRGB) برای کار حرفهای و تشخیص دقیق رنگها کافی نیست. در غیر این صورت باید نسخه 3K 120Hz 100% DCI-P3 یا OLED را انتخاب کنید. |
| دانشجویی (عمومی و غیر مهندسی) | ★★☆☆☆ (ضعیف) | قدرت بسیار بالاتر از نیاز است. وزن 1.61 کیلوگرم و عمر باتری 5-7 ساعت حمل را دشوار میکند. برای دانشجویان عادی، لپ تاپهای سبکتر با قیمت کمتر مناسبتر هستند. |
| کاربری اداری و سازمانی | صرفاً در صورتی توصیه میشود که نیاز به لپ تاپ قدرتمند برای طراحی و رندرینگ ویدیو (تولید محتوا) داشته باشید. | لپ تاپ سنگین با عمر باتری نسبتاً پایین برای محیط اداری عمومی. |
| کاربری خانگی عمومی (وب، آفیس، فیلم) | اگر صرفاً این اهداف را دارید، این لپ تاپ توصیه نمیشود. | قدرت بسیار بالاتر از نیاز است، قیمت بالاست و وزن برای جابجایی زیاد است. |
| گیمینگ حرفه ای | ★★☆☆☆ (ضعیف تا متوسط) | کارت گرافیک با اهداف حرفهای، برای بازیهای جدید با کیفیت بالا و Ray Tracing مناسب نیست. |
کلام پایانی:
Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 (کد 21G2S28D00) یک ایستگاه کاری حرفه ای واقعی است که برای مهندسین، معماران، طراحان صنعتی و تدوین گران حرفه ای که به قابلیت ارتقا، پایداری و درایورهای تأیید شده ISV نیاز دارند، طراحی شده است. ترکیب پردازنده 16 هستهای Intel Core Ultra 7 155H، کارت گرافیک NVIDIA RTX 500 Ada و به خصوص قابلیت ارتقای رم تا 96 گیگابایت (دو اسلات SODIMM) آن را از بسیاری از رقبایی که رم لحیم شده دارند متمایز میکند. بدنه مستحکم و گواهی MIL-STD-810H، امنیت پیشرفته ThinkShield و وب کم IR 5 مگاپیکسلی با سنسور حضور کاربر، آن را به انتخابی ایده آل برای سازمان های حساس تبدیل کرده است.
نقاط ضعف اصلی: (1) صفحه نمایش استاندارد این پیکربندی (45% NTSC) برای کارهای حساس به رنگ مناسب نیست؛ اگر به دقت رنگ نیاز دارید نسخه 3K 100% DCI-P3 را سفارش دهید (2) کارت گرافیک 4 گیگابایتی برای پروژه های فوق سنگین هوش مصنوعی، رندرینگ 8K و شبیه سازی های بسیار حجیم محدود است (3) وزن 1.61 کیلوگرم و عمر باتری 5-7 ساعت برای جابجایی های مداوم سنگین است.
این لپ تاپ یک دستگاه تخصصی است و برای کاربری عمومی (وب، آفیس) توصیه نمی شود. اما اگر جزو جامعه مهندسی حرفه ای هستید و به دنبال یک ابزار قابل حمل و در عین حال فوق العاده قدرتمند با قابلیت ارتقای بینظیر هستید، ThinkPad P14s Gen 5 یکی از بهترین گزینه های موجود در بازار امروز است. رم 16 گیگابایت (قابل ارتقا) و SSD 512 گیگابایتی (در دو اسلات) نشاندهنده پایه بودن این پیکربندی است که با ارتقاء به نسخه ای حرفهای تر و با عملکردی عالی تبدیل میشود. نقطه ضعف اصلی لپ تاپهای کاری با این درجه حرفه ای بودن (محدودیت های ذکر شده) است.
لپ تاپ 14.5 اینچی لنوو مدل ThinkPad P14s Gen 5 Core Ultra 7 16GB 512GB SSD 4GB RTX 500

۳۱۵,۱۲۰,۰۰۰ تومان