






پرداخت اقساطی
۲۸۸,۰۳۶,۹۸۰ تومان
ویژگی ها
فروشگاه : رایتک شاپ
۲۰۳,۹۸۸,۹۸۰ تومان
۲۴۳,۴۶۲,۹۸۰ تومان
۲۰۲,۸۶۶,۹۸۰ تومان
| وزن دستگاه | 1.5 کیلوگرم |
|---|---|
| انتخاب رنگ | نقره ای |
| ظرفیت حافظه رم | 16GB |
| نوع حافظه رم | Unified Memory |
| قابلیت ارتقای رم | ✖ |
| ظرفیت حافظه SSD | 1TB |
| مدل پردازنده | Apple M5 |
| تعداد هسته | 10 هسته |
| فرکانس پردازنده | up to 4.6GHz |
| سازنده کارت گرافیک | Apple |
| مدل گرافیک | Apple Shared |
| فناوری های گرافیک | ✖ |
| تعداد هسته گرافیک | ۱۰ هسته |
| اندازه صفحه نمایش | 15.3 اینچ |
| دقت صفحه نمایش | 2880×1864 |
| صفحه نمایش لمسی | ✖ |
| پوشش صفحه نمایش | شفاف |
| نرخ بروز رسانی نمایشگر | 60Hz |
| نوع صفحه نمایش | Liquid Retina |
| وای فای | ✔ |
| پورت USB 3.0 | ✖ |
| پورت USB Type-C | ✔ |
| پورت HDMI | ✔ |
| پورت Thunderbolt | ✔ |
| پورت VGA | ✖ |
| جک 3.5 میلیمتری صدا | ✔ |
| ظرفیت باتری | 66.5WH |
| نوع باتری | لیتیوم پلیمری |
| میزان شارژدهی | 15 الی 18 ساعت |
| نوع اسپیکر | Dolby Atmos |
| تعداد اسپیکر | 6 عدد |
| درایو نوری | ✖ |
| نور صفحه کیبورد | ✔ |
| وبکم | ✔ |
| سیستم عامل | MAC OS |
| نوع کاربری | اداری و دانشجویی, مهندسی و طراحی, رندرینگ |
پیکربندی مشخص: تراشه Apple M5 (10 هسته CPU: 4 هسته Super و 6 هسته Efficiency) – 10 هسته GPU – حافظه یکپارچه 16 گیگابایت – 1 ترابایت SSD – صفحهنمایش 15.3 اینچی Liquid Retina (IPS) با رزولوشن 2880×1864، روشنایی 500 نیت و پشتیبانی از P3 wide color – macOS – گارانتی 1 ساله
لپتاپ Apple MacBook Air 15.3 اینچ با مدل MDVA4، جدیدترین نسخه از محبوبترین لپتاپ اپل است که در مارس 2026 با تراشه نسل پنجم M5 روانه بازار شده است. این نسل با حفظ طراحی بیصدا و بدون فن (Fanless) و وزن 1.51 کیلوگرم، ارتقاهای قابل توجهی در پردازنده، گرافیک، حافظه داخلی و قابلیتهای هوش مصنوعی را به ارمغان آورده است.
مدل MDVA4 با تراشه M5 (نسخه 10 هسته CPU و 10 هسته GPU) با 16 گیگابایت حافظه یکپارچه و 1 ترابایت حافظه SSD عرضه میشود. صفحهنمایش 15.3 اینچی Liquid Retina با نسبت 16:10 و روشنایی 500 نیت، فضای کاری بزرگی را برای چندوظیفگی فراهم میکند. در ادامه، با نقد و بررسی مشخصات فنی و بهرهگیری از دادههای بنچمارکهای معتبر، میزان قدرت و ضعف این دستگاه در کاربریهای مختلف مشخص میشود.
| مشخصه | جزئیات فنی |
|---|---|
| ابعاد (میلیمتر) | 340.4 × 237.6 × 11.5 |
| وزن | 1.51 کیلوگرم |
| جنس بدنه | آلومینیوم یکپارچه |
| سیستم خنککننده | بدون فن (فنلس) – کاملاً بیصدا |
| تراشه (SoC) | Apple M5 (نسل پنجم، فرآیند 3 نانومتری) |
| واحد پردازش مرکزی (CPU) | 10 هسته (4 هسته Super با فرکانس 4.6 گیگاهرتز + 6 هسته Efficiency با فرکانس 3.0 گیگاهرتز) – 10 رشته |
| واحد پردازش گرافیکی (GPU) | 10 هسته – شامل شتابدهندههای عصبی اختصاصی در هر هسته – پشتیبانی از رهگیری پرتو (Ray Tracing) سختافزاری |
| موتور عصبی (Neural Engine) | 16 هسته |
| حافظه یکپارچه (RAM) | 16 گیگابایت (LPDDR5x) – یکپارچه و غیرقابل ارتقا پس از خرید – پهنای باند 153 گیگابایت بر ثانیه |
| حافظه داخلی (SSD) | 1 ترابایت (تکنولوژی PCIe 5.0) – غیرقابل ارتقا پس از خرید |
| صفحهنمایش | 15.3 اینچ Liquid Retina (IPS) – رزولوشن 2880×1864 پیکسل (224 پیکسل بر اینچ) – نسبت 16:10 – نرخ نوسازی 60 هرتز – روشنایی 500 نیت – پوشش رنگ P3 Wide Color – پشتیبانی از 1 میلیارد رنگ – فناوری True Tone – بدون قابلیت لمس |
| وبکم | 12 مگاپیکسل Center Stage با پشتیبانی از Desk View – قابلیت 1080p HD |
| باتری | 66.5 وات ساعت – آداپتور 40 وات Dynamic Power (حداکثر 60 وات با منبع USB PD) – شارژ سریع با آداپتور 70 وات یا بالاتر |
| عمر باتری | تا 18 ساعت پخش ویدیو – تا 15 ساعت وب گردی بیسیم |
| درگاهها | 2 درگاه Thunderbolt 4 / USB-C (40 گیگابیت بر ثانیه)، MagSafe 3، جک 3.5 میلیمتری صدا |
| ارتباطات بیسیم | Apple N1 – Wi-Fi 7 (802.11be) – بلوتوث 6 – Thread |
| صدا | سیستم شش بلندگو با پشتیبانی از Spatial Audio و Dolby Atmos – میکروفون سهگانه |
| صفحه کلید | Magic Keyboard با نور پس زمینه – Touch ID – بدون کیپد عددی |
| امنیت | تراشه Secure Enclave – حسگر اثر انگشت Touch ID – رمزنگاری سختافزاری تمام دیسک |
| گارانتی | 1 سال (قابل ارتقا با AppleCare+) |
نکات فنی مهم – تراشه M5 و معماری بدون فن: تراشه M5 با توان پایدار حدود 11 وات، بدون فن کار میکند و دستگاه را کاملاً بیصدا نگه میدارد. صفحهنمایش 15.3 اینچ IPS با کیفیت عالی، 16 گیگابایت حافظه یکپارچه (پهنای باند 153 گیگابایت بر ثانیه) و SSD 1 ترابایتی PCIe 5.0 (سرعت خواندن تا 125 درصد و سرعت نوشتن تا 219 درصد بهبود نسبت به نسل M4) همراه است. تراشه M5 همچنین قادر به انجام حدود 45 تا 50 TOPS عملیات هوش مصنوعی است.
محدودیتها و نکات قابل توجه: حافظه رم و SSD غیرقابل ارتقا هستند، درگاهها محدود (فقط 2 پورت Thunderbolt 4)، صفحهنمایش 60 هرتز (بدون ProMotion) و عدم وجود کیپد عددی برای کاربران مالی محدودیت محسوب میشود.
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Air 15 با M5 و 16 گیگابایت حافظه یکپارچه و 1 ترابایت SSD، یک انتخاب قدرتمند، سبک (1.51 کیلوگرم) و بیصدا برای دانشجویان و محققان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است که به دنبال دستگاهی با عمر باتری استثنایی (تا 18 ساعت) و طراحی فوقالعاده قابل حمل هستند.
مزایا برای دانشجو و محقق:
طراحی بدون فن و کاملاً بیصدا: در کتابخانههای ساکت و کلاسهای درس، دستگاه هیچ صدایی تولید نمیکند و تمرکز را بر هم نمیزند.
وزن 1.51 کیلوگرم و ضخامت 11.5 میلیمتر: حمل روزانه در کوله پشتی دانشجویی بسیار آسان است.
عمر باتری استثنایی (تا 18 ساعت پخش ویدیو و 15 ساعت وب گردی): یک روز کامل (و حتی بیش از یک روز) درسی را بدون نزدیک شدن به پریز برق میتوانید سپری کنید.
صفحهنمایش 15.3 اینچ با نسبت 16:10 و رزولوشن 2880×1864: فضای کاری بزرگ برای مشاهده همزمان دو سند (مثلاً یک پنجره مقاله و یک پنجره یادداشت)، کدنویسی با چندین پنجره و کار با صفحات گسترده اکسل بسیار ایدهآل است. دقت رنگ عالی P3 برای دانشجویان گرافیک و طراحی مناسب است.
حافظه 16 گیگابایت: برای اجرای همزمان چندین نرمافزار (Word، PowerPoint، مرورگر با مقالات علمی، نرمافزارهای مدیریت مراجع و ماشینهای مجازی سبک) کاملاً کافی است.
SSD 1 ترابایت فوقالعاده سریع (PCIe 5.0): بارگذاری مجموعه دادههای علمی بزرگ، کتابخانههای حجیم و پروژههای درسی را به چند ثانیه کاهش میدهد.
قابلیتهای هوش مصنوعی محلی (NPU 16 هسته + شتابدهندههای عصبی در هر هسته GPU): محققان هوش مصنوعی میتوانند مدلهای زبانی کوچک (مانند Llama 3 7B) و مدلهای تولید تصویر را به صورت محلی اجرا کنند.
محدودیتها و نقاط ضعف برای دانشجو:
حافظه 16 گیگابایت: ممکن است برای پروژههای بسیار سنگین (مجموعه دادههای 30+ گیگابایت یا چندین ماشین مجازی) محدودیت ایجاد کند.
عدم قابلیت ارتقای رم و SSD پس از خرید: انتخاب پیکربندی در زمان خرید برای کاربران بلندمدت حیاتی است.
فقدان کیپد عددی (NumPad): برای دانشجویان رشتههای حسابداری، آمار و اقتصاد که با اعداد کار میکنند، یک نقطه ضعف است.
درگاههای محدود (فقط 2 درگاه Thunderbolt 4): برای اتصال مانیتور خارجی، ماوس و ذخیرهسازی جانبی، ممکن است به هاب یا داک نیاز داشته باشید.
نتیجه نهایی برای دانشجویان و محققان: اگر به دنبال یک دستگاه قدرتمند، بیصدا و بادوام با عمر باتری استثنایی و صفحهنمایش بزرگ 15.3 اینچ هستید، MacBook Air 15 با 16 گیگابایت رم و 1 ترابایت SSD یک انتخاب عالی است. با این حال، برای پروژههای فوق سنگین (مجموعه دادههای عظیم، شبیهسازیهای حرفهای) و دانشجویانی که قصد استفاده 5+ ساله دارند، نسخه 24 گیگابایت رم توصیه میشود.
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Air 15 با M5، 16 گیگابایت رم و 1 ترابایت SSD یک ایستگاه کاری قابل حمل، بیصدا و قدرتمند برای طراحان گرافیک دو بعدی (فتوشاپ، ایلوستریتور)، عکاسان (لایتروم با مجموعه دادههای بزرگ)، تدوینگران ویدیو با پروژههای 4K سبک تا متوسط و برنامهنویسان حرفهای است. با این حال، برای تدوین ویدیوهای 8K، رندرینگ سه بعدی حرفهای و گیمینگ سنگین مناسب نیست.
طبق گزارش 9to5Mac، M5 MacBook Air توانست به طور همزمان یک ویدیوی 8K 30 فریم را با سه کپی دیگر (چهار لایه 8K) در Final Cut Pro بدون افت فریم پخش کند و همزمان در Lightroom عکسهای RAW ویرایش کند، Pixelmator Pro را باز کند و Chrome با 25 زبانه را اجرا کند.
پردازنده M5 در Final Cut Pro در خروجی ویدیو نسبت به M4 31% بهبود عملکرد داشته است. در بنچمارک Geekbench 6، M5 امتیاز تک هسته حدود 4,190 و امتیاز چند هسته حدود 17,073 را کسب کرده است که نسبت به M4 حدود 13.56% بهبود را نشان میدهد. SSD جدید PCIe 5.0 سرعت خواندن تا 2.5 برابر بهبود یافته است.
زمان رندر تخمینی:
Final Cut Pro: صادرات یک پروژه 4K (با چندین لایه و افکت) با M5 Pro حدود 15 تا 19 ثانیه طول میکشد. M5 Air به دلیل طراحی بدون فن کمی کندتر است.
Handbrake (ترانسکد 4K به 1080p): حدود 4 دقیقه و 34 ثانیه (بیش از 20 ثانیه سریعتر از M4).
محدودیت در رندرهای طولانی: به دلیل طراحی بدون فن، در رندرهای بسیار سنگین و مداوم (بیش از 15 دقیقه) ممکن است دستگاه دچار محدودیت حرارتی شود.
صفحهنمایش 15.3 اینچ Liquid Retina با پوشش رنگی کامل P3 و روشنایی 500 نیت، همراه با 16 گیگابایت حافظه یکپارچه و SSD 1 ترابایتی فوقالعاده سریع، ترکیبی ایدهآل برای طراحان گرافیک و عکاسان است.
عملکرد در فتوشاپ و لایتروم:
16 گیگابایت حافظه یکپارچه برای فایلهای فتوشاپ با بیش از 50 لایه و وضوح 8K (با اندازه پرونده بالای 3 تا 4 گیگابایت) کافی است.
SSD PCIe 5.0 فوقالعاده سریع، کتابخانههای عظیم استوک عکس را در چند ثانیه بارگذاری میکند.
شتابدهندههای عصبی در 10 هسته GPU، عملیات هوش مصنوعی فتوشاپ (انتخاب سوژه، حذف اشیاء، رنگآمیزی خودکار) و لایتروم (کاهش نویز هوشمند) را با سرعت بالا انجام میدهند.
در تستهای عملی اجرای همزمان 7 فایل PSD (مجموعاً 3.6 گیگابایت) و 460 عکس RAW 42 مگاپیکسلی (مجموعاً 36.7 گیگابایت) در Capture One به صورت روان انجام شد. با این حال، زمانی که Capture One و Lightroom به طور همزمان مشغول خروجی بودند، کمی افت فریم مشاهده شد که نشان از رقابت GPU بر سر منابع دارد.
MacBook Air 15 با M5 و 16 گیگابایت حافظه، یک انتخاب عالی و بیصدا برای برنامهنویسانی است که به یک دستگاه سبک و قابل حمل برای کامپایل پروژههای بزرگ، اجرای چندین کانتینر Docker و پایگاه داده محلی نیاز دارند.
عملکرد در کامپایل و توسعه:
SSD فوقالعاده سریع زمان بیلد و بارگذاری پروژههای حجیم را به شدت کاهش میدهد.
16 گیگابایت حافظه برای اجرای همزمان چندین IDE، چندین کانتینر Docker و پایگاه داده محلی کافی است. برای پروژههای فوق سنگین (مانند اندروید استودیو با شبیهساز همزمان)، سفارش نسخه 24 گیگابایتی توصیه میشود.
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Air 15 با M5، 16 گیگابایت رم و 1 ترابایت SSD، یک انتخاب عالی برای مدیران، تحلیلگران مالی سبک، مشاوران و هر کاربر حرفهای اداری است که به دنبال دستگاهی سبک (1.51 کیلوگرم)، بیصدا، با عمر باتری فوقالعاده (تا 15 ساعت وب گردی) و صفحه نمایش بزرگ 15.3 اینچ برای کار با صفحات گسترده و اسناد است.
در تستهای عملی، اجرای همزمان 3 سند ورد 11 هزار کلمهای، 3 فایل PPT مجموعاً 3.4 گیگابایت، 6 فایل اکسل با میلیونها ردیف، 3 فایل PDF مجموعاً 2.3 گیگابایت، و بیش از 20 زبانه مرورگر بدون کوچکترین کندی انجام شد. حتی با این حجم کاری، CPU و حافظه فشار چندانی نداشتند و عملاً 16 گیگابایت رم برای چنین بارهایی بیش از حد کافی است.
محدودیتها برای کاربر اداری:
فقدان کیپد عددی (NumPad): در یک لپتاپ 15.3 اینچی، عدم وجود کیپد عددی برای حسابداران و کاربران مالی نقطه ضعف است.
درگاههای محدود: فقط 2 درگاه Thunderbolt 4. در محیط اداری که معمولاً به مانیتور خارجی، ماوس و ذخیرهسازی جانبی نیاز است، استفاده از هاب یا داک ضروری است.
صفحهنمایش 60 هرتز: برای کاربر عادی تفاوت محسوسی ندارد اما در مقایسه با ProMotion 120 هرتز Pro کمتری است.
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Air 15 با M5 یک انتخاب ایدهآل و لوکس برای کاربران خانگی عمومی است که به دنبال یک دستگاه بزرگصفحه، سبک، بیصدا، با عمر باتری عالی و صفحهنمایش با کیفیت برای تماشای فیلم، وب گردی و کارهای روزمره هستند. با این حال، پیکربندی 16/1 ترابایت برای یک کاربر عادی زیادی است و نسخه پایه (512 گیگابایت SSD) با قیمت حدود 1,299 دلار ارزش خرید بالاتری دارد.
برای وب گردی روزانه، تماشای فیلم و سریال با کیفیت 4K (با پشتیبانی سخت افزاری از AV1 و HEVC)، استفاده از شبکههای اجتماعی، مدیریت ایمیل و تماسهای ویدیویی، تراشه M5 و 16 گیگابایت رم عملکردی کاملاً روان و بینقص ارائه میدهند.
نقاط ضعف برای کاربر خانگی:
پیکربندی 16/1 ترابایت برای کاربر عادی زیادی است: اگر فقط به وب گردی، تماشای فیلم و آفیس سبک نیاز دارید، پیکربندی پایه (16 گیگابایت / 512 گیگابایت) با بودجه بسیار مناسبتر انتخاب بهتری است.
صفحهنمایش 60 هرتز: برای کاربر عادی تفاوت محسوسی ندارد.
بازتاب نور صفحه براق (Glossy) در محیطهای بسیار پرنور: ممکن است کمی خیرهکننده باشد.
مزایا برای محققان و توسعهدهندگان هوش مصنوعی:
NPU 16 هستهای و شتابدهندههای عصبی در هر هسته GPU: تراشه M5 وظایف هوش مصنوعی را تا 4 برابر سریعتر از M4 و تا 9.5 برابر سریعتر از M1 انجام میدهد.
SSD PCIe 5.0 فوقالعاده سریع و پهنای باند حافظه 153 گیگابایت بر ثانیه (28% افزایش نسبت به M4): برای اجرای مدلهای زبانی بزرگ (مانند Llama 3 7B، Phi-3-mini) و استیبل دیفیوژن به صورت محلی عالی است.
پشتیبانی از FP16، INT8 و INT4: مدلهای هوش مصنوعی با دقت پایین بسیار سریع اجرا میشوند.
محدودیت برای هوش مصنوعی سنگین:
16 گیگابایت حافظه برای مدلهای بسیار بزرگ (بیش از 10 میلیارد پارامتر) ممکن است محدود باشد. برای چنین پروژههایی نسخه 24 گیگابایت یا MacBook Pro با M5 Pro/Max توصیه میشود.
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Air 15 با M5 و 10 هسته GPU و پشتیبانی از رهگیری پرتو سختافزاری (Ray Tracing)، میتواند بازیهای بومی macOS و برخی عناوین قدیمیتر را به خوبی اجرا کند. با این حال، یک دستگاه گیمینگ حرفهای نیست و برای گیمرهایی که جدیدترین عناوین AAA را اجرا میکنند، مناسب نیست. طراحی بدون فن (Fanless) در بازیهای طولانی ممکن است محدودیت حرارتی ایجاد کند، اما گزارشهای اخیر نشان داده که در بازیهای معمولی این اتفاق نمیافتد.
طبق گزارش Notebookcheck، دستگاه در تستهای گیمینگ هیچ کاهش فریم (تالینگ) نشان نداد. حتی در بازیهایی مانند Cyberpunk 2077 و Baldur’s Gate 3، بدون افت عملکرد کار کرد.
عملکرد تخمینی در بازیهای بومی (Native) macOS (رزولوشن 1080p، تنظیمات Low تا Medium):
Cyberpunk 2077: با MetalFX Quality، حدود 35 تا 45 فریم.
Baldur’s Gate 3: با تنظیمات Low (1080p) در مناطق شلوغ Act 3، بالای 30 فریم.
Resident Evil Village: با پریست Balanced در 1080p، حدود 55 تا 60 فریم.
Assassin’s Creed Shadows: با MetalFX Performance، نزدیک به 30 فریم.
Red Dead Redemption 2: با MetalFX Balanced، پایدار و بدون کندی (بالای 30 فریم).
Death Stranding: با MetalFX (موقت) از 702p تا 1080p، عملکرد عالی.
Lies of P و سایر بازیهای جدیدتر: با تنظیمات Medium، 45 تا 60 فریم.
عملکرد تخمینی در بازیهای غیربومی (از طریق لایه ترجمه Rosetta 2 یا CrossOver 26 – با افت 15 تا 30 درصد):
Resident Evil 9 (از طریق CrossOver): نزدیک به 30 فریم.
Batman: Arkham Knight: بالای 30 فریم.
محدودیتها برای گیمینگ حرفهای:
کمبود بازیهای بومی macOS جدید: کتابخانه بازیهای macOS هنوز در مقایسه با ویندوز بسیار محدود است.
طراحی بدون فن: در صورت بازیهای فوقالعاده سنگین و طولانی مدت (ساعتها بازی AAA)، ممکن است محدودیت حرارتی ایجاد شود (اگرچه در بررسیها این مورد دیده نشده است).
صفحهنمایش 60 هرتز بدون پشتیبانی از ProMotion: برای بازیهای رقابتی سریع محدودیت است.
جمعبندی برای گیمرها: اگر یک گیمر معمولی و سبک هستید که عمدتاً بازیهای بومی macOS (مثل Resident Evil، Lies of P، Baldur’s Gate 3) و بازیهای قدیمیتر را انجام میدهید، MacBook Air 15 میتواند تجربهای قابل قبول (35 تا 60 فریم) ارائه دهد. با این حال، اگر اولویت اصلی شما گیمینگ با جدیدترین عناوین AAA است، به سراغ لپتاپ مخصوص گیمینگ با کارت گرافیک قدرتمتر و صفحهنمایش با نرخ نوسازی بالا بروید.
| دسته کاربری | میزان مناسب بودن (از 5 ستاره) | خلاصه نقد و بررسی |
|---|---|---|
| دانشجویی (عمومی و فنی – برنامه نویسی، تحلیل داده سبک) | ★★★★★ (عالی) | عمر باتری استثنایی (15-18 ساعت)، وزن سبک (1.51 کیلوگرم)، صفحه نمایش بزرگ 15.3 اینچ با کیفیت عالی، طراحی بیصدا و SSD فوق سریع. 16 گیگابایت رم برای اکثر دانشجویان کافی است. |
| برنامه نویسی و توسعه نرمافزار | ★★★★☆ (بسیار خوب) | SSD فوق سریع زمان بیلد را کاهش میدهد. 16 گیگابایت حافظه برای اکثر پروژهها کافی است. برای پروژههای فوق سنگین و ماشینهای مجازی متعدد، 24 گیگابایت توصیه میشود. |
| طراحی گرافیک دو بعدی و عکاسی (فتوشاپ، لایتروم، ایلوستریتور) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | صفحه نمایش 15.3 اینچ با پوشش رنگی P3 و روشنایی 500 نیت، 16 گیگابایت رم و SSD فوق سریع، ترکیبی ایدهآل. برای پروژههای فوق حجیم (120+ لایه 8K) و کاربران با گردش کار حرفهای، نسخه 24 گیگابایت رم توصیه میشود. |
| تدوین ویدیو 4K سبک تا متوسط (Final Cut Pro) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | عملکرد عالی برای تدوین 4K با چند لایه. برای خروجیهای طولانی (بیش از 15 دقیقه) و پروژههای 8K سنگین، MacBook Pro با M5 Pro/Max و حافظه بیشتر توصیه میشود. |
| کاربری اداری و سازمانی (مدیران، تحلیلگران مالی سبک) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | عمر باتری عالی (15 ساعت)، وزن سبک، صفحه نمایش بزرگ. عدم وجود کیپد عددی برای کاربران مالی نقطه ضعف و نیاز به هاب/داک برای اتصال تجهیزات جانبی محدودیت محسوب میشود. |
| کاربری خانگی عمومی (وب، فیلم، آفیس سبک) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | صفحه نمایش بزرگ و با کیفیت، طراحی لوکس و بیصدا، عمر باتری عالی. پیکربندی 16/1 برای کاربر عادی زیادی است و نسخه پایه با قیمت مناسبتر توصیه میشود. |
| هوش مصنوعی محلی و یادگیری ماشین | ★★★★☆ (بسیار خوب) | NPU 16 هسته + شتابدهندههای عصبی در هر هسته GPU برای اجرای مدلهای کوچک تا متوسط عالی است. 16 گیگابایت برای مدلهای بسیار بزرگ (10+ میلیارد پارامتر) محدودیت دارد. |
| گیمینگ (بازیهای بومی macOS قدیمی و سبک) | ★★★☆☆ (خوب) | با 10 هسته GPU و Ray Tracing سختافزاری، بازیهای بومی را با کیفیت Medium (35-60 فریم) اجرا میکند. کتابخانه بازیهای macOS محدود است. |
| گیمینگ جدید AAA و حرفهای (2024-2026) | ★★☆☆☆ (ضعیف) | به دلیل محدودیت پلتفرم، برای گیمرهای حرفهای توصیه نمیشود. |
| طراحی سه بعدی و رندرینگ حرفهای (Blender، 3ds Max، Maya) | ★★☆☆☆ (ضعیف) | فاقد گرافیک مجزا (فقط گرافیک یکپارچه 10 هسته) و طراحی بدون فن، برای رندرینگ سه بعدی حرفهای مناسب نیست. |
کلام پایانی:
Apple MacBook Air 15 (مدل MDVA4) با تراشه M5 و پیکربندی 16 گیگابایت حافظه یکپارچه و 1 ترابایت SSD، یک لپتاپ فوقالعاده قدرتمند، سبک (1.51 کیلوگرم)، بیصدا و با عمر باتری استثنایی (تا 18 ساعت پخش ویدیو و 15 ساعت وب گردی) است. این لپتاپ ترکیبی است از صفحهنمایش 15.3 اینچ Liquid Retina با کیفیت عالی، تراشه نسل پنجم M5 با قابلیتهای هوش مصنوعی پیشرفته (شتابدهندههای عصبی در هر هسته GPU) و SSD PCIe 5.0 فوقالعاده سریع (با سرعت نوشتن تا 2.5 برابر بهبود نسبت به نسل قبل).
نقاط قوت اصلی:
طراحی بدون فن: کاملاً بیصدا – ایدهآل برای محیطهای ساکت (کتابخانه، کلاس درس، جلسات کاری).
عمر باتری استثنایی: تا 18 ساعت پخش ویدیو و 15 ساعت وب گردی.
صفحهنمایش 15.3 اینچ Liquid Retina (IPS): با رزولوشن 2880×1864، روشنایی 500 نیت و پوشش کامل P3 Wide Color.
SSD PCIe 5.0 فوقالعاده سریع: سرعت خواندن تا 250% بهبود نسبت به نسل M4.
تراشه M5 با قابلیتهای هوش مصنوعی قدرتمند (تا 45-50 TOPS).
وبکم 12 مگاپیکسلی Center Stage با Desk View – ایدهآل برای تماسهای ویدیویی و جلسات آنلاین.
قابلیت اتصال دو نمایشگر خارجی: برای اولین بار در تاریخ MacBook Air.
نقاط ضعف اصلی:
حافظه غیرقابل ارتقا (16 گیگابایت رم لحیم شده) – انتخاب پیکربندی در زمان خرید حیاتی است. برای کاربران حرفهای (فتوشاپ با 80+ لایه 8K، تدوین 4K با لایههای متعدد، برنامهنویسی با ماشینهای مجازی) و کاربران بلندمدت (5+ سال)، سفارش نسخه 24 گیگابایت رم توصیه میشود.
صفحهنمایش 60 هرتز (بدون ProMotion) – در مقایسه با رقبا در این بازه قیمتی قدیمی به نظر میرسد.
درگاههای محدود (فقط 2 پورت Thunderbolt 4) – نیاز به هاب/داک در محیط اداری و استودیویی.
عدم وجود کیپد عددی – نقطه ضعف برای کاربران مالی و حسابداری.
پیکربندی 16 گیگابایت / 1 ترابایت یک انتخاب هوشمندانه و متعادل برای کاربرانی است که به حافظه زیاد برای چندوظیفگی سنگین و فضای ذخیرهسازی کافی برای پروژههای حجیم نیاز دارند و قصد استفاده بلندمدت (3 تا 5 سال) از دستگاه را دارند. برای کاربران عادی که صرفاً به وب گردی، آفیس و تماشای فیلم نیاز دارند، نسخه پایه (16/512) با قیمت حدود 1,299 دلار ارزش خرید بسیار بالاتری دارد. اگر بودجه کافی دارید و به دنبال یک لپتاپ 15 اینچی قدرتمند، بادوام و قابل حمل برای کارهای روزمره، برنامهنویسی و تولید محتوای سبک هستید، MacBook Air 15 (MDVA4) با پیکربندی 16/1 ترابایت یکی از بهترین انتخابهای موجود در بازار امروز است. با این حال، اگر به 16 گیگابایت رم در بلندمدت شک دارید یا پروژههای فوق سنگین دارید، نسخه 24 گیگابایت رم انتخابی ایمنتر برای 5+ سال آینده است
لپ تاپ 15.3 اینچی اپل مدل MacBook Air MDVA4 M5 (10C/10C) 16GB 1TB SSD

۲۸۸,۰۳۶,۹۸۰ تومان