






پرداخت اقساطی
۲۴۴,۵۰۰,۰۰۰ تومان
ویژگی ها
فروشگاه : رایتک شاپ
۲۴۴,۵۰۰,۰۰۰ تومان
۳۲۴,۰۰۰,۰۰۰ تومان
۳۲۴,۰۰۰,۰۰۰ تومان
۲۷۳,۰۰۰,۰۰۰ تومان
۳۱۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان
| وزن دستگاه | 1.4 کیلوگرم |
|---|---|
| سازنده پردازنده | Intel |
| پردازنده | Core Ultra 5 |
| مدل پردازنده | 225U |
| فرکانس پردازنده | Up To 4.8GHz |
| تعداد هسته | 12 هسته |
| تعداد رشته | 14 |
| حافظه کش | 12 مگابایت |
| ظرفیت حافظه رم | 16GB |
| نوع حافظه رم | DDR5 |
| قابلیت ارتقای رم | ✔ |
| ظرفیت حافظه SSD | 512GB |
| ظرفیت حافظه HDD | ✖ |
| سازنده کارت گرافیک | Intel |
| مدل گرافیک | Intel Arc |
| ظرفیت کارت گرافیک | بدون حافظه اختصاصی |
| نوع حافظه گرافیک | ✖ |
| توان مصرفی کارت گرافیک | 30W |
| فناوری های گرافیک | AV1, RAY TARCING ضعیف, XeSS |
| رابط دایرکت | 12.2 |
| نوع صفحه نمایش | IPS |
| اندازه صفحه نمایش | 16 اینچ |
| دقت صفحه نمایش | 1920X1200 |
| نرخ بروز رسانی نمایشگر | 60Hz |
| صفحه نمایش لمسی | ✖ |
| پوشش صفحه نمایش | مات |
| چرخش 360 درجه | ✖ |
| حداکثر روشنایی | 300 نیت |
| نوع اسپیکر | Poly Studio Stereo Speakers with Discrete Amplifiers |
| تعداد اسپیکر | 2 عدد |
| نوع باتری | لیتیوم پلیمری |
| ظرفیت باتری | 77WH |
| میزان شارژدهی | 15 الی 18 ساعت |
| پورت USB 3.0 | 1 عدد |
| پورت USB Type-C | 3 عدد |
| پورت HDMI | ✔ |
| پورت Mini Display | ✖ |
| پورت VGA | ✖ |
| نور صفحه کیبورد | ✔ |
| درایو نوری | ✖ |
| وای فای | ✔ |
| وبکم | 1080P |
| حسگر اثر انگشت | ✔ |
| سیستم عامل | ویندوز 11 |
پیکربندی: پردازنده Intel Core Ultra 5 225U – 16 گیگابایت رم DDR5-5600 MT/s – 512 گیگابایت SSD NVMe PCIe Gen 4 – صفحه نمایش 16 اینچی WUXGA IPS (1920×1200) با پوشش رنگی 62.5 درصد sRGB – ویندوز 11 پرو – گارانتی 1 ساله
لپ تاپ HP EliteBook 8 G1i با کد D01XTET#BH5 یک دستگاه حرفه ای با صفحه نمایش 16 اینچی از سری تجاری اچ پی است که در سال 2025 روانه بازار شده است. این لپ تاپ به پردازنده نسل دوم Intel Core Ultra (معماری Lunar Lake، ساخت 3 نانومتر) و گرافیک یکپارچه Intel Arc Graphics مجهز است. بدنه آلومینیومی Glacier Silver، وزن 1.69 کیلوگرم، ضخامت 17 میلی متر و مجموعه درگاههای کامل از Thunderbolt 4 تا HDMI 2.1، آن را به گزینه ای جذاب برای کاربران حرفه ای تبدیل کرده است. صفحه نمایش 16 اینچی IPS با رزولوشن WUXGA (1920×1200) و نسبت 16:10 فضای عمودی بیشتری در اختیار کاربر قرار می دهد که برای کار با اسناد بلند، صفحات گسترده و برنامه نویسی بسیار کاربردی است.
در این نوشتار، با نقد و بررسی مشخصات فنی، میزان قدرت و ضعف این دستگاه در کاربریهای مختلف (خانگی، اداری، دانشجویی، مهندسی، طراحی گرافیک و سه بعدی، تدوین ویدیو و گیمینگ) مشخص میشود.
| مشخصه | جزئیات فنی |
|---|---|
| پردازنده | Intel Core Ultra 5 225U (معماری Lunar Lake – ساخت 3 نانومتر) – 12 هسته (2 هسته Performance + 8 هسته Efficiency + 2 هسته Low Power Efficiency) – 14 رشته – حداکثر فرکانس 4.80 گیگاهرتز – حافظه کش 12 مگابایت L3 – PL1 18 وات (توان پایدار) |
| واحد پردازش عصبی (NPU) | Intel AI Boost نسل چهارم – توان 40 TOPS (عملیات بر ثانیه) – پشتیبانی کامل از Copilot+ و Windows Studio Effects – استاندارد Microsoft Copilot+ PC |
| حافظه رم | 16 گیگابایت DDR5 با سرعت 5600 MT/s (یک ماژول 16 گیگابایت) – 2 اسلات SODIMM – حداکثر قابل ارتقا تا 64 گیگابایت |
| حافظه داخلی | 512 گیگابایت SSD NVMe M.2 PCIe Gen 4 (قابل ارتقا) |
| گرافیک | Intel Arc Graphics یکپارچه (معماری Xe2-LPG – 4 هسته Xe) – فرکانس 1.85 گیگاهرتز – حافظه اشتراکی از رم سیستم – قدرت تقریبی معادل لپ تاپهای مجهز به NVIDIA GeForce GTX 1650 (نسخه پایه) |
| صفحه نمایش | 16 اینچ (40.6 سانتی متر) IPS مات (ضد انعکاس)، رزولوشن WUXGA (1920 در 1200 پیکسل)، نسبت 16:10، روشنایی 300 نیت، پوشش رنگ 62.5 درصد sRGB، نرخ نوسازی 60 هرتز، بدون لمس |
| وزن | 1.69 کیلوگرم |
| ابعاد | 359.4 میلی متر عرض، 251 میلی متر عمق، 17 میلی متر ضخامت |
| باتری | 62 وات ساعت (3 سلول لیتیوم‑یون پلیمری) – شارژ سریع 50 درصد در 30 دقیقه – عمر باتری (استفاده معمول اداری) 6 تا 10 ساعت |
| درگاهها | 2 درگاه Thunderbolt 4 با USB-C (40 گیگابیت بر ثانیه، DisplayPort 2.1، Power Delivery)، 1 درگاه USB-C (10 گیگابیت بر ثانیه)، 1 درگاه USB-A (5 گیگابیت بر ثانیه، با قابلیت شارژ)، 1 خروجی HDMI 2.1، 1 جک 3.5 میلی متری صدا، 1 کارت خوان هوشمند (اختیاری) |
| ارتباطات بی سیم | Wi-Fi 7 BE201 (2×2) – بلوتوث 5.4 |
| سیستم عامل | Windows 11 Pro 64-bit |
| امنیت | حسگر اثر انگشت – وب کم 5 مگاپیکسلی مادون قرمز با تشخیص چهره – پوشش فیزیکی حریم خصوصی دوربین (HP Privacy Shutter) – ماژول امنیتی TPM 2.0 – HP Wolf Security – HP Sure Start (خودترمیمی BIOS) |
| کلید و صدا | صفحه کلید Premium ضد نفوذ مایعات با نور پس زمینه سفید و کیپد عددی جداگانه – بلندگوهای استریو پلی استودیو با تقویت کننده مجزا – میکروفون دوگانه آرایه ای |
| گارانتی | 1 سال (قطعات و نیروی کار – بدون خدمات تعمیر در محل) |
نکته فنی مهم – گرافیک یکپارچه Intel Arc Graphics: این لپ تاپ مجهز به گرافیک یکپارچه Intel Arc Graphics (معماری Xe2-LPG با 4 هسته Xe) است که توانی تقریباً معادل یک کارت گرافیک مجزای NVIDIA GeForce GTX 1650 (نسخه پایه) دارد. قدرت این گرافیک یکپارچه در بنچمارک 3DMark حدود 2300 تا 2400 امتیاز تخمین زده میشود که برای کارهای گرافیکی سبک و بازیهای قدیمی تر کاملاً کافی است، اما برای بازیهای سنگین جدید و رندرینگ سه بعدی حرفه ای محدودیتهای قابل توجهی خواهد داشت. در ادامه در بخشهای مربوطه به تفصیل توضیح داده خواهد شد.
نکته مهم دیگر – حافظه رم قابل ارتقا: برخلاف بسیاری از لپ تاپهای باریک امروزی که رم روی برد لحیم شده است، این نسخه از EliteBook 8 G1i دارای 2 اسلات SODIMM است و حافظه رم 16 گیگابایتی فعلی تا حداکثر 64 گیگابایت قابل ارتقا میباشد. این ویژگی برای کاربرانی که نیاز به چندوظیفگی سنگین داشته یا قصد استفاده طولانی مدت (بیش از 4 تا 5 سال) از دستگاه را دارند، بسیار ارزشمند است.
نتیجه نقد و بررسی: این لپ تاپ دقیقاً برای محیطهای اداری و سازمانی طراحی شده و در این حوزه جزو بهترین گزینههای موجود در بازار است. صفحه نمایش 16 اینچی با نسبت 16:10، کیپد عددی مجزا، مجموعه درگاههای کامل و امنیت سخت افزاری در سطح بالا، آن را به انتخابی ایده آل برای کاربران حرفه ای تبدیل کرده است.
سری EliteBook اچ پی همواره بر سه رکن امنیت، قابلیت اطمینان و مدیریت پذیری تأکید داشته است و مدل 8 G1i این سنت را با قدرت ادامه میدهد.
صفحه نمایش 16 اینچی IPS با نسبت 16:10: این صفحه نمایش با رزولوشن 1920 در 1200 پیکسل، حدود 11 درصد فضای عمودی بیشتری نسبت به صفحهنمایشهای 16:9 معمولی ارائه میدهد. این ویژگی برای کاربران اداری که با اسناد طولانی، صفحات گسترده (اکسل) و ایمیلهای بلند کار میکنند، بسیار کاربردی است. روکش مات (ضد انعکاس) باعث میشود در محیطهای پرنور اداری (نزدیک پنجره، زیر نور مستقیم) خستگی چشم کاهش یابد. روشنایی 300 نیت برای محیط داخلی اداری کافی است. البته پوشش رنگی 62.5 درصد sRGB برای کارهایی که نیاز به دقت رنگ حرفه ای دارند (مانند طراحی گرافیک) کافی نیست، اما برای کارهای اداری معمول (متن، اعداد، جداول، ارائه) مشکلی ایجاد نمیکند.
صفحه کلید و کیپد عددی: وجود صفحه کلید Premium با نور پس زمینه سفید، مقاوم در برابر نفوذ مایعات (تا مقدار محدود)، همراه با کیپد عددی جداگانه (نومپد) یک مزیت بزرگ برای کاربران اداری است. حسابداران، تحلیلگران مالی، مهندسان و هر کاربری که به طور مرتب با اعداد کار میکند، از وجود کیپد عددی قدردانی خواهد کرد. کلیدها دارای عمق حرکت مناسب هستند و تایپ طولانی را راحت میکنند. ترک پد بزرگ (کلیکپد) نیز با پشتیبانی از حرکات چندلمسی، تجربه کاربری روانی ارائه میدهد.
امنیت سخت افزاری (در سطح سازمان):
حسگر اثر انگشت یکپارچه در دکمه پاور با تشخیص سریع و دقیق.
وب کم 5 مگاپیکسلی مادون قرمز با قابلیت Windows Hello (ورود با چهره) حتی در شرایط نوری ضعیف.
پوشش فیزیکی حریم خصوصی دوربین (HP Privacy Shutter) که نگرانی از هک شدن دوربین را کاملاً برطرف میکند.
ماژول امنیتی TPM 2.0 برای رمزنگاری اطلاعات ذخیره شده و محافظت از کلیدهای احراز هویت.
HP Wolf Security for Business – مجموعهای از محافظتهای سطح بایوس و سیستم عامل که از حملات باج افزار و بدافزارهای سطح پایین جلوگیری میکند.
HP Sure Start – خودترمیمی BIOS که در صورت تشخیص دستکاری، سیستم عامل را از یک نسخه سالم بازیابی میکند.
کیفیت تماسهای ویدیویی و صوتی: وب کم 5 مگاپیکسلی مجهز به NPU 40 TOPS، قابلیتهای Windows Studio Effects (محو کردن پس زمینه، تماس چشمی، قاب بندی خودکار) را با مصرف انرژی بسیار پایین و بدون اشغال پردازنده اصلی انجام میدهد. میکروفونهای دوگانه آرایه ای با فناوری حذف نویز پویا، صدای پس زمینه (تایپ، صحبت دیگران، فن) را به طور چشمگیری کاهش میدهند. بلندگوهای استریو با تقویت کنندههای مجزا (Audio by Poly Studio) صدای شفاف و بلندی برای تماسهای تیمز و زوم ارائه میدهند.
عملکرد در نرم افزارهای اداری سنگین: پردازنده Core Ultra 5 225U با 12 هسته (2 هسته Performance برای بارهای سنگین، 8 هسته Efficiency برای وظایف همزمان، و 2 هسته Low Power برای کارهای بسیار سبک) و 14 رشته، عملکرد بسیار خوبی در محیط اداری دارد. اجرای همزمان چندین نرم افزار آفیس (ورد با اسناد 200 صفحهای، اکسل با 5 تا 10 شیت حاوی فرمولهای پیچیده، پاورپوینت با تصاویر با کیفیت بالا)، دهها برگه مرورگر کروم (30 تا 50 زبانه)، نرم افزارهای پیام رسان سازمانی (تیمز، اسلک، زوم) و مدیریت پروژه (جیرا، مایکروسافت پراجکت) بدون کوچکترین کندی امکانپذیر است. 16 گیگابایت رم برای اکثر کاربران اداری با حجم کاری معمولی تا سنگین کافی است. برای کاربران فوق حرفه ای که همزمان با ماشینهای مجازی، پایگاه داده محلی سنگین، یا نرم افزارهای حسابداری فوق حجیم کار میکنند، حافظه رم قابل ارتقا تا 64 گیگابایت است.
قابلیت Copilot+ و هوش مصنوعی: با NPU 40 TOPS، این لپ تاپ رسماً استاندارد Microsoft Copilot+ PC را دارد. ویژگیهایی مانند Windows Recall (جستجوی تاریخچه کامل فعالیتها و عکسها با زبان طبیعی، کاملاً آفلاین و محلی)، Live Captions (زیرنویس زنده و ترجمه همزمان صدا به بیش از 40 زبان در تماسها و ویدیوها) و Cocreator (تولید تصویر با هوش مصنوعی در Paint بر اساس توضیحات متنی) با سرعت بالا و بدون نیاز به اینترنت اجرا میشوند.
نکات ضعف برای کاربر اداری:
پوشش رنگی 62.5 درصد sRGB برای کارهای طراحی گرافیک حرفه ای مناسب نیست.
لولاهای صفحه نمایش در برخی مدلها ممکن است به اندازه کافی محکم نباشند و در هنگام تایپ، صفحه نمایش کمی لرزش داشته باشد.
نقطه ضعف اصلی، قیمت بالای دستگاه است که برای بسیاری از سازمانها و شرکتهای کوچک ممکن است مقرون به صرفه نباشد.
جمع بندی: انتخابی عالی برای مدیران اجرایی، حسابداران، تحلیلگران مالی، کارشناسان فروش، مدیران پروژه، و هر کاربر حرفه ای اداری که به صفحه نمایش 16 اینچی با فضای کاری عمودی بیشتر، کیپد عددی، امنیت سطح بالا و کیفیت ساخت عالی نیاز دارد.
نتیجه نقد و بررسی: توان سخت افزاری این لپ تاپ برای کاربری خانگی معمولی بیش از نیاز است و قیمت آن بالاست. اما برای کاربران خانگی با بودجه آزاد که به دنبال یک دستگاه با صفحه نمایش بزرگ (16 اینچ)، کیفیت ساخت عالی، عمر باتری خوب و قابلیت ارتقای رم هستند، گزینهای لوکس و بادوام محسوب میشود.
برای گشودن مرورگر با دهها زبانه، تماشای فیلم و سریال با کیفیت فول اچ دی و 4K از سرویسهای استریم (با پشتیبانی سخت افزاری از کدک AV1)، کار با نرم افزارهای آفیس، مدیریت ایمیل، خرید اینترنتی و تماسهای ویدیویی، پردازنده Core Ultra 5 225U و 16 گیگابایت رم عملکردی کاملاً روان و بدون کوچکترین لگی ارائه میدهند. حتی با باز بودن 50 زبانه مرورگر همزمان، سیستم دچار کندی نمیشود.
صفحه نمایش بزرگ 16 اینچی (مزیت اصلی برای کاربر خانگی): صفحه نمایش 16 اینچی IPS مات با رزولوشن WUXGA (1920×1200) برای تماشای فیلم، سریال و کارهای روزمره بسیار مناسب است. فضای اضافی نسبت به لپ تاپهای 14 و 15.6 اینچی باعث میشود بتوانید دو پنجره مرورگر یا یک پنجره ویدیو و یک پنجره کار را همزمان در کنار هم باز کنید. روکش مات خستگی چشم را در استفاده طولانی کاهش میدهد. روشنایی 300 نیت برای استفاده در محیطهای داخلی (خانه، کافی شاپ) کافی است، اما در محیطهای بسیار پرنور (مقابل پنجره در ظهر آفتابی یا در فضای باز) ممکن است تصویر کمی کم نور به نظر برسد. پوشش رنگی 62.5 درصد sRGB برای تماشای فیلم و محتوای معمولی قابل قبول است و مشکل خاصی ایجاد نمیکند.
کیپد عددی برای کاربر خانگی: وجود کیپد عددی جداگانه برای افرادی که در خانه با اعداد کار میکنند (حسابداری خانگی، بودجهبندی، امور مالی شخصی) یا بازیهایی که نیاز به ورود عددی دارند (مانند شبیهسازیها و استراتژیها) یک مزیت محسوب میشود.
قابلیت ارتقای رم (مزیت بلندمدت برای کاربر خانگی): برخلاف بسیاری از لپ تاپهای باریک که رم لحیم شده دارند، این دستگاه دارای 2 اسلات SODIMM است. کاربر خانگی میتواند با صرف هزینه نسبتاً کم، در آینده (3 تا 5 سال بعد) رم را از 16 به 32 یا 64 گیگابایت ارتقا دهد و عمر مفید دستگاه را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. این ویژگی به ویژه برای کاربرانی که قصد دارند لپ تاپ را بیش از 4 سال نگه دارند، بسیار ارزشمند است.
هوش مصنوعی برای کاربر خانگی: NPU 40 TOPS (استاندارد Copilot+) قابلیتهای هوش مصنوعی محلی را ممکن میکند که در آینده بیشتر مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
عمر باتری: با باتری 62 وات ساعتی، در استفاده ترکیبی خانگی (مرورگر، ویدیو، موسیقی پس زمینه بین 6 تا 10 ساعت دوام میآورد که برای یک روز کامل بدون شارژر کافی است. 30 دقیقه شارژ سریع، 50 درصد باتری را پر میکند.
نکات ضعف برای کاربر خانگی:
قیمت بسیار بالا (اغلب 2 تا 3 برابر لپ تاپهای معمولی خانگی). بخش قابل توجهی از هزینه بابت امکانات امنیتی سطح سازمانی (حسگر اثر انگشت، TPM، وب کم IR، HP Wolf Security، قابلیتهای مدیریتی) پرداخت میشود که یک کاربر خانگی معمولی به آنها نیازی ندارد.
وزن 1.69 کیلوگرم برای حمل روزانه در منزل مشکلی ایجاد نمیکند، اما نسبت به لپ تاپهای 14 اینچی 1.2 کیلوگرمی سنگینتر است.
جمع بندی: اگر بودجه محدودیتی ندارید و یک دستگاه با صفحه نمایش بزرگ (16 اینچ)، کیفیت ساخت عالی، کیپد عددی و قابلیت ارتقای رم میخواهید، این لپ تاپ یک انتخاب لوکس و بادوام است. اما برای یک خانواده با نیازهای معمول، لپ تاپهای اقتصادی تر با قیمت یک سوم این دستگاه ارزش خرید بسیار بالاتری دارند.
نتیجه نقد و بررسی: این لپ تاپ برای دانشجویان به ویژه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، و رشتههایی که نیاز به صفحه نمایش بزرگ (برای کدنویسی، مطالعه مقالات، کار با جداول و اسناد حجیم) و قابلیت ارتقای رم دارند، گزینهای عالی و لوکس است.
مزایا برای دانشجو:
صفحه نمایش 16 اینچی با نسبت 16:10 یک مزیت بزرگ برای دانشجویان است. فضای عمودی اضافی به این معناست که در کدنویسی (IDE مانند PyCharm، VS Code) خطوط بیشتری را همزمان میبینید، در مطالعه مقالات PDF (دو صفحه کنار هم) نیاز به زوم و اسکرول کمتری دارید، و در کار با جداول اکسل (پایان نامه، دادههای پژوهشی) ستونهای بیشتری را بدون نیاز به اسکرول افقی مشاهده میکنید. روکش مات باعث میشود در کتابخانههای پرنور و کلاسهای درس با نور طبیعی چشم شما اذیت نشود.
کیپد عددی جداگانه برای دانشجویان رشتههای حسابداری، مدیریت مالی، اقتصاد سنجی، مهندسی صنایع، آمار و هر رشتهای که با اعداد سروکار دارد، بسیار کاربردی است. محاسبات سریع، ورود دادهها به نرمافزارهایی مانند SPSS و EViews، و انجام عملیات حسابی بدون نیاز به نگاه کردن به ردیف بالای صفحه کلید، سرعت کار را افزایش میدهد.
حافظه رم قابل ارتقا (از 16 گیگابایت فعلی تا 64 گیگابایت) یک مزیت بزرگ برای دانشجویانی است که قصد دارند این لپ تاپ را در طول دوره تحصیل کارشناسی ارشد و دکتری (4 تا 7 سال) نگه دارند. در سالهای آینده، با سنگینتر شدن نرم افزارها و نیاز به اجرای چندین برنامه همزمان (ماشین مجازی، پایگاه داده، مرورگر با دهها زبانه مرجع، نرم افزار شبیه سازی)، میتوانید به سادگی و با هزینه معقول رم را ارتقا دهید. این قابلیت در لپ تاپهای 16 گیگابایتی رقبا معمولاً وجود ندارد.
وزن 1.69 کیلوگرم برای یک لپ تاپ 16 اینچی نسبتاً سبک محسوب میشود و حمل روزانه در کوله پشتی دانشجویی دشوار نیست.
وب کم 5 مگاپیکسلی با قابلیتهای هوش مصنوعی (NPU 40 TOPS) برای شرکت در کلاسهای آنلاین و جلسات مجازی با اساتید کیفیت بسیار بالایی دارد و ویژگیهایی مانند محو کردن پس زمینه و تنظیم خودکار نور را با مصرف انرژی کم انجام میدهد.
NPU 40 TOPS و قابلیت Copilot+ برای دانشجویان کامپیوتر، هوش مصنوعی و علوم داده یک مزیت بزرگ است. شما میتوانید مدلهای زبان کوچک (مانند Phi-3-mini، Llama 3 8B) را به صورت محلی و کاملاً آفلاین روی لپ تاپ اجرا کنید و پروژههای هوش مصنوعی خود را توسعه دهید.
عمر باتری در دانشگاه: با استفاده ترکیبی (یادداشت برداری، وب گردی مقالات علمی، تماشای ویدیوهای آموزشی، کدنویسی سبک) باتری حدود 6 تا 10 ساعت دوام میآورد که برای یک روز کامل درسی کافی است. 30 دقیقه شارژ سریع در زمان استراحت بین کلاسها، 50 درصد باتری را پر میکند.
محدودیت ها برای دانشجو:
برای دانشجویانی که نیاز به نرم افزارهای سنگین شبیه سازی (مانند MATLAB با دادههای عظیم، ANSYS با مش میلیونها المان، Abaqus) یا مدلسازی سه بعدی پیشرفته (اتوکد سه بعدی با مونتاژهای پیچیده، سالیدورکس با قطعات زیاد) دارند، 16 گیگابایت رم در برخی موارد محدودیت ایجاد میکند. اما با قابلیت ارتقای رم تا 64 گیگابایت میتوان این مشکل را حل کرد.
پوشش رنگی 62.5 درصد sRGB برای دانشجویان رشته معماری و طراحی گرافیک کافی نیست و برای کارهای حساس به رنگ به مانیتور خارجی با دقت رنگ بالا نیاز دارند.
جمع بندی: گزینهای عالی و لوکس برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشتههای مهندسی (به جز طراحی سه بعدی سنگین)، علوم کامپیوتر، هوش مصنوعی، اقتصاد سنجی، آمار، مدیریت، حسابداری، و هر رشتهای که به صفحه نمایش بزرگ، کیپد عددی و توانایی ارتقای رم نیاز دارد.
نتیجه نقد و بررسی: این لپ تاپ برای مهندسینی که کارشان مبتنی بر پردازنده (CPU) و حافظه رم است، گزینهای بسیار قدرتمند و کم مصرف با قابلیت ارتقای رم عالی محسوب میشود. صفحه نمایش 16 اینچی برای کدنویسی و کار با نرم افزارهای مهندسی که رابط کاربری شلوغی دارند، بسیار مناسب است. برای مهندسینی که به مدلسازی سه بعدی سنگین و رندرینگ GPU نیاز دارند، مناسب نیست.
پردازنده Core Ultra 5 225U با 12 هسته (2 هسته Performance با فرکانس 4.80 گیگاهرتز، 8 هسته Efficiency با فرکانس 3.70 گیگاهرتز، 2 هسته Low Power) و 14 رشته، عملکرد بسیار خوبی در بارهای کاری مبتنی بر پردازنده دارد. همچنین حافظه رم 16 گیگابایت را میتوان تا 64 گیگابایت ارتقا داد که این نقطه قوت اصلی این دستگاه برای مهندسان است.
مناسب برای مهندسان در زمینههای زیر:
مهندسی برق و الکترونیک: شبیه سازی مدارهای پیچیده با LTspice، ADS، PSpice، و طراحی FPGA با نرم افزارهای Vivado و Quartus (که به رم بالا نیاز دارند).
مهندسی صنایع و بهینه سازی: اجرای الگوریتمهای بهینه سازی در MATLAB، GAMS، و AnyLogic با مدلهای بزرگ.
مهندسی شیمی و بیوتکنولوژی: شبیه سازی فرآیند با ASPEN Plus، COMSOL Multiphysics (برای فیزیکهای چندگانه با اندازه مش متوسط).
برنامه نویسی و تحلیل داده: توسعه نرم افزارهای بزرگ با Visual Studio (پروژههای C++، C#، جاوا)، اجرای پایگاه داده محلی PostgreSQL با میلیونها رکورد، تحلیل داده با Pandas و NumPy در پایتون، و اجرای کانتینرهای Docker.
هوش مصنوعی و یادگیری ماشین با مدلهای محلی: اجرای مدلهای Transformer با 7 میلیارد پارامتر با استفاده از NPU و رم قابل ارتقا.
عملکرد در رم و حافظه: رم 16 گیگابایت DDR5-5600 MT/s برای پروژههای مهندسی متوسط (مانند ماتریس 5 هزار در 5 هزار در MATLAB، پایگاه داده 8 گیگابایتی) کافی است. اگر در آینده به رم بیشتری نیاز داشتید (مثلاً اجرای دو ماشین مجازی همزمان با 8 گیگابایت به هر کدام، یا شبیه سازی با آرایه 20 گیگابایتی)، میتوانید به سادگی با افزودن یک ماژول 16 یا 32 گیگابایتی رم را تا 64 گیگابایت ارتقا دهید. حافظه SSD 512 گیگابایت PCIe Gen 4 برای بیشتر پروژهها کافی است و قابل ارتقا نیز میباشد.
صفحه نمایش 16 اینچی برای مهندسان: بسیاری از نرم افزارهای مهندسی (مانند MATLAB، ANSYS، Altium Designer، SolidWorks) رابط کاربری شلوغی با چندین پنجره (Command Window، Workspace، Figure، Properties) دارند. صفحه نمایش بزرگ 16 اینچی با رزولوشن 1920×1200 فضای کافی برای چیدمان مناسب این پنجرهها فراهم میکند و نیاز به اسکرول و جابجایی مداوم را کاهش میدهد. کیپد عددی نیز برای ورود سریع اعداد در شبیه سازیها بسیار مفید است.
محدودیت برای مهندسان طراح (CAD سه بعدی):
برای نرم افزارهایی مانند SolidWorks، CATIA، NX، Autodesk Inventor و Revit که وابسته به گرافیک سه بعدی هستند، گرافیک یکپارچه Intel Arc Graphics (قدرت معادل GTX 1650) عملکرد قابل قبولی برای مدلهای ساده و متوسط ارائه میدهد (مونتاژهایی با 100 تا 200 قطعه، نرخ فریم 25 تا 35). اما برای مدلهای بسیار پیچیده (مونتاژهای 2000 قطعهای، مدلهای معماری با میلیونها مثلث، رندرینگ واقع گرایانه با نورپردازی پیچیده) عملکرد دستگاه ناکافی است و لپ تاپ با کارت گرافیک مجزای حرفه ای (RTX A2000، RTX 4060) توصیه میشود.
جمع بندی: برای مهندسین فعال در زمینه محاسبات عددی، شبیه سازی علمی با حجم داده متوسط، برنامه نویسی، تحلیل داده و هوش مصنوعی محلی، این لپ تاپ با صفحه نمایش بزرگ 16 اینچی، کیپد عددی و رم قابل ارتقا تا 64 گیگابایت، یک انتخاب عالی و بادوام است. برای مدلسازی سه بعدی حرفه ای و رندرینگ سنگین GPU، مناسب نیست.
نتیجه نقد و بررسی: این لپ تاپ برای طراحی گرافیک دو بعدی گزینهای قابل قبول و نسبتاً مناسب است، اما محدودیت اصلی آن صفحه نمایش با پوشش رنگی 62.5 درصد sRGB میباشد که برای کار حرفهای (مانند طراحی لوگو، بروشور، بسته بندی، چاپ) کافی نیست. کاربرانی که به دقت رنگ نیاز دارند باید حتماً از یک مانیتور خارجی حرفه ای (با پوشش 99 درصد sRGB یا DCI-P3) استفاده کنند.
دلایل کاربردی:
پردازنده Core Ultra 5 225U با فرکانس 4.80 گیگاهرتز در تک هسته، عملیات فیلترهای هوشمند فتوشاپ، تبدیل فرمتها، ذخیره سازی و باز کردن فایلها را سریع انجام میدهد.
16 گیگابایت رم قابل ارتقا تا 64 گیگابایت یک مزیت بزرگ برای طراحان گرافیک است. فایلهای فتوشاپ با 30 تا 50 لایه با این رم به راحتی اجرا میشوند و اگر در آینده به فایلهای بزرگتر با 100+ لایه نیاز پیدا کنید، میتوانید رم را ارتقا دهید.
NPU 40 TOPS بسیاری از عملیات هوش مصنوعی فتوشاپ (مانند انتخاب سوژه، رنگآمیزی خودکار، حذف اشیاء، افزایش مقیاس با Super Resolution) را با سرعت بالا و مصرف انرژی کم انجام میدهد.
صفحه نمایش بزرگ 16 اینچی فضای کاری مناسبی برای پالتهای ابزار، لایهها و پنجرههای متعدد فتوشاپ و ایلوستریتور فراهم میکند.
نقاط ضعف برای طراحان گرافیک (مهم):
صفحه نمایش با پوشش رنگی 62.5 درصد sRGB نقطه ضعف اصلی است. این بدان معناست که حدود 37.5 درصد از طیف رنگی sRGB قابل نمایش نیست و رنگها به خصوص رنگهای قرمز، سبز و آبی تند به اندازه کافی زنده و دقیق نمایش داده نمیشوند. برای کار حرفه ای طراحی گرافیک (لوگو، بروشور، پوستر، بسته بندی، تصویرسازی نشر، رابط کاربری وب و اپلیکیشن) که دقت رنگ حیاتی است، این صفحه نمایش کاملاً ناکافی است. اگر به طراحی گرافیک حرفه ای مشغول هستید، باید حتماً از یک مانیتور خارجی با پوشش رنگی حداقل 99 درصد sRGB استفاده کنید. برای کارهای آماتوری یا وبلاگ نویسی که دقت رنگ چندان حساس نیست، صفحه نمایش داخلی قابل قبول است.
گرافیک یکپارچه Intel Arc Graphics (معادل GTX 1650) در افترافکتس برای پروژههای با لایههای زیاد و افکتهای سنگین نسبت به لپ تاپهای مجهز به RTX مجزا کندتر عمل میکند. رندر نهایی پروژههای طولانی ممکن است زمان بیشتری ببرد.
عملکرد در ایلوستریتور و ایندیزاین: فایلهای برداری با هزاران آبجکت و صدها آرت بورد به خوبی و روان اجرا میشوند. رم قابل ارتقا یک مزیت بزرگ برای فایلهای بسیار حجیم ایلوستریتور (مانند نقشههای دقیق شهری یا نمودارهای مهندسی با هزاران نقطه داده) است.
جمع بندی: اگر یک طراح گرافیک دو بعدی حرفه ای هستید و آماده استفاده از مانیتور خارجی با دقت رنگ بالا هستید، این لپ تاپ با پردازنده قدرتمند، رم قابل ارتقا و صفحه نمایش بزرگ 16 اینچی میتواند یک ایستگاه کاری همراه عالی باشد. اما اگر به صفحه نمایش داخلی لپ تاپ متکی هستید و کار شما نیاز به دقت رنگ بالا دارد، لپ تاپ دیگری با صفحه نمایش 100 درصد sRGB (مانند نسخههای دیگر EliteBook 8 G1i با صفحه 800 نیت 100%sRGB یا محصولات رقبا) انتخاب کنید.
نتیجه نقد و بررسی: این لپ تاپ برای طراحی سه بعدی حرفه ای و رندرینگ سنگین به هیچ وجه توصیه نمی شود. نبود کارت گرافیک مجزا (فقط گرافیک یکپارچه Arc Graphics معادل GTX 1650) و صفحه نمایش با پوشش رنگی 62.5 درصد sRGB (نامناسب برای مشاهده دقیق متریال و نور) دو مانع اصلی هستند.
گرافیک یکپارچه Intel Arc Graphics با قدرت معادل NVIDIA GTX 1650 (یک کارت گرافیک میان رده از سال 2019) در سال 2025 برای بارهای کاری سه بعدی پیشرفته کافی نیست. برای شفافیت، قدرت آن حدود 30 درصد ضعیفتر از RTX 3050 لپ تاپی است.
چه کاری با این لپ تاپ میتوان انجام داد:
مدل سازی سه بعدی ساده با تعداد پولیگون متوسط (حداکثر 500 هزار مثلث) با نرخ فریم 20 تا 30 فریم در نمای سیم یا مواد ساده.
ریگ کردن (Rigging) ساده یک مدل با حداکثر 30 استخوان.
UV Unwrapping و بافت دهی (texturing) ساده با بافتهای 1K.
رندرینگ با موتور CPU (پردازنده) – بسیار کند است و فقط برای رندرهای تستی و بسیار سبک قابل استفاده است.
رندرینگ GPU با استفاده از OpenCL – سرعت رندر بسیار پایین است. یک صحنه ساده که روی لپ تاپ با RTX 4060 در 5 دقیقه رندر میشود، روی این دستگاه حدود 20 تا 25 دقیقه زمان میبرد.
چه کاری نمیتوان انجام داد (محدودیتهای مطلق):
رندرینگ صحنههای پیچیده با میلیونها پولیگون، بافتهای 4K/8K، نورپردازی جهانی با کیفیت بالا، شیدرهای شیشه و فلز واقعگرایانه – زمان رندر به ساعتها و گاهی روزها میرسد.
شبیه سازی مایعات، دود، آتش و پارچه با دقت بالا – به دلیل کمبود قدرت محاسباتی GPU.
اسکلپتینگ (مجسمه سازی دیجیتال) با میلیونها پولیگون – به محض عبور از 1 میلیون پولیگون، سیستم دچار لگ شدید میشود.
انیمیت حرفه ای با بیش از 5 کاراکتر همزمان و صحنههای شلوغ.
هرگونه کار با واقعیت مجازی (VR) برای معماری و طراحی محصولات صنعتی (نیاز به نرخ فریم حداقل 72 فریم بر ثانیه).
نکته مهم در مورد صفحه نمایش: حتی اگر رندرینگ را به نوعی با مشکلات فراوان انجام دهید، صفحه نمایش با پوشش رنگی 62.5 درصد sRGB رنگهای واقعی متریالها، بافتها و نورپردازی را به درستی نشان نمیدهد. بنابراین برای هر کار سه بعدی حرفه ای که نیاز به مشاهده دقیق رنگ و نور دارد، این صفحه نمایش کاملاً ناکافی است و باید از یک مانیتور خارجی با پوشش رنگی بالا استفاده کنید.
جمع بندی: اگر شما یک دانشجوی معماری یا طراحی صنعتی در سالهای اول هستید که فقط مدلسازی ساده انجام میدهید و پروژهها کاملاً آموزشی و کوچک هستند، این لپ تاپ برای 1 تا 2 سال اول و با تحمل کندی قابل قبول است. اما اگر یک هنرمند سه بعدی حرفه ای (فریلنسر با پروژههای تجاری، انیمیتور استودیویی، استودیوی معماری) هستید و بهرهوری زمانی برای شما حیاتی است، به هیچ وجه این لپ تاپ را نخرید و بودجه خود را صرف لپ تاپ با کارت گرافیک مجزای NVIDIA RTX 4060 یا بالاتر کنید. فراموش نکنید که RTX 4060 حدود 3 تا 4 برابر قدرتمندتر از Intel Arc Graphics 4Xe است.
نتیجه نقد و بررسی: مناسب برای تدوین ویدیوهای فول اچ دی (Full HD) و سبک (تا کیفیت 2.5K). برای تدوین 4K حرفه ای با چند لایه و رندر سریع، عملکرد ناکافی است و لپ تاپ با کارت گرافیک مجزا توصیه میشود.
نقاط قوت:
گرافیک Intel Arc Graphics پشتیبانی کامل از رمزگذاری و رمزگشایی سخت افزاری کدکهای AV1، H.264 و H.265 دارد. خروجی ویدیوهای AV1 (فرمت مدرن یوتیوب و سایر پلتفرمها) نسبت به H.264 سریعتر و با حجم فایل کمتر انجام میشود.
پخش (پلی بک) ویدیوهای فشرده 4K با کدک H.265 بدون افت فریم انجام میشود.
حافظه رم قابل ارتقا تا 64 گیگابایت یک مزیت بزرگ برای تدوین گران است. میتوانید با ارتقای رم به 32 یا 64 گیگابایت، پروژههای 4K با چند لایه ویدیویی را راحتتر کار کنید.
NPU 40 TOPS در پریمیر پرو قابلیتهای هوش مصنوعی مانند Auto Reframe (تغییر خودکار نسبت تصویر)، Scene Edit Detection (تشخیص خودکار برشها) و Enhance Speech (حذف نویز گفتگو) را با سرعت بالا و بدون اشغال پردازنده اصلی انجام میدهد.
زمان رندر تخمینی (بر اساس قدرت گرافیک GTX 1650):
پروژه 10 دقیقهای 1080p (فول اچ دی) با 2 لایه، چندین کات و یک LUT ساده با خروجی H.264: حدود 8 تا 10 دقیقه (لپ تاپ با RTX 4060 حدود 3 دقیقه).
پروژه 10 دقیقهای 4K با 2 لایه و افکتهای متوسط با خروجی H.265: حدود 25 تا 35 دقیقه (لپ تاپ با RTX 4060 حدود 6 تا 8 دقیقه – تفاوت حدود 4 برابر).
در داوینچی ریزالو در بخش Fusion (کامپوزیتینگ، صفحه سبز، ترکینگ سبک)، نرخ فریم پیش نمایش حدود 20 تا 25 فریم است که قابل قبول اما نه روان است.
محدودیتها:
فقدان NVENC (فناوری رمزگذاری انویدیا) و قدرت پایین گرافیک باعث میشود زمان رندر 4K بسیار طولانی باشد.
برای ویدیوهای 8K یا کار با فایلهای RAW سنگین (مانند RED، ARRIRAW، Blackmagic RAW)، این دستگاه اصلاً مناسب نیست.
صفحه نمایش با پوشش رنگی 62.5 درصد sRGB برای درجهبندی رنگ (Color Grading) حرفه ای مناسب نیست. برای این کار حتماً به مانیتور خارجی با پوشش رنگی بالا نیاز دارید.
توصیه عملی برای تدوین گران:
اگر فقط با 1080p (فول اچ دی) کار میکنید و حداکثر 10 پروژه در ماه دارید، این لپ تاپ با ارتقای رم به 32 گیگابایت میتواند نیاز شما را رفع کند.
اگر با 4K کار میکنید، به طور جدی به لپ تاپ با کارت گرافیک مجزا (حداقل RTX 4060) فکر کنید. هر دقیقه صرفه جویی شده در رندر در طول یک سال به دهها ساعت زمان ذخیره شده منجر میشود.
جمع بندی: ویدیو بلاگرهای یوتیوبی با محتوای فول اچ دی (آموزشی، وولوگ، نقد فیلم) و تدوین گران خبری با کلیپهای کوتاه می توانند با ارتقای رم به 32 گیگابایت از این لپ تاپ استفاده کنند. تدوین گران 4K حرفه ای و تولیدکنندگان فیلم کوتاه با کیفیت بالا به لپ تاپ با RTX مجزا نیاز دارند.
نتیجه نقد و بررسی: این لپ تاپ مجهز به گرافیک یکپارچه Intel Arc Graphics (4 هسته Xe) با قدرت معادل NVIDIA GeForce GTX 1650 (نسخه پایه لپ تاپی) است. این گرافیک یک جهش قابل توجه نسبت به Intel Graphics نسلهای قبلی دارد و برای بسیاری از بازیهای قدیمی تر، بازیهای رقابتی و عناوین AAA تا حدود سال 2022 عملکرد خوبی ارائه میدهد. با این حال، برای بازیهای سنگین جدید (2024-2025) و عناوین با Ray Tracing، عملکرد ضعیف تا غیر قابل بازی است.
برای اطلاع شما، GTX 1650 یک کارت گرافیک میان رده از سال 2019 است و در سال 2025 دیگر جزو کارتهای قوی محسوب نمیشود. با این حال، با درایورهای جدید اینتل (نسخه 32.0.101.6734 و بالاتر) عملکرد تا 10 درصد بهبود یافته و لرزش فریم (1% low FPS) تا 25 درصد کاهش یافته است. این یعنی تجربه بازی روانتر از قبل شده است.
عملکرد تخمینی در دسته های مختلف بازی (تمامی تستها با رزولوشن 1080p و تنظیمات متوسط مگر خلاف آن ذکر شود):
| دسته بازی | مثالها | عملکرد قابل انتظار (نرخ فریم بر ثانیه – FPS) |
|---|---|---|
| بازی های قدیمی (2017-2020) | GTA V، The Witcher 3 (نسخه 2015)، DOOM Eternal، Control (بدون Ray Tracing)، Shadow of the Tomb Raider | 80 تا 120 فریم در تنظیمات بالا تا Ultra – عالی و روان. |
| بازی های رقابتی مدرن (Esports) | Valorant، Fortnite (DirectX 12)، Apex Legends، Overwatch 2، CS2 (با تنظیمات پایین)، Rainbow Six Siege | 90 تا 150 فریم در تنظیمات رقابتی (پایین)؛ 60 تا 80 فریم در تنظیمات متوسط تا بالا – عالی برای گیمینگ رقابتی. DOTA 2 با آخرین درایورها تا 16 درصد بهبود عملکرد داشته است و CS2 تا 8 درصد بهبود. |
| بازی های نسل قبل (2020-2022) | Red Dead Redemption 2، Cyberpunk 2077 (بدون Ray Tracing)، Far Cry 6، Resident Evil 4 Remake، Hogwarts Legacy | 35 تا 55 فریم با تنظیمات Medium (Cyberpunk 2077 بدون RT: 35 تا 45 فریم با تنظیمات متوسط و FSR کوالیتی) – قابل بازی و لذت بخش. درایورهای جدید حدود 6 تا 7 درصد بهبود در این عناوین ارائه دادهاند. |
| بازی های جدید AAA (2023-2024) | Alan Wake 2، Starfield، Black Myth: Wukong، Diablo IV، Baldur’s Gate 3، Call of Duty: Modern Warfare III | 25 تا 40 فریم با تنظیمات Medium/Low و FSR/XeSS در حالت Quality/Balanced. Black Myth: Wukong با درایور جدید حدود 14 درصد بهبود داشته (از 25 به 28-29 فریم) اما همچنان پایین است. |
| بازی های فوق سنگین جدید با Ray Tracing | Cyberpunk 2077: Phantom Liberty با Ray Tracing Ultra، Alan Wake 2 با Ray Tracing High | 15 تا 20 فریم – تجربه قابل قبول نیست و توصیه میشود Ray Tracing را خاموش کنید. |
نکته مهم در مورد Ray Tracing: این گرافیک فاقد هستههای اختصاصی نسل جدید برای Ray Tracing است. فعال کردن Ray Tracing عملکرد را به شدت کاهش میدهد و عملاً بازی غیرممکن میشود.
نتیجه نهایی برای گیمرها:
اگر شما یک گیمر عادی هستید که عمدتاً بازیهای رقابتی (لول، والورانت، CS2، DOTA2، اوورواچ 2) و بازیهای محبوب 3 تا 4 سال گذشته (Cyberpunk 2077 بدون RT، RDR 2، Resident Evil) را با تنظیمات متوسط انجام میدهید، این لپ تاپ عملکرد خوبی دارد و یک گزینه قابل قبول محسوب میشود. با آخرین درایورهای اینتل، تجربه روانتر و لرزش فریم کمتری نسبت به قبل خواهید داشت.
اگر شما یک گیمر حرفه ای یا علاقهمند به جدیدترین عناوین AAA (مانند Alan Wake 2، Starfield، Black Myth: Wukong) با کیفیت بصری بالا هستید و نرخ فریم 60+ و Ray Tracing برایتان مهم است، این لپ تاپ کافی نیست و باید به سراغ لپ تاپهای مخصوص گیمینگ با کارت گرافیک RTX 4060 یا بالاتر بروید.
| دسته کاربری | میزان مناسب بودن (از 5 ستاره) | خلاصه نقد و بررسی |
|---|---|---|
| کاربری اداری و سازمانی | ★★★★★ (عالی) | امنیت عالی، صفحه نمایش 16 اینچی با نسبت 16:10 برای کار با اسناد، کیپد عددی برای ورود سریع اعداد، رم قابل ارتقا تا 64 گیگابایت، عمر باتری 6 تا 10 ساعت، وب کم 5 مگاپیکسلی با NPU. یکی از بهترین انتخابها در کلاس لپ تاپهای تجاری 16 اینچی. |
| دانشجویی (تحصیلات تکمیلی فنی مهندسی، هوش مصنوعی، اقتصاد، حسابداری) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | صفحه نمایش بزرگ و نسبت 16:10 برای کدنویسی، مطالعه مقالات و کار با اسناد عالی است. کیپد عددی برای رشتههای عددی بسیار مفید است. رم قابل ارتقا یک مزیت بزرگ بلندمدت. NPU 40 TOPS (Copilot+) برای پروژههای هوش مصنوعی. |
| مهندسی (محاسبات، شبیه سازی CPU محور، برنامه نویسی) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | پردازنده 12 هسته ای با فرکانس 4.80 گیگاهرتز، رم قابل ارتقا تا 64 گیگابایت، صفحه نمایش بزرگ 16 اینچی برای نرم افزارهای مهندسی با رابط کاربری شلوغ. برای CAD سه بعدی سنگین و رندرینگ GPU مناسب نیست. |
| تدوین ویدیو (Full HD و سبک) | ★★★☆☆ (خوب) | برای فول اچ دی قابل قبول. پشتیبانی از کدک AV1. رم قابل ارتقا به 32/64 گیگابایت یک مزیت بزرگ است. برای 4K حرفهای و رندر سریع مناسب نیست. |
| طراحی گرافیک دو بعدی (با مانیتور خارجی) | ★★★☆☆ (خوب) | پردازنده قدرتمند و رم قابل ارتقا. صفحه نمایش 62.5 درصد sRGB نقطه ضعف اصلی است – برای کار حرفه ای نیاز به مانیتور خارجی با دقت رنگ بالا دارید. |
| کاربری خانگی لوکس | ★★★☆☆ (خوب) | توان بالا، صفحه نمایش بزرگ 16 اینچی، کیپد عددی. قیمت بالا و وزن 1.69 کیلوگرم کمی بیشتر از لپ تاپهای 14 اینچی است. |
| گیمینگ قدیمی و سبک (2017-2022) | ★★★☆☆ (خوب) | بازیهای رقابتی (100+ فریم) و عناوین AAA قدیمی (35 تا 55 فریم) اجرا میشوند. با درایورهای جدید عملکرد روانتر شده است. |
| طراحی سه بعدی حرفه ای و رندرینگ | ★☆☆☆☆ (ضعیف) | فاقد کارت گرافیک مجزا. قدرت گرافیک معادل GTX 1650 (سال 2019) برای بارهای سه بعدی سنگین و رندرینگ GPU کافی نیست. صفحه نمایش 62.5 درصد sRGB نیز برای مشاهده متریال و نور مناسب نیست. |
| گیمینگ جدید AAA (2023-2025) | ★★☆☆☆ (متوسط) | بازیهای سنگین جدید (Alan Wake 2، Starfield، Black Myth: Wukong) با تنظیمات پایین و رزولوشن 900p قابل بازی با فریم 25 تا 40 هستند. برای Ray Tracing و عناوین بسیار سنگین مناسب نیست. |
لپ تاپ HP EliteBook 8 G1i با کد D01XTET#BH5 یک دستگاه تخصصی حرفه ای با صفحه نمایش بزرگ 16 اینچی است. نقاط قوت اصلی آن عبارتند از: صفحه نمایش 16 اینچی IPS مات با نسبت 16:10 (فضای عمودی بیشتر برای کار با اسناد و کدنویسی)، کیپد عددی جداگانه (بسیار کاربردی برای ورود اعداد و محاسبات)، حافظه رم قابل ارتقا تا 64 گیگابایت (دو اسلات SODIMM – یک مزیت بزرگ بلندمدت در این کلاس وزنی)، امنیت سخت افزاری در سطح سازمانی (حسگر اثر انگشت، وب کم IR، TPM 2.0، HP Wolf Security)، NPU 40 TOPS با استاندارد Copilot+ PC، و پردازنده 12 هستهای Core Ultra 5 225U توانمند و کم مصرف (PL1 18 وات).
نقاط ضعف اصلی آن عبارتند از: صفحه نمایش با پوشش رنگی 62.5 درصد sRGB (نامناسب برای طراحی گرافیک حرفه ای، درجهبندی رنگ و کارهای حساس به رنگ – نیاز به مانیتور خارجی)، فقدان کارت گرافیک مجزا (مناسب نبودن برای طراحی سه بعدی حرفه ای، رندرینگ سنگین GPU و تدوین 4K حرفه ای)، قیمت نسبتاً بالا، و وزن 1.69 کیلوگرم که برای حمل روزانه در مقایسه با لپ تاپهای 14 اینچی سنگینتر است.
قبل از خرید، دقیقاً مشخص کنید که چه نوع نرم افزارهایی را اجرا خواهید کرد و چه نوع محتوایی با آن کار می کنید. اگر در میان نیازهای شما طراحی سه بعدی سنگین، رندرینگ GPU حرفه ای، تدوین 4K حرفه ای با رندر سریع وجود ندارد و به دقت رنگ بالا در خود لپ تاپ بدون مانیتور خارجی نیاز ندارید، اما به صفحه نمایش بزرگ 16 اینچی، کیپد عددی، قابلیت ارتقای رم تا 64 گیگابایت و امنیت سطح بالا اهمیت میدهید، این لپ تاپ یکی از بهترین انتخابها در کلاس لپ تاپهای تجاری 16 اینچی است. در غیر این صورت، به سراغ لپ تاپهای مجهز به گرافیک NVIDIA RTX سری 40 یا لپ تاپهای با صفحه نمایش 100 درصد sRGB بروید.
لپ تاپ 16 اینچی اچ پی مدل EliteBook 8 G1i Core Ultra 5 16GB 512GB SSD Intel Arc

۲۴۴,۵۰۰,۰۰۰ تومان