






پرداخت اقساطی
۲۹۶,۰۰۰,۰۰۰ تومان
ویژگی ها
فروشگاه : رایتک شاپ
۲۴۴,۵۰۰,۰۰۰ تومان
۳۲۴,۰۰۰,۰۰۰ تومان
۳۲۴,۰۰۰,۰۰۰ تومان
۲۷۳,۰۰۰,۰۰۰ تومان
۳۱۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان
| وزن دستگاه | 1.3 کیلوگرم |
|---|---|
| سازنده پردازنده | Intel |
| مدل پردازنده | 155H |
| پردازنده | Core Ultra 7 |
| فرکانس پردازنده | Up To 4.8GHz |
| تعداد هسته | ۱۶ هسته |
| تعداد رشته | 22 |
| حافظه کش | 24 مگابایت |
| ظرفیت حافظه رم | 32GB |
| نوع حافظه رم | LPDDR5X |
| قابلیت ارتقای رم | ✖ |
| ظرفیت حافظه SSD | 1TB |
| ظرفیت حافظه HDD | ✖ |
| سازنده کارت گرافیک | Intel |
| مدل گرافیک | Intel Arc |
| ظرفیت کارت گرافیک | بدون حافظه اختصاصی |
| نوع حافظه گرافیک | ✖ |
| توان مصرفی کارت گرافیک | 30W |
| فناوری های گرافیک | DirectX 12 |
| رابط دایرکت | 12 |
| نوع صفحه نمایش | OLED |
| اندازه صفحه نمایش | 14 اینچ |
| دقت صفحه نمایش | 2880×1800 |
| نرخ بروز رسانی نمایشگر | 120Hz |
| صفحه نمایش لمسی | ✔ |
| پوشش صفحه نمایش | مات یا ضد بازتاب نور (Anti-glare) با پوشش Gorilla Glass |
| چرخش 360 درجه | ✔ |
| حداکثر روشنایی | 400 نیت |
| نوع اسپیکر | Stereo Speaker |
| تعداد اسپیکر | 2 عدد |
| نوع باتری | لیتیوم پلیمری |
| ظرفیت باتری | 65WH |
| میزان شارژدهی | حداکثر تا 12 ساعت |
| پورت USB 3.0 | 1 عدد |
| پورت USB Type-C | 3 عدد |
| پورت HDMI | ✔ |
| پورت Mini Display | ✖ |
| پورت VGA | ✖ |
| نور صفحه کیبورد | ✔ |
| درایو نوری | ✖ |
| وای فای | ✔ |
| وبکم | 5MP = QHD |
| حسگر اثر انگشت | ✔ |
| سیستم عامل | ویندوز 11 |
پیکربندی مشخص: پردازنده Intel Core Ultra 7 155H – 32 گیگابایت رم LPDDR5x-7467 – 1 ترابایت SSD NVMe PCIe 4.0 – صفحه نمایش 14 اینچی 2.8K OLED لمسی (2880×1800) با نرخ نوسازی 120 هرتز – گرافیک یکپارچه Intel Arc Graphics – ویندوز 11 پرو – همراه با قلم دیجیتال HP Pen – گارانتی 1 ساله
لپتاپ HP Elite x360 1040 G11 با کد CP3M0UA#ABA، یازدهمین نسل از سری ممتاز و حرفهای 2 در 1 (تبلت و لپتاپ) شرکت اچ پی است. این دستگاه با طراحی آلومینیومی زیبا در رنگ نقرهای Glacier Silver، وزن حدود 1.38 کیلوگرم، ضخامت 14.7 میلیمتر و لولاهای 360 درجه، انعطافپذیری فوقالعادهای را در چهار حالت مختلف (لپتاپ، تبلت، ایستاده (تنت) و نمایشگر) فراهم میکند. قلم دیجیتال همراه (HP Pen) نیز این قابلیت را به سطح بالاتری برای طراحی، یادداشتبرداری و امضای اسناد میبرد.
مدل CP3M0UA#ABA (نسخه OLED) در مقایسه با مدل پایه IPS این دستگاه (که با صفحه نمایش 1920×1200 با روشنایی 400 نیت و پوشش رنگ 100% sRGB عرضه میشود)؛ یک ارتقای بصری عظیم و کاملاً جدی است. وضوح 2880×1800 پیکسل (2.8K)، نرخ نوسازی 120 هرتز، زمان پاسخگویی 0.2 میلیثانیه، کنتراست بینهایت OLED و پشتیبانی از طیف رنگی گسترده، آن را به یکی از بهترین صفحهنمایشهای موجود در کلاس لپتاپهای تجاری 2 در 1 تبدیل کرده است. با این حال، کاهش عمر باتری (به دلیل مصرف بالای پنلهای OLED) یکی از موارد قابل توجه در این نسخه است و جبران آن با باتری 68 وات ساعتی این دستگاه صورت گرفته است.
در ادامه، با نقد و بررسی مشخصات فنی، میزان قدرت و ضعف این دستگاه در کاربریهای مختلف مشخص میشود.
| مشخصه | جزئیات فنی |
|---|---|
| ابعاد (میلیمتر) | 313.90 × 219.90 × 14.70 |
| وزن | حدود 1.38 کیلوگرم |
| جنس بدنه | آلومینیوم آنودایز شده Glacier Silver – گواهی MIL-STD-810H |
| پردازنده | Intel Core Ultra 7 155H (معماری Meteor Lake-H) – 16 هسته (6 هسته Performance + 8 هسته Efficiency + 2 هسته Low Power Efficiency) – 22 رشته – حداکثر فرکانس P-core: 4.80 گیگاهرتز – حداکفرکانس E-core: 3.80 گیگاهرتز – حافظه کش 24 مگابایت – TDP 28 وات (حداکثر توان 75-80 وات در بارهای سنگین) |
| واحد پردازش عصبی (NPU) | Intel AI Boost (نسل اول Meteor Lake) – توان حدود 10 TOPS – پشتیبانی از Windows Studio Effects |
| حافظه رم | 32 گیگابایت LPDDR5x دو کاناله با سرعت 7467 MT/s – لحیم شده روی برد – غیر قابل ارتقا |
| حافظه داخلی | 1 ترابایت SSD NVMe M.2 2280 PCIe 4.0 – قابل ارتقا |
| کارت گرافیک مجزا (dGPU) | فاقد – تنها از گرافیک مجتمع استفاده می کند |
| گرافیک مجتمع (iGPU) | Intel Arc Graphics (نسل اول Meteor Lake) – 7 هسته Xe – فرکانس 2.25 گیگاهرتز – حافظه اشتراکی از رم پرسرعت 7467 MT/s – قدرت نظری حدود 4 تا 5 ترافلاپ |
| صفحه نمایش | 14 اینچ OLED لمسی – رزولوشن 2880 در 1800 پیکسل (2.8K) – نسبت 16:10 – نرخ نوسازی 120 هرتز – زمان پاسخگویی 0.2 میلیثانیه – روشنایی 400 نیت – پوشش رنگ 100 درصد DCI-P3 – پشتیبانی از HDR و Dolby Vision – مجهز به شیشه مقاوم گوریلا گلس برای افزایش دوام و مقاومت در برابر خط و خش |
| قلم دیجیتال | HP Pen همراه – پشتیبانی از 4096 سطح فشار – تشخیص زاویه (تilt) – پشتیبانی از حاشیه نویسی و طراحی مستقیم روی صفحه |
| باتری | 68 وات ساعت (6 سلول لیتیوم‑یون پلیمری) – شارژ سریع 50 درصد در 30 دقیقه |
| آداپتور برق | 65 وات USB-C (سازگار با Power Delivery) |
| درگاهها | 2 درگاه Thunderbolt 4 با USB-C (40 گیگابیت بر ثانیه، DisplayPort 2.1، Power Delivery)، 1 درگاه USB-A (5 گیگابیت بر ثانیه)، 1 درگاه USB-A (5 گیگابیت بر ثانیه با قابلیت Always On)، 1 خروجی HDMI 2.1 (4K@60Hz)، 1 جک 3.5 میلیمتری صدا، 1 اسلت نانو سیم کارت (کمککار LTE 5G اختیاری) |
| ارتباطات بیسیم | Intel Wi-Fi 7 BE200 (802.11be 2×2) – بلوتوث 5.4 – LTE 5G (اختیاری و وابسته به منطقه) |
| وب کم | 5 مگاپیکسل + IR مادون قرمز – دارای شاتر فیزیکی حریم خصوصی کاملاً مکانیزه (HP Sure Shutter) |
| امنیت | حسگر اثر انگشت (HP Fingerprint Sensor) – تشخیص چهره Windows Hello با IR – ماژول امنیتی TPM 2.0 – رمزنگاری سطح اصلی – سنسور حضور کاربر (Human Presence Detection) – قفل Kensington Nano |
| صفحه کلید | صفحه کلید ضد نفوذ مایعات HP Premium Collaboration Keyboard با نور پس زمینه سفید – دارای چیدمان کامل با کیپد مجزا (با ابعاد و اندازههای استاندارد) |
| ترکپد | ترکپد شیشهای حساس به لمس با ابعاد بزرگ (حدود 12 سانتیمتر عرض) و پشتیبانی کامل از حرکات چند لمسی |
| صدا | بلندگوهای استریو 4 گانه با قدرت 2×2 وات (چهار بلندگوی مجزا) با تقویت کنندهها و پردازش صدای پیشرفته Poly Studio – ارائه صدای فراگیر Dolby Atmos |
| سیستم عامل | Windows 11 Pro |
| اقلام همراه | قلم HP Pen، آداپتور 65 وات USB-C، کابل برق، راهنما |
نکات فنی مهم – صفحه نمایش OLED 2.8K 120Hz (بزرگترین نقطه قوت و ارتقا): این نسخه به جای نمایشگر IPS استاندارد با وضوح 1920×1200 و و نسبت 16:10، از یک پنل OLED با کیفیت استثنایی بهره میبرد. رزولوشن 2.8K (2880×1800) با تراکم پیکسلی بسیار بالا (~242 پیکسل در اینچ)، نرخ نوسازی 120 هرتز، زمان پاسخگویی 0.2 میلیثانیه، کنتراست بینهایت OLED و پشتیبانی از پوشش رنگی 100% DCI-P3 آن را به یک انتخاب ایدهآل برای طراحان گرافیک حرفهای، عکاسان و هر کاربر حساس به کیفیت تصویر تبدیل کرده است. با این حال، صفحه نمایش OLED نسبت به IPS برق بیشتری مصرف میکند و تأثیر منفی بر عمر باتری در استفاده ترکیبی با نور بالا دارد. این کاهش عمر باتری توسط باتری 68 وات ساعتی (نسبت به مدلهای IPS 57 وات ساعتی) تا حد قابل قبولی جبران شده است.
نکته دوم – ترکیب پردازندههای 16 هستهای و حافظه 32 گیگابایتی فوق سریع: پردازنده Core Ultra 7 155H با 16 هسته و 22 رشته معماری هیبریدی و بهینهشده و رم 32 گیگابایتی LPDDR5x با سرعت 7467 مگاهرتز (بیشینه فرکانس 4.8 گیگاهرتز) یک ترکیب فوقالعاده برای بارهای کاری چندوظیفگی فوق سنگین و کارهای حرفهای مهندسی (برنامهنویسی و شبیهسازی عمومی) است. بر خلاف بسیاری از لپتاپهای 2 در 1 ممتاز، رم این دستگاه لحیم شده است و قابلیت ارتقا ندارد؛ بنابراین انتخاب پیکربندی 32 گیگابایتی (این نسخه) یک سرمایهگذاری هوشمندانه و بلندمدت برای کاربرانی است که قصد استفاده 4 تا 5 ساله دارند.
نکته سوم – گرافیک یکپارچه Intel Arc Graphics (نه برای گیمینگ سنگین): این لپ تاپ فاقد کارت گرافیک مجزا است و تمام پردازشهای گرافیکی بر عهده گرافیک یکپارچه Intel Arc Graphics نسل اول Meteor Lake (معماری Xe-LPG با 7 هسته Xe) می باشد. قدرت این گرافیک یکپارچه در بنچمارکهای عملی تقریباً معادل یک کارت گرافیک مجزای قدیمی NVIDIA GeForce GTX 1650 لپ تاپی (حدود 3.9 ترافلاپ) است. این توان برای اجرای بازیهای سبک و قدیمی با تنظیمات متوسط کافی است، اما برای رندرینگ سه بعدی حرفهای و اجرای بازیهای جدید سنگین با کیفیت بالا و Ray Tracing مناسب نیست (اگرچه 120 هرتز برای بازیهای متوسط تا قدیمی جذاب است).
نکته چهارم – عمر باتری و تأثیر نمایشگر OLED: در مدل IPS با صفحه نمایش استاندارد (400 نیت IPS)، عمر باتری در آزمون PCMark 10 حدود 17 تا 19 ساعت و در استفاده روزانه حدود 9 تا 12 ساعت بوده است. با صفحه نمایش OLED 2.8K 120Hz، به دلیل مصرف انرژی بالاتر پنل OLED و نرخ نوسازی بالا (که در مصرف مداوم ویدیوها تأثیر مستقیم دارد)، عمر باتری به طور طبیعی افت خواهد داشت. انتظار میرود در استفاده ترکیبی با روشنایی معمولی، بین 8 تا 10 ساعت و در تماشای ویدیوهای HDR با نرخ 120 فریم، حدود 6 تا 8 ساعت یا کمتر دوام بیاورد. این موضوع یک محدودیت طبیعی برای همه لپتاپهای مجهز به OLED با نرخ نوسازی بالا است. شارژ سریع 50 درصد در 30 دقیقه جبران کننده نسبی است. در ادامه هر بخش که به عمر باتری اشارهای داشته باشد، بر اساس همین نکته تفسیر خواهد شد.
نتیجه نقد و بررسی: این لپتاپ با ترکیب طراحی ممتاز 2 در 1، امنیت پیشرفته سازمانی، کیفیت ساخت فوقالعاده و صفحه نمایش OLED 2.8K 120Hz با کیفیت استثنایی، یک انتخاب درجه یک برای مدیران ارشد، وکلا، تحلیلگران و هر کاربر حرفهای اداری است که حداکثر انعطافپذیری و کیفیت بصری را در کنار امنیت بالا میخواهد. با این حال، قیمت بسیار بالا و عمر باتری کمتر نسبت به نسخه IPS نقطه ضعف نسبی محسوب میشود.
بدنه آلومینیومی با روکش Glacier Silver مقاوم در برابر اثر انگشت، وزن 1.38 کیلوگرم و ضخامت 14.7 میلیمتر، حمل روزانه را بسیار آسان میکند. گواهی استحکام MIL-STD-810H به این معناست که دستگاه میتواند شوک، گرد و غبار، رطوبت و فشار را تحمل کند. لولاهای 360 درجه سفت و محکم هستند و صفحه نمایش به راحتی در هر زاویهای ثابت میماند.
صفحه کلید و ترکپد (عالی برای تایپ طولانی و ناوبری دقیق): صفحه کلید HP Premium Collaboration Keyboard ضد نفوذ مایعات با نور پس زمینه سفید، دارای عمق حرکت کلیدهای عالی (حدود 1.5 میلیمتر)، بازخورد لمسی محکم و کیپد عددی مجزا است که برای ورود سریع اعداد در اکسل و نرمافزارهای مالی و حسابداری بسیار کاربردی است. ترکپد شیشهای بزرگ (~12 سانتیمتر) دقت و روانی بالایی دارد و از حرکات چند لمسی ویندوز 11 پشتیبانی کاملی میکند.
امنیت سخت افزاری (پیشرفتهترین سطح در لپتاپهای تجاری):
حسگر اثر انگشت یکپارچه در دکمه پاور (بالا و سمت راست کیبورد) با دقت و سرعت بالا.
وب کم 5 مگاپیکسلی + IR مادون قرمز با قابلیت Windows Hello (تشخیص چهره) حتی در نور کم – ایدهآل برای ورود سریع و امن به سیستم.
شاتر فیزیکی حریم خصوصی کاملاً مکانیزه (HP Sure Shutter) که با یک کلید فوری روی کیبورد، لنز وب کم را به طور فیزیکی میپوشاند و نگرانی از هک شدن دوربین را برطرف میکند.
ماژول امنیتی TPM 2.0 برای رمزنگاری اطلاعات ذخیره شده و محافظت از کلیدهای احراز هویت در سطح سخت افزار.
سنسور حضور کاربر – با نزدیک شدن کاربر، صفحه بلافاصله روشن میشود و با ترک کاربر (حتی از پشت دستگاه)، ویندوز به طور خودکار قفل میشود.
کیفیت تماسهای ویدیویی و صوتی (سطح استودیویی): وب کم 5 مگاپیکسلی با NPU 10 TOPS مجهز به قابلیتهای Windows Studio Effects (محو کردن پس زمینه با کیفیت بالا، تماس چشمی طبیعی، قاببندی خودکار و دنبال کردن سوژه) را با مصرف انرژی کم (و بدون اشغال پردازنده اصلی) اجرا میکند. میکروفونهای دوگانه آرایهای با حذف نویز محیطی مبتنی بر هوش مصنوعی (NPU)، صدای پس زمینه (تایپ، صحبت دیگران، صدای کولر) را حذف و صدای کاربر را شفاف و طبیعی منتقل میکند. بلندگوهای استریو چهارگانه 2×2 وات با پردازش صدا Poly Studio و Dolby Atmos صدای بلند، واضح و پر از باس برای ارائهها و جلسات تعاملی ارائه میدهند.
عملکرد در نرم افزارهای اداری سنگین و چندوظیفگی بینقص: پردازنده 16 هستهای Core Ultra 7 155H با معماری 6+8+2، 22 رشته و رم 32 گیگابایتی LPDDR5x-7467، اجرای همزمان چندین نرمافزار آفیس حجیم (Word با اسناد 500 صفحهای، Excel با مدلهای مالی حاوی دهها شیت و هزاران فرمول، PowerPoint با تصاویر و ویدیوهای با کیفیت بالا)، بیش از 100 زبانه مرورگر کروم، جلسات ویدیویی تیمز و زوم و نرمافزارهای مدیریت پروژه و حسابداری را بدون کوچکترین کندی ممکن میکند.
محدودیت برای کاربر اداری: قیمت بسیار بالا (اغلب 2 تا 3 برابر لپتاپهای تجاری معمولی) و عمر باتری محدودتر (حداکثر 8 تا 10 ساعت در استفاده ترکیبی) نسبت به نسخه IPS با وضوح پایینتر نقطه ضعف اصلی محسوب میشود. همچنین رم غیر قابل ارتقا (32 گیگابایت) مشکلی برای کاربران اداری ایجاد نمیکند.
جمع بندی: یک انتخاب ایدهآل و بینظیر برای مدیران ارشد، تحلیلگران مالی، حسابداران، وکلا و هر کاربر حرفهای اداری که به صفحه نمایش OLED با کیفیت بینظیر (برای مشاهده اسناد با جزئیات بالا) و امنیت پیشرفته نیاز دارد.
نتیجه نقد و بررسی: توان سخت افزاری این لپتاپ برای کاربری خانگی معمولی بسیار بالاتر از نیاز است و قیمت آن بسیار بالاست. با این حال، برای کاربران خانگی با بودجه آزاد که صفحه نمایش OLED 2.8K 120Hz خیرهکننده، قلم دیجیتال HP Pen، لولاهای 360 درجه (تبدیل به تبلت)، طراحی فوقالعاده سبک و کیپد عددی برایشان اولویت دارد، یک انتخاب لوکس و بینظیر برای تماشای فیلم و سرگرمی محسوب میشود.
برای کاربران خانگی که صرفاً به وب گردی روزانه، مدیریت ایمیل، خرید آنلاین و تماسهای ویدیویی میپردازند، قدرت پردازنده 16 هستهای و 32 گیگابایت رم به مراتب بالاتر از نیاز است. اما صفحه نمایش OLED 2.8K 120Hz نقطه مرکزی این دستگاه برای کاربر خانگی است:
کنتراست بینهایت OLED و پوشش رنگی 100% DCI-P3: فیلمها و سریالها (به خصوص محتوای 4K HDR در نتفلیکس، یوتیوب و دیزنی پلاس) با مشکیهای خالص، رنگهای زنده و اشباع و عمق بینظیری نمایش داده میشوند.
نرخ نوسازی 120 هرتز: اسکرول در صفحات وب، انیمیشنهای ویندوز و جابجایی بین برنامهها به طرز چشمگیری روان و بدون لکنت است.
صفحه نمایش لمسی و قلم دیجیتال HP Pen: تعامل مستقیم با محتوا (بزرگنمایی با دو انگشت روی عکسها و نقشهها)، امضای اسناد، نقاشی دیجیتال ساده و یا یادداشتبرداری در حالت تبلت، دستگاه را بسیار همهکاره میکند.
طراحی 2 در 1 (تبدیل به تبلت): لولاهای 360 درجه به کاربر خانگی اجازه میدهد:
در حالت لپتاپ معمولی برای کارهای متنی.
در حالت تبلت (مستقیم) برای مطالعه کتابهای الکترونیکی، تماشای ویدیو در رختخواب یا در سفر.
در حالت ایستاده (تنت) (مثلثی) برای خلوتتر کردن فضای کاری در نمایش اسلایدهای خانگی و تماشای فیلم.
نقاط ضعف برای کاربر خانگی:
قیمت نجومی – شما هزینه زیادی بابت امنیت سازمانی (TPM، وب کم IR، سنسور حضور) و گواهیهای نظامی پرداخت میکنید که یک کاربر خانگی معمولی به آنها نیاز ندارد.
عمر باتری به دلیل صفحه نمایش OLED (در نسخه IPS تا 17 ساعت، در این نسخه حدود 8 تا 10 ساعت) نسبت به بسیاری از لپتاپهای خانگی متوسط و قدیمی (14+ ساعت) محدودتر است.
نقص ذاتی بازتاب نور صفحه نمایش OLED براق (Glossy) در محیطهای بسیار پرنور (کنار پنجره آفتابی) کمی خیرهکننده است.
جمع بندی: اگر بودجه شما محدودیت ندارد و به دنبال بهترین مرکز سرگرمی بصری قابل حمل با صفحه نمایش OLED 2.8K 120Hz خیرهکننده و قابلیت تبدیل به تبلت هستید، این دستگاه بینظیر است. اما برای یک کاربر عادی خانگی با بودجه معمولی، لپتاپهای اقتصادی با یک چهارم قیمت نیز کارهای روزمره را به خوبی انجام میدهند.
نتیجه نقد و بررسی: این لپتاپ برای دانشجویان به ویژه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در رشتههای معماری (نمایش نقشهها و مدلسازی دو بعدی)، هنر و طراحی گرافیک (با قلم)، و علوم کامپیوتر و هوش مصنوعی یک انتخاب فوقالعاده لوکس و سنگین (هم از نظر وزن و هم قیمت) محسوب میشود. با این حال، قیمت بسیار بالا و وزن 1.38 کیلوگرم برای یک دستگاه 14 اینچی آن را برای دانشجویان عادی با بودجه محدود بسیار دور از دسترس میکند.
مزایا برای دانشجو:
صفحه نمایش OLED 2.8K 120Hz و قلم HP Pen: دانشجویان هنر و طراحی میتوانند مستقیماً روی صفحه نقاشی و طراحی کنند. دانشجویان معماری نقشههای دقیق و مدلهای سه بعدی سبک را با جزئیات عالی و روان میبینند.
32 گیگابایت رم و پردازنده 16 هستهای: برای دانشجویان کامپیوتر، هوش مصنوعی و مهندسی که چندین IDE (Visual Studio, PyCharm)، کانتینرهای Docker، پایگاه داده محلی و دهها زبانه مرورگر را همزمان باز دارند، کاملاً کافی است.
طراحی 2 در 1 و قلم: یادداشتبرداری در کلاسها (با تبدیل دستخط به متن)، حاشیهنویسی مستقیم روی فایلهای PDF، ارائههای تعاملی و مطالعه مقالات علمی در حالت تبلت بسیار کاربردی است.
عمر باتری حدود 8 تا 10 ساعت (استفاده ترکیبی – وب گردی، یادداشت، کدنویسی سبک) برای یک روز کامل درسی کافی است. 30 دقیقه شارژ سریع در زمان استراحت ناهار، 50 درصد باتری را پر میکند.
محدودیتها برای دانشجو:
قیمت بسیار بالا مهمترین مانع است. یک دستگاه با سه برابر قیمت متوسط لپتاپهای دانشجویی، تنها برای استعدادهای ویژه مقاطع بالا و با پشتیبانی مالی توجیه اقتصادی دارد. اکثر دانشجویان با لپتاپهای 20 میلیون تومانی بسیار سبکتر و با عمر باتری بالاتر (با صفحه نمایش IPS ساده) راضی خواهند بود.
رم غیر قابل ارتقا (32 گیگابایت) اگرچه برای سالها کافی است، اما دانشجویانی که قصد استفاده 5+ ساله از دستگاه دارند در سالهای آخر ممکن است محدودیت داشته باشند.
گرافیک یکپارچه: برای دانشجویان معماری و هنر که به رندرینگ سه بعدی سنگین (با نرمافزارهایی مانند Lumion، Twinmotion، 3ds Max) نیاز دارند، گرافیک Intel Arc کافی نیست.
جمع بندی: رویاییترین لپتاپ دانشجویی از نظر کیفیت ساخت و صفحه نمایش OLED 2.8K 120Hz. اگر بودجه کافی دارید و یک دستگاه انعطافپذیر و تبلتشونده با کیفیت بصری فوقالعاده میخواهید، این گزینه بینظیر است. اما برای 99 درصد دانشجویان، گزینههای اقتصادیتر با بودجه بسیار پایینتر بسیار عاقلانهتر هستند.
نتیجه نقد و بررسی: این لپتاپ برای مهندسینی که کارشان مبتنی بر پردازنده (CPU) و حافظه رم است، با توجه به پردازنده 16 هستهای، 32 گیگابایت رم پرسرعت و صفحه نمایش OLED 2.8K با دقت رنگ بالا، یک انتخاب عالی و ممتاز محسوب میشود. با این حال، برای مهندسینی که به مدلسازی سه بعدی واقعگرایانه با GPU و شبیهسازیهای فوق سنگین نیاز دارند (مانند CAD سه بعدی با مونتاژهای 3000 قطعهای و رندرینگ ممتد)، مناسب نیست.
مناسب برای مهندسان در زمینههای زیر (عملکرد CPU بالا و رم زیاد):
برنامه نویسی و توسعه نرم افزارهای بزرگ: اجرای همزمان چندین ماشین مجازی، کانتینرهای Docker، پایگاه داده سنگین و IDEهای حرفهای با بیش از 32 گیگابایت رم (اما رم غیرقابل ارتقا در این نسخه 32 گیگابایتی محدودیت ایجاد میکند). با این حال، اکثر پروژههای دانشجویی و نیمه حرفهای به راحتی اجرا میشوند. برای پروژههای صنعتی عظیم که نیاز به 64+ گیگابایت رم دارند، باید مدلهایی با قابلیت ارتقای رم (مانند سری ThinkPad P14s) انتخاب شوند.
شبیه سازیهای سبک تا مبتنی بر CPU (مانند MATLAB با ماتریسهای متوسط، Python with Pandas/NumPy): پردازنده 16 هستهای و رم پرسرعت، عملیات عددی را بسیار سریع انجام میدهند.
هوش مصنوعی و یادگیری ماشین مبتنی بر CPU و NPU (برای مدلهای کوچک تا متوسط): NPU 10 TOPS پروژههای هوش مصنوعی اولیه را تسریع میکند.
مهندسی برق و الکترونیک (شبیه سازهای سبک مانند LTspice) و طراحی FPGA سبک: رم بالا و پردازنده قوی. صفحه نمایش 2.8K OLED برای مشاهده شماتیکها و نقشههای مدار مفید است.
محدودیت برای مهندسان طراح (CAD سه بعدی سنگین و رندرینگ):
برای نرم افزارهای CAD سه بعدی (SolidWorks، CATIA، Autodesk Inventor، NX با مونتاژهای بزرگ) ، کارت گرافیک یکپارچه Intel Arc Graphics قدرت کافی ندارد و در مونتاژهای صنعتی با 500+ قطعه و سطوح پیچیده، نرخ فریم به زیر 20 میرسد و لکنت ایجاد میکند.
برای شبیه سازیهای سنگین المان محدود با مش میلیونها سلول (ANSYS، Abaqus) که به VRAM بالا نیاز دارند، حافظه 4 گیگابایتی کافی نیست و به کارت گرافیک مجزا (RTX 2000 Ada/6+ گیگابایت) نیاز است.
رم غیر قابل ارتقا (32 گیگابایت) برای مهندسینی که در سالهای آینده به 64 گیگابایت رم نیاز پیدا میکنند، محدودیت جدی ایجاد میکند.
جمع بندی: برای مهندسین نرمافزار و عمومی که به قدرت CPU بالا، رم کافی (32 گیگابایت) و صفحه نمایش OLED با دقت رنگ عالی برای نمایش شماتیکها و نقشهها نیاز دارند، یک انتخاب درجه یک است. اما برای مهندسین مکانیک (CAD سه بعدی)، عمران و معماری که رندرینگ سنگین انجام میدهند، این دستگاه محدودیت دارد و لپتاپ با کارت گرافیک مجزا و رم قابل ارتقا (مانند سری ThinkPad P14s، Dell Precision یا HP ZBook) توصیه میشود.
نتیجه نقد و بررسی: این لپتاپ با صفحه نمایش OLED 2.8K 120Hz با پوشش رنگی 100% DCI-P3، کنتراست بینهایت، وضوح فوقالعاده، قلم همراه (HP Pen) و سخت افزار قدرتمند، برای طراحان گرافیک دو بعدی حرفهای (تصویرسازی، لوگو، پوستر، UI/UX) و عکاسان حرفهای (ویرایش فایلهای RAW) یک ایستگاه کاری همراه بینظیر و “آرزوی حرفهای” واقعی در کلاس لپتاپهای 2 در 1 محسوب میشود. با این حال، برای پروژههای رندرینگ سه بعدی و موشن گرافیک سنگین، محدودیت کارت گرافیک یکپارچه احساس میشود.
دلایل کاربردی (تفاوت عظیم با نسخههای IPS):
صفحه نمایش OLED 2.8K 120Hz با پوشش 100% DCI-P3 و کنتراست بینهایت: مهمترین ویژگی برای یک طراح گرافیک حرفهای. رنگها زنده، دقیق و اشباع هستند و مشکیها واقعاً سیاه دیده میشوند. جزئیات در سایهها و هایلایتها به وضوح قابل مشاهده است. پشتیبانی از طیف رنگی گسترده DCI-P3 به این معناست که میتوانید آثار خود را برای پلتفرمهای دیجیتال (وب، اپلیکیشن، تلویزیونهای مدرن) با دقت بالای کالیبراسیون ذهنی آماده کنید.
قلم دیجیتال HP Pen همراه (حمایت 4096 سطح فشار): طراحی مستقیم، روتوش دقیق، حاشیه نویسی و نقاشی دیجیتال روی صفحه نمایش لپتاپ با حسی طبیعی و حرفهای انجام میشود. تشخیص زاویه قلم (tilt) برای سایهزنی و نقاشی هنری حیاتی است. طراحی 2 در 1 امکان قرار دادن دستگاه در حالت تبلت (یا تنت) را میدهد که برای طراحی با قلم بسیار ارگونومیک و لذتبخش است. هیچ نیازی به خرید تبلت جرافیك جداگانه نیست.
32 گیگابایت رم پرسرعت 7467 MT/s: اجازه میدهد فایلهای فتوشاپ با بیش از 100 لایه و وضوح 8K (7680×4320) را بدون کندی باز کنید و حافظه کش حجیم برای لغو اعمال (History) فراهم کند. فیلترهای هوشمند فتوشاپ و پلاگینهای سنگین به راحتی اجرا میشوند.
NPU 10 TOPS: عملیات هوش مصنوعی فتوشاپ (مانند انتخاب سوژه با حداکثر دقت و لبههای مو، رنگآمیزی خودکار (Colorize)، حذف اشیاء با Content-Aware Fill) را با سرعت بالا و مصرف انرژی کم و محلی انجام میدهد.
صفحه نمایش لمسی: تعامل با نرمافزارهای گرافیکی (بزرگنمایی با دو انگشت، جابجایی با کشیدن دست) و همچنین کار با قلم را تکمیل میکند.
کیپد عددی مجزا: وارد کردن اعداد برای ابعاد دقیق در نرمافزارهای گرافیکی مفید است (اما با ماوس و ترکپد چندان کاربردی نیست).
عملکرد در Adobe Illustrator و InDesign: فایلهای برداری حجیم با هزاران آبجکت به راحتی و با بزرگنمایی روان قابل مشاهده و ویرایش هستند. صفحه نمایش OLED 2.8K جزئیات خطوط نازک و منحنیها را با وضوح فوقالعاده نشان میدهد.
محدودیتها برای طراحان سه بعدی و موشن گرافیک سنگین (پس از فتوشاپ):
گرافیک یکپارچه Intel Arc (فاقد کارت گرافیک مجزا) برای رندرینگ سه بعدی در بلندر، 3ds Max، Maya و افترافکتس سنگین (با لایههای پیچیده و پلاگینهای GPU-heavy مانند Element 3D با مدلهای سنگین) کندتر از لپتاپهای مجهز به کارت گرافیک مجزا (مانند RTX 4060) عمل میکند (حدود 3 تا 4 برابر کندتر). اگر کار روزمره شما موشن گرافیک با انیمیشن و افکتهای فراوان است، لپتاپ با کارت گرافیک مجزا باید تهیه شود.
جمع بندی برای طراحان گرافیک دو بعدی و عکاسان: یک رویا و آرزوی حرفهای در قالب یک لپتاپ. اگر بودجه کافی دارید و کار اصلی شما تصویرسازی، فتوشاپ، ایلوستریتور، ایندیزاین و عکاسی است و تهیه یک تبلت گرافیکی مجزا نمیخواهید، این لپتاپ بهترین گزینه موجود در بازار لپتاپهای 2 در 1 است.
نتیجه نقد و بررسی: این لپتاپ برای طراحی سه بعدی حرفهای، رندرینگ GPU سنگین و انیمیشنسازی با نرخ فریم بالا (به ویژه با پیچیدگیهای صحنههای بزرگ و سطوح پیشرفته) به هیچ وجه مناسب نیست و اکیداً توصیه نمیشود. پردازنده 16 هستهای قدرتمند و صفحه نمایش OLED با کیفیت عالی هر چقدر هم که باشند، عدم وجود کارت گرافیک مجزا این حوزه از کاربری را عملاً غیرممکن میکند.
گرافیک یکپارچه Intel Arc Graphics با قدرت حدود 4 تا 5 ترافلاپ، در مقابل یک کارت گرافیک مجزای RTX 4060 لپ تاپی با حدود 15 تا 20 ترافلاپ قدرت و 8 گیگابایت VRAM اختصاصی، حدود 3.5 تا 4 برابر ضعیفتر است. بنابراین:
رندرینگ GPU (در بلندر، 3ds Max، Maya) بسیار کند و زمانبر خواهد بود (دهها برابر کندتر). یک صحنه که در RTX 4060 در 2 دقیقه رندر میشود، روی Arc Graphics حدود 10 تا 15 دقیقه زمان میبرد.
مدلسازی سه بعدی با پولیگون بالای 500 هزار مثلث با کاهش شدید نرخ فریم (زیر 15 فریم) و لکنت همراه خواهد بود.
شبیهسازیهای فیزیک (شبیه سازی مایعات، پارچه، دود) با GPU عملاً غیرممکن است.
حجم حافظه اشتراکی از رم و نبود VRAM اختصاصی برای بافتهای 4K/8K سنگین مشکلساز است.
جمع بندی: اگر تخصص اصلی شما طراحی سه بعدی حرفهای، انیمیشن، رندرینگ معماری و کاراکتر است، به هیچ وجه این لپتاپ را نخرید. بودجه خود را صرف لپتاپ مبتنی بر RTX مجزا کنید.
نتیجه نقد و بررسی: این لپتاپ برای تدوین ویدیوهای فول اچ دی (1080p) عالی است و با پردازنده 16 هستهای و رم 32 گیگابایت میتواند برای پروژههای 4K سبک تا متوسط (حداکثر 2 لایه با افکتهای ساده) عملکرد قابل قبولی داشته باشد. برای تدوین حرفهای 4K با چند لایه سنگین و افکتهای زمان بر، رندر سریع و درجهبندی رنگ حرفهای، لپتاپ با کارت گرافیک مجزا (RTX 4060 یا بالاتر) ضروری است. همچنین برای درجهبندی رنگ حرفهای سینما و تلویزیون، نمایشگر OLED نیاز به کالیبراسیون دقیق دارد.
نقاط قوت:
گرافیک Intel Arc Graphics از رمزگذاری و رمزگشایی سخت افزاری کدکهای AV1، H.264 و H.265 پشتیبانی میکند. خروجی ویدیوها با فرمت AV1 (فرمت مدرن یوتیوب و نتفلیکس) را با مصرف انرژی کم ممکن میسازد و حجم فایل را تا 30 درصد کاهش میدهد.
32 گیگابایت رم پرسرعت 7467 MT/s برای پروژههای 4K با 2 لایه و چندین افکت ساده کافی است و تاریخچه حجیم برای لغو اعمال (Undo) را ذخیره میکند.
پردازنده 16 هستهای برای رندرینگ CPU در نرمافزارهایی که از چندین هسته استفاده میکنند (مانند Adobe Media Encoder) عملکرد قابل قبولی دارد.
صفحه نمایش OLED 2.8K 120Hz با پوشش 100% DCI-P3 برای مشاهده اولیه ویدیو و درجهبندی رنگ غیر حرفهای (مثل ویدیوهای یوتیوب و شبکههای اجتماعی) فوقالعاده است. نرخ نوسازی 120 هرتز پویایی در حین تدوین (اسکرول در تایملاین) را روان میکند.
محدودیتها:
فقدان کارت گرافیک مجزا باعث میشود رندر نهایی 4K زمان قابل توجهی بیشتری ببرد. برای یک پروژه 10 دقیقهای 4K با 2 لایه، خروجی H.265 حدود 12 تا 18 دقیقه طول میکشد (لپتاپ با RTX 4060 حدود 4 تا 6 دقیقه).
برای پروژههای 4K با 3 لایه یا بیشتر و افکتهای سنگین (Noise Reduction، Warp Stabilizer)، رم 32 گیگابایت ممکن است محدود شود (گرچه نسبتاً کافی است).
برای ویدیوهای 8K یا فایلهای RAW (RED، ARRIRAW) اصلاً مناسب نیست.
توصیه عملی: اگر تدوین 4K حرفهای با چند لایه و رندر سریع انجام میدهید، لپتاپ با کارت گرافیک مجزا (حداقل RTX 4060) را بخرید. برای تدوین 1080p متوسط و نیمه حرفهای، این لپتاپ مناسب است.
نتیجه نقد و بررسی: این لپتاپ مجهز به گرافیک یکپارچه Intel Arc Graphics نسل اول است (قدرت نظری حدود 4 تا 5 ترافلاپ، معادل GTX 1650 لپ تاپی). بنابراین عملکرد آن در بازیها به شرح زیر است:
بازیهای قدیمی (2015-2020) و بازیهای رقابتی سبک (Esports): عملکرد عالی با تنظیمات High تا Ultra در رزولوشن 1080p (اغلب با نرخ فریم 70 تا 130 فریم – GTA V، Witcher 3، Valorant، DOTA 2، League of Legends)
بازیهای نسل قبل (2020-2022) و عناوین AAA تا حدود 2022: عملکرد خوب با تنظیمات Medium در 1080p (40 تا 60 فریم – Cyberpunk 2077 بدون رهگیری نور – ، Red Dead Redemption 2، Far Cry 6
بازیهای جدید AAA (2023-2024): عملکرد قابل قبول با تنظیمات Low/Medium و فعال کردن FSR/XeSS (30 تا 45 فریم در 1080p – Hogwarts Legacy، Starfield، Diablo IV)
بازیهای فوق سنگین جدید (2024-2025) و عناوین با Ray Tracing سنگین (Alan Wake 2، Black Myth: Wukong، Cyberpunk 2077 RT): عملکرد ضعیف تا غیر قابل بازی (20 فریم با پایینترین تنظیمات و XeSS Performance در 900p). Ray Tracing غیر قابل قبول.
نکات مهم برای گیمرها:
صفحه نمایش OLED 2.8K 120Hz با زمان پاسخگویی 0.2 میلیثانیه و پشتیبانی از G-SYNC، تجربه بازیهای رقابتی را (حتی با فریم متوسط) تا حد قابل توجهی روان میکند.
با این حال، قدرت گرافیک Intel Arc برای بازیهای جدید و سنگین کافی نیست. اگر بازی اولویت اصلی شماست، لپتاپ مخصوص گیمینگ با کارت گرافیک RTX 4060 یا بالاتر و صفحه نمایش با نرخ نوسازی 144 هرتز تهیه کنید.
این لپتاپ در حین اجرای بازیهای سنگین، صدای فن قابل توجهی تولید میکند.
جمع بندی نهایی: یک دستگاه غیر گیمینگ با گرافیک خوب برای بازیهای سبک و قدیمی. اصلاً برای گیمرهای حرفهای یا کسانی که بازیهای جدید و سنگین (با کیفیت بالا) انجام میدهند مناسب نیست.
| دسته کاربری | میزان مناسب بودن (از 5 ستاره) | خلاصه نقد و بررسی |
|---|---|---|
| کاربری اداری و سازمانی | ★★★★★ (عالی) | امنیت پیشرفته، طراحی 2 در 1 انعطافپذیر، صفحه کلید عالی، صفحه نمایش OLED 2.8K 120Hz. قیمت بالا و عمر باتری محدودتر (نسبت به نسخه IPS) نقطه ضعف نسبی. |
| کاربری خانگی لوکس و سرگرمی | ★★★★★ (عالی) | صفحه نمایش OLED 2.8K 120Hz خیرهکننده، قلم دیجیتال، لولاهای 360 درجه (تبدیل به تبلت برای تماشای فیلم و مطالعه). قیمت نجومی و عمر باتری پایینتر نقاط ضعف اصلی. |
| دانشجویی (تحصیلات تکمیلی – هنر، معماری، کامپیوتر) | ★★★★★ (عالی) | بهترین صفحه نمایش برای دانشجویان هنر و معماری، قلم برای یادداشتبرداری و طراحی، وزن قابل حمل (1.38 کیلوگرم). قیمت بسیار بالا و عمر باتری متوسط برای دانشجویان عادی دور از دسترس است. |
| مهندسی (محاسبات CPU محور، برنامه نویسی) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | پردازنده 16 هستهای قدرتمند، 32 گیگابایت رم پرسرعت. برای CAD سه بعدی سنگین و رندرینگ GPU مناسب نیست. رم غیرقابل ارتقا محدودیت است. |
| طراحی گرافیک دو بعدی و عکاسی | ★★★★★ (عالی) | صفحه نمایش OLED 2.8K 120Hz با پوشش 100% DCI-P3، قلم HP Pen، 32 گیگابایت رم پرسرعت – یک ایستگاه کاری رویایی. برای موشن گرافیک سنگین به RTX مجزا نیاز است. |
| تدوین ویدیو (1080p حرفهای تا 4K سبک) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | برای 1080p عالی و برای 4K سبک (2 لایه) قابل قبول است. پشتیبانی از کدک AV1. برای 4K حرفه ای با رندر سریع مناسب نیست. |
| گیمینگ (بازیهای قدیمی و رقابتی تا 2022) | ★★★☆☆ (خوب) | با Arc Graphics بازیهای قدیمی و رقابتی را عالی (70-130 فریم) و عناوین AAA قدیمی را قابل قبول (40-60 فریم) اجرا میکند. نمایشگر OLED 120Hz تجربه روانی میدهد. |
| گیمینگ جدید AAA (2023-2024) | ★★☆☆☆ (متوسط یا ضعیف) | عناوین سنگین جدید با تنظیمات پایین (30-45 فریم) قابل بازی هستند اما تجربه روان و پایداری ندارند. |
| طراحی سه بعدی حرفهای و رندرینگ GPU | ★☆☆☆☆ (ضعیف) | فاقد کارت گرافیک مجزا. گرافیک یکپارچه Arc (حتی نسل جدید) برای رندرینگ GPU سنگین و مدلسازی سه بعدی حرفهای کافی نیست. |
کلام پایانی:
HP Elite x360 1040 G11 با کد CP3M0UA#ABA (نسخه OLED 2.8K 120Hz) یک لپتاپ 2 در 1 حرفهای، لوکس و بینظیر است که ترکیبی از قدرت پردازشی نسل جدید Intel Core Ultra 7 155H، 32 گیگابایت رم پرسرعت LPDDR5x و صفحه نمایش OLED خیرهکننده 2.8K 120Hz (با پوشش رنگی 100% DCI-P3) را در بدنهای با وزن 1.38 کیلوگرم و طراحی آلومینیومی ارائه میدهد. این دستگاه مخصوص حرفهایهایی طراحی شده که حداکثر انعطافپذیری (حالتهای لپتاپ و تبلت) را با بالاترین کیفیت بصری و امنیت سازمانی میخواهند. نقطه قوت اصلی این نسخه، صفحه نمایش OLED 2.8K 120Hz و قلم دیجیتال همراه است که آن را از سایر مدلهای IPS سری EliteBook x360 جدا میکند. نقاط ضعف اصلی آن قیمت فوقالعاده بالا، عمر باتری کمتر نسبت به نسخه IPS (به دلیل مصرف بالای OLED و نرخ نوسازی 120 هرتز) و نبود کارت گرافیک مجزا است که آن را برای گیمرهای حرفهای و طراحان سه بعدی سنگین کاملاً نامناسب میکند. رم 32 گیگابایت (لحیم شده، غیرقابل ارتقا) و حافظه SSD 1 ترابایت PCIe 4.0 نشاندهنده یک پیکربندی پایهای بسیار قدرتمند اما بدون امکان ارتقای رم است. به طور خلاصه، اگر به دنبال بهترین صفحه نمایش OLED در یک لپتاپ 2 در 1 ممتاز با قلم دیجیتال هستید و بودجه کافی دارید و تمرکز اصلی شما بر طراحی گرافیک، عکاسی و کارهای حرفهای دفتری است (نه گیمینگ سنگین و نه رندرینگ سه بعدی)، HP Elite x360 1040 G11 (نسخه CP3M0UA#ABA) یکی از بهترین انتخابهای موجود در بازار امروز است. برای کاربرانی که نیاز به کارت گرافیک مجزا یا رم قابل ارتقا یا عمر باتری فوقالعاده طولانی دارند، مدلهای IPS پایه این لپتاپ یا سریهای مجهز به RTX (مانند ThinkPad P1 یا HP ZBook) توصیه میشوند.
لپ تاپ 14 اینچی دو کاربره اچ پی مدل Elite x360 1040 G11 Core Ultra 7 32GB 1TB SSD Intel Arc

۲۹۶,۰۰۰,۰۰۰ تومان