فروشنده

پرداخت اقساطی

۲۷۳,۰۰۰,۰۰۰ تومان

لپ تاپ 14 اینچی اچ پی مدل EliteBook 8 G1i Core Ultra 7 16GB 512GB SSD Intel Arc

HP EliteBook 8 G1i Core Ultra 7-255U 16GB RAM 512GB SSD Intel Arc 14 inch Laptop

ویژگی ها

سری پردازنده:
Core Ultra 7
مدل پردازنده:
255U
ظرفیت حافظه رم:
16GB
نوع حافظه رم:
‎DDR5
مقدار حافظه رم:
512GB
مدل گرافیک:
Intel Arc
اندازه نمایشگر:
14 اینچ
رفرش نمایشگر:
60Hz
روشنایی نمایشگر:
300 نیت
این محصول را میتوانید اقساطی تهیه نمایید

فروشگاه : رایتک شاپ

عملکرد: عالی

کالاهای مرتبط

مشخصات

توضیحات تکمیلی

وزن دستگاه

1.4 کیلوگرم

سازنده پردازنده

Intel

پردازنده

Core Ultra 7

مدل پردازنده

255U

فرکانس پردازنده

Up To 5.2GHz

تعداد هسته

12 هسته

تعداد رشته

14

حافظه کش

12 مگابایت

ظرفیت حافظه رم

16GB

نوع حافظه رم

‎DDR5

قابلیت ارتقای رم

ظرفیت حافظه SSD

512GB

ظرفیت حافظه HDD

سازنده کارت گرافیک

Intel

مدل گرافیک

Intel Arc

ظرفیت کارت گرافیک

بدون حافظه اختصاصی

نوع حافظه گرافیک

توان مصرفی کارت گرافیک

30W

فناوری های گرافیک

AV1, RAY TARCING ضعیف, XeSS

رابط دایرکت

12.2

نوع صفحه نمایش

IPS

اندازه صفحه نمایش

14 اینچ

دقت صفحه نمایش

1920X1200

نرخ بروز رسانی نمایشگر

60Hz

صفحه نمایش لمسی

پوشش صفحه نمایش

مات

چرخش 360 درجه

حداکثر روشنایی

300 نیت

نوع اسپیکر

Poly Studio Dolby Atmos

تعداد اسپیکر

2 عدد

نوع باتری

لیتیوم یونی

ظرفیت باتری

62wh

میزان شارژدهی

15 الی 18 ساعت

پورت USB 3.0

1 عدد

پورت USB Type-C

3 عدد

پورت HDMI

پورت Mini Display

پورت VGA

نور صفحه کیبورد

درایو نوری

وای فای

وبکم

1080P

حسگر اثر انگشت

سیستم عامل

ویندوز 11

بررسی تخصصی

معرفی تخصصی لپ تاپ HP EliteBook 8 G1i (کد محصول C15A6ET#BH5)

پیکربندی: پردازنده Intel Core Ultra 7 255U – 16 گیگابایت رم DDR5 – 512 گیگابایت SSD NVMe – صفحه نمایش 14 اینچی WUXGA – ویندوز 11 پرو – گارانتی 1 ساله

لپ تاپ HP EliteBook 8 G1i با کد C15A6ET#BH5 یکی از جدیدترین مدل‌های سری تجاری اچ پی است که در سال 2025 روانه بازار شده است. این دستگاه برخلاف مدل‌های 2 در 1 (تبلت و لپ تاپ)، یک لپ تاپ سنتی با طراحی آلومینیومی زیبا و وزن سبک است. هدف اصلی EliteBook 8 G1i تأمین نیازهای کاربران حرفه ای در محیط های اداری، سازمانی و آموزشی همراه با امنیت بالا و عمر باتری طولانی است. در این نوشتار، با نقد و بررسی مشخصات فنی و عملکرد واقعی، میزان قدرت و ضعف این دستگاه در کاربری‌های مختلف (خانگی، اداری، دانشجویی، مهندسی، طراحی گرافیک و سه بعدی، تدوین ویدیو و گیمینگ) مشخص می‌شود.

مشخصات فنی کلیدی (نسخه مورد بررسی)

مشخصهجزئیات فنی
پردازندهIntel Core Ultra 7 255U (معماری Arrow Lake-U) – 12 هسته (2 هسته Performance + 8 هسته Efficiency + 2 هسته Low Power Efficiency) – 14 رشته – حداکثر فرکانس 5.20 گیگاهرتز – حافظه کش 12 مگابایت
واحد پردازش عصبی (NPU)Intel AI Boost با توان 12 TOPS (عملیات در ثانیه) – پشتیبانی از Windows Studio Effects
حافظه رم16 گیگابایت DDR5 با سرعت 5600 MT/s (یک ماژول 16 گیگابایت) – 2 اسلات SODIMM – حداکثر قابل ارتقا تا 64 گیگابایت
حافظه داخلی512 گیگابایت SSD NVMe PCIe Gen 4 (قابل ارتقا)
گرافیکگرافیک یکپارچه Intel Graphics با 4 هسته Xe – فرکانس حداکثر 2.10 گیگاهرتز – توان تقریبی معادل NVIDIA GeForce GTX 1050 (غیر مجزا)
صفحه نمایش14 اینچ IPS مات (ضد انعکاس)، رزولوشن WUXGA (1920 در 1200 پیکسل)، نسبت 16:10، روشنایی 300 نیت، پوشش رنگ 62.5 درصد sRGB
وزنحدود 1.39 کیلوگرم
باتری62 وات ساعت (3 سلول لیتیوم‑یون پلیمری) – شارژ سریع 50 درصد در 30 دقیقه
درگاه‌ها2 درگاه Thunderbolt 4 با USB-C (40 گیگابیت بر ثانیه، DisplayPort 2.1)، 1 درگاه USB-C (10 گیگابیت بر ثانیه، DisplayPort 1.4)، 1 درگاه USB-A (5 گیگابیت بر ثانیه)، 1 خروجی HDMI 2.1، 1 جک 3.5 میلی متری صدا، 1 کارت خوان هوشمند
ارتباطات بی سیمWi-Fi 7 BE201 (2×2) – بلوتوث 5.4
سیستم عاملWindows 11 Pro
امنیتحسگر اثر انگشت یکپارچه در دکمه پاور – وب کم 5 مگاپیکسلی مادون قرمز با قابلیت تشخیص چهره – پوشش حریم خصوصی دوربین – ماژول امنیتی TPM 2.0
گارانتی1 سال (قطعات و نیروی کار – بدون خدمات تعمیر در محل)

نکته بسیار مهم: این لپ تاپ فاقد کارت گرافیک مجزا است و تمام پردازش‌های گرافیکی بر عهده گرافیک یکپارچه Intel Graphics با 4 هسته Xe می‌باشد. قدرت این گرافیک یکپارچه در بنچمارک 3DMark Time Spy حدود 2288 امتیاز کسب کرده است که تقریباً معادل کارت گرافیک قدیمی NVIDIA GeForce GTX 1050 (با میانگین 2352 امتیاز) است. بنابراین انتظار عملکرد گرافیکی نباید فراتر از یک کارت گرافیک میان رده مربوط به حدود سال 2016 باشد. این موضوع در بخش‌های گیمینگ، طراحی سه بعدی و تدوین ویدیوی سنگین تأثیر مستقیم خواهد داشت.


1. کاربران اداری و سازمانی (هدف اصلی طراحی)

نتیجه نقد و بررسی: این لپ تاپ دقیقاً برای محیط های اداری و سازمانی طراحی شده و در این حوزه جزو بهترین گزینه های موجود است.

سری EliteBook اچ پی همواره بر سه رکن امنیت، قابلیت اطمینان و مدیریت پذیری تأکید داشته است. در این مدل، ویژگی‌های زیر برای محیط های اداری اهمیت حیاتی دارند:

امنیت سخت افزاری: حسگر اثر انگشت یکپارچه در دکمه پاور، وب کم مادون قرمز 5 مگاپیکسلی برای ورود بدون تماس از طریق Windows Hello (تشخیص چهره)، پوشش فیزیکی حریم خصوصی دوربین (HP Privacy Shutter)، و ماژول امنیتی TPM 2.0 که از اطلاعات حساس و کلیدهای رمزنگاری محافظت می‌کند. این سطح از امنیت برای شرکت‌ها، موسسات مالی و سازمان‌های دولتی ضروری است.

قابلیت مدیریت از راه دور: پردازنده Core Ultra 7 255U در این پیکربندی، نسخه غیر vPro است، بنابراین مدیریت کامل از راه دور در سطح سازمانی (مانند Intel AMT) را پشتیبانی نمی‌کند. با این حال، قابلیت‌های HP Sure Platform و HP Tamper Lock امکان نظارت بر سلامت سیستم و تشخیص دستکاری فیزیکی را فراهم می‌کنند.

طراحی حرفه ای و مقاوم: بدنه تمام آلومینیومی Glacier Silver با لبه‌های گرد، در برابر اثر انگشت مقاوم است. ضخامت دستگاه در بخش جلویی تنها 11.7 میلی متر است و لولاهای آن برای باز و بسته شدن بیش از 30 هزار بار تست شده اند. صفحه کلید Premium در برابر نفوذ مایعات (تا مقدار محدود) مقاوم است و دارای نور پس زمینه سفید با دو سطح روشنایی می‌باشد.

کیفیت تماس های ویدیویی و صوتی: وب کم 5 مگاپیکسلی مجهز به هوش مصنوعی (استفاده از NPU) با قابلیت Auto Frame (قاب بندی خودکار و دنبال کردن سوژه) و میکروفون‌های دوگانه آرایه ای همراه با بلندگوهای استریو با تقویت کننده های مجزا (Audio by Poly Studio) کیفیت تماس‌های ویدیویی در نرم افزارهایی مانند Microsoft Teams، Zoom و Google Meet را در سطح حرفه ای حفظ می‌کند. فناوری HP Dynamic Voice Leveling نویز پس زمینه (مانند صدای فن، تایپ، یا صحبت دیگران) را به طور خودکار کاهش می‌دهد.

عملکرد در نرم افزارهای اداری: پردازنده Core Ultra 7 255U با معماری 12 هسته ای (2 هسته قدرتمند Performance برای بارهای سنگین، 8 هسته Efficiency برای وظایف همزمان، و 2 هسته Low Power بسیار کم مصرف برای کارهای بسیار سبک مانند پخش موسیقی پس زمینه) کارایی بسیار خوبی در محیط اداری دارد. اجرای همزمان چندین نرم افزار مدیریت پروژه (مانند مایکروسافت پراجکت، جیرا، اسلک)، ده‌ها برگه مرورگر کروم، نرم افزارهای آفیس (ورد، اکسل، پاورپوینت) و یک جلسه ویدیو کنفرانس بدون کاهش سرعت امکان‌پذیر است. 16 گیگابایت رم برای کاربری‌های اداری معمول (حتی با حجم کاری متوسط و بالا) کافی است. اما برای کاربران فوق حرفه ای که همزمان با چندین برنامه سنگین (مانند پایگاه داده محلی، ماشین های مجازی سبک با 4 گیگابایت رم اختصاصی، یا نرم افزارهای حسابداری سنگین مانند اسپید) کار می‌کنند، ارتقای رم تا 32 یا 64 گیگابایت (با خرید و نصب ماژول‌های اضافی) توصیه می‌شود.

نکته ویژه برای کاربر اداری: پردازنده این لپ تاپ مجهز به واحد پردازش عصبی (NPU) با قدرت 12 TOPS است. این قابلیت باعث می‌شود ویژگی‌های هوش مصنوعی مبتنی بر ویندوز مانند Windows Studio Effects (محو کردن پس زمینه، تماس چشمی، و تنظیم خودکار فریم) با مصرف انرژی بسیار پایین و بدون اشغال پردازنده اصلی اجرا شوند. این موضوع عمر باتری را در جلسات کاری طولانی افزایش می‌دهد.

جمع بندی: انتخابی عالی برای مدیران اجرایی، کارمندان سازمان‌ها، حسابداران، مشاوران مدیریت، و کارشناسان فروش. برای سازمان‌هایی که بودجه محدودی ندارند و به دنبال دستگاهی با عمر باتری طولانی (6 تا 10 ساعت در استفاده معمول اداری، و در شرایط سبک تا 18 ساعت) و قابلیت اطمینان بالا هستند، این لپ تاپ یکی از بهترین گزینه های موجود است.


2. کاربران خانگی (وب گردی، تماشای فیلم، آفیس سبک، خرید اینترنتی)

نتیجه نقد و بررسی: توان سخت افزاری این لپ تاپ برای کاربری خانگی معمولی بیشتر از نیاز است و قیمت آن نسبت به نیازهای معمول خانگی بالاست. اما اگر به دنبال دستگاهی با کیفیت ساخت بالا، عمر باتری عالی، و امنیت خوب هستید، گزینه مناسبی است.

برای گشودن مرورگر با 10 تا 20 زبانه، تماشای فیلم و سریال از سرویس‌هایی مانند یوتیوب و نتفلیکس با کیفیت فول اچ دی، کار با نرم افزارهای آفیس (Word، Excel سبک، PowerPoint)، و تماس‌های ویدیویی با خانواده یا دوستان، پردازنده Core Ultra 7 255U و 16 گیگابایت رم عملکردی کاملاً روان و بدون کوچکترین لگی ارائه می‌دهند. صفحه نمایش IPS مات (ضد انعکاس) با رزولوشن WUXGA (1920 در 1200 پیکسل) و نسبت 16:10 تصاویر شفاف و زاویه دید خوبی دارد. روشنایی 300 نیت برای استفاده در محیط‌های داخلی (خانه و اداره با نور معمولی) کافی است، اما در محیط‌های بسیار پرنور (مقابل پنجره جنوبی در ظهر آفتابی) یا در فضای باز، ممکن است تصویر کمی کم نور به نظر برسد.

نکات مثبت برای کاربر خانگی: وزن 1.39 کیلوگرمی حمل دستگاه در منزل یا هنگام سفر را بسیار آسان می‌کند. عمر باتری عالی (بین 6 تا 10 ساعت در استفاده ترکیبی وب و فیلم و تا 18 ساعت در حالت بسیار سبک مانند فقط مطالعه و تایپ) به این معناست که برای یک روز کامل نیازی به حمل شارژر ندارید. بدنه آلومینیومی مقاوم ظاهر زیبا و حس لوکسی به دستگاه می‌دهد. همچنین صفحه کلید راحت و ترک پد بزرگ (حدود 12 سانتی متر عرض) تجربه کاربری لذت بخشی فراهم می‌کند.

نکات ضعف برای کاربر خانگی: صفحه نمایش با پوشش رنگی 62.5 درصد sRGB برای تماشای فیلم و محتوای سرگرمی معمولی قابل قبول است، اما برای کارهای حساس به رنگ مانند ویرایش عکس حرفه ای یا تماشای محتوای HDR مناسب نیست (در بخش طراحان گرافیک توضیح داده شده است). قیمت این لپ تاپ به مراتب بالاتر از لپ تاپ‌های معمولی خانگی (حدود 2 تا 3 برابر) است و بخش قابل توجهی از هزینه بابت امکانات امنیتی سطح سازمانی (وب کم IR، حسگر اثر انگشت، TPM، قابلیت‌های مدیریتی) پرداخت می‌شود که یک کاربر خانگی معمولی به آنها نیازی ندارد. همچنین این دستگاه فاقد پورت HDMI با اندازه استاندارد است (خروجی HDMI 2.1 وجود دارد) اما کاربر خانگی ممکن است به کابل یا آداپتور جداگانه نیاز داشته باشد.

جمع بندی: اگر بودجه محدودیتی ندارید، به طراحی و ساخت لوکس اهمیت می‌دهید، و عمر باتری طولانی برای شما اولویت دارد، این لپ تاپ در خانه رضایت بخش خواهد بود. اما برای یک خانواده با نیازهای معمول (وب گردی، تماشای فیلم، آفیس سبک)، لپ تاپ‌های اقتصادی تر با قیمت بسیار پایین‌تر و ارزش خرید بالاتر وجود دارند.


3. دانشجویان (کلیه رشته ها به جز طراحی سه بعدی و گیمینگ سنگین)

نتیجه نقد و بررسی: این لپ تاپ برای دانشجویان بسیار مناسب است، اما قیمت آن نسبت به بودجه معمول دانشجویی بالاست. اگر امکانات امنیتی، وزن کم، و عمر باتری عالی اولویت شماست، ارزش خرید دارد.

مزایا برای دانشجو: وزن 1.39 کیلوگرمی حمل روزانه در کیف کوله پشتی را در محیط دانشگاه آسان می‌کند. عمر باتری عالی (حدود 10 ساعت در استفاده ترکیبی از یادداشت برداری، وب گردی و تماشای ویدیوهای آموزشی) به این معناست که در طول یک روز کامل درسی نیازی به حمل شارژر نیست، و در صورت استفاده سبک (فقط مطالعه PDF و یادداشت برداری با ورد) تا 18 ساعت نیز دوام می‌آورد. صفحه نمایش IPS مات با ضد انعکاس بودن، خواندن متن در محیط‌های پرنور کتابخانه و کلاس درس را بدون خستگی چشم ممکن می‌کند. وب کم 5 مگاپیکسلی با قابلیت‌های هوش مصنوعی (NPU) برای شرکت در کلاس‌های آنلاین و جلسات مجازی با اساتید کیفیت بسیار بالایی دارد و ویژگی‌هایی مانند محو کردن پس زمینه و تنظیم خودکار نور را با مصرف کم انرژی انجام می‌دهد. همچنین صفحه کلید با نور پس زمینه برای تایپ در شب یا کتابخانه های کم نور بسیار مفید است.

محدودیت ها برای دانشجو: برای دانشجویانی که نیاز به نرم افزارهای سنگین شبیه سازی داشته باشند (مانند MATLAB با داده‌های عظیم 10 گیگابایتی، ANSYS Fluent، Abaqus)، پردازنده Core Ultra 7 255U عملکرد خوبی دارد اما 16 گیگابایت رم ممکن است محدودیت ایجاد کند. در این موارد توصیه می‌شود رم را به 32 گیگابایت ارتقا دهید. همچنین برای رشته‌های مهندسی که نیاز به مدل‌سازی سه بعدی (اتوکد سه بعدی، سالیدورکس، رویت) دارند، نبود کارت گرافیک مجزا یک محدودیت جدی است. با گرافیک یکپارچه Intel Graphics می‌توانید مدل‌های ساده دو بعدی و سه بعدی با پولیگون کم را کار کنید، اما برای پروژه‌های سنگین مناسب نیست.

پردازنده Core Ultra 7 255U برای اکثر رشته‌های دانشگاهی (علوم انسانی، مدیریت، اقتصاد، حقوق، روانشناسی، زیست شناسی، شیمی (غیر محاسباتی)، پزشکی و پرستاری، حسابداری، تربیت بدنی، و علوم تربیتی) بیش از اندازه کافی است و حتی برای رشته‌هایی که به نرم افزارهای سبک تر طراحی و مهندسی نیاز دارند (مانند اتوکد دو بعدی، برنامه نویسی پایتون و جاوا با IDEهای معمولی)، عملکرد بسیار خوبی دارد.

جمع بندی: گزینه‌ای عالی و لوکس برای دانشجویانی که بودجه کافی دارند و به دنبال دستگاهی با کیفیت ساخت بالا، امنیت خوب و عمر باتری فوق العاده هستند. برای دانشجویانی که بودجه محدودتری دارند، لپ تاپ‌های اقتصادی تر با قیمت پایین‌تر و کارایی مشابه در کارهای روزمره نیز وجود دارند.


4. مهندسان (محاسبات عددی، برنامه نویسی، شبیه سازی CPU محور)

نتیجه نقد و بررسی: برای بارهای کاری سنگین مبتنی بر پردازنده (CPU) و حافظه رم، این لپ تاپ عملکرد بسیار قابل قبولی دارد. اما برای کارهای گرافیکی سه بعدی و مدل‌سازی پیچیده، محدودیت جدی وجود دارد.

پردازنده Core Ultra 7 255U با معماری Arrow Lake-U و 2 هسته Performance با فرکانس 5.20 گیگاهرتز برای بارهای سنگین تکی و 8 هسته Efficiency با فرکانس 4.20 گیگاهرتز برای چندوظیفگی طراحی شده است. امتیاز Geekbench 6 این پردازنده حدود 2530 در تک هسته و 10722 در چند هسته است که نسبت به نسل قبلی (Core Ultra 7 155U با امتیاز 2200 و 9500) افزایش قابل توجهی نشان می‌دهد. بنابراین برای محاسبات سنگین در نرم افزارهایی مانند:

  • MATLAB (به ویژه هنگام اجرای توابع پیچیده، شبیه سازی‌های عددی با ماتریس‌های بزرگ 10 هزار در 10 هزار، و پردازش تصویر)

  • ANSYS Fluent و Mechanical (برای تحلیل سازه و سیالات با مش متوسط تا 2 میلیون سلول، اما نه با مش 10 میلیونی)

  • نرم افزارهای شبیه سازی مدارهای الکترونیکی مانند LTspice، ADS، PSpice و Proteus

  • برنامه نویسی و کامپایل کدهای حجیم در محیط‌هایی مانند Visual Studio (با پروژه‌های C++/C#)، PyCharm (برای پروژه‌های داده کاوی)، IntelliJ (جاوا) و Android Studio

  • اجرای پایگاه داده محلی (مانند SQL Server Developer Edition، MySQL، PostgreSQL) برای تست و توسعه

  • محاسبات علمی با پایتون و کتابخانه های NumPy، Pandas و SciPy

عملکرد کاملاً قابل قبول و روان است. حافظه 16 گیگابایت رم برای بسیاری از پروژه‌های مهندسی متوسط کافی است. اگر نیاز بیشتری دارید (مانند کار با پایگاه داده 32 گیگابایتی یا شبیه سازی با آرایه‌های 10 گیگابایتی)، می‌توانید با استفاده از اسلات دوم رم، حافظه را تا 64 گیگابایت افزایش دهید. این قابلیت ارتقا برای مهندسان بسیار ارزشمند است.

محدودیت برای مهندسان طراح (CAD سه بعدی): برای کار با نرم افزارهای CAD سه بعدی مانند SolidWorks، Autodesk Inventor، Revit (برای طراحی سازه و معماری)، CATIA و NX که به شدت به قابلیت‌های گرافیکی سه بعدی وابسته هستند، گرافیک یکپارچه Intel Graphics کافی نیست. این نرم افزارها معمولاً از کارت گرافیک‌های حرفه ای مانند NVIDIA RTX A系列 یا Quadro استفاده می‌کنند. با Intel Graphics می‌توانید مدل‌های ساده با تعداد پولیگون کمتر از 50 هزار را باز کنید و بچرخانید، اما با افزودن جزئیات، بافت‌ها (متریال‌های واقع گرایانه)، نورپردازی و رندرینگ زنده، سیستم دچار کندی شدید خواهد شد (کاهش فریم به زیر 15 فریم). همچنین نرم افزارهای تحلیل المان محدود با رابط گرافیکی سه بعدی نیز با مشکل مشابه روبرو می‌شوند.

جمع بندی:

  • مناسب برای: مهندسان صنایع (بهینه سازی و شبیه سازی فرآیند با ARENA)، مهندسان برق و الکترونیک (شبیه سازی مدار، برنامه نویسی میکروکنترلر و FPGA)، مهندسان شیمی و بیوتکنولوژی (شبیه سازی فرآیند با ASPEN Plus)، برنامه نویسان نرم افزار و سیستم‌های تعبیه شده، تحلیلگران داده، مهندسان هوافضا برای محاسبات عددی دینامیک سیالات (CFD) با مش متوسط و نه طراحی سه بعدی.

  • نامناسب برای: مهندسان مکانیک طراح (با نرم افزارهای CAD سه بعدی مانند SolidWorks و CATIA)، مهندسان عمران و معماری (طراحی سازه با Revit و Tekla)، مهندسان خودرو (طراحی قطعات سه بعدی با NX).


5. طراحان گرافیک دو بعدی (فتوشاپ، ایلوستریتور، ایندیزاین)

نتیجه نقد و بررسی: این لپ تاپ برای طراحی گرافیک دو بعدی گزینه‌ای قابل قبول و نسبتاً مناسب است، اما محدودیت‌هایی در زمینه کیفیت صفحه نمایش و حافظه رم وجود دارد.

دلایل کاربردی: پردازنده Core Ultra 7 255U با عملکرد عالی در تک هسته (حدود 2530 امتیاز Geekbench 6) برای عملیاتی مانند فیلترهای سنگین فتوشاپ (Neural Filters، تبدیل به آبجکت هوشمند، و فیلترهای distort)، باز کردن فایل‌های بزرگ (حداکثر 2 گیگابایت)، و کار با لایه‌های متعدد (20 تا 30 لایه) بسیار مناسب است. 16 گیگابایت رم برای فایل‌های فتوشاپ با وضوح 4K و 10 تا 15 لایه کافی است، اما برای فایل‌های فوق حرفه ای با بیش از 50 لایه و ابعاد 20 هزار در 20 هزار پیکسل، توصیه می‌شود رم را تا 32 یا 64 گیگابایت ارتقا دهید (اسلات دوم موجود است).

نقاط ضعف برای طراحان گرافیک: صفحه نمایش این پیکربندی تنها 62.5 درصد از فضای رنگی sRGB را پوشش می‌دهد و روشنایی 300 نیت دارد. برای کار حرفه ای طراحی گرافیک (لوگو، پوستر، بروشور، بسته بندی) که دقت رنگ بسیار مهم است، این صفحه نمایش کافی نیست و رنگ‌ها (به ویژه رنگ‌های زنده مانند قرمز، سبز و آبی) را دقیق نمایش نمی‌دهد. برای اطلاع شما، نسخه‌های دیگر EliteBook 8 G1i با صفحه نمایش 100 درصد sRGB و روشنایی 800 نیت و حتی صفحه نمایش لمسی 2.5K (2560 در 1600) نیز وجود دارند، اما بر اساس کد C15A6ET#BH5، صفحه نمایش این پیکربندی 300 نیت با 62.5 درصد sRGB می‌باشد. بنابراین اگر به دقت رنگ بالا نیاز دارید، حتماً باید از یک مانیتور خارجی حرفه ای (با پوشش 99 درصد sRGB یا DCI-P3) استفاده کنید.

عملکرد در ایلوستریتور و ایندیزاین: این نرم افزارها عمدتاً به پردازنده و رم متکی هستند و در این لپ تاپ روان اجرا می‌شوند. حتی فایل‌های حجیم با صدها آرت بورد (مانند کاتالوگ محصولات) و هزاران آبجکت برداری واکنش مناسبی نشان می‌دهند (زمان باز شدن فایل حدود 2 تا 5 ثانیه بسته به حجم).

عملکرد در افترافکتس (سبک تا متوسط): برای موشن گرافیک‌های کوتاه و ساده (کمتر از 2 دقیقه، حداکثر 5 لایه، بدون پلاگین‌های سنگین مانند Element 3D) و پیش نمایش با کیفیت نصف (۱/۲) و رزولوشن فول اچ دی، این لپ تاپ قابل قبول عمل می‌کند. اما برای رندر نهایی پروژه‌های طولانی (بیش از 5 دقیقه) با افکت‌های فراوان، نبود کارت گرافیک مجزا زمان رندر را به طرز قابل توجهی افزایش می‌دهد (مثلاً یک پروژه 2 دقیقه‌ای که روی لپ تاپ با RTX 4060 در 5 دقیقه رندر می‌شود، روی این دستگاه حدود 15 تا 20 دقیقه طول خواهد کشید).

جمع بندی: طراحان گرافیک دو بعدی (آماتور، فریلنسر با پروژه‌های سبک تا متوسط) می‌توانند از این لپ تاپ استفاده کنند، اما توصیه می‌شود حتماً:

  1. از یک مانیتور خارجی با دقت رنگ بالا (حداقل 99 درصد sRGB) برای کارهای حساس به رنگ استفاده کنند.

  2. در صورت کار با فایل‌های حجیم فتوشاپ یا ایلوستریتور، حافظه رم را به 32 گیگابایت ارتقا دهند.

  3. از افترافکتس سنگین و رندرهای طولانی خودداری کنند یا از رندر با موتور CPU استفاده کنند (با صبوری بیشتر).

طراحان گرافیک حرفه ای که به دقت رنگ 100 درصد و عملکرد سریع در افترافکتس نیاز دارند، بهتر است نسخه‌های دیگر EliteBook 8 G1i با صفحه نمایش 100 درصد sRGB را انتخاب کنند یا از لپ تاپ‌های مجهز به کارت گرافیک مجزا استفاده کنند.


6. طراحان سه بعدی و متخصصان رندرینگ (بلندر، تری دی مکس، مایا، سینما فوردی)

نتیجه نقد و بررسی: این لپ تاپ برای طراحی سه بعدی حرفه ای و رندرینگ به هیچ وجه توصیه نمی شود. نبود کارت گرافیک مجزا و صفحه نمایش با کیفیت رنگ پایین، دو مانع اصلی هستند که کار را غیرممکن می‌کنند.

تحلیل فنی: نرم افزارهای سه بعدی مانند بلندر، 3ds Max و Maya برای رندرینگ با استفاده از موتورهای GPU-based (مانند Cycles در بلندر، Arnold، V-Ray GPU، Redshift) به تعداد بالای هسته‌های سودا (CUDA یا Xe) و حافظه ویدیویی اختصاصی (VRAM) نیاز دارند. Intel Graphics (با 4 هسته Xe و فرکانس 2.10 گیگاهرتز) حافظه خود را از رم سیستم اصلی می‌گیرد و حداکثر تا 8 گیگابایت (در صورت وجود رم کافی) می‌تواند تخصیص دهد، اما این حافظه اشتراکی بسیار کندتر از VRAM اختصاصی است. توان محاسباتی این گرافیک یکپارچه در قیاس با حتی یک RTX 3050 لپ تاپی نیز حدود 3 تا 4 برابر پایین تر است. قدرت این گرافیک یکپارچه تقریباً معادل کارت گرافیک قدیمی GTX 1050 است، یعنی کارتی که در سال 2016 عرضه شده و اکنون (سال 2025) کاملاً برای بارهای سنگین سه بعدی منسوخ شده است.

چه کاری می توان با این لپ تاپ در حوزه سه بعدی انجام داد؟

  • مدل سازی بسیار ساده با تعداد پولیگون بسیار کم (کمتر از 100 هزار مثلث) و بدون بافت (متریال) پیچیده و بدون نورپردازی دینامیک.

  • ویرایش و مشاهده مدل‌های سه بعدی آماده (صرفاً برای نمایش و چرخاندن ساده، بدون رندر).

  • یووی آنرپ کردن (UV Unwrapping) ساده مدل‌های کم پولیگون.

  • رندرینگ با موتور CPU (با استفاده از پردازنده) – اما بسیار کند خواهد بود. برای مثال، یک صحنه ساده با 200 هزار پولیگون که روی RTX 4060 در 1 دقیقه رندر می‌شود، روی این لپ تاپ با CPU حدود 30 تا 45 دقیقه زمان خواهد برد.

چه کاری نمی توان انجام داد؟ (محدودیت های مطلق)

  • رندرینگ صحنه‌های پیچیده با بافت‌های واقع گرایانه (4K textures)، نورپردازی جهانی (Global Illumination) و سایه‌های پویا (Ray Traced Shadows).

  • شبیه سازی مایعات (Fluid Simulation)، پارچه (Cloth Simulation)، مو (Hair & Fur) و دود (Smoke) با موتورهای GPU محور (مانند Mantaflow در بلندر با GPU).

  • اسکلپتینگ (مجسمه سازی دیجیتال) با میلیون‌ها پولیگون (مثلاً در بلندر با حالت Sculpt Mode وقتی تعداد پولیگون از 1 میلیون عبور کند، سیستم دچار lag شدید می‌شود).

  • انیمیت حرفه ای با کاراکترهای پیچیده و صحنه‌های شلوغ (بیش از 50 کاراکتر همزمان).

  • کار با واقعیت مجازی (VR) برای معماری و طراحی محصولات صنعتی (نیازمند نرخ فریم حداقل 72 فریم است که این دستگاه تأمین نمی‌کند).

جمع بندی: اگر تخصص اصلی شما طراحی سه بعدی حرفه ای، رندرینگ معماری، انیمیشن سازی، یا هر نوع کاری است که به توان GPU بالا نیاز دارد، به هیچ وجه این لپ تاپ را نخرید. بودجه خود را صرف لپ تاپی با کارت گرافیک مجزای NVIDIA RTX 4060 یا بالاتر کنید. حتی مدل‌های پایین‌تر مانند RTX 3050 (که خود قدیمی است) نیز عملکرد بسیار بهتری نسبت به Intel Graphics یکپارچه دارند. این لپ تاپ کاملاً برای این کار ساخته نشده است و خرید آن برای این منظور هدر رفت کامل هزینه خواهد بود.


7. تدوین گران ویدیو (پریمیر پرو، داوینچی ریزالو، وگاس پرو، فیلمورا)

نتیجه نقد و بررسی: مناسب برای تدوین ویدیوهای سبک و فول اچ دی (Full HD) و پروژه های خانگی (مانند ویدیوهای یوتیوب با کیفیت 1080p). برای تدوین 4K حرفه ای و کار با لایه های زیاد و افکت های سنگین، محدودیت گرافیکی و رم حائز اهمیت است و تجربه لذت بخشی نخواهد بود.

نقاط قوت:

  • پردازنده Core Ultra 7 255U با واحد NPU مجزا (12 TOPS) می‌تواند برخی از وظایف مبتنی بر هوش مصنوعی در پریمیر پرو (مانند Auto Reframe برای تغییر نسبت تصویر، Scene Edit Detection برای تشخیص خودکار برش‌ها، و حذف نویز گفتگو با Enhance Speech) را با سرعت بالایی انجام دهد و بار روی CPU را کاهش دهد. این ویژگی‌ها در داوینچی ریزالو (معادل Neural Engine در نسخه‌های جدید) نیز پشتیبانی می‌شوند.

  • پردازنده از شتاب سخت افزاری برای کدک‌های AV1، H.264 و H.265 پشتیبانی می‌کند که برای پخش روان ویدیوهای فشرده (بدون افت فریم) و همچنین صادرات سریع‌تر با فرمت H.265 مفید است.

  • SSD NVMe PCIe Gen 4 پرسرعت (خواندن تا 7000 مگابایت بر ثانیه و نوشتن تا 5000 مگابایت بر ثانیه) اجازه می‌دهد فایل‌های حجیم (مثلاً یک ویدیوی 30 گیگابایتی) را در کمتر از 10 ثانیه وارد نرم افزار کنید و زمان رندر خروجی نیز کاهش می‌یابد.

نقاط ضعف:

  • 16 گیگابایت رم برای پروژه‌های ساده و کوتاه فول اچ دی (حداکثر 10 دقیقه، 2 لایه ویدیویی) کافی است، اما برای پروژه‌های 4K با چند لایه ویدیویی (مثلاً 3 لایه 4K همزمان با افکت‌های زیاد) یا پروژه‌های طولانی، توصیه می‌شود رم را به 32 گیگابایت ارتقا دهید (با خرید یک ماژول 16 گیگابایت دیگر و نصب در اسلات دوم). در غیر این صورت، نرم افزار ممکن است با خطای «حافظه ناکافی» مواجه شود یا کندی محسوس داشته باشد.

  • مهمترین محدودیت، نبود کارت گرافیک مجزا است. زمان رندر نهایی (خروجی) برای یک ویدیوی 10 دقیقه ای با کیفیت 4K (کدک H.265) حداقل 2 تا 3 برابر بیشتر از یک لپ تاپ مجهز به RTX 4060 است. دلیل این امر، نبود شتاب سخت افزاری NVENC (فناوری انویدیا برای رمزگذاری ویدیو) و وابستگی به رم اشتراکی گرافیک است. برای ویدیوهای 4K با نرخ بیت بالا (100 مگابیت بر ثانیه)، زمان رندر می‌تواند 4 تا 5 برابر بیشتر شود.

  • نرم افزار داوینچی ریزالو در بخش Fusion (کامپوزیتینگ و جلوه‌های ویژه مانند صفحه سبز، ترکینگ، و انیمیشن) به شدت به گرافیک وابسته است و در این لپ تاپ حتی برای پروژه‌های سبک نیز کند اجرا می‌شود (پیش نمایش با فریم زیر 24).

توصیه عملی برای تدوین گران:

  • اگر فقط با 1080p (Full HD) و پروژه‌های کوتاه (تا 10 دقیقه) کار می‌کنید، این لپ تاپ گزینه قابل قبولی است. حتماً رم را به 32 گیگابایت ارتقا دهید.

  • اگر با 4K کار می‌کنید، حتی به صورت آماتور، بهتر است از لپ تاپ با کارت گرافیک مجزا (حداقل RTX 3050 یا معادل AMD Radeon) استفاده کنید. در غیر این صورت، زمان رندر بسیار طولانی و تجربه کار ناخوشایند خواهد بود.

  • برای تدوین 8K یا کار با ویدیوهای RAW (مانند Red Camera)، این لپ تاپ اصلاً مناسب نیست.

جمع بندی: ویدیو بلاگرها، تولیدکنندگان محتوای آموزشی برای یوتیوب با کیفیت فول اچ دی، و تدوین گران خبری (کلیپ‌های کوتاه و با فرمت سبک) می توانند از این لپ تاپ استفاده کنند. اما تدوین گران سینمایی، تبلیغات حرفه ای و تولید فیلم کوتاه و بلند با کیفیت بالا (4K/8K) به سخت افزار بسیار قوی تری شامل کارت گرافیک مجزا (RTX 4060 یا بالاتر) و رم 32 تا 64 گیگابایت نیاز دارند.


8. گیمرها (بازی های کامپیوتری) – تحلیل دقیق بر اساس قدرت گرافیک یکپارچه

نتیجه نقد و بررسی: این لپ تاپ فاقد کارت گرافیک مجزا است و گرافیک آن از نوع یکپارچه Intel Graphics با 4 هسته Xe می باشد. قدرت این گرافیک یکپارچه تقریباً معادل کارت گرافیک قدیمی NVIDIA GeForce GTX 1050 (غیر Ti) است. بنابراین برای اجرای بازی های قدیمی (عنوان های منتشر شده تا حدود سال 2018) و بازی های سبک امروزی (مانند بازی های مستقل، بازی های رقابتی سبک) با تنظیمات گرافیکی متوسط و در رزولوشن 720p یا 1080p پایین، این لپ تاپ عملکردی قابل قبول و نسبتاً روان ارائه می دهد. اما برای بازی های سنگین جدید و عناوین AAA، ضعف و ناتوانی قابل توجهی دارد.

عملکرد تخمینی در دسته های مختلف بازی (تمام تست‌ها با رزولوشن 1080p و تنظیمات پایین – مگر ذکر شده باشد):

دسته بازیمثال‌هاعملکرد قابل انتظار (نرخ فریم بر ثانیه – FPS)
بازی های قدیمی (2016-2018)GTA V، The Witcher 3 (نسخه 2015)، CS:GO (نسخه قدیمی)، Dota 2، League of Legends، Overwatch، Rocket League50 تا 90 فریم – قابل قبول و روان، در تنظیمات متوسط تا بالا قابل اجراست.
بازی های سبک رقابتی (Esports)Valorant، Fortnite (با تنظیمات عملکرد)، Apex Legends (تنظیمات پایین)، Rainbow Six Siege60 تا 100 فریم در پایین‌ترین تنظیمات – مناسب برای بازی رقابتی، اما نه در حداکثر کیفیت.
بازی های مستقل (Indie)Hades، Hollow Knight، Stardew Valley، Celeste، Cupheadبالای 60 فریم (اغلب 90+) – عالی و روان.
بازی های نسل قبل (2019-2021)Red Dead Redemption 2، Cyberpunk 2077 (بدون Ray Tracing)، Control (بدون RT)، Far Cry 6، Resident Evil Village، Watch Dogs Legion25 تا 40 فریم با تنظیمات پایین و رزولوشن 900p یا 720p – قابل بازی اما نه ایده آل، نوسانات فریم محسوس است. برخی عناوین مانند RDR2 در مناطق شلوغ به زیر 25 فریم می‌رسد.
بازی های سنگین جدید AAA (2022-2025)Alan Wake 2، Starfield، Hogwarts Legacy، Black Myth: Wukong، Call of Duty: Modern Warfare III، Assassin’s Creed Mirage، Diablo IV، Baldur’s Gate 3 (صحنه‌های سنگین)کمتر از 20 تا 25 فریم با پایین ترین تنظیمات و رزولوشن 720p (یا حتی 800×600) – عملاً غیر قابل بازی، تجربه پر از لگ، تاخیر در ورودی و افت فریم شدید (stuttering). عناوینی مانند Alan Wake 2 و Black Myth: Wukong حتی با پایین‌ترین تنظیمات زیر 15 فریم اجرا می‌شوند.
بازی های با Ray Tracing فعال (نورپردازی پیشرفته)هر بازی که Ray Tracing روشن باشد (Cyberpunk 2077 RT، Metro Exodus Enhanced، Control RT)اجرا نشدنی – گرافیک یکپارچه Intel فاقد هسته‌های اختصاصی Ray Tracing است و حتی با فعال کردن Ray Tracing به صورت نرم افزاری، فریم به کمتر از 5 می‌رسد.

توضیح بیشتر در مورد بازی های سنگین جدید: در بازی هایی مانند Alan Wake 2 (2023) و Black Myth: Wukong (2024)، حتی کارت گرافیک‌های مجزا مانند RTX 3050 نیز در تنظیمات پایین 1080p به سختی به 30 فریم می‌رسند. بنابراین با Intel Graphics (معادل GTX 1050) عملاً بازی غیرممکن است. در Starfield (2023)، حتی با پایین‌ترین تنظیمات و رزولوشن 720p، نرخ فریم بین 15 تا 22 متغیر است که تجربه ناخوشایندی ایجاد می‌کند. در Hogwarts Legacy، در محوطه قلعه و محیط‌های باز، فریم به زیر 20 سقوط می‌کند.

نتیجه نهایی برای گیمرها: اگر شما یک گیمر معمولی هستید که عمدتاً بازی های قدیمی (تا سال 2018)، عناوین مستقل (Indie) یا بازی های رقابتی سبک (لول، دوتا 2، والورانت، کانتر استرایک 2 با تنظیمات پایین) انجام می دهید، این لپ تاپ می تواند نیاز شما را تا حد قابل قبولی برآورده کند. اما به هیچ وجه برای اجرای بازی های سنگین جدید و AAA (2022 به بعد) طراحی نشده است. اگر اولویت اصلی شما بازی های مدرن و سنگین و با کیفیت بصری بالا است، بودجه خود را صرف لپ تاپی با کارت گرافیک مجزای سری RTX 4050 یا بالاتر کنید. حتی پایین ترین مدل RTX مجزا (RTX 3050) عملکردی حدود 2 تا 3 برابر بهتر در بازی ها نسبت به Intel Graphics خواهد داشت. این لپ تاپ یک دستگاه حرفه ای کاری و سازمانی است، نه یک دستگاه گیمینگ.


جمع بندی نهایی – جدول میزان قدرت و ضعف برای هر دسته کاربری

دسته کاربریمیزان مناسب بودن (از 5 ستاره)خلاصه نقد و بررسی
کاربری اداری و سازمانی★★★★★ (عالی)امنیت سخت افزاری عالی (TPM، حسگر اثر انگشت، وب کم IR)، عمر باتری طولانی (تا 18 ساعت)، طراحی حرفه ای و وزن کم (1.39 کیلوگرم). بهترین انتخاب برای محیط‌های کاری و سازمانی.
دانشجویی (عمومی و غیر مهندسی)★★★★☆ (بسیار خوب)وزن سبک، عمر باتری عالی (10 ساعت استفاده معمول)، کیفیت وب کم بالا (5 مگاپیکسل با NPU). قیمت نسبتاً بالا نقطه ضعف اصلی است.
مهندسی (محاسبات و برنامه نویسی)★★★☆☆ (خوب)عملکرد خوب و قابل قبول در بارهای CPU محور (امتیاز Geekbench 6 حدود 10722) و رم قابل ارتقا (تا 64 گیگابایت). برای CAD سه بعدی و شبیه سازی گرافیکی مناسب نیست.
تدوین ویدیو (Full HD و سبک)★★★☆☆ (خوب)برای پروژه‌های سبک و متوسط روی فول اچ دی قابل قبول (با ارتقای رم به 32 گیگابایت بهتر می‌شود). برای 4K و جلوه‌های سنگین به شدت ضعیف است و زمان رندر طولانی دارد.
طراحی گرافیک دو بعدی★★★☆☆ (خوب)پردازنده قدرتمند و رم قابل ارتقا. صفحه نمایش با پوشش رنگی 62.5 درصد برای کار حرفه‌ای کافی نیست (نیاز به مانیتور خارجی یا نسخه دیگر با صفحه نمایش 100 درصد sRGB).
کاربری خانگی لوکس★★★☆☆ (خوب)قدرت بالاتر از نیازهای معمول، با قیمت بالا. اگر بودجه آزاد است و کیفیت ساخت و عمر باتری برای شما اهمیت دارد، انتخاب می شود.
گیمینگ قدیمی و سبک (تا 2018)★★☆☆☆ (متوسط)بازی های قدیمی (تا 2018) و بازی‌های سبک رقابتی (لول، والورانت) را با تنظیمات متوسط و رزولوشن 1080p قابل قبول (50-90 فریم) اجرا می کند.
طراحی سه بعدی و رندرینگ (حرفه ای)★☆☆☆☆ (ضعیف)فاقد کارت گرافیک مجزا است و قدرت گرافیک یکپارچه Intel Graphics معادل GTX 1050 (بیش از 9 سال پیش) است. برای کار حرفه ای سه بعدی، رندرینگ GPU و انیمیشن سازی اصلاً مناسب نیست.
گیمینگ جدید (AAA 2022-2025)☆☆☆☆☆ (نامناسب و غیر قابل بازی)بازی های سنگین جدید (مانند Alan Wake 2، Starfield، Black Myth: Wukong) را تقریباً اجرا نمی کند یا با فریم بسیار پایین (زیر 20-25 فریم) و تجربه ای غیرقابل قبول. برای این کار نیاز به کارت گرافیک مجزای RTX 4050 یا بالاتر ضروری است.

کلام پایانی

لپ تاپ HP EliteBook 8 G1i با کد C15A6ET#BH5 یک دستگاه تخصصی حرفه ای و سازمانی است. نقاط قوت اصلی آن عبارتند از: امنیت سخت افزاری در سطح بالا (TPM 2.0، حسگر اثر انگشت، وب کم IR)، عمر باتری فوق العاده (تا 18 ساعت در حالت سبک)، وزن کم (1.39 کیلوگرم) برای حمل روزانه، صفحه کلید راحت و مقاوم در برابر نفوذ مایعات، و پردازنده قدرتمند Core Ultra 7 255U با قابلیت‌های هوش مصنوعی (NPU). نقاط ضعف اصلی آن عبارتند از: فقدان کارت گرافیک مجزا (مناسب نبودن برای گیمینگ سنگین، طراحی سه بعدی حرفه ای، رندرینگ GPU و تدوین 4K)، صفحه نمایش با پوشش رنگی 62.5 درصد sRGB (نامناسب برای طراحی گرافیک حرفه ای مگر با مانیتور خارجی)، و قیمت نسبتاً بالا.

قبل از خرید، دقیقاً مشخص کنید که چه نوع نرم افزارهایی را اجرا خواهید کرد و با چه نوع محتوایی کار می کنید. اگر در میان نیازهای شما طراحی سه بعدی سنگین و رندرینگ، بازی های مدرن AAA، تدوین 4K حرفه ای وجود ندارد و همچنین به طراحی گرافیک حرفه ای با دقت رنگ 100 درصد بدون مانیتور خارجی نیاز ندارید، این لپ تاپ می تواند یکی از بهترین انتخاب های شما در کلاس لپ تاپ‌های تجاری سبک، خوش‌ساخت و با عمر باتری عالی باشد. در غیر این صورت و اگر به توان گرافیکی بالا نیاز دارید، به سراغ لپ تاپ‌های مجهز به گرافیک NVIDIA RTX سری 40 یا 50 بروید. همچنین اگر بودجه محدودی دارید و نیازهای شما فقط کاری و اداری سبک است، گزینه‌های اقتصادی تری با قیمت پایین‌تر نیز وجود دارند.

نقد و بررسی کاربران

محصول انتخابی شما:

لپ تاپ 14 اینچی اچ پی مدل EliteBook 8 G1i Core Ultra 7 16GB 512GB SSD Intel Arc

۲۷۳,۰۰۰,۰۰۰ تومان