فروشنده

پرداخت اقساطی

۲۴۴,۵۰۰,۰۰۰ تومان

لپ تاپ 16 اینچی اچ پی مدل EliteBook 8 G1i Core Ultra 7 16GB 512GB SSD Intel Arc

HP EliteBook 8 G1i Core Ultra 7‑255U 16GB RAM 512GB SSD Intel Arc 16 inch Laptop

ویژگی ها

سری پردازنده:
Core Ultra 7
مدل پردازنده:
255U
ظرفیت حافظه رم:
16GB
نوع حافظه رم:
‎DDR5
مقدار حافظه رم:
512GB
مدل گرافیک:
Intel Arc
اندازه نمایشگر:
16 اینچ
رفرش نمایشگر:
60Hz
روشنایی نمایشگر:
800 نیت
این محصول را میتوانید اقساطی تهیه نمایید

فروشگاه : رایتک شاپ

عملکرد: عالی

کالاهای مرتبط

مشخصات

توضیحات تکمیلی

وزن دستگاه

1.7 کیلوگرم

سازنده پردازنده

Intel

پردازنده

Core Ultra 7

مدل پردازنده

255U

فرکانس پردازنده

Up To 5.2GHz

تعداد هسته

12 هسته

تعداد رشته

14

حافظه کش

12 مگابایت

ظرفیت حافظه رم

16GB

نوع حافظه رم

‎DDR5

قابلیت ارتقای رم

ظرفیت حافظه SSD

512GB

ظرفیت حافظه HDD

سازنده کارت گرافیک

Intel

مدل گرافیک

Intel Arc

ظرفیت کارت گرافیک

بدون حافظه اختصاصی

نوع حافظه گرافیک

توان مصرفی کارت گرافیک

30W

فناوری های گرافیک

AV1, RAY TARCING ضعیف, XeSS

رابط دایرکت

12.2

نوع صفحه نمایش

IPS

اندازه صفحه نمایش

16 اینچ

دقت صفحه نمایش

1920X1200

نرخ بروز رسانی نمایشگر

60Hz

صفحه نمایش لمسی

پوشش صفحه نمایش

مات

چرخش 360 درجه

حداکثر روشنایی

800 نیت

نوع اسپیکر

Poly Studio Stereo Speakers with Discrete Amplifiers

تعداد اسپیکر

2 عدد

نوع باتری

لیتیوم پلیمری

ظرفیت باتری

77WH

میزان شارژدهی

15 الی 18 ساعت

پورت USB 3.0

1 عدد

پورت USB Type-C

3 عدد

پورت HDMI

پورت Mini Display

پورت VGA

نور صفحه کیبورد

درایو نوری

وای فای

وبکم

1080P

حسگر اثر انگشت

سیستم عامل

ویندوز 11

بررسی تخصصی

معرفی تخصصی لپ تاپ HP EliteBook 8 G1i 16 اینچ (کد محصول C15A9ET#BH5)

پیکربندی: پردازنده Intel Core Ultra 7 255U – 16 گیگابایت رم DDR5-5600 MT/s – 512 گیگابایت SSD NVMe PCIe Gen 4 – صفحه نمایش 16 اینچ WUXGA IPS (1920×1200) با پوشش رنگی 62.5 درصد sRGB – ویندوز 11 پرو – گارانتی 1 ساله

لپ تاپ HP EliteBook 8 G1i با کد C15A9ET#BH5 یک دستگاه حرفه ای از سری تجاری اچ پی است که با صفحه نمایش 16 اینچی و پردازنده نسل دوم Intel Core Ultra (معماری Meteor Lake) طراحی شده است. این لپ تاپ جانشین مستقیم مدل‌های 16 اینچی سری EliteBook بوده و هدف اصلی آن پاسخگویی به نیازهای کاربران سازمانی، مدیران، مهندسان محاسباتی، برنامه نویسان و دانشجویانی است که به صفحه نمایش بزرگ، کیپد عددی و امنیت سخت افزاری سطح بالا نیاز دارند. در این نوشتار، با نقد و بررسی مشخصات فنی، میزان قدرت و ضعف این دستگاه در کاربری‌های مختلف (خانگی، اداری، دانشجویی، مهندسی، طراحی گرافیک و سه بعدی، تدوین ویدیو و گیمینگ) مشخص می‌شود.

مشخصات فنی کلیدی (نسخه مورد بررسی – کد C15A9ET#BH5)

مشخصهجزئیات فنی
پردازندهIntel Core Ultra 7 255U (معماری Meteor Lake) – 12 هسته (2 هسته Performance + 8 هسته Efficiency + 2 هسته Low Power Efficiency) – 14 رشته – حداکثر فرکانس 5.20 گیگاهرتز – کش 12 مگابایت L3 – PL1 28 وات (توان پایدار)
واحد پردازش عصبی (NPU)Intel AI Boost – توان 12 TOPS (عملیات بر ثانیه) – پشتیبانی از Windows Studio Effects
حافظه رم16 گیگابایت DDR5 با سرعت 5600 MT/s (یک ماژول 16 گیگابایت) – 2 اسلات SODIMM – حداکثر قابل ارتقا تا 64 گیگابایت
حافظه داخلی512 گیگابایت SSD NVMe M.2 PCIe Gen 4 (قابل ارتقا)
گرافیکIntel Arc Graphics یکپارچه (معماری Xe-LPG) – 4 هسته Xe – فرکانس 2.10 گیگاهرتز – حافظه اشتراکی از رم سیستم – قدرت تقریبی معادل کارت گرافیک مجزای NVIDIA GeForce GTX 1050 (نسخه لپ تاپی)
صفحه نمایش16 اینچ IPS مات (ضد انعکاس)، رزولوشن WUXGA (1920 در 1200 پیکسل)، نسبت 16:10، روشنایی 300 نیت، پوشش رنگ 62.5 درصد sRGB، نرخ نوسازی 60 هرتز، بدون لمس
وزن1.69 کیلوگرم
باتری62 وات ساعت (3 سلول لیتیوم‑یون پلیمری) – شارژ سریع 50 درصد در 30 دقیقه – عمر باتری (استفاده معمول اداری) 6 تا 10 ساعت
درگاه‌ها2 درگاه Thunderbolt 4 با USB-C (40 گیگابیت بر ثانیه، DisplayPort 2.1، Power Delivery)، 1 درگاه USB-C (10 گیگابیت بر ثانیه)، 1 درگاه USB-A (5 گیگابیت بر ثانیه، با قابلیت شارژ)، 1 خروجی HDMI 2.1، 1 جک 3.5 میلی متری صدا، 1 کارت خوان هوشمند (اختیاری)
ارتباطات بی سیمWi-Fi 7 BE201 (2×2) – بلوتوث 5.4
سیستم عاملWindows 11 Pro 64-bit
امنیتحسگر اثر انگشت – وب کم 5 مگاپیکسلی مادون قرمز با تشخیص چهره – پوشش فیزیکی حریم خصوصی دوربین (HP Privacy Shutter) – ماژول امنیتی TPM 2.0 – HP Wolf Security – HP Sure Start (خودترمیمی BIOS)
صفحه کلیدصفحه کلید Premium ضد نفوذ مایعات با نور پس زمینه سفید – دارای کیپد عددی جداگانه (NumPad)
صدابلندگوهای استریو پلی استودیو با تقویت کننده مجزا – میکروفون دوگانه آرایه ای با حذف نویز
گارانتی1 سال (قطعات و نیروی کار)

نکته فنی مهم – گرافیک یکپارچه Intel Arc Graphics: این لپ تاپ فاقد کارت گرافیک مجزا است و تمام پردازش‌های گرافیکی بر عهده گرافیک یکپارچه Intel Arc Graphics (با 4 هسته Xe) می‌باشد. قدرت این گرافیک یکپارچه در بنچمارک‌های عملی تقریباً معادل یک کارت گرافیک مجزای NVIDIA GeForce GTX 1050 (نسخه لپ تاپی با 4 گیگابایت VRAM) است. بنابراین انتظار عملکرد گرافیکی نباید فراتر از یک کارت گرافیک میان رده مربوط به حدود سال 2017-2018 باشد. این موضوع در بخش‌های گیمینگ، طراحی سه بعدی و تدوین ویدیوی سنگین تأثیر مستقیم خواهد داشت. با این حال، برای کاربری‌های اداری، تماشای ویدیو، و حتی برخی بازی‌های قدیمی تر و سبک، این گرافیک پاسخگوی نیاز خواهد بود.

نکته دوم – حافظه رم قابل ارتقا: برخلاف بسیاری از لپ تاپ‌های باریک 16 اینچی که رم روی برد لحیم شده است، این نسخه دارای 2 اسلات SODIMM است و حافظه رم 16 گیگابایتی فعلی تا حداکثر 64 گیگابایت قابل ارتقا می‌باشد. این ویژگی برای کاربرانی که قصد استفاده طولانی مدت (بیش از 4 سال) از دستگاه را دارند یا نیاز به اجرای ماشین‌های مجازی و نرم افزارهای سنگین دارند، بسیار ارزشمند است.

نکته سوم – صفحه نمایش 16 اینچی با نسبت 16:10: نسبت 16:10 به این معناست که صفحه نمایش حدود 11 درصد ارتفاع عمودی بیشتری نسبت به صفحه‌نمایش‌های 16:9 معمولی دارد. این ویژگی برای کاربران اداری (کار با اسناد بلند، ایمیل، صفحات گسترده)، برنامه نویسان (مشاهده خطوط بیشتر کد) و دانشجویان (مطالعه مقالات PDF) یک مزیت واقعی محسوب می‌شود. روکش مات نیز بازتاب نور را کاهش می‌دهد و خستگی چشم را در محیط‌های پرنور کم می‌کند.


1. کاربران اداری و سازمانی (هدف اصلی طراحی)

نتیجه نقد و بررسی: این لپ تاپ دقیقاً برای محیط‌های اداری و سازمانی طراحی شده است و با صفحه نمایش 16 اینچی، کیپد عددی، امنیت سخت افزاری در سطح بالا و رم قابل ارتقا، یکی از بهترین گزینه‌های موجود برای مدیران، حسابداران، تحلیلگران مالی و کارشناسان فناوری اطلاعات محسوب می‌شود.

سری EliteBook اچ پی بیش از یک دهه است که استاندارد طلایی لپ تاپ‌های تجاری را تعیین کرده است و مدل 8 G1i این سنت را با بهره‌گیری از آخرین فناوری‌های اینتل و طراحی ارگونومیک ادامه می‌دهد.

صفحه نمایش بزرگ 16 اینچی (مزیت اول): کاربران اداری ساعت‌های طولانی با اسناد متنی، صفحات گسترده اکسل (با ده‌ها ردیف و ستون)، ایمیل‌های بلند و نرم افزارهای مدیریت پروژه کار می‌کنند. صفحه نمایش 16 اینچی با نسبت 16:10 و رزولوشن 1920×1200 فضای عمودی اضافی فراهم می‌کند که بدون اسکرول مداوم، محتوای بیشتری قابل مشاهده است. به عنوان مثال، در اکسل می‌توانید 5 تا 7 ردیف بیشتر نسبت به صفحه‌نمایش 16:9 مشاهده کنید. روشنایی 300 نیت برای فضاهای اداری معمولی (نور فلورسنت، پنجره با پرده) کاملاً کافی است. روکش مات نیز بازتاب نور شدید را کاهش می‌دهد.

کیپد عددی جداگانه (مزیت دوم): وجود صفحه کلید عددی (NumPad) در سمت راست صفحه کلید یک مزیت بزرگ برای حسابداران، تحلیلگران مالی، مهندسین و هر کاربری است که به طور مرتب با اعداد کار می‌کند. ورود سریع داده‌ها، محاسبات مالی، و کار با نرم افزارهایی مانند اکسل، اسپید، ساپ و سایر سیستم‌های ERP بدون نیاز به نگاه کردن به ردیف بالای اعداد، سرعت و دقت کار را افزایش می‌دهد. صفحه کلید اصلی نیز دارای نور پس زمینه سفید با دو سطح روشنایی است و در برابر نفوذ مایعات (تا مقدار محدود) مقاومت دارد.

امنیت سخت افزاری (در سطح سازمانی):

  • حسگر اثر انگشت یکپارچه در دکمه پاور – ورود به سیستم با یک لمس سریع و امن.

  • وب کم 5 مگاپیکسلی مادون قرمز با قابلیت Windows Hello (تشخیص چهره) حتی در نور کم – برای ورود بدون تماس و احراز هویت دو مرحله ای.

  • پوشش فیزیکی حریم خصوصی دوربین (HP Privacy Shutter) – با کشیدن یک اهرم کوچک، لنز دوربین فیزیکی پوشانده می‌شود و نگرانی از هک شدن دوربین به طور کامل برطرف می‌گردد.

  • ماژول امنیتی TPM 2.0 – رمزنگاری اطلاعات ذخیره شده و محافظت از کلیدهای احراز هویت در سطح سخت افزار. این ماژول برای استفاده از قابلیت‌هایی مانند BitLocker (رمزگذاری کامل دیسک) در ویندوز 11 پرو ضروری است.

  • HP Wolf Security for Business – مجموعه‌ای از محافظت‌های سطح بایوس و سیستم عامل که از حملات باج افزار، بدافزارهای سطح پایین و حملات فیشینگ جلوگیری می‌کند.

  • HP Sure Start – خودترمیمی BIOS: در صورت تشخیص دستکاری یا خرابی بایوس، سیستم به طور خودکار از یک نسخه سالم و پشتیبان (که در یک تراشه جداگانه ذخیره شده) بازیابی می‌شود. این ویژگی برای سازمان‌هایی که امنیت بایوس برایشان حیاتی است بی‌نظیر می‌باشد.

کیفیت تماس‌های ویدیویی و صوتی (برای دورکاری و جلسات آنلاین): وب کم 5 مگاپیکسلی با استفاده از NPU 12 TOPS، قابلیت‌های Windows Studio Effects (محو کردن پس زمینه، تماس چشمی، قاب بندی خودکار) را با مصرف انرژی بسیار پایین و بدون اشغال پردازنده اصلی اجرا می‌کند. میکروفون‌های دوگانه آرایه ای با فناوری HP Dynamic Voice Leveling، نویزهای پس زمینه (صدای تایپ، صحبت دیگران در دفتر کار اشتراکی، صدای فن کولر) را به طور چشمگیری کاهش می‌دهند. بلندگوهای استریو با تقویت کننده‌های مجزا (Audio by Poly Studio) صدای شفاف و بلندی برای تماس‌های تیمز، زوم و اسکایپ ارائه می‌دهند.

عملکرد در نرم افزارهای اداری سنگین: پردازنده Core Ultra 7 255U با معماری 12 هسته ای (2 هسته Performance برای بارهای سنگین تکی، 8 هسته Efficiency برای چندوظیفگی پایدار، و 2 هسته Low Power برای کارهای بسیار سبک مانند پخش موسیقی پس زمینه) عملکرد بسیار خوبی در محیط اداری دارد. اجرای همزمان موارد زیر بدون کوچکترین کندی امکان‌پذیر است:

  • چندین نرم افزار آفیس (Word با اسناد 300 صفحه‌ای، Excel با 10 تا 15 شیت حاوی فرمول‌های پیچیده و توابع جستجو، PowerPoint با تصاویر و ویدیوهای تعبیه شده)

  • بیش از 50 تا 70 زبانه مرورگر کروم یا اج (هر زبانه به طور متوسط 80 تا 150 مگابایت رم مصرف می‌کند)

  • نرم افزارهای پیام رسان سازمانی (Microsoft Teams با جلسه ویدیویی فعال، Slack، Zoom)

  • نرم افزارهای مدیریت پروژه (Jira، Trello، Microsoft Project، Asana)

  • نرم افزارهای حسابداری و ERP (مانند اسپید، سپیدار، سایان، یا SAP)

  • 16 گیگابایت رم برای اکثر کاربران اداری با حجم کاری معمولی تا سنگین کافی است. برای کاربران فوق حرفه ای (مثلاً مدیریت پایگاه داده محلی با میلیون‌ها رکورد همزمان با ماشین مجازی لینوکس) می‌توانند رم را تا 64 گیگابایت ارتقا دهند.

مدیریت از راه دور و قابلیت‌های سازمانی: این پیکربندی خاص (کد C15A9ET#BH5) از فناوری Intel vPro Enterprise پشتیبانی نمی‌کند (پردازنده نسخه غیر vPro است). بنابراین قابلیت‌های مدیریتی سطح بالا مانند Intel Active Management Technology (AMT) که امکان مدیریت کامل از راه دور (روشن/خاموش کردن، نصب سیستم عامل، عیب یابی سخت افزار) را فراهم می‌کند، در این دستگاه وجود ندارد. با این حال، ابزارهای HP Manageability Integration Kit برای محیط‌های Microsoft System Center Configuration Manager (SCCM) و Microsoft Intune در دسترس است. سازمان‌هایی که به مدیریت کامل از راه دور نیاز دارند باید نسخه vPro این دستگاه را سفارش دهند.

نکات ضعف برای کاربر اداری:

  • پوشش رنگی صفحه نمایش (62.5 درصد sRGB) برای کارهای طراحی گرافیک حرفه ای و درجه‌بندی رنگ مناسب نیست، اما برای کارهای اداری معمول (متن، اعداد، جداول، ارائه) کاملاً کافی است.

  • نقطه ضعف اصلی، قیمت نسبتاً بالای دستگاه است که برای بسیاری از سازمان‌های کوچک و متوسط ممکن است مقرون به صرفه نباشد. با این حال، کیفیت ساخت بالا، امنیت پیشرفته و دوام بلندمدت این هزینه را توجیه می‌کند.

جمع بندی: یک انتخاب ایده آل و بی‌نظیر برای مدیران اجرایی، حسابداران ارشد، تحلیلگران مالی، کارشناسان فروش و بازاریابی، مدیران پروژه، مهندسان صنایع (با کارهای اداری)، و هر کاربر حرفه ای در سازمان‌های بزرگ و کوچک که به صفحه نمایش بزرگ، کیپد عددی، امنیت بالا و قابلیت ارتقای رم اهمیت می‌دهند.


2. کاربران خانگی (وب گردی، تماشای فیلم، کارهای روزمره)

نتیجه نقد و بررسی: توان سخت افزاری این لپ تاپ برای کاربری خانگی معمولی بسیار بالاتر از نیاز است و قیمت آن نیز بالاست. با این حال، برای کاربران خانگی با بودجه آزاد که به دنبال یک دستگاه با صفحه نمایش بزرگ 16 اینچی، کارایی عالی، کیپد عددی، و قابلیت ارتقای رم هستند، گزینه‌ای لوکس و بادوام محسوب می‌شود.

برای گشودن مرورگر با ده‌ها زبانه، تماشای فیلم و سریال با کیفیت فول اچ دی و 4K از سرویس‌های استریم مانند یوتیوب، نتفلیکس و آپارات (با پشتیبانی سخت افزاری از کدک AV1)، کار با نرم افزارهای آفیس (Word، Excel، PowerPoint)، مدیریت ایمیل، خرید اینترنتی، تماس‌های ویدیویی با خانواده و دوستان، و حتی ادیت ساده عکس با برنامه‌های داخلی ویندوز، پردازنده Core Ultra 7 255U و 16 گیگابایت رم عملکردی کاملاً روان، بدون لگ و بدون کوچکترین مشکلی ارائه می‌دهند.

مزیت صفحه نمایش بزرگ 16 اینچی در خانه: تماشای فیلم و سریال روی صفحه نمایش 16 اینچی نسبت به لپ تاپ‌های 14 یا 15.6 اینچی لذت بخش تر است. نسبت 16:10 برای محتوای سینمایی (که معمولاً 16:9 است) نوارهای مشکی بسیار نازکی در بالا و پایین ایجاد می‌کند. روکش مات به این معناست که حتی اگر در خانه مقابل پنجره بنشینید، بازتاب نور مزاحم نخواهد بود. همچنین فضای اضافی نسبت 16:10 برای کارهای همزمان (باز کردن دو مرورگر کنار هم، یا یک پنجره ویدیو و یک پنجره یادداشت) بسیار مفید است.

کیپد عددی برای کاربر خانگی: اگر در خانه کارهای حسابداری شخصی (مانند ثبت هزینه‌ها در اکسل، بودجه‌بندی ماهانه)، محاسبات مالی، یا حتی بازی‌هایی که نیاز به ورود عددی دارند (مانند شبیه‌سازی‌های مدیریتی) انجام می‌دهید، کیپد عددی سرعت کار شما را افزایش می‌دهد.

قابلیت ارتقای رم (مزیت بلندمدت): یک کاربر خانگی که قصد دارد لپ تاپ را به مدت 5 تا 7 سال نگه دارد، می‌تواند در سال‌های آینده (مثلاً سال چهارم) با صرف هزینه کمتر از 50 دلار رم را از 16 به 32 گیگابایت ارتقا دهد و عمر مفید دستگاه را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. این قابلیت در لپ تاپ‌های مصرفی معمولی (مانند سری Pavilion و Envy اچ پی که رم لحیم شده دارند) وجود ندارد و یک مزیت رقابتی بزرگ برای این مدل محسوب می‌شود.

عمر باتری: با باتری 62 وات ساعتی، در استفاده ترکیبی خانگی (مرورگر، ویدیو، موسیقی پس زمینه 6 تا 9 ساعت و در حالت سبک (فقط مطالعه PDF و تایپ) تا 12 تا 14 ساعت دوام می‌آورد. شارژ سریع 50 درصد در 30 دقیقه به این معناست که حتی اگر قبل از ترک خانه شارژ کمی داشته باشید، در زمان کوتاه آماده می‌شود.

هوش مصنوعی برای کاربر خانگی (NPU 12 TOPS): اگرچه NPU این نسخه (12 TOPS) به اندازه مدل‌های جدیدتر (47 TOPS) قدرتمند نیست، اما برای قابلیت‌های پایه ویندوز 11 مانند Windows Studio Effects (محو کردن پس زمینه در تماس‌ها، تماس چشمی، و قاب بندی خودکار) کاملاً کافی است. این ویژگی‌ها با مصرف بسیار کم انرژی اجرا می‌شوند و باتری را زود خالی نمی‌کنند.

نکات ضعف برای کاربر خانگی:

  • قیمت بسیار بالا (اغلب 2 تا 3 برابر لپ تاپ‌های معمولی خانگی). بخش قابل توجهی از هزینه بابت امکانات امنیتی سطح سازمانی (حسگر اثر انگشت، حسگر IR، TPM، HP Wolf Security) و مدیریتی پرداخت می‌شود که یک کاربر خانگی معمولی به آنها نیازی ندارد.

  • وزن 1.69 کیلوگرم برای حمل در خانه مشکلی ایجاد نمی‌کند، اما نسبت به لپ تاپ‌های 14 اینچی 1.2 کیلوگرمی سنگین‌تر است و برای استفاده روی پا (مثلاً روی مبل) کمی حجیم تر است.

  • روشنایی 300 نیت برای محیط داخلی کافی است، اما اگر در خانه مقابل پنجره جنوبی در ظهر آفتابی بنشینید، ممکن است کمی کم نور به نظر برسد.

جمع بندی: اگر بودجه محدودیتی ندارید و یک دستگاه با صفحه نمایش بزرگ، ساخت مستحکم و کیپد عددی می‌خواهید که بتوانید سال‌ها از آن استفاده کنید و حتی رم را در آینده ارتقا دهید، این لپ تاپ یک انتخاب لوکس و هوشمندانه است. برای یک خانواده با نیازهای معمول و بودجه محدود، لپ تاپ‌های اقتصادی تر با قیمت یک سوم این دستگاه ارزش خرید بالاتری دارند.


3. دانشجویان (تمامی رشته‌ها به جز طراحی سه بعدی سنگین)

نتیجه نقد و بررسی: این لپ تاپ برای دانشجویان به ویژه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری، و رشته‌هایی که نیاز به صفحه نمایش بزرگ (برای کدنویسی، مطالعه مقالات، کار با جداول و اسناد حجیم) و قابلیت ارتقای رم دارند، گزینه‌ای عالی و با دوام است. همچنین کیپد عددی برای دانشجویان رشته‌های اقتصاد، حسابداری، مدیریت مالی، آمار و مهندسی صنایع بسیار کاربردی است.

مزایا برای دانشجو:

  • صفحه نمایش 16 اینچی با نسبت 16:10 یک مزیت بزرگ در محیط دانشگاهی است. دانشجویان کدنویسی (علوم کامپیوتر، مهندسی نرم افزار) می‌توانند در محیط IDE (مانند VS Code، PyCharm، IntelliJ) خطوط بیشتری از کد را بدون اسکرول مشاهده کنند. دانشجویان رشته‌های علوم پایه و مهندسی که مقالات علمی (PDF دو ستونی) مطالعه می‌کنند، می‌توانند دو صفحه کنار هم را با وضوح قابل قبول قرار دهند. دانشجویان اقتصاد و مدیریت که با صفحات گسترده اکسل (داده‌های آماری، مدل‌های مالی) کار می‌کنند، ستون‌های بیشتری را بدون اسکرول افقی مشاهده می‌کنند. روکش مات نیز باعث می‌شود در کتابخانه‌ها و کلاس‌های درس با نور فلورسنت و پنجره‌های بزرگ، خستگی چشم کاهش یابد.

  • کیپد عددی جداگانه برای دانشجویان رشته‌های حسابداری، مدیریت مالی، اقتصاد (اقتصاد سنجی)، آمار، مهندسی صنایع (برنامه ریزی تولید و بهینه سازی) و هر رشته‌ای که نیاز به ورود مکرر اعداد و انجام محاسبات آماری در نرم افزارهایی مانند SPSS، EViews، Stata، MATLAB و اکسل دارد، بسیار کاربردی است. سرعت ورود داده‌ها و دقت در محاسبات افزایش می‌یابد.

  • حافظه رم قابل ارتقا (از 16 گیگابایت فعلی تا 64 گیگابایت) یک مزیت بزرگ و شاید تعیین کننده برای دانشجویانی است که قصد دارند این لپ تاپ را در طول دوره کارشناسی ارشد و دکتری (4 تا 7 سال) نگه دارند. در سال‌های آینده، نرم افزارهای تخصصی سنگین‌تر می‌شوند و نیاز به رم افزایش می‌یابد. به جای خرید لپ تاپ جدید، می‌توانید با هزینه کم رم را تا 32 یا 64 گیگابایت ارتقا دهید و عمر دستگاه را به میزان قابل توجهی افزایش دهید.

  • وب کم 5 مگاپیکسلی با کیفیت بالا برای شرکت در کلاس‌های آنلاین، ارائه سمینارها و جلسات مجازی با اساتید ضروری است. قابلیت‌های هوش مصنوعی (محو کردن پس زمینه، تنظیم خودکار نور) با NPU 12 TOPS اجرا می‌شوند و کیفیت تماس را در شرایط مختلف نوری حفظ می‌کنند.

  • عمر باتری 6 تا 10 ساعت در استفاده ترکیبی (یادداشت برداری، وب گردی مقالات علمی، تماشای ویدیوهای آموزشی) به این معناست که در طول یک روز کامل درسی (8 صبح تا 4 بعد از ظهر) نیازی به حمل شارژر نخواهید داشت. 30 دقیقه شارژ سریع در زمان استراحت ناهار، باتری را تا 50 درصد شارژ می‌کند.

  • قابلیت Copilot+ و هوش مصنوعی: با NPU 12 TOPS (بخشی از استاندارد Microsoft Copilot+ PC)، می‌توانید از ویژگی‌هایی مانند Live Captions (زیرنویس زنده و ترجمه همزمان جلسات آنلاین) و Windows Studio Effects استفاده کنید. اگرچه این NPU برای اجرای مدل‌های بزرگ زبانی به صورت محلی کافی نیست (مدل‌های 7 میلیارد پارامتری نیاز به 30+ TOPS دارند)، برای کاربردهای روزمره دانشجویی کفایت می‌کند.

محدودیت ها برای دانشجو:

  • برای دانشجویانی که نیاز به نرم افزارهای سنگین شبیه سازی دارند (مانند ANSYS با مش چند میلیون المانی، Abaqus، MATLAB با داده‌های عظیم بالای 20 گیگابایت)، 16 گیگابایت رم فعلی محدودیت ایجاد می‌کند. اما با قابلیت ارتقای رم تا 64 گیگابایت می‌توان این مشکل را حل کرد.

  • برای دانشجویان رشته معماری و طراحی گرافیک که نیاز به دقت رنگ بالا در صفحه نمایش دارند، پوشش رنگی 62.5 درصد sRGB کافی نیست. برای کارهای حساس به رنگ (مانند ویرایش تصاویر چاپی، کالیبراسیون رنگ، طراحی پوسترهای حرفه ای) حتماً باید از یک مانیتور خارجی با دقت رنگ بالا (99 درصد sRGB) استفاده کنید.

  • گرافیک یکپارچه Intel Arc (معادل GTX 1050) برای دانشجویانی که به رندرینگ سه بعدی سنگین در نرم افزارهایی مانند بلندر (با صحنه‌های پیچیده) یا انیمیشن سازی حرفه ای نیاز دارند، کافی نیست. برای پروژه‌های آموزشی و مدل‌سازی ساده تا متوسط قابل قبول است.

جمع بندی: گزینه‌ای عالی، بادوام و با قابلیت ارتقای عالی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشته‌های مهندسی (به جز طراحی سه بعدی سنگین)، علوم کامپیوتر، اقتصاد، مدیریت، حسابداری، آمار، و رشته‌های علوم پایه که به صفحه نمایش بزرگ و کیپد عددی نیاز دارند. برای دانشجویان کارشناسی رشته‌های عمومی، 16 گیگابایت رم کافی است و می‌توانند با خیال راحت از آن استفاده کنند.


4. مهندسان (محاسبات عددی، شبیه سازی CPU محور، برنامه نویسی، CAD سبک)

نتیجه نقد و بررسی: این لپ تاپ برای مهندسینی که کارشان مبتنی بر پردازنده (CPU) و حافظه رم است، با توجه به توان پردازنده 12 هسته‌ای، قابلیت ارتقای رم تا 64 گیگابایت، صفحه نمایش بزرگ 16 اینچی و کیپد عددی، یک انتخاب قدرتمند، انعطاف‌پذیر و ارزشمند محسوب می‌شود. برای مهندسینی که به مدل‌سازی سه بعدی سنگین و رندرینگ GPU نیاز دارند، مناسب نیست.

پردازنده Core Ultra 7 255U با معماری 12 هسته ای (2 هسته Performance با فرکانس 5.20 گیگاهرتز، 8 هسته Efficiency با فرکانس 4.20 گیگاهرتز، 2 هسته Low Power با فرکانس تا 2.00 گیگاهرتز) و 14 رشته، عملکرد بسیار خوبی در بارهای کاری سنگین مبتنی بر پردازنده دارد. امتیاز Cinebench R23 چند هسته‌ای این پردازنده حدود 11200 تا 12000 تخمین زده می‌شود که آن را در رده پردازنده‌های میان رده تا بالای لپ تاپی قرار می‌دهد. حافظه رم 16 گیگابایت DDR5-5600 MT/s برای پروژه‌های مهندسی متوسط کافی است و با قابلیت ارتقا تا 64 گیگابایت، تقریباً هر پروژه مهندسی (به جز حافظه‌های چند صد گیگابایتی که نیاز به ایستگاه کاری رومیزی دارند) قابل اجرا است.

صفحه نمایش 16 اینچی و کیپد عددی برای مهندسان: بسیاری از نرم افزارهای مهندسی (مانند MATLAB، ANSYS Workbench، Altium Designer، AutoCAD دو بعدی) رابط کاربری شلوغی با چندین پنجره (Command Window، Workspace، Figure، Properties، Layers) دارند. صفحه نمایش بزرگ 16 اینچی با رزولوشن 1920×1200 فضای کافی برای چیدمان مناسب این پنجره‌ها فراهم می‌کند و نیاز به اسکرول و جابجایی مداوم را کاهش می‌دهد. کیپد عددی برای ورود سریع اعداد در شبیه سازی‌ها، مختصات در اتوکد، و ابعاد در نرم افزارهای طراحی دو بعدی بسیار مفید است.

مناسب برای مهندسان در زمینه‌های زیر (مبتنی بر CPU و رم بالا):

  • مهندسی برق و الکترونیک: شبیه سازی مدارهای پیچیده آنالوگ و دیجیتال با LTspice، ADS، PSpice، و طراحی FPGA با نرم افزارهای Vivado و Quartus که به رم بالا و پردازنده قوی نیاز دارند. با ارتقای رم به 32 یا 64 گیگابایت، می‌توانید پروژه‌های بزرگ FPGA را به راحتی کامپایل کنید.

  • مهندسی مکانیک (محاسباتی و شبیه سازی های CPU محور): تحلیل المان محدود (FEA) با ANSYS Mechanical، Abaqus/Standard، و COMSOL Multiphysics (برای فیزیک‌های چندگانه) با اندازه مش متوسط (تا 2 میلیون المان) قابل اجرا است. رندرینگ گرافیکی سه بعدی مدل‌ها ممکن است کند باشد (به دلیل گرافیک یکپارچه ضعیف‌تر)، اما محاسبات عددی با CPU به خوبی انجام می‌شود. برای شبیه سازی‌های بسیار بزرگ (بیش از 5 میلیون المان) به حافظه رم بیشتر (32+ گیگابایت) نیاز است که این دستگاه قابلیت ارتقا را دارد.

  • مهندسی شیمی و بیوتکنولوژی: شبیه سازی فرآیند با ASPEN Plus و ASPEN HYSYS، و شبیه سازی دینامیک سیالات محاسباتی (CFD) با ANSYS Fluent (با مش متوسط) – همه به CPU و رم بالا وابسته هستند.

  • برنامه نویسی و تحلیل داده: توسعه نرم افزارهای بزرگ با Visual Studio (پروژه‌های C++/C#/Java)، اجرای پایگاه داده محلی PostgreSQL با میلیون‌ها رکورد، تحلیل داده با Pandas و NumPy در پایتون (با دیتاست‌های چند گیگابایتی)، و اجرای کانتینرهای Docker.

  • هوش مصنوعی و یادگیری ماشین (با استفاده از CPU و RAM): آموزش مدل‌های متوسط با کتابخانه‌هایی مانند Scikit-learn، XGBoost، و LightGBM که از GPU استفاده نمی‌کنند یا استفاده محدودی دارند. برای مدل‌های بزرگ یادگیری عمیق (TensorFlow/PyTorch) که نیاز به GPU دارند، عملکرد Arc Graphics محدود و کند است (در بخش مربوطه توضیح داده شده است).

محدودیت برای مهندسان طراح (CAD سه بعدی و رندرینگ GPU):

برای نرم افزارهایی که وابستگی شدید به گرافیک سه بعدی و رندرینگ GPU دارند، گرافیک یکپارچه Intel Arc Graphics (معادل GTX 1050) محدودیت جدی ایجاد می‌کند:

  • SolidWorks، CATIA، NX، Autodesk Inventor: با این لپ تاپ می‌توانید مدل‌های ساده دو بعدی و سه بعدی با تعداد قطعات کم (کمتر از 100 قطعه در یک مونتاژ) را به طور قابل قبول (حدود 25 تا 35 فریم) کار کنید. برای مونتاژهای بزرگ (500+ قطعه، مدل‌های معماری با میلیون‌ها مثلث)، نرخ فریم به زیر 15 می‌رسد و تجربه کاری بسیار ناخوشایند می‌شود. همچنین رندرینگ واقع گرایانه (Photorealistic Rendering) با استفاده از GPU بسیار کند خواهد بود (چند ساعت در مقابل چند دقیقه با RTX 4060). اگر کار روزمره شما سنگین با این نرم افزارهاست، لپ تاپ با کارت گرافیک مجزا (مانند NVIDIA RTX A2000 یا RTX 4060) ضروری است.

  • بلندر، 3ds Max، Maya (رندرینگ GPU): با Arc Graphics می‌توانید مدل‌سازی ساده تا متوسط (تا 500 هزار مثلث) انجام دهید، اما رندرینگ با موتورهای GPU-based (مانند Cycles، V-Ray GPU، Arnold) بسیار کند است (حدود 3 تا 4 برابر کندتر از RTX 3050 و 6 تا 8 برابر کندتر از RTX 4060). برای کار حرفه‌ای مناسب نیست.

قابلیت ارتقای رم (مزیت کلیدی برای مهندسان): برخلاف بسیاری از لپ تاپ‌های تجاری 16 اینچی که رم لحیم شده دارند، این دستگاه دارای 2 اسلات SODIMM آزاد است. مهندسان می‌توانند با صرف هزینه حدود 100 تا 150 دلار (برای یک ماژول 16 گیگابایتی یا 32 گیگابایتی) رم را به 32 یا 48 گیگابایت ارتقا دهند و توانایی اجرای شبیه‌سازی‌های حجیم‌تر را بدست آورند. این قابلیت به تنهایی می‌تواند عمر مفید لپ تاپ را برای یک مهندس 3 تا 4 سال افزایش دهد.

جمع بندی: برای مهندسین فعال در زمینه محاسبات عددی، شبیه سازی علمی CPU محور، برنامه نویسی، تحلیل داده، و CAD دو بعدی و سه بعدی سبک، این لپ تاپ با صفحه نمایش بزرگ 16 اینچی، کیپد عددی و رم قابل ارتقا تا 64 گیگابایت، یک انتخاب عالی و بادوام است. برای مدل‌سازی سه بعدی حرفه ای و رندرینگ GPU سنگین، مناسب نیست و بهتر است لپ تاپ با کارت گرافیک مجزا تهیه شود.


5. طراحان گرافیک دو بعدی (فتوشاپ، ایلوستریتور، ایندیزاین)

نتیجه نقد و بررسی: این لپ تاپ برای طراحی گرافیک دو بعدی گزینه‌ای قابل قبول است، اما محدودیت اصلی آن صفحه نمایش با پوشش رنگی 62.5 درصد sRGB می‌باشد. برای کارهای حرفه ای و حساس به رنگ (مانند طراحی لوگو، بروشور، بسته بندی، چاپ، تصویرسازی حرفه ای) این صفحه نمایش کافی نیست و باید از یک مانیتور خارجی با پوشش رنگی 99 درصد sRGB یا DCI-P3 استفاده کنید. برای طراحان آماتور، وبلاگ نویسان، یا کسانی که دقت رنگ فوق العاده برایشان اولویت نیست، دستگاه قابل قبول است.

نقاط قوت برای طراحان گرافیک دو بعدی:

  • پردازنده Core Ultra 7 255U با فرکانس 5.20 گیگاهرتز در تک هسته، عملیات فیلترهای سنگین فتوشاپ (Neural Filters، فیلترهای distort، تبدیل به آبجکت هوشمند) و باز کردن فایل‌های حجیم (چند گیگابایت) را به سرعت انجام می‌دهد.

  • 16 گیگابایت رم قابل ارتقا تا 64 گیگابایت یک مزیت بزرگ است. فایل‌های فتوشاپ با 30 تا 50 لایه با وضوح 4K با این رم به راحتی اجرا می‌شوند. اگر در آینده به فایل‌های بزرگ‌تر (100+ لایه) نیاز پیدا کنید، می‌توانید رم را ارتقا دهید.

  • NPU 12 TOPS (واحد پردازش عصبی) برخی از عملیات هوش مصنوعی فتوشاپ (مانند انتخاب سوژه (Select Subject)، رنگ‌آمیزی خودکار (Colorize)، حذف اشیاء با Content-Aware Fill) را نسبت به CPU قدیمی تر سریع‌تر و با مصرف انرژی کمتر انجام می‌دهد. با این حال، بسیاری از عملیات هوش مصنوعی فتوشاپ همچنان به GPU (گرافیک) وابسته هستند یا از NPU استفاده کامل نمی‌کنند، بنابراین مزیت NPU در فتوشاپ محدود است.

  • صفحه نمایش بزرگ 16 اینچی فضای کاری مناسبی برای پالت‌های ابزار، پنل لایه‌ها، پنل تاریخچه و پنجره‌های متعدد فتوشاپ و ایلوستریتور فراهم می‌کند. می‌توانید تصویر اصلی را در مرکز با اندازه بزرگتر و ابزارها را در اطراف مرتب کنید، بدون اینکه احساس تنگی کنید.

نقاط ضعف برای طراحان گرافیک:

  • صفحه نمایش با پوشش رنگی 62.5 درصد sRGB مهمترین نقطه ضعف است. این بدان معناست که حدود 37.5 درصد از طیف رنگی sRGB (استاندارد اصلی برای وب و چاپ معمولی) قابل نمایش نیست. به طور خاص، رنگ‌های اشباع شده مانند قرمز خالص، سبز زمردی، آبی سلطنتی و رنگ‌های پاستیل ملایم به درستی نمایش داده نمی‌شوند. این موضوع برای طراحی گرافیک حرفه ای (مانند لوگوهایی که در چاپ باید دقیقاً با استاندارد PMS مطابقت داشته باشند، پوسترهایی با عکس‌های طبیعت با جزئیات رنگی ظریف، بسته بندی محصولات که رنگ واقعی محصول حیاتی است) کاملاً غیرقابل قبول است. اگر کار شما به دقت رنگ نیاز دارد (و اکثر طراحان گرافیک حرفه ای این نیاز را دارند)، این لپ تاپ توصیه نمی شود؛ باید نسخه دیگری از EliteBook 8 G1i (با صفحه نمایش 100 درصد sRGB و روشنایی 800 نیت، با کد متفاوت) یا لپ تاپ دیگری با صفحه نمایش با کیفیت بالا (مانند Dell XPS، MacBook Pro، ASUS ProArt) تهیه کنید. اگر به عنوان یک طراح آماتور یا گرافیست وب (که دقت رنگ چندان حیاتی نیست) کار می‌کنید، صفحه نمایش قابل قبول است.

  • گرافیک یکپارچه Intel Arc Graphics (معادل GTX 1050) در فتوشاپ معمولاً مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند، زیرا فتوشاپ عمدتاً به پردازنده و رم متکی است. با این حال، برخی از فیلترهای سه بعدی و ویژگی‌های GPU-heavy ممکن است کمی کندتر اجرا شوند.

  • در Adobe Illustrator و InDesign نیز مشکل دقت رنگ صفحه نمایش وجود دارد.

جمع بندی: این لپ تاپ برای طراحان گرافیک دو بعدی حرفه ای که به دقت رنگ بالا نیاز دارند مناسب نیست. برای طراحان آماتور، وب مسترها، یا کسانی که همیشه به یک مانیتور خارجی با دقت رنگ بالا متصل هستند و از صفحه نمایش داخلی فقط برای پالت ابزار استفاده می‌کنند، می‌تواند با ارتقای رم به 32 گیگابایت، یک ایستگاه کاری همراه قابل قبول باشد. اما به طور کلی، اگر طراحی گرافیک حرفه ای اولویت شماست، به دنبال لپ تاپ با صفحه نمایش 100 درصد sRGB (یا DCI-P3) باشید.


6. طراحان سه بعدی و متخصصان رندرینگ (بلندر، تری دی مکس، مایا)

نتیجه نقد و بررسی: این لپ تاپ برای طراحی سه بعدی حرفه ای، رندرینگ سنگین GPU و انیمیشن سازی به هیچ وجه مناسب نیست و اکیداً توصیه نمی‌شود. نبود کارت گرافیک مجزا (فقط گرافیک یکپارچه Intel Arc معادل GTX 1050) و پوشش رنگی پایین صفحه نمایش دو مانع اصلی هستند.

برای شفافیت کامل، گرافیک یکپارچه Intel Arc Graphics (4 هسته Xe) قدرتی معادل یک کارت گرافیک مجزای NVIDIA GeForce GTX 1050 (لپ تاپی) دارد. GTX 1050 یک کارت گرافیک میان رده از سال 2017 است و در سال 2025 کاملاً برای بارهای کاری سه بعدی مدرن، رندرینگ با موتورهای GPU-based (مانند Cycles، V-Ray GPU، Arnold GPU) و شبیه سازی‌های فیزیک دست و پا گیر و ناکارآمد است. قدرت آن در رندرینگ حدود 6 تا 8 برابر ضعیف‌تر از یک RTX 4060 لپ تاپی است.

چه کاری با این لپ تاپ می‌توان انجام داد (با صبوری و محدودیت زیاد):

  • مدل سازی سه بعدی ساده با تعداد پولیگون کم (کمتر از 200 هزار مثلث) – نرخ فریم در نمای سیمی یا مات حدود 30 تا 40.

  • ریگ کردن (Rigging) ساده یک مدل با حداکثر 20 استخوان.

  • UV Unwapping ساده مدل‌های کم پولیگون.

  • رندرینگ با موتور CPU (در بلندر با Cycles در حالت CPU) – بسیار کند است (یک صحنه ساده یک دقیقه‌ای روی GPU RTX 4060، روی CPU این دستگاه حدود 30 تا 40 دقیقه زمان می‌برد).

  • رندرینگ GPU با OpenCL – سرعت بسیار پایین (حدود 15 تا 25 درصد سرعت یک RTX 3050).

چه کاری نمی‌توان انجام داد (محدودیت‌های مطلق):

  • رندرینگ صحنه‌های پیچیده با میلیون‌ها پولیگون، بافت‌های 4K/8K، نورپردازی جهانی (Global Illumination) با کیفیت بالا و شیدرهای پیچیده (شیشه، فلز، پارچه) – زمان رندر به ساعت‌ها و گاهی روزها می‌رسد.

  • شبیه سازی مایعات (Fluid)، دود (Smoke)، آتش (Fire) و پارچه (Cloth) با دقت بالا و رزولوشن شبیه سازی متوسط – به دلیل کمبود حافظه و قدرت محاسباتی GPU.

  • اسکلپتینگ (مجسمه سازی دیجیتال) با میلیون‌ها پولیگون (مثلاً در بلندر با Sculpt Mode وقتی پولیگون از 1 میلیون عبور کند، سیستم دچار lag شدید (کمتر از 10 فریم) می‌شود.

  • انیمیت حرفه ای با بیش از 5 کاراکتر همزمان و صحنه‌های شلوغ (مانند انیمیشن‌های سینمایی).

  • هرگونه کار با واقعیت مجازی (VR) برای معماری، طراحی صنعتی یا شبیه سازی تعاملی (نیاز به نرخ فریم حداقل 72 فریم بر ثانیه و قدرت گرافیکی بالا).

  • نکته مهم در مورد صفحه نمایش: حتی اگر با تحمل کندی زیاد رندر انجام دهید، صفحه نمایش با پوشش رنگی 62.5 درصد sRGB رنگ‌های واقعی متریال‌ها، بافت‌ها، نورپردازی و سایه‌ها را به درستی نشان نمی‌دهد. بنابراین برای هر کار سه بعدی حرفه ای که نیاز به مشاهده دقیق ظاهر نهایی دارد، این صفحه نمایش کاملاً ناکافی است.

جمع بندی برای طراحان سه بعدی و رندرینگ:
اگر شما یک دانشجوی سال اول معماری یا طراحی صنعتی هستید که فقط مدل‌سازی ساده با 100 تا 200 مثلث انجام می‌دهید و پروژه‌ها کاملاً مقدماتی و آموزشی هستند، این لپ تاپ برای 6 ماه تا یک سال اول و با صبر زیاد قابل قبول است. اما به محض وارد شدن به پروژه‌های واقعی (با چندین هزار مثلث، بافت، نور و رندر نهایی) به شدت ناکارآمد می‌شود. اگر یک هنرمند سه بعدی حرفه ای، فریلنسر با پروژه‌های تجاری، انیمیتور استودیویی، یا معمار/طراح صنعتی هستید که به رندرینگ واقع گرایانه و زمان تحویل فشرده نیاز دارید، به هیچ وجه این لپ تاپ را نخرید. بودجه خود را صرف لپ تاپی با کارت گرافیک مجزای NVIDIA RTX 4060 یا بالاتر (ترجیحاً با 8 گیگابایت VRAM) و صفحه نمایش با پوشش رنگی بالا (حداقل 99 درصد sRGB) کنید. این لپ تاپ برای طراحی سه بعدی ساخته نشده است.


7. تدوین گران ویدیو (پریمیر پرو، داوینچی ریزالو، وگاس پرو، فیلمورا)

نتیجه نقد و بررسی: مناسب برای تدوین ویدیوهای فول اچ دی (Full HD) و سبک (کیفیت 1080p) با حداکثر 2 لایه ویدیویی و افکت‌های ساده. برای تدوین 4K حرفه ای با چند لایه، افکت‌های سنگین و رندر سریع، عملکرد ناکافی است و لپ تاپ با کارت گرافیک مجزا (RTX 4060 یا بالاتر) توصیه می‌شود.

نقاط قوت:

  • گرافیک Intel Arc Graphics پشتیبانی کامل از رمزگذاری و رمزگشایی سخت افزاری کدک‌های AV1، H.264 و H.265 دارد. این ویژگی برای تدوین گران مهم است زیرا:

    • پخش (پلی بک) ویدیوهای فشرده 4K (با کدک H.265) بدون افت فریم (بد نیاز به GPU قوی) انجام می‌شود.

    • صادرات (Export) ویدیوها با فرمت AV1 (فرمت مدرن یوتیوب و سایر پلتفرم‌های استریم) نسبت به H.264 به طور قابل توجهی سریع‌تر (تا 3 برابر) و با حجم فایل کمتر انجام می‌شود. اگر محتوای خود را برای یوتیوب و نتفلیکس تولید می‌کنید، استفاده از AV1 یک مزیت بزرگ است.

  • حافظه رم قابل ارتقا تا 64 گیگابایت یک مزیت حیاتی برای تدوین گران است. با ارتقای رم به 32 یا 64 گیگابایت، می‌توانید پروژه‌های 4K با 2 تا 3 لایه ویدیویی و چندین افکت را بدون خطای «حافظه ناکافی» کار کنید. (دقت کنید: رم فعلی 16 گیگابایت برای 4K با 2 لایه کافی است، اما برای کار راحت و آینده نگر بهتر است ارتقا دهید).

  • NPU 12 TOPS در پریمیر پرو قابلیت‌های هوش مصنوعی مانند Auto Reframe (تغییر خودکار نسبت تصویر از 16:9 به 9:16 یا 1:1 برای شبکه‌های اجتماعی)، Scene Edit Detection (تشخیص خودکار برش‌ها در ویدیوهای خام)، و Enhance Speech (حذف نویز و بهبود گفتگو) را با سرعت بالایی انجام می‌دهد و بار روی CPU را کاهش می‌دهد. در داوینچی ریزالو نیز قابلیت‌های مشابه با استفاده از NPU در نسخه‌های اخیر فعال شده است.

  • صفحه نمایش بزرگ 16 اینچی برای مشاهده تایم لاین دقیق‌تر و فضای بیشتر برای پنل‌های افکت (Lumetri Color، Effects Controls) در پریمیر پرو مفید است.

زمان رندر تخمینی (بر اساس قدرت گرافیک معادل GTX 1050 و ارتقای رم به 32 گیگابایت):

  • پروژه 10 دقیقه‌ای 1080p (فول اچ دی) با 2 لایه ویدیویی (یک لایه اصلی و یک لایه متن/لوگو)، چندین کات و ترانزیشن و یک LUT ساده، خروجی H.264: حدود 6 تا 8 دقیقه (لپ تاپ با RTX 4060 حدود 2 تا 3 دقیقه).

  • پروژه 10 دقیقه‌ای 4K با 2 لایه ویدیویی (یک لایه 4K و یک لایه متن/لوگو ساده)، یک افکت درجه‌بندی رنگ متوسط و یک افکت تثبیت کننده سبک (Warp Stabilizer سبک)، خروجی H.265: حدود 20 تا 30 دقیقه (لپ تاپ با RTX 4060 حدود 5 تا 7 دقیقه – تفاوت 4 برابر).

  • پروژه 4K با 3 لایه، افکت‌های سنگین (مثل Noise Reduction، Gaussian Blur بر روی لایه‌ها، و چندین ماسک) و Fusion در داوینچی ریزالو: ممکن است رندر بیش از 60 دقیقه طول بکشد و در حین کار نیز پلی بک با افت فریم (زیر 20 فریم) همراه باشد.

محدودیت‌های جدی برای تدوین حرفه‌ای:

  • فقدان NVENC (فناوری رمزگذاری انویدیا) و قدرت پایین گرافیک (GTX 1050) باعث می‌شود زمان رندر 4K بسیار طولانی باشد. اگر هر روز چندین پروژه 4K دارید، این زمان‌های طولانی بهره‌وری شما را به شدت کاهش می‌دهد.

  • برای ویدیوهای 8K یا کار با فایل‌های RAW سنگین (مانند REDCODE، ARRIRAW، Blackmagic RAW، ProRes 4444)، رم 16 گیگابایت (حتی 32 گیگابایت) کافی نیست و همچنین گرافیک Arc برای رمزگشایی این فرمت‌ها بهینه نشده است. پلی بک 8K روی این دستگاه عملاً غیرممکن است (فریم دراپ شدید).

  • صفحه نمایش با پوشش رنگی 62.5 درصد sRGB برای درجه‌بندی رنگ (Color Grading) حرفه ای مناسب نیست. اگر به دقت رنگ خروجی نهایی ویدیو اهمیت می‌دهید (مثلاً برای سینما، تلویزیون، تبلیغات تجاری)، حتماً باید یک مانیتور خارجی با پوشش رنگی 99 درصد sRGB یا DCI-P3 و کالیبراسیون سخت افزاری تهیه کنید و از صفحه نمایش داخلی فقط برای تایم لاین و ابزارها استفاده کنید.

توصیه عملی برای تدوین گران:

  • اگر عمدتاً با 1080p (فول اچ دی) کار می‌کنید (مثل ویدیوهای یوتیوب آموزشی، وولوگ، نقد فیلم، ویدیوهای جلسات و سمینارها) و حداکثر 5 تا 10 پروژه در ماه دارید، این لپ تاپ با ارتقای رم به 32 گیگابایت می‌تواند نیاز شما را رفع کند.

  • اگر با 4K کار می‌کنید و بهره‌وری زمانی برای شما اهمیت دارد (مثلاً چندین پروژه در روز تحویل می‌دهید)، به شدت توصیه می‌شود لپ تاپ با کارت گرافیک مجزا (حداقل RTX 4060) تهیه کنید. همچنین برای درجه‌بندی رنگ به مانیتور خارجی با کیفیت نیاز دارید.

  • اگر با 8K یا ویدیوهای RAW کار می‌کنید، این لپ تاپ اصلاً مناسب نیست.

جمع بندی: یک گزینه قابل قبول و اقتصادی برای تدوین گران فول اچ دی (آماتور و نیمه حرفه ای) و سازندگان محتوای یوتیوب با کیفیت 1080p. برای تدوین حرفه ای 4K، توصیه نمی‌شود.


8. گیمرها (بازی های کامپیوتری) – تحلیل با Intel Arc Graphics (GTX 1050)

نتیجه نقد و بررسی: این لپ تاپ مجهز به گرافیک یکپارچه Intel Arc Graphics (4 هسته Xe) با قدرت معادل NVIDIA GeForce GTX 1050 (نسخه لپ تاپی) است. بنابراین عملکرد آن در بازی‌ها به شرح زیر است:

  • بازی‌های قدیمی (2015-2019) و بازی‌های رقابتی سبک (Esports): عملکرد عالی و روان با تنظیمات بالا تا بسیار بالا در رزولوشن 1080p.

  • بازی‌های نسل قبل (2019-2022) و عناوین AAA تا حدود 2022: عملکرد خوب با تنظیمات متوسط (35 تا 55 فریم) – قابل بازی و لذت بخش.

  • بازی‌های جدید AAA (2023-2024) و عناوین سنگین تر: عملکرد قابل قبول با تنظیمات پایین تا متوسط و فعال کردن FSR/XeSS (30 تا 45 فریم) – قابل بازی اما با کاهش کیفیت.

  • بازی‌های فوق سنگین جدید (2025) و عناوین با Ray Tracing سنگین: عملکرد ضعیف تا غیر قابل بازی (زیر 25 فریم) – توصیه نمی‌شود.

برای اطلاع شما، GTX 1050 یک کارت گرافیک میان رده از سال 2017 است و در سال 2025 دیگر جزو کارت‌های قوی محسوب نمی‌شود. با این حال، با درایورهای جدید Intel (از اواخر 2024 به بعد) عملکرد به طور متوسط 5 تا 10 درصد بهبود یافته و نوسانات فریم (stuttering) کاهش یافته است. همچنین فناوری‌های مقیاس‌گذاری مانند Intel XeSS (مشابه DLSS و FSR) در بسیاری از بازی‌های جدید پشتیبانی می‌شود و می‌تواند فریم را 20 تا 30 درصد افزایش دهد.

عملکرد تخمینی در دسته های مختلف بازی (تمامی تست‌ها با رزولوشن 1080p و تنظیمات متوسط مگر خلاف آن ذکر شود):

دسته بازیمثال‌هاعملکرد قابل انتظار (نرخ فریم بر ثانیه – FPS)
بازی های قدیمی (2015-2019)GTA V، The Witcher 3 (نسخه 2015)، DOOM (2016)، CS:GO (نسخه قدیمی)، Overwatch، Rocket League70 تا 120 فریم در تنظیمات بالا تا Ultra – عالی و روان.
بازی های رقابتی مدرن (Esports)Valorant، Fortnite (DirectX 12)، Apex Legends، Overwatch 2، CS2 (Counter-Strike 2 با تنظیمات رقابتی پایین)، Rainbow Six Siege، DOTA 280 تا 140 فریم در تنظیمات رقابتی (پایین/متوسط). CS2 به دلیل سنگینی نسبی، با تنظیمات پایین 60 تا 90 فریم. – عالی برای گیمینگ رقابتی و حتی مانیتورهای 120 هرتز (با کاهش تنظیمات).
بازی های نسل قبل (2019-2022)Red Dead Redemption 2، Cyberpunk 2077 (بدون Ray Tracing)، Resident Evil 3 Remake، Control (بدون RT)، Far Cry 6، Horizon Zero Dawn35 تا 55 فریم با تنظیمات Medium (Cyberpunk 2077: 32 تا 45 فریم با تنظیمات Medium و FSR کیفیت). قابل بازی و تجربه خوب.
بازی های جدید AAA (2023-2024)Hogwarts Legacy، Starfield (پس از پچ‌های عملکرد)، Diablo IV، Baldur’s Gate 3، The Last of Us Part I، Dead Space Remake30 تا 45 فریم با تنظیمات Low/Medium و فعال کردن XeSS (کیفیت/تعادل). Hogwarts Legacy و Starfield در صحنه‌های شلوغ به 28 فریم می‌رسند.
بازی های سنگین جدید (2024-2025)Alan Wake 2، Black Myth: Wukong، S.T.A.L.K.E.R. 2، Hellblade 222 تا 35 فریم با تنظیمات Low و XeSS Performance (یا رزولوشن 900p). قابل بازی با محدودیت و مقداری لگ.
بازی های با Ray Tracing فعالCyberpunk 2077 با RT Medium، Alan Wake 2 با RT Low، Control با RT15 تا 20 فریم – تجربه قابل قبول نیست. توصیه می‌شود Ray Tracing را خاموش کنید.

نکات مهم برای گیمرها:

  • این لپ تاپ صفحه نمایش با نرخ نوسازی 60 هرتز دارد، بنابراین نرخ فریم بالاتر از 60، تفاوت بصری محسوسی ایجاد نمی‌کند (اما در بازی‌های رقابتی، نرخ فریم بالاتر از 60 و بهره وری از زمان تأخیر ورودی کمتر، حتی در مانیتور 60 هرتز مزیت دارد).

  • به دلیل گرمای تولید شده در حین بازی، ممکن است پس از 30 دقیقه گیمینگ سنگین، فریم به دلیل محدودیت حرارتی (thermal throttling) کاهش یابد. استفاده از پایه خنک کننده توصیه می‌شود.

  • اگر قصد دارید به طور جدی بازی کنید، می‌توانید با کاهش رزولوشن به 900p یا 768p و استفاده از XeSS (یا FSR)، نرخ فریم را 20 تا 30 درصد افزایش دهید.

نتیجه نهایی برای گیمرها:

  • اگر شما یک گیمر معمولی هستید که عمدتاً بازی‌های رقابتی (لول، والورانت، CS2، دوتا 2، اوورواچ 2) و عناوین محبوب 3 تا 4 سال گذشته (RDR 2، Cyberpunk 2077 بدون RT، Hogwarts Legacy با تنظیمات پایین) انجام می‌دهید، این لپ تاپ عملکرد قابل قبول و لذت بخشی ارائه می‌دهد و یک گزینه مناسب و اقتصادی (در رده لپ تاپ‌های غیر گیمینگ) محسوب می‌شود.

  • اگر شما یک گیمر حرفه ای یا علاقه‌مند به جدیدترین عناوین AAA با بالاترین کیفیت بصری و نرخ فریم 60+ هستید، این لپ تاپ کافی نیست. همچنین اگر بازی با Ray Tracing برای شما اولویت دارد، این دستگاه اصلاً مناسب نیست. در این موارد باید به سراغ لپ تاپ‌های مخصوص گیمینگ با کارت گرافیک NVIDIA RTX 4060 یا بالاتر و صفحه نمایش با نرخ نوسازی بالا (120/144 هرتز) بروید.


جمع بندی نهایی – جدول میزان قدرت و ضعف برای هر دسته کاربری

دسته کاربریمیزان مناسب بودن (از 5 ستاره)خلاصه نقد و بررسی
کاربری اداری و سازمانی★★★★★ (عالی)امنیت عالی (TPM 2.0، حسگر اثر انگشت، وب کم IR، Wolf Security)، صفحه نمایش 16 اینچی 16:10 برای کار با اسناد و اکسل، کیپد عددی بسیار کاربردی، رم قابل ارتقا تا 64 گیگابایت، عمر باتری 6 تا 10 ساعت. انتخابی ایده آل برای مدیران، حسابداران، تحلیلگران مالی.
دانشجویی (تحصیلات تکمیلی فنی، اقتصاد، مدیریت، علوم پایه)★★★★☆ (بسیار خوب)صفحه نمایش بزرگ برای کدنویسی و مطالعه مقالات، کیپد عددی برای رشته‌های عددی، رم قابل ارتقا (مزیت بلندمدت)، عمر باتری خوب. پوشش رنگی 62.5 درصد برای کارهای حساس به رنگ (معماری، گرافیک) مناسب نیست.
مهندسی (محاسبات، شبیه سازی CPU محور، برنامه نویسی)★★★★☆ (بسیار خوب)پردازنده 12 هسته ای قدرتمند، رم قابل ارتقا تا 64 گیگابایت، صفحه بزرگ و کیپد عددی. برای CAD سه بعدی سنگین و رندرینگ GPU مناسب نیست.
تدوین ویدیو (Full HD و سبک)★★★☆☆ (خوب)برای 1080p با ارتقای رم به 32 گیگابایت قابل قبول. پشتیبانی از کدک AV1 یک مزیت است. برای 4K حرفه ای و رندر سریع مناسب نیست.
کاربری خانگی لوکس★★★☆☆ (خوب)توان بالا، صفحه بزرگ، کیپد عددی، قابلیت ارتقای رم. قیمت بالا و وزن 1.69 کیلوگرم نقاط ضعف نسبی.
گیمینگ (بازی‌های قدیمی و رقابتی)★★★☆☆ (خوب)بازی‌های رقابتی (80-140 فریم) و عناوین AAA تا 2022 (35-55 فریم) را به خوبی اجرا می‌کند. برای عناوین سنگین 2024-2025 با تنظیمات پایین (25-35 فریم) قابل بازی است.
طراحی گرافیک دو بعدی حرفه ای★★☆☆☆ (متوسط)پردازنده و رم قابل ارتقا خوب است، اما صفحه نمایش با پوشش رنگی 62.5 درصد sRGB برای کار حرفه ای کافی نیست. نیاز به مانیتور خارجی ضروری است.
طراحی سه بعدی حرفه ای و رندرینگ★☆☆☆☆ (ضعیف)فاقد کارت گرافیک مجزا. قدرت گرافیک (GTX 1050) برای کار سه بعدی سنگین و رندرینگ GPU کافی نیست. اصلاً توصیه نمی شود.
گیمینگ جدید AAA (2025) و Ray Tracing★★☆☆☆ (ضعیف تا متوسط)عناوین بسیار سنگین جدید با فریم 22-35 و بدون Ray Tracing قابل بازی هستند. برای Ray Tracing مناسب نیست.

کلام پایانی

لپ تاپ HP EliteBook 8 G1i با کد C15A9ET#BH5 یک دستگاه تخصصی تجاری و حرفه ای با صفحه نمایش 16 اینچی است که نقاط قوت اصلی آن عبارتند از: صفحه نمایش بزرگ IPS با نسبت 16:10 (افزایش فضای عمودی برای بهره‌وری بیشتر)، کیپد عددی جداگانه (بسیار ضروری برای مشاغل و رشته‌های مبتنی بر اعداد)، حافظه رم قابل ارتقا تا 64 گیگابایت (یک مزیت نادر و ارزشمند در کلاس لپ تاپ‌های باریک 16 اینچی)، امنیت سخت افزاری رده بالا (حسگر اثر انگشت، وب کم IR، TPM 2.0، HP Wolf Security)، پردازنده قدرتمند و کم مصرف Core Ultra 7 255U، و عمر باتری مناسب (6 تا 10 ساعت). نقاط ضعف اصلی آن عبارتند از: صفحه نمایش با پوشش رنگی 62.5 درصد sRGB (نامناسب برای طراحی گرافیک و کارهای حساس به رنگ)، فقدان کارت گرافیک مجزا (محدودیت جدی برای گیمینگ جدید، طراحی سه بعدی حرفه ای و رندرینگ GPU)، و قیمت نسبتاً بالا.

این لپ تاپ برای کاربران زیر بسیار مناسب است:

  • مدیران، حسابداران، تحلیلگران مالی، مهندسان صنایع، برنامه نویسان و دانشجویان رشته‌های فنی، مدیریت، اقتصاد و حسابداری که به صفحه بزرگ، کیپد عددی و قابلیت ارتقای رم نیاز دارند.

  • کاربران اداری که امنیت بالا و قابلیت اطمینان برایشان اولویت است.

  • گیمرهای معمولی که بازی‌های رقابتی و عناوین قدیمی تر انجام می‌دهند.

این لپ تاپ برای کاربران زیر مناسب نیست:

  • طراحان گرافیک حرفه ای و عکاسان (به دلیل صفحه نمایش با دقت رنگ پایین).

  • طراحان سه بعدی، انیماتورها و معمارانی که رندرینگ سنگین GPU انجام می‌دهند.

  • تدوین گران حرفه ای 4K که به زمان رندر سریع نیاز دارند.

  • گیمرهایی که جدیدترین عناوین AAA با بالاترین کیفیت و Ray Tracing را می‌خواهند.

قبل از خرید، نیازهای واقعی خود را مشخص کنید. اگر با نقاط ضعف ذکر شده می‌توانید کنار بیایید یا آنها را با مانیتور خارجی (برای دقت رنگ) و ارتقای رم (برای مهندسی و تدوین) جبران کنید، این لپ تاپ یک انتخاب هوشمندانه و بادوام برای چندین سال خواهد بود. در غیر این صورت، مدل‌های دیگر با کارت گرافیک مجزا و صفحه نمایش با کیفیت بالاتر را بررسی کنید.

نقد و بررسی کاربران

محصول انتخابی شما:

لپ تاپ 16 اینچی اچ پی مدل EliteBook 8 G1i Core Ultra 7 16GB 512GB SSD Intel Arc

۲۴۴,۵۰۰,۰۰۰ تومان