






پرداخت اقساطی
۳۲۴,۰۰۰,۰۰۰ تومان
ویژگی ها
فروشگاه : رایتک شاپ
۲۴۴,۵۰۰,۰۰۰ تومان
۲۴۴,۵۰۰,۰۰۰ تومان
۳۲۴,۰۰۰,۰۰۰ تومان
۲۷۳,۰۰۰,۰۰۰ تومان
۳۱۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان
| وزن دستگاه | 1.4 کیلوگرم |
|---|---|
| سازنده پردازنده | Intel |
| پردازنده | Core Ultra 7 |
| مدل پردازنده | 255U |
| فرکانس پردازنده | Up To 5.2GHz |
| تعداد هسته | 12 هسته |
| تعداد رشته | 14 |
| حافظه کش | 12 مگابایت |
| ظرفیت حافظه رم | 32GB |
| نوع حافظه رم | DDR5 |
| قابلیت ارتقای رم | ✔ |
| ظرفیت حافظه SSD | 1TB |
| ظرفیت حافظه HDD | ✖ |
| سازنده کارت گرافیک | Intel |
| مدل گرافیک | Intel Arc |
| ظرفیت کارت گرافیک | بدون حافظه اختصاصی |
| نوع حافظه گرافیک | ✖ |
| توان مصرفی کارت گرافیک | 30W |
| فناوری های گرافیک | AV1, RAY TARCING ضعیف, XeSS |
| رابط دایرکت | 12.2 |
| نوع صفحه نمایش | IPS |
| اندازه صفحه نمایش | 14 اینچ |
| دقت صفحه نمایش | 1920X1200 |
| نرخ بروز رسانی نمایشگر | 60Hz |
| صفحه نمایش لمسی | ✖ |
| پوشش صفحه نمایش | مات |
| چرخش 360 درجه | ✖ |
| حداکثر روشنایی | 300 نیت |
| نوع اسپیکر | Poly Studio Dolby Atmos |
| تعداد اسپیکر | 2 عدد |
| نوع باتری | لیتیوم یونی |
| ظرفیت باتری | 62wh |
| میزان شارژدهی | 15 الی 18 ساعت |
| پورت USB 3.0 | 1 عدد |
| پورت USB Type-C | 3 عدد |
| پورت HDMI | ✔ |
| پورت Mini Display | ✖ |
| پورت VGA | ✖ |
| نور صفحه کیبورد | ✔ |
| درایو نوری | ✖ |
| وای فای | ✔ |
| وبکم | 1080P |
| حسگر اثر انگشت | ✔ |
| سیستم عامل | ویندوز 11 |
پیکربندی: پردازنده Intel Core Ultra 7 255U – 32 گیگابایت رم DDR5 – 1 ترابایت SSD NVMe – صفحه نمایش 14 اینچی WUXGA – ویندوز 11 پرو – گارانتی 1 ساله
لپ تاپ HP EliteBook 8 G1i با کد C15A5ET#BH5 یکی از جدیدترین مدلهای سری تجاری اچ پی است که در سال 2025 روانه بازار شده است. این دستگاه یک لپ تاپ سنتی (نه 2 در 1) با طراحی آلومینیومی زیبا، وزن سبک و تمرکز بر بهرهوری انرژی، امنیت بالا و عملکرد پایدار در محیطهای کاری و آموزشی میباشد. نسخه حاضر با کد C15A5ET#BH5 نسبت به مدل مشابه (C15A6ET#BH5) دارای 32 گیگابایت رم (دو برابر) و 1 ترابایت حافظه SSD است که آن را برای کاربرانی با نیاز به حافظه بیشتر و چندوظیفگی سنگینتر مناسب میسازد. در این نوشتار، با نقد و بررسی مشخصات فنی و عملکرد واقعی، میزان قدرت و ضعف این دستگاه در کاربریهای مختلف (خانگی، اداری، دانشجویی، مهندسی، طراحی گرافیک و سه بعدی، تدوین ویدیو و گیمینگ) مشخص میشود.
| مشخصه | جزئیات فنی |
|---|---|
| پردازنده | Intel Core Ultra 7 255U (معماری Arrow Lake-U) – 12 هسته (2 هسته Performance + 8 هسته Efficiency + 2 هسته Low Power Efficiency) – 14 رشته – حداکثر فرکانس 5.20 گیگاهرتز – حافظه کش 12 مگابایت |
| واحد پردازش عصبی (NPU) | Intel AI Boost با توان 12 TOPS (عملیات در ثانیه) – پشتیبانی از Windows Studio Effects |
| حافظه رم | 32 گیگابایت DDR5 با سرعت 5600 MT/s (دو ماژول 16 گیگابایت – استفاده از هر دو اسلات) – 2 اسلات SODIMM – حداکثر قابل ارتقا تا 64 گیگابایت (با تعویض ماژولها) |
| حافظه داخلی | 1 ترابایت (1024 گیگابایت) SSD NVMe PCIe Gen 4 (قابل ارتقا) |
| گرافیک | گرافیک یکپارچه Intel Graphics با 4 هسته Xe – فرکانس حداکثر 2.10 گیگاهرتز – توان تقریبی معادل NVIDIA GeForce GTX 1050 (غیر مجزا) |
| صفحه نمایش | 14 اینچ IPS مات (ضد انعکاس)، رزولوشن WUXGA (1920 در 1200 پیکسل)، نسبت 16:10، روشنایی 300 نیت، پوشش رنگ 62.5 درصد sRGB |
| وزن | حدود 1.39 کیلوگرم |
| باتری | 62 وات ساعت (3 سلول لیتیوم‑یون پلیمری) – شارژ سریع 50 درصد در 30 دقیقه |
| درگاهها | 2 درگاه Thunderbolt 4 با USB-C (40 گیگابیت بر ثانیه، DisplayPort 2.1)، 1 درگاه USB-C (10 گیگابیت بر ثانیه، DisplayPort 1.4)، 1 درگاه USB-A (5 گیگابیت بر ثانیه)، 1 خروجی HDMI 2.1، 1 جک 3.5 میلی متری صدا، 1 کارت خوان هوشمند |
| ارتباطات بی سیم | Wi-Fi 7 BE201 (2×2) – بلوتوث 5.4 |
| سیستم عامل | Windows 11 Pro |
| امنیت | حسگر اثر انگشت یکپارچه در دکمه پاور – وب کم 5 مگاپیکسلی مادون قرمز با قابلیت تشخیص چهره – پوشش حریم خصوصی دوربین – ماژول امنیتی TPM 2.0 |
| گارانتی | 1 سال (قطعات و نیروی کار – بدون خدمات تعمیر در محل) |
نکته بسیار مهم: این لپ تاپ فاقد کارت گرافیک مجزا است و تمام پردازشهای گرافیکی بر عهده گرافیک یکپارچه Intel Graphics با 4 هسته Xe میباشد. قدرت این گرافیک یکپارچه در بنچمارک 3DMark Time Spy حدود 2288 امتیاز کسب کرده است که تقریباً معادل کارت گرافیک قدیمی NVIDIA GeForce GTX 1050 (با میانگین 2352 امتیاز) است. بنابراین انتظار عملکرد گرافیکی نباید فراتر از یک کارت گرافیک میان رده مربوط به حدود سال 2016 باشد. این موضوع در بخشهای گیمینگ، طراحی سه بعدی و تدوین ویدیوی سنگین تأثیر مستقیم خواهد داشت.
تفاوت این نسخه با مدل C15A6ET#BH5: نسخه حاضر دارای 32 گیگابایت رم (به جای 16 گیگابایت) و 1 ترابایت SSD (به جای 512 گیگابایت) است. این افزایش حافظه باعث میشود دستگاه برای اجرای همزمان نرمافزارهای سنگینتر (مانند ماشینهای مجازی، پایگاه داده بزرگ، نرمافزارهای مهندسی حجیم) و ذخیرهسازی فایلهای بیشتر بدون نیاز به حافظه خارجی، عملکرد بهتری داشته باشد. سایر مشخصات (پردازنده، صفحه نمایش، وزن، باتری) کاملاً یکسان است.
نتیجه نقد و بررسی: این لپ تاپ برای محیط های اداری و سازمانی ایده آل است و با داشتن 32 گیگابایت رم، برای کاربران حرفه ای اداری (مدیران ارشد، تحلیلگران داده، مدیران پروژه با چندین برنامه همزمان) بسیار مناسب میباشد.
سری EliteBook اچ پی همواره بر سه رکن امنیت، قابلیت اطمینان و مدیریت پذیری تأکید داشته است. در این مدل، ویژگیهای زیر برای محیط های اداری اهمیت حیاتی دارند:
امنیت سخت افزاری: حسگر اثر انگشت یکپارچه در دکمه پاور، وب کم مادون قرمز 5 مگاپیکسلی برای ورود بدون تماس از طریق Windows Hello (تشخیص چهره)، پوشش فیزیکی حریم خصوصی دوربین (HP Privacy Shutter)، و ماژول امنیتی TPM 2.0 که از اطلاعات حساس و کلیدهای رمزنگاری محافظت میکند. این سطح از امنیت برای شرکتها، موسسات مالی و سازمانهای دولتی ضروری است.
طراحی حرفه ای و مقاوم: بدنه تمام آلومینیومی Glacier Silver با لبههای گرد، در برابر اثر انگشت مقاوم است. ضخامت دستگاه در بخش جلویی تنها 11.7 میلی متر است و لولاهای آن برای باز و بسته شدن بیش از 30 هزار بار تست شده اند. صفحه کلید Premium در برابر نفوذ مایعات (تا مقدار محدود) مقاوم است و دارای نور پس زمینه سفید با دو سطح روشنایی میباشد.
کیفیت تماس های ویدیویی و صوتی: وب کم 5 مگاپیکسلی مجهز به هوش مصنوعی (استفاده از NPU) با قابلیت Auto Frame (قاب بندی خودکار و دنبال کردن سوژه) و میکروفونهای دوگانه آرایه ای همراه با بلندگوهای استریو با تقویت کننده های مجزا (Audio by Poly Studio) کیفیت تماسهای ویدیویی در نرم افزارهایی مانند Microsoft Teams، Zoom و Google Meet را در سطح حرفه ای حفظ میکند.
عملکرد در نرم افزارهای اداری سنگین: پردازنده Core Ultra 7 255U با معماری 12 هسته ای و فرکانس 5.20 گیگاهرتز عملکرد بسیار خوبی دارد. اما نکته برجسته در این نسخه، 32 گیگابایت رم است. این میزان رم امکان اجرای همزمان چندین نرم افزار سنگین اداری را بدون کوچکترین کندی فراهم میکند. به عنوان مثال:
همزمان اجرای مایکروسافت آفیس (ورد، اکسل با چندین فایل حجیم 50 مگابایتی، پاورپوینت با تصاویر سنگین)
بیش از 50 زبانه مرورگر کروم (هر زبانه به طور متوسط 50-100 مگابایت رم مصرف میکند)
چندین نرم افزار مدیریت پروژه (مایکروسافت پراجکت، جیرا، اسلک، تیمز)
پایگاه داده محلی (مانند SQL Server Express یا MySQL) برای تست و تحلیل
یک یا دو ماشین مجازی سبک (مانند VirtualBox با تخصیص 4 گیگابایت رم به هر کدام)
تنها محدودیت، عدم پشتیبانی از vPro برای مدیریت کامل از راه دور است (پردازنده نسخه غیر vPro دارد). اما برای اکثر سازمانهای کوچک و متوسط، این موضوع حیاتی نیست.
نکته ویژه: واحد پردازش عصبی (NPU) با 12 TOPS باعث میشود ویژگیهای هوش مصنوعی ویندوز (محو کردن پس زمینه تماسها، تماس چشمی، و تنظیم نور خودکار) با مصرف انرژی بسیار پایین اجرا شوند و عمر باتری را افزایش دهند. در استفاده اداری معمول (نور پس زمینه صفحه کلید خاموش، روشنایی صفحه 50 درصد، کار با آفیس و مرورگر) عمر باتری بین 8 تا 12 ساعت و در حالت سبک (فقط ورد و مطالعه) تا 18 ساعت قابل دستیابی است.
جمع بندی: انتخابی عالی برای مدیران اجرایی، تحلیلگران داده، مدیران پروژه، حسابداران حرفه ای، و هر کاربر اداری که به چندوظیفگی سنگین، امنیت بالا و عمر باتری طولانی نیاز دارد. 32 گیگابایت رم این نسخه را به طور قابل توجهی از مدل 16 گیگابایتی برای کاربردهای حرفه ای اداری متمایز میکند.
نتیجه نقد و بررسی: توان سخت افزاری این لپ تاپ برای کاربری خانگی معمولی بسیار بالاتر از نیاز است و قیمت آن نسبت به نیازهای معمول خانگی بالاست. با این حال، اگر بودجه محدودیتی ندارید و به دنبال دستگاهی با کیفیت ساخت بالا، عمر باتری عالی و حافظه رم زیاد برای سالهای آینده هستید، گزینه مناسبی است.
برای گشودن مرورگر با 20 تا 30 زبانه همزمان، تماشای فیلم و سریال با کیفیت 4K (از یوتیوب و نتفلیکس) بدون هیچ لگی، کار با نرم افزارهای آفیس، و تماسهای ویدیویی، پردازنده Core Ultra 7 255U و 32 گیگابایت رم عملکردی فراتر از نیاز ارائه میدهند. حتی اگر در خانه چندین کاربر (با پروفایلهای جداگانه) از دستگاه استفاده کنند یا برنامههای مختلف را همزمان باز نگه دارند، سیستم هرگز دچار کمبود حافظه نمیشود. 1 ترابایت فضای SSD نیز برای ذخیره فیلمها، عکسهای خانوادگی و اسناد شخصی برای مدت طولانی کافی است.
صفحه نمایش IPS مات با رزولوشن WUXGA (1920 در 1200) و نسبت 16:10 تصاویر شفاف و ارتفاع عمودی بیشتری نسبت به صفحههای 16:9 دارد که برای وب گردی و کار با اسناد مفید است. روشنایی 300 نیت برای استفاده در محیطهای داخلی معمولی کافی است اما در مقابل پنجره آفتابی ممکن است کمی کم نور به نظر برسد. پوشش رنگی 62.5 درصد sRGB به این معناست که رنگها برای تماشای فیلمهای معمولی و سرگرمی قابل قبول هستند، اما برای ویرایش عکس حرفه ای مناسب نیستند.
عمر باتری: در استفاده ترکیبی خانگی (مرورگر، ویدیو، موسیقی) حدود 8 تا 10 ساعت دوام میآورد که برای یک روز کامل بدون شارژر کافی است. در حالت مطالعه یا تایپ ساده (با روشنایی صفحه 30 درصد) تا 18 ساعت نیز قابل افزایش است.
نقاط ضعف برای کاربر خانگی: قیمت این لپ تاپ به مراتب بالاتر از لپ تاپهای معمولی خانگی است (اغلب 2 تا 3 برابر). بخش قابل توجهی از هزینه بابت امکانات امنیتی سطح سازمانی (وب کم IR، حسگر اثر انگشت، TPM، قابلیتهای مدیریتی) پرداخت میشود که یک کاربر خانگی معمولی به آنها نیازی ندارد. همچنین گرافیک یکپارچه برای بازیهای جدید مناسب نیست (در بخش گیمینگ توضیح داده شده است).
جمع بندی: اگر بودجه آزاد دارید و به کیفیت ساخت عالی، عمر باتری طولانی، حافظه رم زیاد (برای جلوگیری از کندی در سالهای آینده) و طراحی لوکس اهمیت میدهید، این لپ تاپ در خانه رضایت بخش خواهد بود. اما برای یک خانواده با نیازهای معمول (وب گردی، تماشای فیلم، آفیس سبک)، لپ تاپهای اقتصادی تر با قیمت یک سوم تا نصف این دستگاه ارزش خرید بسیار بالاتری دارند.
نتیجه نقد و بررسی: این لپ تاپ برای دانشجویان بسیار مناسب است، به ویژه برای رشتههایی که نیاز به نرم افزارهای سنگین (مانند شبیه سازی، برنامه نویسی، تحلیل داده) دارند. 32 گیگابایت رم و 1 ترابایت حافظه از مزایای اصلی برای دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی است.
مزایا برای دانشجو:
وزن 1.39 کیلوگرمی حمل روزانه در دانشگاه را آسان میکند.
عمر باتری عالی (حدود 10 ساعت در استفاده ترکیبی از یادداشت برداری، وب گردی و تماشای ویدیوهای آموزشی) به این معناست که در طول یک روز کامل درسی نیازی به حمل شارژر نیست.
32 گیگابایت رم امکان اجرای همزمان نرم افزارهای سنگین را فراهم میکند: به عنوان مثال همزمان اجرای MATLAB با یک شبیه سازی حجیم، چندین پنجره مرورگر با مقالات علمی، نرم افزار ورد برای نوشتن پایان نامه، و یک نرم افزار مرجع مانند EndNote یا Zotero بدون هیچ کندی.
1 ترابایت SSD فضای کافی برای ذخیره صدها مقاله علمی، فیلمهای آموزشی، نرم افزارهای تخصصی (مانند AutoCAD، SolidWorks سبک، Adobe Creative Suite) و پروژههای دانشجویی فراهم میکند.
صفحه نمایش IPS مات با ضد انعکاس بودن، خواندن متن در محیطهای پرنور کتابخانه و کلاس درس را بدون خستگی چشم ممکن میکند.
وب کم 5 مگاپیکسلی با قابلیتهای هوش مصنوعی (NPU) برای شرکت در کلاسهای آنلاین و جلسات مجازی کیفیت بسیار بالایی دارد.
محدودیت ها برای دانشجو: برای دانشجویانی که نیاز به مدلسازی سه بعدی حرفه ای (مانند سالیدورکس با اجزای پیچیده، رویت برای معماری، بلندر برای رندرینگ سنگین) دارند، نبود کارت گرافیک مجزا یک محدودیت جدی است. همچنین برای دانشجویان رشته علوم کامپیوتر که به یادگیری عمیق (Deep Learning) با GPU نیاز دارند (مانند اجرای TensorFlow یا PyTorch با شتاب CUDA)، این لپ تاپ مناسب نیست و باید به سراغ دستگاه با RTX مجزا بروند.
جمع بندی: گزینهای عالی برای دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری در رشتههای مهندسی (به جز طراحی سه بعدی سنگین)، علوم پایه، اقتصاد سنجی، بیوانفورماتیک، و هر رشتهای که نیاز به پردازش دادههای حجیم یا چندوظیفگی سنگین دارد. برای دانشجویان کارشناسی رشتههای عمومی، 32 گیگابایت رم تا حدودی بیش از نیاز است و میتوانند مدل 16 گیگابایتی را با قیمت کمتر انتخاب کنند.
نتیجه نقد و بررسی: این لپ تاپ با 32 گیگابایت رم و پردازنده قدرتمند، یکی از بهترین گزینهها در کلاس لپ تاپهای تجاری بدون گرافیک مجزا برای کارهای مهندسی مبتنی بر CPU و رم بالا است. برای CAD سه بعدی و رندرینگ GPU، همچنان محدودیت دارد.
پردازنده Core Ultra 7 255U با امتیاز Geekbench 6 حدود 2530 در تک هسته و 10722 در چند هسته، عملکرد بسیار خوبی برای محاسبات سنگین فراهم میکند. 32 گیگابایت رم امکان کار با مجموعه دادههای بزرگ (ماتریسهای 10 هزار در 10 هزار در MATLAB، پایگاه داده با میلیونها رکورد، شبیه سازی CFD با مش 5 میلیون سلولی) را بدون نیاز به تعویض دائم اطلاعات با SSD میدهد. 1 ترابایت SSD نیز فضای کافی برای نصب چندین نرم افزار مهندسی حجیم (مانند ANSYS، Abaqus، MATLAB با Toolboxهای متنوع، و Visual Studio با چندین ورکلود) فراهم میکند.
مناسب برای مهندسان در زمینههای زیر:
مهندسی برق و الکترونیک: شبیه سازی مدارهای پیچیده با LTspice، ADS، PSpice، و طراحی FPGA با نرم افزارهای Vivado و Quartus (که به رم بالا نیاز دارند)
مهندسی صنایع و بهینه سازی: اجرای الگوریتمهای بهینه سازی در MATLAB، GAMS، و AnyLogic با مدلهای بزرگ
مهندسی شیمی و بیوتکنولوژی: شبیه سازی فرآیند با ASPEN Plus، COMSOL Multiphysics (برای فیزیکهای چندگانه با اندازه مش متوسط)
برنامه نویسی و تحلیل داده: توسعه نرم افزارهای بزرگ با Visual Studio (پروژههای C++ حجیم)، اجرای پایگاه داده محلی PostgreSQL با میلیونها رکورد، تحلیل داده با Pandas و NumPy در پایتون
مهندسی مکانیک (محاسباتی): شبیه سازی المان محدود (FEA) با ANSYS Mechanical و Abaqus برای مدلهای با درجه آزادی متوسط (حدود 500 هزار گره) – اما رندرینگ گرافیکی سه بعدی مدلها ممکن است کند باشد.
محدودیت برای مهندسان طراح (CAD سه بعدی): نرم افزارهایی مانند SolidWorks، CATIA، NX، و Revit به گرافیک سه بعدی قدرتمند نیاز دارند. با Intel Graphics (معادل GTX 1050) میتوانید مدلهای ساده با کمتر از 100 هزار مثلث را مشاهده و ویرایش کنید، اما با مدلهای پیچیده (مونتاژهای 500 قطعهای، سطوح پیشرفته) سیستم دچار لگ شدید میشود (کمتر از 15 فریم). همچنین رندرینگ واقع گرایانه (Photorealistic Rendering) در این نرم افزارها عملاً غیرممکن است.
قابلیت ارتقا: رم تا 64 گیگابایت قابل ارتقاست (با تعویض دو ماژول 16 گیگابایتی فعلی با دو ماژول 32 گیگابایتی). این موضوع برای مهندسانی که انتظار دارند در آینده با مجموعه دادههای بزرگتر کار کنند، بسیار ارزشمند است.
جمع بندی: برای مهندسانی که کار آنها مبتنی بر محاسبات عددی، شبیه سازی CPU محور، برنامه نویسی، تحلیل داده و هوش مصنوعی (با استفاده از CPU) است، این لپ تاپ یک انتخاب عالی محسوب میشود. اما برای مهندسانی که به مدلسازی سه بعدی پیشرفته یا رندرینگ GPU-heavy نیاز دارند، باید لپ تاپ با کارت گرافیک مجزا (RTX 4050 یا بالاتر) تهیه کنند.
نتیجه نقد و بررسی: این لپ تاپ برای طراحی گرافیک دو بعدی حرفه ای بسیار مناسب است، به شرط استفاده از یک مانیتور خارجی با دقت رنگ بالا. 32 گیگابایت رم و پردازنده قدرتمند، کار با فایلهای بسیار حجیم را روان میکند، اما صفحه نمایش داخلی (با پوشش رنگی 62.5 درصد sRGB) نقطه ضعف اصلی است.
دلایل کاربردی:
32 گیگابایت رم اجازه میدهد فایلهای فتوشاپ با بیش از 100 لایه، وضوح 8K (7680 در 4320 پیکسل) و اندازه فایل بالای 5 گیگابایت را بدون مشکل باز کنید و افکتهای سنگین (Neural Filters، Liquify با جزئیات بالا، و Smart Objects متعدد) را با سرعت اعمال کنید.
پردازنده Core Ultra 7 255U با امتیاز تک هسته 2530 در Geekbench 6، عملیات فیلترهای هوشمند و تبدیل فرمتها را بسیار سریع انجام میدهد. واحد NPU نیز برخی از عملیات هوش مصنوعی فتوشاپ (مانند انتخاب سوژه، رنگآمیزی خودکار، و بازیابی بافت) را شتاب میدهد.
1 ترابایت SSD فضای کافی برای ذخیره کتابخانههای بزرگ فونت، بافتها، استوک عکسها و پروژههای متعدد فراهم میکند.
صفحه کلید راحت و ترک پد بزرگ برای کار با نرم افزارهای گرافیکی (با استفاده از میانبرهای صفحه کلید) مناسب است.
نقاط ضعف برای طراحان گرافیک:
صفحه نمایش داخلی پوشش رنگی تنها 62.5 درصد sRGB دارد و روشنایی 300 نیت است. این بدان معناست که رنگهای قرمز، سبز و آبی تند به اندازه کافی زنده نمایش داده نمیشوند و دقت رنگ برای کارهای چاپی یا نمایشگرهای حرفه ای کافی نیست. برای طراحی گرافیک حرفه ای (مانند لوگو، بروشور، بسته بندی) حتماً باید از یک مانیتور خارجی با پوشش 99 درصد sRGB یا DCI-P3 استفاده کنید.
گرافیک یکپارچه برای رندرینگ سه بعدی در فتوشاپ (ویژگیهای 3D که در نسخههای جدید کمتر استفاده میشود) یا افترافکتس سنگین مناسب نیست.
عملکرد در ایلوستریتور و ایندیزاین: فایلهای حجیم با هزاران آبجکت برداری و صدها آرت بورد (مانند کاتالوگ محصولات 200 صفحهای) را بسیار روان باز میکند و زوم و جابجایی بدون لکنت است.
عملکرد در افترافکتس (متوسط): با 32 گیگابایت رم، میتوانید پروژههای موشن گرافیک با 10 تا 15 لایه و چندین افکت (بدون پلاگینهای GPU-heavy مانند Element 3D) را با پیش نمایش نسبتاً روان (حدود 30 فریم در کیفیت نصف) کار کنید. اما رندر نهایی پروژههای طولانی (بیش از 5 دقیقه) نسبت به لپ تاپهای مجهز به RTX 4060 حدود 2 تا 3 برابر زمان بیشتری میبرد.
جمع بندی: اگر یک طراح گرافیک حرفه ای دو بعدی هستید و از مانیتور خارجی با دقت رنگ بالا استفاده میکنید، این لپ تاپ با 32 گیگابایت رم و پردازنده قدرتمند، یک ایستگاه کاری همراه عالی محسوب میشود. اما اگر به صفحه نمایش لپ تاپ خود متکی هستید یا کار شما شامل ویرایش رنگ دقیق در محل (بدون مانیتور خارجی) است، نسخه دیگری از EliteBook 8 G1i با صفحه نمایش 100 درصد sRGB (با کد متفاوت) یا یک لپ تاپ دیگر با صفحه نمایش با کیفیت بالاتر را انتخاب کنید.
نتیجه نقد و بررسی: این لپ تاپ برای طراحی سه بعدی حرفه ای و رندرینگ به هیچ وجه توصیه نمی شود. نبود کارت گرافیک مجزا و صفحه نمایش با کیفیت رنگ پایین (برای کارهای حساس به نور و متریال) دو مانع اصلی هستند.
تحلیل فنی دقیق: گرافیک یکپارچه Intel Graphics با 4 هسته Xe و توان معادل GTX 1050، برای بارهای کاری سه بعدی مدرن کاملاً ناکافی است. برای مقایسه:
یک کارت گرافیک مجزا مانند RTX 4060 لپ تاپی دارای حافظه ویدیویی اختصاصی (8 گیگابایت GDDR6 با پهنای باند 256 گیگابایت بر ثانیه) و بیش از 3000 هسته سودا است.
Intel Graphics حافظه خود را از رم اشتراکی (DDR5 با پهنای باند حدود 80 گیگابایت بر ثانیه) میگیرد و تنها 64 هسته سودا (واحد اجرایی) دارد. قدرت محاسباتی آن در رندرینگ GPU حدود 5 تا 10 برابر ضعیفتر از RTX 4060 است.
چه کاری با این لپ تاپ در حوزه سه بعدی میتوان انجام داد؟
مدل سازی بسیار ساده (مکعب، کره، استوانه) و اتصال آنها به یکدیگر با تعداد پولیگون کمتر از 50 هزار.
یووی آنرپ کردن (UV Unwrapping) مدلهای ساده.
تغییر مواد (متریال) پایه (رنگ، براقیت ساده) بدون شیدرهای پیچیده.
رندرینگ با موتور CPU (مثلاً در بلندر از Cycles با تنظیمات CPU). اما زمان رندر برای صحنههای ساده (یک مدل با 100 هزار پولیگون) میتواند 10 تا 20 برابر بیشتر از رندر GPU با RTX 4060 باشد.
چه کاری نمی توان انجام داد؟ (محدودیت های مطلق)
رندرینگ صحنههای پیچیده با نورپردازی جهانی، سایههای ردیابی شده، بافتهای 4K و متریالهای شیشه، فلز، و پارچه.
شبیه سازی مایعات، دود، آتش و پارچه در بلندر یا 3ds Max (نیازمند GPU قوی).
اسکلپتینگ (مجسمه سازی دیجیتال) با میلیونها پولیگون – به محض رسیدن به 500 هزار پولیگون، سیستم دچار لگ شدید میشود.
انیمیت حرفه ای با بیش از 5 کاراکتر همزمان یا صحنههای شلوغ در مایا و 3ds Max.
هرگونه کار با واقعیت مجازی (VR) و بازدیدهای معماری تعاملی.
نکته مهم: حتی اگر تمام رندرینگ را با CPU انجام دهید (که بسیار کند است)، صفحه نمایش داخلی با پوشش رنگی 62.5 درصد sRGB رنگهای واقعی متریالها و نورپردازی را به درستی نشان نمیدهد. بنابراین برای هر کار سه بعدی حرفه ای، به یک مانیتور خارجی با دقت رنگ حداقل 99 درصد sRGB نیز نیاز دارید.
جمع بندی: اگر تخصص اصلی شما طراحی سه بعدی، انیمیشن سازی، رندرینگ معماری، یا توسعه بازی است، به هیچ وجه این لپ تاپ را نخرید. بودجه خود را صرف لپ تاپی با کارت گرافیک مجزای NVIDIA RTX 4060 یا بالاتر کنید. حتی مدلهای پایینتر مانند RTX 3050 (که خود قدیمی است) عملکرد بسیار بهتری نسبت به Intel Graphics یکپارچه دارند. این لپ تاپ کاملاً برای این کار ساخته نشده است و خرید آن برای این منظور هدر رفت کامل هزینه خواهد بود.
نتیجه نقد و بررسی: مناسب برای تدوین ویدیوهای فول اچ دی (Full HD) و پروژه های سبک تا متوسط با کیفیت 2.5K. 32 گیگابایت رم یک مزیت بزرگ برای تدوین ویدیوهای 4K سبک (بدون لایههای زیاد) است، اما نبود کارت گرافیک مجزا زمان رندر را به شدت افزایش میدهد.
نقاط قوت:
32 گیگابایت رم اجازه میدهد پروژههای 4K با چند لایه ویدیویی (مثلاً 3 لایه 4K) و جلوههای متوسط را بدون خطای خروج حافظه کار کنید. برای تدوین فول اچ دی، این میزان رم بسیار فراتر از نیاز است و پیش نمایش (پلی بک) بسیار روانی خواهید داشت.
پردازنده Core Ultra 7 255U با واحد NPU (12 TOPS) وظایف هوش مصنوعی پریمیر پرو (مانند Auto Reframe، Scene Edit Detection، Enhance Speech) را با سرعت بالا و مصرف انرژی کم انجام میدهد.
شتاب سخت افزاری برای کدکهای AV1، H.264 و H.265 به معنی پخش روان ویدیوهای فشرده (بدون افت فریم) و صادرات سریعتر نسبت به پردازندههای بدون شتاب است.
1 ترابایت SSD فضای کافی برای ذخیره پروژههای در حال انجام (مثلاً 200 گیگابایت فایل منبع برای یک پروژه نیمه حرفه ای) فراهم میکند. سرعت بالای SSD (خواندن تا 7000 مگابایت بر ثانیه) باعث وارد کردن سریع فایلهای حجیم میشود.
نقاط ضعف:
نبود کارت گرافیک مجزا بزرگترین محدودیت است. در پریمیر پرو، زمان رندر نهایی (Export) برای یک ویدیوی 10 دقیقهای با کیفیت 4K (کدک H.265، نرخ بیت 50 مگابیت بر ثانیه) با این لپ تاپ حدود 25 تا 35 دقیقه طول میکشد، در حالی که یک لپ تاپ مجهز به RTX 4060 همین کار را در 8 تا 10 دقیقه انجام میدهد (حدود 3 برابر سریعتر). در داوینچی ریزالو، تفاوت حتی بیشتر است (تا 5 برابر کندتر در بخش Fusion).
رم 32 گیگابایت برای پروژههای 4K حرفه ای با لایههای زیاد (مثلاً 5 لایه 4K همزمان با افکتهای سنگین) کافی است، اما اگر از افکتهایی استفاده کنید که حافظه زیادی مصرف میکنند (مانند Noise Reduction سنگین)، ممکن است همچنان با محدودیت مواجه شوید (ارتقا به 64 گیگابایت توصیه میشود که در این لپ تاپ ممکن است).
صفحه نمایش داخلی با پوشش رنگی 62.5 درصد sRGB برای درجهبندی رنگ (Color Grading) حرفه ای مناسب نیست. برای این کار حتماً به مانیتور خارجی با پوشش رنگی حداقل 99 درصد sRGB یا DCI-P3 نیاز دارید.
توصیه عملی: اگر عمدتاً با ویدیوهای فول اچ دی (1080p) و پروژههای کوتاه یوتیوبی کار میکنید، این لپ تاپ با 32 گیگابایت رم گزینه بسیار خوبی است و میتواند سالها نیاز شما را برآورده کند. اما اگر با 4K یا بالاتر کار میکنید و بهرهوری زمانی برای شما اهمیت دارد (مثلاً چندین پروژه در روز تحویل میدهید)، حتماً به سراغ لپ تاپ با کارت گرافیک مجزا (RTX 4060 یا بالاتر) بروید.
جمع بندی: ویدیو بلاگرهای حرفه ای، تولیدکنندگان محتوای آموزشی با کیفیت فول اچ دی، و تدوین گران خبری (با خروجی 1080p) می توانند از این لپ تاپ با رضایت بالا استفاده کنند. تدوین گران 4K نیمه حرفه ای نیز می توانند با صبوری بیشتر (زمان رندر طولانی) از آن استفاده کنند، اما برای استودیوهای حرفه ای و تدوینگرانی که زمان برایشان حیاتی است، لپ تاپ با RTX مجزا ضروری است.
نتیجه نقد و بررسی: این لپ تاپ فاقد کارت گرافیک مجزا است و گرافیک آن از نوع یکپارچه Intel Graphics با 4 هسته Xe می باشد. قدرت این گرافیک یکپارچه تقریباً معادل کارت گرافیک قدیمی NVIDIA GeForce GTX 1050 (نسخه غیر Ti) است. بنابراین برای اجرای بازی های قدیمی (عنوان های منتشر شده تا حدود سال 2018) و بازی های سبک امروزی (مانند بازی های مستقل، بازی های رقابتی سبک) با تنظیمات گرافیکی متوسط و در رزولوشن 720p یا 1080p پایین، این لپ تاپ عملکردی قابل قبول و نسبتاً روان ارائه می دهد. اما برای بازی های سنگین جدید و عناوین AAA (2022 به بعد)، ضعف و ناتوانی قابل توجهی دارد.
عملکرد تخمینی در دسته های مختلف بازی (تمامی تستها با رزولوشن 1080p و تنظیمات پایین – مگر ذکر شده باشد):
| دسته بازی | مثالها | عملکرد قابل انتظار (نرخ فریم بر ثانیه – FPS) |
|---|---|---|
| بازی های قدیمی (2016-2018) | GTA V، The Witcher 3 (نسخه 2015)، CS:GO (نسخه قدیمی)، Dota 2، League of Legends، Overwatch، Rocket League | 50 تا 90 فریم – قابل قبول و روان، در تنظیمات متوسط تا بالا قابل اجراست. |
| بازی های سبک رقابتی (Esports) | Valorant، Fortnite (با تنظیمات عملکرد)، Apex Legends (تنظیمات پایین)، Rainbow Six Siege | 60 تا 100 فریم در پایینترین تنظیمات – مناسب برای بازی رقابتی، اما نه در حداکثر کیفیت. |
| بازی های مستقل (Indie) | Hades، Hollow Knight، Stardew Valley، Celeste، Cuphead | بالای 60 فریم (اغلب 90+) – عالی و روان. |
| بازی های نسل قبل (2019-2021) | Red Dead Redemption 2، Cyberpunk 2077 (بدون Ray Tracing)، Control (بدون RT)، Far Cry 6، Resident Evil Village، Watch Dogs Legion | 25 تا 40 فریم با تنظیمات پایین و رزولوشن 900p یا 720p – قابل بازی اما نه ایده آل، نوسانات فریم محسوس است. برخی عناوین مانند RDR2 در مناطق شلوغ به زیر 25 فریم میرسد. |
| بازی های سنگین جدید AAA (2022-2025) | Alan Wake 2، Starfield، Hogwarts Legacy، Black Myth: Wukong، Call of Duty: Modern Warfare III، Assassin’s Creed Mirage، Diablo IV، Baldur’s Gate 3 (صحنههای سنگین) | کمتر از 20 تا 25 فریم با پایین ترین تنظیمات و رزولوشن 720p (یا حتی 800×600) – عملاً غیر قابل بازی، تجربه پر از لگ، تاخیر در ورودی و افت فریم شدید (stuttering). عناوینی مانند Alan Wake 2 و Black Myth: Wukong حتی با پایینترین تنظیمات زیر 15 فریم اجرا میشوند. |
| بازی های با Ray Tracing فعال (نورپردازی پیشرفته) | هر بازی که Ray Tracing روشن باشد (Cyberpunk 2077 RT، Metro Exodus Enhanced، Control RT) | اجرا نشدنی – گرافیک یکپارچه Intel فاقد هستههای اختصاصی Ray Tracing است و حتی با فعال کردن Ray Tracing به صورت نرم افزاری، فریم به کمتر از 5 میرسد. |
توضیح بیشتر در مورد بازی های سنگین جدید: در بازی هایی مانند Alan Wake 2 (2023) و Black Myth: Wukong (2024)، حتی کارت گرافیکهای مجزا مانند RTX 3050 نیز در تنظیمات پایین 1080p به سختی به 30 فریم میرسند. بنابراین با Intel Graphics (معادل GTX 1050) عملاً بازی غیرممکن است. در Starfield (2023)، حتی با پایینترین تنظیمات و رزولوشن 720p، نرخ فریم بین 15 تا 22 متغیر است که تجربه ناخوشایندی ایجاد میکند. در Hogwarts Legacy، در محوطه قلعه و محیطهای باز، فریم به زیر 20 سقوط میکند.
نتیجه نهایی برای گیمرها: اگر شما یک گیمر معمولی هستید که عمدتاً بازی های قدیمی (تا سال 2018)، عناوین مستقل (Indie) یا بازی های رقابتی سبک (لول، دوتا 2، والورانت، کانتر استرایک 2 با تنظیمات پایین) انجام می دهید، این لپ تاپ می تواند نیاز شما را تا حد قابل قبولی برآورده کند. اما به هیچ وجه برای اجرای بازی های سنگین جدید و AAA (2022 به بعد) طراحی نشده است. اگر اولویت اصلی شما بازی های مدرن و سنگین و با کیفیت بصری بالا است، بودجه خود را صرف لپ تاپی با کارت گرافیک مجزای سری RTX 4050 یا بالاتر کنید. حتی پایین ترین مدل RTX مجزا (RTX 3050) عملکردی حدود 2 تا 3 برابر بهتر در بازی ها نسبت به Intel Graphics خواهد داشت. این لپ تاپ یک دستگاه حرفه ای کاری و سازمانی است، نه یک دستگاه گیمینگ.
| دسته کاربری | میزان مناسب بودن (از 5 ستاره) | خلاصه نقد و بررسی |
|---|---|---|
| کاربری اداری و سازمانی (سنگین) | ★★★★★ (عالی) | امنیت عالی، 32 گیگابایت رم برای چندوظیفگی سنگین، عمر باتری طولانی (تا 18 ساعت)، وزن 1.39 کیلوگرم. بهترین انتخاب برای مدیران ارشد، تحلیلگران داده و کاربران حرفه ای اداری. |
| دانشجویی (تحصیلات تکمیلی، فنی مهندسی) | ★★★★★ (عالی) | 32 گیگابایت رم و 1 ترابایت SSD برای شبیه سازیهای سنگین، برنامه نویسی و ذخیره پروژههای حجیم عالی است. وزن کم و عمر باتری خوب نیز مزیت بزرگ. |
| مهندسی (محاسبات، شبیه سازی CPU محور، برنامه نویسی) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | پردازنده قدرتمند و رم قابل ارتقا تا 64 گیگابایت. برای کارهای CAD سه بعدی و رندرینگ GPU مناسب نیست. با 32 گیگابایت رم، بسیاری از پروژههای مهندسی را به راحتی اجرا میکند. |
| تدوین ویدیو (Full HD تا 2.5K) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | 32 گیگابایت رم برای تدوین روان فول اچ دی و 4K سبک عالی است. نبود گرافیک مجزا زمان رندر را افزایش میدهد، اما برای کارهای غیرحرفه ای قابل قبول است. |
| طراحی گرافیک دو بعدی (به همراه مانیتور خارجی) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | پردازنده عالی، 32 گیگابایت رم برای فایلهای حجیم فتوشاپ ایده آل است. صفحه نمایش داخلی (62.5 درصد sRGB) نقطه ضعف است، اما با مانیتور خارجی مشکلی ندارد. |
| کاربری خانگی لوکس | ★★★☆☆ (خوب) | توان بسیار بالاتر از نیاز، قیمت بالا. اگر بودجه آزاد است و کیفیت ساخت و عمر باتری برای شما اولویت دارد، انتخاب خوبی است. |
| گیمینگ قدیمی و سبک (تا 2018) | ★★☆☆☆ (متوسط) | بازی های قدیمی و سبک رقابتی را با تنظیمات متوسط تا پایین (50-90 فریم) اجرا می کند. برای گیمرهای معمولی قابل قبول است. |
| طراحی سه بعدی حرفه ای و رندرینگ | ★☆☆☆☆ (ضعیف) | فاقد کارت گرافیک مجزا، قدرت معادل GTX 1050 (بیش از 9 سال پیش). برای بلندر، 3ds Max، مایا و رندرینگ GPU اصلاً مناسب نیست. |
| گیمینگ جدید (AAA 2022-2025) | ☆☆☆☆☆ (نامناسب و غیر قابل بازی) | بازی های سنگین جدید (Alan Wake 2، Starfield، Black Myth: Wukong) را با فریم زیر 20-25 و تجربه ای غیرقابل قبول اجرا می کند. نیاز به RTX 4050 یا بالاتر دارد. |
لپ تاپ HP EliteBook 8 G1i با کد C15A5ET#BH5 یک دستگاه حرفه ای و سازمانی با مشخصات عالی برای کاربریهای سنگین اداری، مهندسی محاسباتی، برنامه نویسی، تدوین ویدیوی سبک تا متوسط، و طراحی گرافیک دو بعدی (به همراه مانیتور خارجی) است. 32 گیگابایت رم و 1 ترابایت SSD این نسخه را نسبت به مدل پایه (16/512) برای کاربرانی که با مجموعه دادههای بزرگ، ماشینهای مجازی، نرم افزارهای مهندسی حجیم، یا پروژههای چندوظیفگی بسیار سنگین کار میکنند، به گزینهای ایده آل تبدیل کرده است.
نقاط قوت اصلی: امنیت سخت افزاری بالا (TPM 2.0، حسگر اثر انگشت، وب کم IR با تشخیص چهره)، عمر باتری فوق العاده (تا 18 ساعت)، وزن کم (1.39 کیلوگرم)، صفحه کلید راحت و مقاوم در برابر نفوذ مایعات، و عملکرد روان در بارهای CPU و رم سنگین.
نقاط ضعف اصلی: فقدان کارت گرافیک مجزا (نامناسب برای گیمینگ سنگین، طراحی سه بعدی حرفه ای، رندرینگ GPU، و تدوین 4K حرفه ای)، صفحه نمایش با پوشش رنگی 62.5 درصد sRGB (نامناسب برای کارهای حساس به رنگ بدون مانیتور خارجی)، و قیمت نسبتاً بالا.
قبل از خرید، دقیقاً مشخص کنید که چه نوع نرم افزارهایی را اجرا خواهید کرد. اگر در میان نیازهای شما طراحی سه بعدی سنگین و رندرینگ، بازی های مدرن AAA، یا تدوین 4K حرفه ای با زمان تحویل فشرده وجود ندارد و به دقت رنگ 100 درصد در خود لپ تاپ نیاز ندارید، این لپ تاپ یکی از بهترین انتخابها در کلاس لپ تاپهای تجاری سبک و خوشساخت است. در غیر این صورت، به سراغ لپ تاپهای مجهز به گرافیک NVIDIA RTX سری 40 یا 50 بروید.
لپ تاپ 14 اینچی اچ پی مدل EliteBook 8 G1i Core Ultra 7 32GB 1TB SSD Intel Arc

۳۲۴,۰۰۰,۰۰۰ تومان