فروشنده

پرداخت اقساطی

۱۷۸,۲۵۰,۰۰۰ تومان

لپ تاپ 16 اینچی لنوو مدل ThinkPad E16 Gen 3 Core Ultra 5 16GB 512GB SSD Intel Arc

Lenovo ThinkPad E16 Gen 3 Core Ultra 5-226V 16GB RAM 512GB SSD Intel Arc 16 inch Laptop

ویژگی ها

سری پردازنده:
Core Ultra 5
مدل پردازنده:
226v
ظرفیت حافظه رم:
16GB
نوع حافظه رم:
LPDDR5X
مقدار حافظه رم:
512GB
مدل گرافیک:
Intel Arc
اندازه نمایشگر:
16 اینچ
رفرش نمایشگر:
60Hz
روشنایی نمایشگر:
300 نیت
این محصول را میتوانید اقساطی تهیه نمایید

اعتباری

کالاهای مرتبط

مشخصات

توضیحات تکمیلی

سازنده پردازنده

Intel

پردازنده

Core Ultra 5

مدل پردازنده

226v

فرکانس پردازنده

Up to 4.5GHz

تعداد هسته

8 هسته

تعداد رشته

8

حافظه کش

8 مگابایت

ظرفیت حافظه رم

16GB

نوع حافظه رم

LPDDR5X

قابلیت ارتقای رم

ظرفیت حافظه SSD

512GB

ظرفیت حافظه HDD

سازنده کارت گرافیک

Intel

مدل گرافیک

Intel Arc

ظرفیت کارت گرافیک

بدون حافظه اختصاصی

نوع حافظه گرافیک

فناوری های گرافیک

AV1, RAY TARCING ضعیف, XeSS

رابط دایرکت

12.2

نوع صفحه نمایش

IPS

دقت صفحه نمایش

1200×1920

نرخ بروز رسانی نمایشگر

60Hz

صفحه نمایش لمسی

پوشش صفحه نمایش

مات

چرخش 360 درجه

حداکثر روشنایی

300 نیت

نوع اسپیکر

Stereo Speaker

تعداد اسپیکر

2 عدد

نوع باتری

لیتیوم یونی

ظرفیت باتری

57Wh

میزان شارژدهی

تا 8 ساعت

پورت USB 3.0

2 عدد

پورت USB Type-C

پورت HDMI

پورت Mini Display

پورت VGA

نور صفحه کیبورد

درایو نوری

وای فای

وبکم

1080P

حسگر اثر انگشت

سیستم عامل

FreeDOS

وزن دستگاه

1.6 کیلوگرم

بررسی تخصصی

معرفی لپ‌تاپ Lenovo ThinkPad E16 Gen 3 (نسخه مجهز به Intel Core Ultra 5-226V)

لپ‌تاپ Lenovo ThinkPad E16 Gen 3 با پردازنده Intel Core Ultra 5-226V، حافظه رم ۱۶ گیگابایت LPDDR5x، حافظه SSD ۵۱۲ گیگابایت NVMe PCIe Gen4، گرافیک مجتمع Intel Arc Graphics و صفحه نمایش ۱۶ اینچی، یکی از جدیدترین مدل‌های سری اقتصادی-حرفه‌ای ThinkPad است که در نسل سوم خود، طراحی و سخت‌افزار را به طور قابل توجهی به‌روز کرده است. این لپ‌تاپ با بهره‌گیری از معماری Lunar Lake اینتل و قابلیت‌های هوش مصنوعی (Copilot+ PC)، برای کاربرانی که به صفحه نمایش بزرگ‌تر، دوام بالا، عمر باتری طولانی و عملکرد متعادل در محیط‌های کاری و آموزشی نیاز دارند، طراحی شده است. در ادامه، هر یک از اجزای این سیستم را به صورت دقیق و مستند بررسی می‌کنیم.


طراحی و ساختار بدنه

ThinkPad E16 Gen 3 در مقایسه با نسل‌های پیشین، طراحی مدرن‌تری یافته اما هویت کلاسیک ThinkPad – شامل رنگ مشکی مات، گوشه‌های تیز و بدنه مستحکم – حفظ شده است. بدنه از ترکیب آلومینیوم (در بخش درب پشتی نمایشگر) و پلی‌کربنات (در بخش پایینی) ساخته شده که تعادل مناسبی بین استحکام و وزن برقرار می‌کند. این لپ‌تاپ مطابق با استانداردهای نظامی MIL-STD-810H گواهی شده است؛ به این معنا که در برابر شوک‌های مکانیکی، لرزش، دماهای بالا و پایین (از منفی ۲۰ تا ۶۰ درجه سانتی‌گراد)، رطوبت و گردوغبار مقاومت خوبی دارد. لولاهای فلزی صفحه نمایش امکان باز شدن تا ۱۸۰ درجه را فراهم می‌کنند (حالت flat) که برای به اشتراک گذاشتن صفحه با همکاران یا مشتریان در جلسات کاری بسیار کاربردی است.

ابعاد لپ‌تاپ برابر ۳۵۶ در ۲۴۷ میلی‌متر و ضخامت آن بین ۱۰ تا ۱۶.۹ میلی‌متر متغیر است. وزن دستگاه با این پیکربندی حدود ۱.۷۷ کیلوگرم (۳.۹ پوند) است. این وزن برای یک لپ‌تاپ ۱۶ اینچی با بدنه مقاوم، نسبتاً مناسب بوده و حمل روزانه آن در کیف یا کوله‌پشتی بدون ایجاد خستگی زیاد امکان‌پذیر است. طراحی ساده، بدون زرق و برق و کاملاً حرفه‌ای، ThinkPad E16 Gen 3 را برای محیط‌های اداری، کلاس‌های درس و جلسات تجاری ایده‌آل می‌سازد.


صفحه نمایش ۱۶ اینچی (WUXGA IPS)

یکی از نقاط قوت ThinkPad E16 Gen 3، صفحه نمایش ۱۶ اینچی آن با نسبت تصویر ۱۶:۱۰ است. این نسبت تصویر در مقایسه با ۱۶:۹ سنتی، فضای عمودی بیشتری (حدود ۵ تا ۷ درصد) برای نمایش خطوط کد، صفحات وب، اسناد متنی و صفحات گسترده اکسل فراهم می‌کند که برای کاربران حرفه‌ای بسیار مفید است. رزولوشن WUXGA (۱۹۲۰ در ۱۲۰۰ پیکسل) وضوح مناسبی برای کارهای روزمره و حرفه‌ای ارائه می‌دهد؛ تراکم پیکسلی حدود ۱۴۱ پیکسل بر اینچ است که متن‌ها را کاملاً واضح نشان می‌دهد.

پنل از نوع IPS (In-Plane Switching) با زاویه دید وسیع (حدود ۱۷۰ درجه) و کیفیت رنگ قابل قبول است. حداکثر روشنایی در نسخه استاندارد ۳۰۰ نیت (candela per square meter) است که برای محیط‌های داخلی و کار در کنار پنجره کافی است، اما در نور مستقیم خورشید در فضای باز کمی کمرنگ به نظر می‌رسد. پوشش رنگ در این مدل پایه حدود ۴۵ درصد NTSC معادل تقریباً ۶۰-۶۵ درصد sRGB است که برای کارهای اداری، برنامه‌نویسی، مرور اینترنت، تماشای فیلم و ویدئوهای آموزشی کاملاً مناسب است. با این حال، برای ویرایش حرفه‌ای عکس یا فیلم که نیاز به دقت رنگ بالا (۱۰۰% sRGB یا DCI-P3) دارد، این صفحه نمایش محدودیت محسوب می‌شود و بهتر است نسخه با صفحه نمایش ۲.۵K یا OLED را انتخاب کنید که در برخی پیکربندی‌های بالاتر موجود است.

صفحه نمایش دارای پوشش مات (Anti-glare) است که بازتاب نور را به شدت کاهش می‌دهد و کار طولانی مدت در محیط‌های روشن را بدون خستگی چشم ممکن می‌سازد. همچنین فناوری Low Blue Light (کاهش نور آبی) با گواهی TÜV Rheinland به کاهش فشار بر چشم کمک می‌کند. نرخ تازه‌سازی (Refresh Rate) این صفحه نمایش ۶۰ هرتز است که برای کارهای اداری، کدنویسی، مطالعه و تماشای محتوا کاملاً روان است. لازم به ذکر است که در نسل سوم E16، نسخه‌های با صفحه نمایش ۱۲۰ هرتز نیز برای مدل‌های مجهز به پردازنده Core Ultra 7 موجود است، اما در پیکربندی با Core Ultra 5-226V، صفحه نمایش استاندارد ۶۰ هرتز ارائه می‌شود.

حاشیه‌های صفحه نسبتاً باریک است (حاشیه جانبی حدود ۵ میلی‌متر، حاشیه بالایی حدود ۷ میلی‌متر میزبان وب‌کم، و حاشیه پایینی حدود ۲۰ میلی‌متر با لوگوی ThinkPad). نسبت صفحه به بدنه حدود ۸۵ درصد است که برای یک لپ‌تاپ تجاری ۱۶ اینچی قابل قبول محسوب می‌شود. وب‌کم بالای صفحه دارای شاتر فیزیکی (ThinkShutter) و همچنین حسگر فروسرخ (IR Camera) برای ورود بدون رمز عبور با Windows Hello است.


پردازنده Intel Core Ultra 5-226V (معماری Lunar Lake)

قلب تپنده این لپ‌تاپ، پردازنده Intel Core Ultra 5-226V است که به معماری جدید Lunar Lake اینتل تعلق دارد. این پردازنده به طور ویژه برای لپ‌تاپ‌های نازک و سبک با مصرف بهینه انرژی طراحی شده و جانشین نسل قبلی (Meteor Lake) محسوب می‌شود. مشخصات فنی آن به شرح زیر است:

  • تعداد هسته‌ها: ۸ هسته (شامل ۴ هسته قدرتمند Performance-core و ۴ هسته کم‌مصرف Low Power Efficient-core)

  • تعداد رشته‌ها: ۸ رشته پردازشی (هایپرتردینگ در این نسل فعال نیست، اما معماری جدید کارایی بالایی دارد)

  • حداکثر فرکانس بوست: تا ۴.۵ گیگاهرتز (هسته‌های P)

  • فرکانس پایه: حدود ۲.۱ گیگاهرتز

  • حافظه کش L3 (Intel Smart Cache): ۱۲ مگابایت

  • توان پایه (TDP): حدود ۱۷ وات (قابل پیکربندی تا ۲۸ وات در حالت عملکرد بالا)

  • فرایند ساخت: نسل جدید Intel 4 (۷ نانومتری بهبودیافته)

عملکرد این پردازنده در تست‌های استاندارد (Geekbench 6) حدود ۲۳۰۰ تا ۲۴۰۰ امتیاز در تک‌هسته و ۱۰۰۰۰ تا ۱۰۵۰۰ امتیاز در چند هسته کسب می‌کند. این نتایج نشان می‌دهد که Core Ultra 5-226V در وظایف تک‌هسته با بسیاری از پردازنده‌های نسل سیزدهم اینتل با توان ۴۵ وات رقابت می‌کند، در حالی که مصرف انرژی بسیار کمتری دارد. عملکرد چندرشته‌ای آن برای یک پردازنده ۱۵-۱۷ واتی بسیار قابل توجه است و از پردازنده‌هایی مانند Intel Core i7-1355U و AMD Ryzen 7 7730U پیشی می‌گیرد.

وجود واحد پردازش عصبی (NPU) با نام Intel AI Boost در این تراشه، آن را به یک Copilot+ PC تبدیل کرده است. قدرت پردازش NPU در مدل Core Ultra 5-226V حدود ۴۰ TOPS (تریلیون عملیات در ثانیه) است که برای اجرای بارهای کاری هوش مصنوعی محلی – مانند حذف نویز پیشرفته در تماس‌های ویدئویی (Windows Studio Effects)، تشخیص چهره، ترجمه بلادرنگ، زیرنویس هوشمند (Live Captions) و برخی مدل‌های یادگیری ماشین – بدون نیاز به اتصال اینترنت کاملاً کارآمد است. این قابلیت، لپ‌تاپ را برای کاربرانی که با ابزارهای هوش مصنوعی محلی کار می‌کنند (مانند محققان، توسعه‌دهندگان و تحلیلگران داده) جذاب می‌کند.

تفاوت اصلی Core Ultra 5-226V با نسخه Core Ultra 7-256V در فرکانس بوست پایین‌تر (۴.۵ در مقابل ۴.۸ گیگاهرتز) و سطح عملکرد کمی ضعیف‌تر (حدود ۱۰-۱۵٪ در بارهای پردازشی سنگین) است. اما در کارهای روزمره و مصرف انرژی، تفاوت محسوسی وجود ندارد.


گرافیک Intel Arc Graphics (یکپارچه)

گرافیک مجتمع Intel Arc Graphics در پردازنده Core Ultra 5-226V بر پایه معماری Xe-LPG ساخته شده است. این گرافیک جایگزین نسل‌های قدیمی‌تر Intel Iris Xe شده و عملکرد بسیار بهتری ارائه می‌دهد. مدل دقیق این گرافیک در سری Ultra 5، Intel Arc Graphics 130V یا 140V (بسته به پیکربندی) است که معمولاً دارای ۷ هسته اجرایی (Xe-cores) می‌باشد. مشخصات کلیدی آن:

  • هسته‌های Xe: ۷ هسته

  • حداکثر فرکانس: حدود ۱.۸۵ تا ۲.۰ گیگاهرتز

  • حافظه ویدئویی: اشتراکی از رم سیستم (Shared Memory) با پشتیبانی از حافظه پرسرعت LPDDR5x-8533 مگاهرتز که پهنای باند بالایی فراهم می‌کند

قابلیت‌های این گرافیک شامل:

  • پشتیبانی از DirectX 12 Ultimate و رهگیری پرتو (Ray Tracing) در سطح پایه (برای اهداف آموزشی و طراحی سبک)

  • پشتیبانی از فناوری XeSS (Xe Super Sampling) مشابه DLSS انویدیا که کیفیت تصویر را در بازی‌های پشتیبانی‌کننده بهبود می‌بخشد

  • رمزگشایی و رمزگذاری سخت‌افزاری AV1 که برای تماشا و پخش استریم با کیفیت بالا (YouTube 4K، تماس ویدئویی با وضوح بالا) بسیار کارآمد است و فشار پردازنده را کاهش می‌دهد

  • خروجی ویدئو تا ۳ نمایشگر همزمان با وضوح ۸K از طریق درگاه‌های USB-C (Thunderbolt 4) و HDMI

  • تأخیر بسیار کم (Low Latency) برای نرم‌افزارهای حرفه‌ای صوتی و تولید محتوا

در کاربردهای عملی، Intel Arc Graphics (نسخه 130V/140V) می‌تواند:

  • بازی‌های سبک و رقابتی مانند League of Legends، Dota 2، Valorant، CS2 را با تنظیمات متوسط تا بالا و نرخ فریم ۶۰ تا ۱۲۰ (بسته به بازی) اجرا کند.

  • بازی‌های سه‌بعدی چند سال اخیر مانند GTA V، Fortnite، Apex Legends، Rocket League را با تنظیمات متوسط و روان (۵۰-۷۰ فریم بر ثانیه) اجرا کند.

  • برای اجرای بازی‌های بسیار سنگین AAA مانند Cyberpunk 2077، Alan Wake 2، یا Starfield، تنظیمات گرافیکی باید روی Low یا Medium و با فعال کردن XeSS تنظیم شود تا به نرخ فریم ۳۰-۴۰ دست یافت. این گرافیک برای گیمینگ حرفه‌ای طراحی نشده است.

برای کاربری‌های حرفه‌ای، این گرافیک برای کارهای طراحی دوبعدی (Adobe Photoshop، Illustrator، Affinity Photo)، ویرایش ویدئوی سبک تا متوسط (۱۰۸۰p با نرم‌افزارهایی که از QuickSync پشتیبانی می‌کنند مثل Premiere Pro و DaVinci Resolve) و مدل‌سازی سه‌بعدی ساده (AutoCAD، SolidWorks سبک) عملکرد روانی دارد. اما برای رندرینگ سه‌بعدی پیچیده (Blender، 3ds Max) یا تدوین ویدئوی 4K حرفه‌ای با افکت‌های سنگین، همچنان به کارت گرافیک مجزا (مانند NVIDIA RTX سری ۳۰ یا ۴۰) نیاز است.


حافظه رم ۱۶ گیگابایت LPDDR5x

لپ‌تاپ Lenovo ThinkPad E16 Gen 3 به ۱۶ گیگابایت حافظه رم از نوع LPDDR5x با سرعت ۸۵۳۳ مگاهرتز مجهز شده است. این رم از نوع Low-Power Double Data Rate 5 بوده و به دلیل لحیم شدن بر روی مادربرد (On-board / Soldered)، امکان ارتقا توسط کاربر وجود ندارد. حداکثر حافظه پشتیبانی شده نیز ۱۶ گیگابایت است و هیچ اسلات SO-DIMM خالی برای افزودن رم بیشتر وجود ندارد. بنابراین انتخاب ۱۶ گیگابایت در زمان خرید قطعی و نهایی است و نمی‌توان بعداً آن را افزایش داد.

این مقدار حافظه برای اکثر کاربران حرفه‌ای، اداری و دانشجویی کاملاً کافی است. به طور مشخص، ۱۶ گیگابایت رم امکان اجرای همزمان موارد زیر را به راحتی فراهم می‌کند:

  • مرورگر با ۱۵ تا ۲۰ تب باز (کروم، اج، فایرفاکس)

  • نرم‌افزار مجموعه آفیس (Word، Excel، PowerPoint با فایل‌های حجیم)

  • نرم‌افزار ایمیل (Outlook، Teams)

  • نرم‌افزارهای پیام‌رسان و تماس (اسکایپ، زوم)

  • یک نرم‌افزار تخصصی (مانند ویرایشگر کد، فتوشاپ، نرم‌افزار حسابداری)

  • یک ماشین مجازی سبک (مانند ویندوز ۱۱ لایت یا لینوکس با ۴ گیگابایت رم)

رم LPDDR5x با سرعت ۸۵۳۳ مگاهرتز پهنای باند بسیار خوبی (حدود ۱۳۶ گیگابایت بر ثانیه) را در اختیار پردازنده و به ویژه گرافیک مجتمع Intel Arc قرار می‌دهد که نیازمند دسترسی سریع به حافظه است. این سرعت بالا تأثیر مستقیمی بر عملکرد گرافیکی و روانی سیستم در کارهای چندوظیفگی دارد.

برای کاربرانی که با پایگاه داده بزرگ (صدها هزار رکورد)، تحلیل داده حجیم (پایتون با دیتافریم‌های بزرگ)، ماشین‌های مجازی سنگین (بیش از ۲ عدد همزمان)، شبیه‌سازی‌های مهندسی (مانند MATLAB با مدل‌های پیچیده) یا ادیت ویدئوی 4K با لایه‌های متعدد کار می‌کنند، ۱۶ گیگابایت ممکن است محدود باشد. در آن صورت توصیه می‌شود به سراغ نسخه‌های ۳۲ گیگابایتی ThinkPad E16 Gen 3 (با پردازنده Core Ultra 7 258V یا مشابه) بروید که در برخی بازارها عرضه می‌شود.


حافظه ذخیره‌سازی SSD ۵۱۲ گیگابایت NVMe PCIe Gen4

یک درایو حالت جامد (SSD) با ظرفیت ۵۱۲ گیگابایت از نوع NVMe PCIe 4.0 x4 در این لپ‌تاپ نصب شده است. فرم فاکتور این SSD معمولاً M.2 2242 یا 2280 (بسته به نسخه) است. سرعت خواندن و نوشتن متوالی این درایو حدود ۳۵۰۰ مگابایت بر ثانیه برای خواندن و ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ مگابایت بر ثانیه برای نوشتن است (بسته به مدل درایو). این سرعت باعث می‌شود:

  • ویندوز ۱۱ در کمتر از ۱۰ ثانیه بوت شود.

  • نرم‌افزارهای سنگین مانند Adobe Creative Cloud، Visual Studio و بازی‌ها در عرض چند ثانیه بارگذاری شوند.

  • کپی و انتقال فایل‌های حجیم (چند گیگابایت) به سرعت انجام شود.

مهم‌ترین ویژگی ارتقا در بخش ذخیره‌سازی این است که ThinkPad E16 Gen 3 به دو اسلات M.2 SSD مجهز شده است. یک اسلات توسط SSD اصلی اشغال شده و اسلات دوم (از نوع M.2 2280) خالی است. بنابراین کاربر می‌تواند به راحتی و بدون نیاز به تعویض درایو اصلی، یک SSD دوم را به ظرفیت حداکثر ۱ یا ۲ ترابایت اضافه کند. این قابلیت برای کاربرانی که به فضای ذخیره‌سازی بیشتر نیاز دارند (مانند فیلم‌سازان، معماران، گیمرها) بسیار ارزشمند است.

ظرفیت ۵۱۲ گیگابایت برای بسیاری از کاربران تجاری، دانشجویی و برنامه‌نویسان پاسخگو است – معمولاً شامل سیستم عامل (۳۰ گیگ)، نرم‌افزارهای اصلی (۲۰ گیگ)، فایل‌های کاری (۱۰۰ گیگ) و فضای خالی برای پروژه‌های جاری. با این حال، برای افرادی که بازی‌های متعدد (هر بازی ۵۰ تا ۱۵۰ گیگابایت) نصب می‌کنند یا با فایل‌های ویدئویی 4K خام کار می‌کنند، توصیه می‌شود سریعاً یک SSD دوم اضافه کنند یا در زمان خرید نسخه با ظرفیت ۱ ترابایت را انتخاب کنند.


سیستم خنک‌کاری و نویز

ThinkPad E16 Gen 3 از یک سیستم خنک‌کاری فعال با یک فن (Single Fan) و لوله‌های حرارتی (Heat pipes) برای دفع گرمای پردازنده استفاده می‌کند. با توجه به توان حرارتی پایین پردازنده Core Ultra 5-226V (حداکثر ۲۸ وات در حالت عملکرد بالا، معمولاً ۱۷ وات)، دستگاه در کارهای سبک (مرور وب، تایپ در Word، تماشای فیلم) معمولاً فن را روشن نمی‌کند – سیستم خنک‌کاری غیرفعال (Passive cooling) کافی است و لپ‌تاپ کاملاً بی‌صدا کار می‌کند.

در هنگام بار سنگین (رندرگیری ویدئو، اجرای چندین نرم‌افزار سنگین همزمان، بازی با گرافیک متوسط) فن با سرعت متوسط (حدود ۳۰۰۰-۴۰۰۰ دور در دقیقه) روشن می‌شود. سطح نویز در حداکثر بار حدود ۳۵ تا ۳۹ دسی‌بل است که در محیط اداری یا کتابخانه چندان آزاردهنده نیست – معادل نجوای آرام یا صدای یک یخچال معمولی. خروجی هوای گرم از سمت لولا (پشت دستگاه) است و صفحه کلید در حین کار حتی در حالت سنگین داغی محسوسی ندارد (دمای سطح حداکثر ۳۸-۴۰ درجه سانتی‌گراد). دمای استراحت پردازنده حدود ۴۰-۵۰ درجه سانتی‌گراد است. این سیستم خنک‌کاری برای یک لپ‌تاپ ۱۶ اینچی با این کلاس پردازنده کافی و کارآمد است.


صفحه کلید، TrackPoint و تاچ پد

صفحه کلید ThinkPad E16 Gen 3 همچنان یکی از بهترین صفحه کلیدهای موجود در لپ‌تاپ‌های ۱۶ اینچی است. کلیدها دارای عمق حرکت (کِی‌تراول) ۱.۵ میلی‌متر و بازخورد لمسی واضح و مطمئن هستند. فاصله کلیدها استاندارد (۱۹ میلی‌متر مرکز تا مرکز) و صفحه کلید به دلیل اندازه بزرگ شاسی، دارای بخش NumPad (صفحه اعداد مجزا) در سمت راست است که برای کاربران حسابداری، مالی و مهندسی بسیار مفید است. صفحه کلید دارای نور پس‌زمینه سفید (Backlit) در دو سطح روشنایی است که با فشردن کلید Fn+Space قابل تنظیم است.

ویژگی منحصربه‌فرد ThinkPad، TrackPoint (نقطه‌ی اشاره قرمز رنگ) در مرکز صفحه کلید است که به کاربر امکان می‌دهد بدون برداشتن دست از روی صفحه کلید، مکان‌نما را جابجا کند. همچنین سه کلید فیزیکی بالای تاچ پد (دکمه چپ، وسط، راست) برای استفاده همراه با TrackPoint تعبیه شده است. بسیاری از کاربران حرفه‌ای که ساعات طولانی تایپ می‌کنند، TrackPoint را بسیار کارآمدتر از تاچ پد می‌دانند.

تاچ پد (Touchpad) با ابعاد بزرگ – حدود ۱۱۵ در ۷۰ میلی‌متر – از نوع Precision است که از ژست‌های چندلمسی ویندوز (مانند دو انگشت برای اسکرول، سه انگشت برای تغییر دسکتاپ، چهار انگشت برای باز کردن مرکز نوتیفیکیشن) به خوبی پشتیبانی می‌کند. سطح آن از جنس پلاستیک با روکش صاف (Mylar یا مشابه) است که حرکت انگشت را روان می‌سازد و دقت بالایی دارد.


درگاه‌ها و اتصالات (Ports & Connectivity)

لپ‌تاپ ThinkPad E16 Gen 3 با وجود بدنه نسبتاً باریک، مجموعه کاملی از پورت‌های کاربردی را ارائه می‌دهد. مدل مجهز به Core Ultra 5-226V معمولاً شامل پورت‌های زیر است:

  • ۱ × Thunderbolt 4 / USB4 (USB-C) با سرعت ۴۰ گیگابیت بر ثانیه، پشتیبانی از Power Delivery 3.1 (شارژ ورودی تا ۶۵ وات) و DisplayPort 2.1 برای خروجی ویدئو تا ۸K

  • ۱ × USB-C (نسخه معمولی) با سرعت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه، پشتیبانی از PD 3.0 (شارژ ورودی) و DisplayPort 1.4

  • ۲ × USB 3.2 Gen 2 Type-A با سرعت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه (یکی از آنها قابلیت Always-On برای شارژ دستگاه‌های جانبی در حالت خاموش لپ‌تاپ را دارد)

  • ۱ × HDMI 2.1 با خروجی ویدئو تا ۴K با نرخ ۶۰ هرتز (و تا ۸K با ۳۰ هرتز)

  • ۱ × Ethernet (RJ-45) با سرعت ۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه (گیگابیت) – حضور این پورت در لپ‌تاپ‌های باریک امروزی یک مزیت بزرگ برای محیط‌های شرکتی با شبکه کابلی محسوب می‌شود.

  • ۱ × جک ترکیبی ۳.۵ میلی‌متری هدفون و میکروفون (Combo Audio)

  • اسلات قفل Kensington Nano Slot برای امنیت فیزیکی و جلوگیری از سرقت

اتصالات بی‌سیم شامل Wi-Fi 6E (802.11ax) سه‌بانده و بلوتوث 5.3 است. Wi-Fi 6E با بهره‌گیری از باند ۶ گیگاهرتز (علاوه بر ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز)، تداخل کمتری در محیط‌های پرتراکم (ادارات بزرگ، فرودگاه‌ها، کافه‌ها) دارد و سرعت بالاتری (تا تئوریک ۲.۴ گیگابیت بر ثانیه) ارائه می‌دهد. شایان ذکر است که این لپ‌تاپ فاقد درگاه کارت حافظه (SD Card Reader) است که برای عکاسان و فیلم‌برداران ممکن است محدودیت ایجاد کند – در این صورت باید از آداپتور USB-C استفاده کرد.


وب‌کم، میکروفون و بلندگوها

  • وب‌کم: یک دوربین Full HD (۱۰۸۰p) با رزولوشن ۲ مگاپیکسل در بالای صفحه تعبیه شده است. این وب‌کم دارای شاتر فیزیکی (ThinkShutter) است که در حالت بسته، لنز را کاملاً می‌پوشاند و حریم خصوصی کاربر را تضمین می‌کند. همچنین یک حسگر فروسرخ (IR Camera) برای احراز هویت با Windows Hello (ورود بدون رمز عبور با تشخیص چهره) در کنار وب‌کم اصلی قرار دارد. کیفیت تصویر برای تماس‌های ویدئویی حرفه‌ای (Microsoft Teams، Zoom، Google Meet) در نور روز عالی و در نور محیطی کم (مثلاً اتاق با نور لامپ معمولی) نسبتاً خوب و با نویز محدود است. وب‌کم از فناوری Temporal Noise Reduction بهره می‌برد.

  • میکروفون: آرایه دوگانه میکروفون (Dual Array) با قابلیت حذف نویز توسط هوش مصنوعی (AI Noise Cancellation) پردازنده NPU کیفیت مکالمه را در محیط‌های شلوغ (کافه، سالن فرودگاه، فضای باز) بهبود می‌بخشد. این میکروفون‌ها صدا را از جهت کاربر متمرکز کرده و نویز پس‌زمینه را فیلتر می‌کنند.

  • بلندگوها: دو بلندگوی استریو با توان ۲ وات هر کدام در قسمت پایینی بدنه (Downward-firing) قرار دارند. صدا با حداکثر حجم حدود ۷۵ دسی‌بل و کیفیت نسبتاً شفاف برای تماس‌های کنفرانسی، پادکست، سخنرانی‌های آموزشی و تماشای ویدئوهای معمولی کافی است. اما برای موسیقی با بیس بالا، فیلم‌های اکشن با افکت‌های صوتی گسترده، کمبود فرکانس پایین محسوس است. از فناوری Dolby Audio پشتیبانی می‌شود که با نرم‌افزار اختصاصی لنوو (Lenovo Vantage) می‌توان تنظیمات اکولایزر را تغییر داد.


باتری و شارژدهی

باتری نصب شده در لپ‌تاپ Lenovo ThinkPad E16 Gen 3 از نوع لیتیوم-پلیمر (یا لیتیوم-یون) با ظرفیت ۶۴ وات-ساعت (Wh) است. با توجه به مصرف بهینه پردازنده Core Ultra 5-226V (معماری Lunar Lake با توان ۱۷ وات) و صفحه نمایش کم‌مصرف (حداکثر ۳۰۰ نیت، فناوری IPS معمولی)، عمر باتری در سناریوی استفاده معمولی (مرور اینترنت با وای‌فای، روشنایی ۵۰٪، روشن بودن بلوتوث، باز بودن چند تب مرورگر و نرم‌افزار آفیس) حدود ۸ تا ۱۰ ساعت تخمین زده می‌شود. در پخش ویدئوی آفلاین (فیلم ذخیره شده روی SSD) با روشنایی پایین (حدود ۳۰٪) و حالت هواپیما، می‌توان به حدود ۱۲ تا ۱۳ ساعت نیز دست یافت. در بار کاری سنگین مانند اجرای نرم‌افزارهای مهندسی (مثل SolidWorks سبک)، ویرایش ویدئوی 1080p یا بازی سبک، عمر باتری به ۳-۴ ساعت کاهش می‌یابد.

آداپتور برق همراه لپ‌تاپ با توان ۶۵ وات و خروجی USB-C (نوع C) است که از فناوری شارژ سریع (Rapid Charge) پشتیبانی می‌کند. طبق اعلام لنوو، با ۱۵ دقیقه شارژ، می‌توان حدود ۲ ساعت کار عادی (مرور وب و تایپ) انجام داد. شارژ کامل (از ۰ تا ۱۰۰٪) حدود ۱.۵ ساعت طول می‌کشد. همچنین می‌توان از پاوربانک‌های USB-C با توان حداقل ۴۵ وات (و خروجی Power Delivery) برای شارژ خارج از خانه استفاده کرد. درگاه Thunderbolt 4 از Power Delivery 3.1 پشتیبانی می‌کند.

نکته: کاربر می‌تواند در نرم‌افزار Lenovo Vantage، حالت‌های شارژ باتری را مدیریت کند؛ مثلاً حالت Conservation Mode که باتری را فقط تا ۸۰٪ شارژ می‌کند تا طول عمر آن افزایش یابد – برای کسانی که لپ‌تاپ را همیشه به برق متصل نگه می‌دارند بسیار مفید است.


امنیت و نرم‌افزار

لپ‌تاپ ThinkPad E16 Gen 3 با تأکید بر امنیت داده‌ها در محیط‌های کاری و آموزشی طراحی شده است. ویژگی‌های امنیتی سخت‌افزاری شامل:

  • حسگر اثر انگشت (Fingerprint Reader) یکپارچه شده در دکمه پاور (روشن/خاموش) – با یک لمس، دستگاه روشن و وارد ویندوز می‌شود.

  • دوربین فروسرخ (IR Camera) برای ورود با چهره از طریق Windows Hello (احراز هویت بدون تماس).

  • شاتر فیزیکی وب‌کم (ThinkShutter) برای پوشاندن لنز دوربین هنگام عدم استفاده.

  • چیپ TPM 2.0 (Trusted Platform Module) رمزنگاری سخت‌افزاری برای هارد دیسک (BitLocker)، ذخیره امن رمزهای عبور و احراز هویت سیستم.

  • قفل Kensington Nano Slot برای اتصال کابل قفل فیزیکی و جلوگیری از سرقت در مکان‌های عمومی.

سیستم عامل نصب شده، ویندوز ۱۱ پرو (Windows 11 Pro) نسخه ۶۴ بیتی است. لپ‌تاپ به عنوان Copilot+ PC شناخته می‌شود، به این معنی که از قابلیت‌های هوش مصنوعی پیشرفته ویندوز (مانند Windows Studio Effects برای بهبود تصویر وب‌کم، Recall برای جستجوی زمانی فعالیت‌ها، و Live Captions برای زیرنویس بلادرنگ) به طور کامل پشتیبانی می‌کند.

نرم‌افزارهای اختصاصی لنوو شامل:

  • Lenovo Vantage: برای به‌روزرسانی درایورها و BIOS، مدیریت باتری (حالت‌های شارژ)، تنظیمات سخت‌افزاری (مانند عملکرد فن، روشنایی صفحه کلید)، تست سلامت سخت‌افزار و پشتیبانی.

  • Lenovo Commercial Vantage: نسخه پیشرفته‌تر برای محیط‌های تجاری با قابلیت مدیریت مرکزی.

  • Lenovo Voice: دستیار صوتی برای دیکته، ترجمه و فرمان‌های صوتی.

لپ‌تاپ فاقد نرم‌افزارهای مزاحم (Bloatware) است و فقط چند ابزار مفید لنوو نصب شده که به راحتی قابل حذف هستند.


گواهینامه‌ها و استانداردهای زیست‌محیطی

این لپ‌تاپ دارای گواهینامه‌های معتبر زیست‌محیطی و کیفی زیر است که برای سازمان‌ها و کاربران حساس به پایداری محیط زیست اهمیت دارد:

  • MIL-STD-810H (استاندارد نظامی ایالات متحده برای مقاومت در برابر شوک، لرزش، دماهای شدید، رطوبت و گردوغبار)

  • ENERGY STAR 9.0 (صرفه‌جویی در مصرف انرژی در حالت‌های مختلف کاری و استراحت)

  • TCO Certified 10 (گواهی بین‌المللی برای پایداری زیست‌محیطی، سلامت کاربر، و قابلیت بازیافت)

  • EPEAT Gold (در برخی مناطق – نشان‌دهنده رعایت بالاترین استانداردهای سبز)

  • TÜV Rheinland Low Blue Light (کاهش نور آبی مضر برای چشم)


عملکرد کلی و کاربردهای پیشنهادی

با توجه به ترکیب سخت‌افزاری ذکر شده – پردازنده Core Ultra 5-226V با NPU 40 TOPS، گرافیک Intel Arc، رم ۱۶ گیگابایت LPDDR5x و صفحه نمایش ۱۶ اینچ WUXGA – لپ‌تاپ Lenovo ThinkPad E16 Gen 3 برای موارد زیر بسیار مناسب است:

  • کاربری اداری و تجاری پیشرفته: مدیریت ایمیل، اسناد آفیس حجیم (Excel با هزاران ردیف، پاورپوینت با انیمیشن)، نرم‌افزارهای CRM و ERP تحت وب یا محلی، کنفرانس‌های ویدئویی مکرر (تیمز، زوم، اسکایپ) با کیفیت 1080p. پردازنده با مصرف بهینه، عمر باتری بالایی را در طول روز کاری (۸-۱۰ ساعت) فراهم می‌کند بدون نیاز به شارژ میانی.

  • برنامه‌نویسی و توسعه نرم‌افزار: اجرای محیط‌های یکپارچه سنگین مانند Visual Studio 2022، IntelliJ IDEA Ultimate، Android Studio، PyCharm Professional؛ کار با پایگاه داده‌های محلی (MySQL، PostgreSQL، SQL Server Express)؛ اجرای کانتینرهای Docker سبک (۱-۲ کانتینر)؛ استفاده از Git و ابزارهای DevOps. (برای کار با ماشین‌های مجازی سنگین – مثلاً دو ماشین مجازی با ۴ گیگ رم هر کدام – ۱۶ گیگابایت کفایت می‌کند اما بهتر است ۳۲ گیگابایت در نظر گرفته شود.)

  • دانشجویی و پژوهشی (مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد): نوشتن مقالات علمی با LaTeX یا Word، تحلیل داده با Python (پانداس، numpy) یا R، شبیه‌سازی‌های سبک (مانند شبکه‌های عصبی کوچک با TensorFlow/Caffe، محاسبات عددی با MATLAB)، جستجوی علمی با ده‌ها تب مرورگر، تماشای ویدئوهای آموزشی 4K.

  • طراحی گرافیک دو بعدی و ادیت عکس: کار با Adobe Photoshop (لایه‌های تا ۵۰ لایه، فایل‌های حجیم تا چند صد مگابایت)، Illustrator، Affinity Photo، CorelDRAW، GIMP. (برای فایل‌های بسیار سنگین با صدها لایه، ۱۶ گیگابایت ممکن است کندی ایجاد کند.)

  • ویرایش ویدئوی سبک تا متوسط: تدوین ویدئوهای 1080p (و حتی 4K سبک) با نرم‌افزارهایی که از Intel QuickSync و Arc Graphics پشتیبانی می‌کنند (Adobe Premiere Pro، DaVinci Resolve، CyberLink PowerDirector). رندرینگ ویدئوی 4K با طول ۱۰ دقیقه حدود ۱۵-۲۰ دقیقه زمان می‌برد – نه سریع اما قابل قبول برای کاربر غیرحرفه‌ای. برای تدوین ویدئوی حرفه‌ای با لایه‌های متعدد، افکت‌های سنگین و خروجی 4K، کارت گرافیک مجزا توصیه می‌شود.

  • مهندسی (CAD سبک تا متوسط): نرم‌افزارهایی مانند AutoCAD (نقشه‌های ۲D و مدل‌های ساده ۳D)، SolidWorks (قطعات ساده تا ۵۰ جزء)، Revit (مدل‌های کوچک معماری)، Siemens NX (ساده) با گرافیک مجتمع Intel Arc Graphics امکان‌پذیر است – اما انتظار روانی کامل در مدل‌های پیچیده (مونتاژهای بزرگ با صدها قطعه) را نداشته باشید. این لپ‌تاپ برای دانشجویان مهندسی و تکنسین‌هایی که فقط مدل‌های کوچک می‌سازند مناسب است.

  • تحلیل داده و هوش مصنوعی سبک (AI/ML): وجود NPU با توان ۴۰ TOPS امکان اجرای مدل‌های یادگیری ماشین سبک را به صورت محلی و بدون نیاز به ابر فراهم می‌کند. این قابلیت برای محققانی که با مدل‌های کوچک زبان (SLM)، بینایی کامپیوتر (پردازش تصویر) یا شبکه‌های عصبی کم‌عمق کار می‌کنند، مفید است. برای یادگیری عمیق با شبکه‌های بزرگ، نیاز به GPU مجزا (مانند RTX 4060 یا بالاتر) است.

  • تماشای محتوا و سرگرمی سبک: صفحه نمایش ۱۶ اینچ با نسبت ۱۶:۱۰ برای تماشای فیلم‌های عریض (letterbox جزئی) و سریال‌ها مناسب است. بلندگوها کیفیت متوسطی دارند ولی با هدفون تجربه بهتری خواهید داشت.


جمع‌بندی مشخصات فنی (خلاصه)

برای سهولت در مرور، مهمترین مشخصات لپ‌تاپ Lenovo ThinkPad E16 Gen 3 با پردازنده Intel Core Ultra 5-226V به صورت فهرست ارائه می‌شود:

  • پردازنده: Intel Core Ultra 5-226V (معماری Lunar Lake، ۸ هسته، ۸ رشته، حداکثر فرکانس ۴.۵ گیگاهرتز، کش L3: ۱۲ مگابایت، توان ۱۷-۲۸ وات)

  • واحد پردازش عصبی (NPU): Intel AI Boost با توان ۴۰ TOPS (Copilot+ PC)

  • گرافیک: Intel Arc Graphics 130V یا 140V (مجتمع، ۷ Xe-core، فرکانس تا ۲.۰ گیگاهرتز، پشتیبانی از DirectX 12 Ultimate، Ray Tracing، XeSS، AV1)

  • حافظه رم: ۱۶ گیگابایت LPDDR5x (لحیم شده، غیرقابل ارتقا، سرعت ۸۵۳۳ مگاهرتز)

  • حافظه داخلی: ۵۱۲ گیگابایت SSD NVMe PCIe 4.0 (M.2 2242 یا 2280) + یک اسلات خالی M.2 2280 برای ارتقای دوم

  • صفحه نمایش: ۱۶ اینچ IPS، رزولوشن WUXGA (۱۹۲۰×۱۲۰۰)، نسبت تصویر ۱۶:۱۰، مات (Anti-glare)، ۳۰۰ نیت روشنایی، ۴۵% NTSC (حدود ۶۰-۶۵% sRGB)، نرخ تازه‌سازی ۶۰ هرتز

  • صفحه کلید: شش ردیفه با نور پس‌زمینه سفید (دو سطح روشنایی)، TrackPoint قرمز، صفحه اعداد مجزا (NumPad)، تاچ پد Precision با ابعاد بزرگ

  • وب‌کم: Full HD (۱۰۸۰p) با شاتر فیزیکی + دوربین فروسرخ (IR) برای Windows Hello

  • درگاه‌ها: ۱ × Thunderbolt 4 / USB4 (۴۰ گیگابیت بر ثانیه، PD 3.1، DP 2.1)، ۱ × USB-C (۱۰ گیگابیت بر ثانیه)، ۲ × USB 3.2 Gen 2 Type-A (۱۰ گیگابیت بر ثانیه)، ۱ × HDMI 2.1، ۱ × RJ-45 اترنت گیگابیت، ۱ × جک ترکیبی ۳.۵ میلی‌متری، اسلات قفل Kensington

  • اتصالات بی‌سیم: Wi-Fi 6E (802.11ax سه‌بانده)، بلوتوث 5.3

  • باتری: ۶۴ وات-ساعت، آداپتور ۶۵ وات USB-C (شارژ سریع، ۱۵ دقیقه = ۲ ساعت کار)

  • سیستم عامل: ویندوز ۱۱ پرو (Windows 11 Pro) ۶۴ بیتی

  • امنیت: حسگر اثر انگشت (روی دکمه پاور)، TPM 2.0، قفل Kensington Nano Slot، شاتر فیزیکی وب‌کم

  • مقاومت: گواهی استاندارد نظامی MIL-STD-810H

  • وزن و ابعاد: ۱.۷۷ کیلوگرم، ۳۵۶ × ۲۴۷ × ۱۰-۱۶.۹ میلی‌متر

  • جنس بدنه: درب پشتی آلومینیوم، بخش پایینی پلی‌کربنات، رنگ مشکی (Black)

  • گواهینامه‌ها: ENERGY STAR 9.0، TCO Certified 10، EPEAT Gold (منطقه‌ای)، TÜV Low Blue Light


توصیه نهایی

لپ‌تاپ Lenovo ThinkPad E16 Gen 3 با پردازنده Intel Core Ultra 5-226V یک انتخاب هوشمندانه برای حرفه‌ای‌ها، دانشجویان و کسب‌وکارهای کوچک تا متوسط است که به یک سیستم قابل حمل (اما با صفحه بزرگ)، بادوام (استاندارد نظامی)، با عمر باتری طولانی (۸-۱۰ ساعت کار روزانه)، امنیت سخت‌افزاری قوی و عملکرد متعادل نیاز دارند.

نقاط قوت اصلی:

  • صفحه نمایش ۱۶ اینچ با نسبت ۱۶:۱۰ که فضای عمودی بیشتری برای بهره‌وری فراهم می‌کند.

  • پردازنده جدید Lunar Lake با مصرف انرژی بسیار بهینه و NPU قدرتمند برای کارهای هوش مصنوعی محلی.

  • صفحه کلید عالی ThinkPad با TrackPoint و NumPad – بهترین در کلاس خود.

  • دو اسلات SSD برای ارتقای ذخیره‌سازی.

  • مجموعه کامل پورت‌ها شامل Thunderbolt 4، HDMI، و اترنت RJ-45.

  • عمر باتری بالا (تا ۱۳ ساعت پخش ویدئو).

  • گواهی MIL-STD-810H برای دوام بالا.

نقاط ضعف قابل توجه:

  • رم لحیم شده و غیرقابل ارتقا (۱۶ گیگابایت نهایی است – اگر به ۳۲ گیگ نیاز دارید، نسخه دیگر بخرید).

  • پوشش رنگی محدود (۴۵% NTSC) صفحه نمایش که برای کارهای گرافیکی حساس به رنگ مناسب نیست.

  • نبود درگاه کارت حافظه (SD Card Reader) – برای عکاسان و فیلم‌برداران دردسرساز است.

  • بلندگوهای نه چندان قدرتمند (برای موسیقی و فیلم باید از هدفون استفاده کنید).

  • وزن ۱.۷۷ کیلوگرم در مقایسه با لپ‌تاپ‌های فوق‌سبک ۱۴ اینچی (۱.۳ کیلوگرم) کمی سنگین‌تر است، اما برای یک ۱۶ اینچی قابل قبول است.

در مجموع، اگر کاربری نیاز به صفحه نمایش بزرگ برای کارهای چندوظیفگی، تایپ مکرر و طولانی، حمل در محیط‌های مختلف (اداره، کلاس، منزل) دارد و به دقت رنگ فوق‌العاده یا رم بیش از ۱۶ گیگابایت نیاز ندارد، ThinkPad E16 Gen 3 با Core Ultra 5-226V گزینه‌ای بسیار مناسب است. برای کارهای گرافیکی حرفه‌ای (مثل چاپ یا تدوین فیلم سینمایی)، پیشنهاد می‌شود نسخه با صفحه نمایش ۲.۵K (۱۰۰% sRGB) یا OLED و رم ۳۲ گیگابایت را تهیه کنید. همچنین مدل Intel این نسل به دلیل معماری جدید Lunar Lake و NPU از نسخه‌های AMD Ryzen 7000/8000 در بهره‌وری انرژی و قابلیت‌های هوش مصنوعی جلوتر است.

نقد و بررسی کاربران

محصول انتخابی شما:

لپ تاپ 16 اینچی لنوو مدل ThinkPad E16 Gen 3 Core Ultra 5 16GB 512GB SSD Intel Arc

۱۷۸,۲۵۰,۰۰۰ تومان