






پرداخت اقساطی
۲۸۸,۰۳۶,۹۸۰ تومان
ویژگی ها
فروشگاه : رایتک شاپ
۲۵۰,۷۰۴,۹۸۰ تومان
۲۴۳,۴۶۲,۹۸۰ تومان
| وزن دستگاه | 1.5 کیلوگرم |
|---|---|
| انتخاب رنگ | Starlight استارلایت |
| ظرفیت حافظه رم | 16GB |
| نوع حافظه رم | Unified Memory |
| قابلیت ارتقای رم | ✖ |
| ظرفیت حافظه SSD | 1TB |
| مدل پردازنده | Apple M5 |
| تعداد هسته | 10 هسته |
| فرکانس پردازنده | up to 4.6GHz |
| سازنده کارت گرافیک | Apple |
| مدل گرافیک | Apple Shared |
| فناوری های گرافیک | ✖ |
| تعداد هسته گرافیک | ۱۰ هسته |
| اندازه صفحه نمایش | 15.3 اینچ |
| دقت صفحه نمایش | 2880×1864 |
| صفحه نمایش لمسی | ✖ |
| پوشش صفحه نمایش | شفاف |
| نرخ بروز رسانی نمایشگر | 60Hz |
| نوع صفحه نمایش | Liquid Retina |
| وای فای | ✔ |
| پورت USB 3.0 | ✖ |
| پورت USB Type-C | ✔ |
| پورت HDMI | ✔ |
| پورت Thunderbolt | ✔ |
| پورت VGA | ✖ |
| جک 3.5 میلیمتری صدا | ✔ |
| ظرفیت باتری | 66.5WH |
| نوع باتری | لیتیوم پلیمری |
| میزان شارژدهی | 15 الی 18 ساعت |
| نوع اسپیکر | Dolby Atmos |
| تعداد اسپیکر | 6 عدد |
| درایو نوری | ✖ |
| نور صفحه کیبورد | ✔ |
| وبکم | ✔ |
| سیستم عامل | MAC OS |
| نوع کاربری | اداری و دانشجویی, مهندسی و طراحی, رندرینگ |
پیکربندی مشخص: تراشه Apple M5 (10 هسته CPU: 4 هسته Super و 6 هسته Efficiency) – 10 هسته GPU – حافظه یکپارچه 16 گیگابایت – 1 ترابایت SSD – صفحهنمایش 15.3 اینچی Liquid Retina (IPS) با رزولوشن 2880×1864، روشنایی 500 نیت و پشتیبانی از P3 wide color – macOS – گارانتی 1 ساله
لپتاپ Apple MacBook Air 15.3 اینچ با مدل MDVE4، جدیدترین نسخه از محبوبترین لپتاپ اپل است که در مارس 2026 با تراشه نسل پنجم M5 روانه بازار شده است. مدل MDVE4 با تراشه M5 (نسخه 10 هسته CPU و 10 هسته GPU) با 16 گیگابایت حافظه یکپارچه و 1 ترابایت حافظه SSD عرضه میشود. وزن 1.51 کیلوگرم، طراحی بدون فن (Fanless) و عملکرد بیصدا، آن را به یکی از بهترین گزینهها برای کاربرانی تبدیل کرده است که به قابلیت حمل بالا و سکوت مطلق اهمیت میدهند.
| مشخصه | جزئیات فنی |
|---|---|
| ابعاد (میلیمتر) | 340.4 × 237.6 × 11.5 |
| وزن | 1.51 کیلوگرم |
| جنس بدنه | آلومینیوم ۱۰۰ درصد بازیافتی – طراحی گوهشکل |
| سیستم خنککننده | بدون فن (فنلس) – کاملاً بیصدا |
| تراشه (SoC) | Apple M5 (نسل پنجم، فرآیند 3 نانومتری N3P) |
| واحد پردازش مرکزی (CPU) | 10 هسته (4 هسته Super با فرکانس 4.6 گیگاهرتز + 6 هسته Efficiency) |
| واحد پردازش گرافیکی (GPU) | 10 هسته – شامل شتابدهندههای عصبی اختصاصی در هر هسته – پشتیبانی از رهگیری پرتو (Ray Tracing) سختافزاری نسل سوم و کش دینامیک نسل دوم |
| موتور عصبی (Neural Engine) | 16 هسته |
| حافظه یکپارچه (RAM) | 16 گیگابایت (LPDDR5x) – یکپارچه و غیرقابل ارتقا پس از خرید – پهنای باند 153 گیگابایت بر ثانیه (27.5 درصد افزایش نسبت به M4) |
| حافظه داخلی (SSD) | 1 ترابایت (تکنولوژی PCIe 4.0 NVMe – سرعت خواندن و نوشتن تا 2 برابر نسل قبل) – غیرقابل ارتقا پس از خرید |
| صفحهنمایش | 15.3 اینچ Liquid Retina (IPS) – رزولوشن 2880×1864 پیکسل (224 پیکسل بر اینچ) – نسبت 16:10 – نرخ نوسازی 60 هرتز – روشنایی 500 نیت – پوشش رنگ P3 Wide Color (پشتیبانی از 1 میلیارد رنگ) – فناوری True Tone – بدون قابلیت لمس |
| وبکم | 12 مگاپیکسل Center Stage با پشتیبانی از Desk View – قابلیت 1080p HD – پردازنده سیگنال تصویر پیشرفته |
| باتری | 66.5 وات ساعت – آداپتور 40 وات (قابل ارتقا) – شارژ سریع با آداپتور 70 وات یا بالاتر |
| عمر باتری | تا 18 ساعت پخش ویدیو – تا 15 ساعت وب گردی بیسیم |
| درگاهها | 2 درگاه Thunderbolt 4 / USB-C (40 گیگابیت بر ثانیه)، MagSafe 3، جک 3.5 میلیمتری صدا |
| ارتباطات بیسیم | تراشه اختصاصی Apple N1 – Wi-Fi 7 (802.11be) – بلوتوث 6 – Thread |
| خروجی نمایشگر خارجی | حداکثر 2 نمایشگر خارجی (تا 6K@60Hz یا 4K@144Hz) – پشتیبانی از 8K@60Hz یا 4K@240Hz از طریق یک پورت |
| صدا | سیستم شش بلندگو (چهار بلندگوی تماممیدان و دو ووفر ضد لرزش) – پشتیبانی از Spatial Audio و Dolby Atmos – آرایه میکروفون سهگانه |
| صفحه کلید | Magic Keyboard با نور پس زمینه – 78 کلید (ANSI) با 12 کلید تمام قد – حسگر اثر انگشت Touch ID – سنسور نور محیط |
| امنیت | تراشه Secure Enclave – حسگر اثر انگشت Touch ID – رمزنگاری سختافزاری تمام دیسک |
| سیستم عامل | macOS (نسخه 26 Tahoe) |
| گارانتی | 1 سال (قابل ارتقا با AppleCare+) |
| رنگ | آبی آسمانی، نقرهای، طلایی یا نیمهشب |
نکات فنی مهم – تراشه M5 و معماری بدون فن: تراشه M5 در بنچمارک Geekbench 6 امتیاز تک هسته حدود 4190 تا 4227 و امتیاز چند هسته حدود 17073 تا 17860 را کسب کرده است که نسبت به نسل قبلی M4 به ترتیب حدود 10 درصد و 15 تا 19 درصد بهبود را نشان میدهد. پردازنده از 4 هسته Super با فرکانس حداکثر 4.6 گیگاهرتز و 6 هسته Efficiency با فرکانس حداکثر 3.0 گیگاهرتز تشکیل شده است. طراحی بدون فن (Fanless) با توان حرارتی پایدار حدود 11 وات و حداکثر توان انفجاری 23 وات، کاملاً بدون صدا کار میکند و در تستهای گیمینگ طولانی مانند Cyberpunk 2077 و Baldur’s Gate 3 هیچ کاهش فریم (throttling) مشاهده نشده است. پهنای باند حافظه یکپارچه 153 گیگابایت بر ثانیه (27.5 درصد افزایش نسبت به M4) و SSD جدید PCIe 4.0 سرعت خواندن و نوشتن را تا 2 برابر نسل قبل افزایش داده است.
نکته دوم – صفحهنمایش 15.3 اینچ Liquid Retina با کیفیت عالی: صفحهنمایش 15.3 اینچی با رزولوشن 2880×1864 (224 پیکسل بر اینچ)، نسبت 16:10 و روشنایی 500 نیت و پوشش 1 میلیارد رنگ، فضای کاری بزرگی را فراهم میکند. با این حال، نرخ نوسازی 60 هرتز (بدون ProMotion) در مقایسه با رقبا قدیمی به نظر میرسد و صفحه براق (Glossy) نیز در محیطهای بسیار پرنور بازتاب نور دارد.
نکته سوم – حافظه و ذخیرهسازی غیرقابل ارتقا و قابلیت اتصال دو نمایشگر خارجی: رم و SSD لحیم شده و غیرقابل ارتقا هستند. انتخاب پیکربندی 16 گیگابایت / 1 ترابایت در زمان خرید برای کاربرانی که قصد استفاده بلندمدت دارند حیاتی است. از دیگر نقاط قوت، پشتیبانی از دو نمایشگر خارجی (تا 6K@60Hz) است که برای اولین بار در تاریخ MacBook Air ارائه شده است.
نکته چهارم – هوش مصنوعی و شتابدهندههای عصبی (مهمترین نوآوری M5): تراشه M5 برای اولین بار شتابدهندههای عصبی (Neural Accelerators) را درون هر هسته GPU جای داده است. این نوآوری به تراشه M5 اجازه میدهد وظایف هوش مصنوعی را به طور مستقیم روی GPU با کارایی بالا پردازش کند. طبق اعلام اپل و تأیید بنچمارکها، M5 در وظایف هوش مصنوعی GPU نسبت به M4 تا 4 برابر و در کل سیستم تا حدود 4 برابر سریعتر عمل میکند. در Geekbench AI، نمره GPU M5 حدود 41998 است در حالی که M4 نمره 35640 را ثبت کرده است. همچنین در پردازش LLM (مدلهای زبانی بزرگ) زمان اولین توکن تا 3.6 برابر و در Topaz Video Enhance AI تا 1.8 برابر سریعتر از M4 عمل میکند. NPU (16 هسته) نیز نسبت به M4 تا 45 درصد بهبود یافته است و کل تراشه قادر به انجام حدود 45 تا 50 TOPS (تریلیون عملیات در ثانیه) است.
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Air 15 با M5 و 16 گیگابایت حافظه یکپارچه و 1 ترابایت SSD، یک انتخاب قدرتمند، سبک (1.51 کیلوگرم) و بیصدا برای دانشجویان و محققان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است که به دنبال دستگاهی با عمر باتری استثنایی و طراحی فوقالعاده قابل حمل هستند.
مزایا برای دانشجو و محقق:
طراحی بدون فن و کاملاً بیصدا: برای استفاده در کتابخانههای ساکت و کلاسهای درس ایدهآل است و تمرکز را بر هم نمیزند.
وزن 1.51 کیلوگرم و ضخامت 11.5 میلیمتر: حمل روزانه در کوله پشتی دانشجویی را آسان میکند و برخلاف بسیاری از لپتاپهای 15 اینچی، حس سنگینی ایجاد نمیکند.
عمر باتری استثنایی (تا 18 ساعت پخش ویدیو و 15 ساعت وب گردی با روشنایی متوسط؛ در تست واقعی وب گردی با روشنایی معمولی حدود 13 تا 14 ساعت): یک روز کامل (و حتی بیش از یک روز) درسی را بدون نیاز به شارژر سپری کنید. شارژ سریع با آداپتور 70 وات در زمان استراحت ناهار، دستگاه را آماده میکند.
صفحهنمایش 15.3 اینچ با نسبت 16:10 و رزولوشن 2880×1864: فضای کاری بزرگ برای مشاهده همزمان دو سند (مقاله علمی و نرمافزار یادداشتبرداری)، کدنویسی با چندین پنجره و کار با صفحات گسترده اکسل بسیار ایدهآل است. دقت رنگ عالی P3 (پشتیبانی از 1 میلیارد رنگ) برای دانشجویان گرافیک و طراحی مناسب است.
حافظه 16 گیگابایت و SSD 1 ترابایت PCIe 4.0 (سرعت تا 2 برابر نسل قبل): برای اجرای همزمان چندین نرمافزار (Word، PowerPoint، مرورگر با مقالات علمی، نرمافزارهای مدیریت مراجع و ماشینهای مجازی سبک) کاملاً کافی است. SSD فوقالعاده سریع، بارگذاری مجموعه دادههای علمی بزرگ و پروژههای حجیم را به چند ثانیه کاهش میدهد.
قابلیتهای هوش مصنوعی محلی (NPU 16 هسته + شتابدهندههای عصبی در هر هسته GPU): محققان هوش مصنوعی میتوانند مدلهای زبانی کوچک (مانند Llama 3) و مدلهای تولید تصویر (Stable Diffusion) را به صورت محلی و با مصرف انرژی پایین اجرا کنند. نسبت به M4 تا 4 برابر سریعتر در وظایف AI.
وبکم 12 مگاپیکسلی Center Stage با Desk View: برای شرکت در کلاسهای آنلاین، جلسات دفاع و ارائههای مجازی بسیار کاربردی است. دوربین به طور خودکار شما را در قاب نگه میدارد و قابلیت «نمای میز کار» (Desk View) برای ارائه محتوای فیزیکی ایدهآل است.
محدودیتها برای دانشجو:
قیمت بالا (پیکربندی 16/1 ترابایت) – مهمترین مانع برای اکثر دانشجویان.
حافظه 16 گیگابایت غیرقابل ارتقا: برای پروژههای بسیار سنگین (مجموعه دادههای 30+ گیگابایت، چندین ماشین مجازی، شبیهسازیهای حرفهای) ممکن است محدودیت ایجاد کند. دانشجویانی که قصد استفاده 5+ ساله یا کار با دادههای عظیم را دارند، بهتر است نسخه 24 گیگابایت رم را انتخاب کنند.
صفحهنمایش 60 هرتز و نبود ProMotion: برای دانشجوی عادی تفاوت محسوسی ندارد اما در مقایسه با بسیاری از لپتاپهای همقیمت قدیمی به نظر میرسد.
درگاههای محدود (فقط 2 درگاه Thunderbolt 4): برای اتصال مانیتور خارجی، ماوس و ذخیرهسازی جانبی در کتابخانه یا آزمایشگاه، به هاب یا داک نیاز خواهید داشت.
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Air 15 با M5، 16 گیگابایت رم و 1 ترابایت SSD، یک ایستگاه کاری قابل حمل و بیصدا برای طراحان گرافیک دو بعدی، عکاسان، تدوینگران ویدیو با پروژههای سبک تا متوسط و برنامهنویسان حرفهای است. با این حال، برای تدوین ویدیوهای 8K و رندرینگ سه بعدی حرفهای مناسب نیست.
در تستهای عملی، M5 MacBook Air توانست به طور همزمان یک ویدیوی 8K 30 فریم را با سه کپی دیگر (چهار لایه 8K) در Final Cut Pro بدون افت فریم پخش کند. موتور رسانهای پیشرفته از رمزگشایی سختافزاری کدکهای H.264، HEVC، ProRes و رمزگشای AV1 پشتیبانی میکند که ویدیوهای 4K و 8K را در تایملاین بدون افت فریم پخش میکند. نسبت به M4، M5 در Final Cut Pro حدود 31 درصد بهبود عملکرد در زمان خروجی ویدیو داشته است.
عملکرد در Adobe Premiere Pro و DaVinci Resolve: با وجود رم 16 گیگابایت، تدوین ویدیوهای 4K با چند لایه و افکتهای متوسط کاملاً روان است. در بخش Fusion داوینچی ریزالو، به دلیل پشتیبانی از 10 هسته GPU و شتابدهندههای عصبی، عملیات ترکیب و جلوههای ویژه سبک تا متوسط با سرعت قابل قبولی انجام میشود.
نقاط ضعف برای تدوینگران:
بدون فن: در رندرهای بسیار طولانی (بیش از 15 تا 20 دقیقه بار مداوم) ممکن است محدودیت حرارتی ایجاد شود. در تستهای گیمینگ Notebookcheck این محدودیت مشاهده نشد، اما در بارهای حرفهای با حداکثر توان پردازنده احتمال آن وجود دارد.
نبود encode سختافزاری ProRes: M5 (بر خلاف M5 Pro) دارای موتور رمزگذاری ProRes نیست، بنابراین خروجی ProRes زمان بیشتری خواهد برد.
صفحهنمایش 60 هرتز و نبود Mini-LED XDR: برای درجهبندی رنگ حرفهای (Color Grading) ویدیوهای HDR مناسب نیست و باید از مانیتور خارجی حرفهای استفاده کنید.
صفحهنمایش 15.3 اینچ Liquid Retina با پوشش رنگی کامل P3 (1 میلیارد رنگ) و روشنایی 500 نیت، همراه با 16 گیگابایت حافظه یکپارچه و SSD 1 ترابایتی PCIe 4.0 فوقالعاده سریع (سرعت تا 2 برابر نسل قبل)، ترکیبی ایدهآل برای طراحان گرافیک و عکاسان است.
عملکرد در فتوشاپ و لایتروم:
16 گیگابایت حافظه یکپارچه برای فایلهای فتوشاپ با بیش از 50 تا 60 لایه و وضوح 8K (با اندازه پرونده بالای 3 تا 4 گیگابایت) کافی است. برای فایلهای فوق حجیم (80+ لایه با وضوح 8K)، نسخه 24 گیگابایت رم توصیه میشود.
SSD PCIe 4.0 فوقالعاده سریع، کتابخانههای عظیم استوک عکس و مجموعههای RAW را در چند ثانیه بارگذاری میکند و سرعت خواندن و نوشتن تا 2 برابر نسل قبل باعث میشود حتی فایلهای چند گیگابایتی تقریباً فوری باز شوند.
شتابدهندههای عصبی در 10 هسته GPU، عملیات هوش مصنوعی فتوشاپ (انتخاب سوژه با لبههای مو، حذف اشیاء، رنگآمیزی خودکار) و لایتروم (کاهش نویز هوشمند) را با سرعت بالا انجام میدهند (تا 4 برابر سریعتر از M4).
عملکرد در Adobe Illustrator و InDesign: فایلهای برداری حجیم با هزاران آبجکت و صدها آرت بورد (مانند کاتالوگ 300 صفحهای) کاملاً روان و بدون لگ باز و ویرایش میشوند.
محدودیت برای طراحان گرافیک حرفهای چاپ (CMYK/Pantone): برای چاپ حرفهای که نیاز به کالیبراسیون سختافزاری دارد، یک مانیتور خارجی حرفهای (مانند Eizo ColorEdge) با حسگر کالیبراسیون ضروری است.
MacBook Air 15 با M5 و 16 گیگابایت حافظه یکپارچه و SSD فوق سریع یک انتخاب عالی برای برنامهنویسانی است که به یک دستگاه سبک، بیصدا و با عمر باتری عالی نیاز دارند.
تراشه M5 با 4 هسته Super (4.6 گیگاهرتز) برای کامپایل پروژههای بزرگ در Xcode بسیار سریع است و SSD PCIe 4.0 فوقالعاده سریع (2 برابر سرعت نسل قبل) زمان بیلد و بارگذاری پروژههای حجیم را به شدت کاهش میدهد. 16 گیگابایت حافظه برای اجرای همزمان چندین IDE، چندین کانتینر Docker و پایگاه داده محلی (PostgreSQL، MySQL) کافی است. برای پروژههای فوق سنگین (مانند اندروید استودیو با شبیهساز همزمان یا چندین ماشین مجازی)، سفارش نسخه 24 گیگابایتی توصیه میشود. صفحهنمایش 15.3 اینچ با نسبت 16:10 فضای عمودی مناسبی برای نمایش خطوط کد فراهم میکند و رزولوشن بالا (2880×1864) متنها را فوقالعاده شارپ میکند.
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Air 15 با M5، 16 گیگابایت رم و 1 ترابایت SSD، یک انتخاب عالی برای مدیران، تحلیلگران مالی سبک، مشاوران و هر کاربر حرفهای اداری است که به دنبال دستگاهی سبک (1.51 کیلوگرم)، بیصدا، با عمر باتوری فوقالعاده (تا 15 ساعت وب گردی) و صفحه نمایش بزرگ 15.3 اینچ برای کار با صفحات گسترده و اسناد است. رنگبندی آبی آسمانی، نقرهای، طلایی و نیمهشب نیز ظاهری شیک برای محیطهای کاری ایجاد میکند.
در تستهای عملی، اجرای همزمان چندین سند ورد حجیم، چندین فایل پاورپوینت با حجم بالا، چندین فایل اکسل با میلیونها ردیف و بیش از 20 زبانه مرورگر بدون کوچکترین کندی انجام شد. با این حجم کاری، CPU و حافظه فشار چندانی نداشتند و 16 گیگابایت رم برای چنین بارهایی بیش از حد کافی است. عمر باتری (15 تا 17 ساعت در وب گردی ترکیبی با روشنایی معمولی) یک مزیت رقابتی بزرگ است.
محدودیتها برای کاربر اداری:
فقدان کیپد عددی (NumPad): در یک لپتاپ 15.3 اینچی، عدم وجود کیپد عددی برای حسابداران و کاربران مالی نقطه ضعف جدی است.
درگاههای محدود (فقط 2 درگاه Thunderbolt 4): برای اتصال مانیتور خارجی و تجهیزات جانبی در محیط اداری، نیاز به هاب یا داک ضروری است.
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Air 15 با M5 یک انتخاب ایدهآل برای کاربران خانگی عمومی است که به دنبال یک دستگاه بزرگصفحه، سبک، بیصدا، با عمر باتری عالی و صفحهنمایش با کیفیت برای تماشای فیلم، وب گردی و کارهای روزمره هستند. با این حال، پیکربندی 16/1 ترابایت برای یک کاربر عادی زیادی است و نسخه پایه (512 گیگابایت SSD) با قیمت بسیار مناسبتر ارزش خرید بالاتری دارد.
برای وب گردی روزانه، تماشای فیلم و سریال با کیفیت 4K (با پشتیبانی سخت افزاری از کدکهای AV1 و HEVC که مصرف داده و باتری را کاهش میدهد)، استفاده از شبکههای اجتماعی، مدیریت ایمیل و تماسهای ویدیویی، تراشه M5 و 16 گیگابایت رم عملکردی کاملاً روان و بینقص ارائه میدهند. صفحهنمایش 15.3 اینچ با رزولوشن بالا و روشنایی 500 نیت، تجربه تماشای فیلم را لذت بخش میکند. سیستم شش بلندگو با Spatial Audio و Dolby Atmos (یکی از بهترین سیستمهای صوتی در کلاس لپتاپهای مصرفی) تجربه شنیداری فوقالعادهای را فراهم میکند.
نقاط ضعف برای کاربر خانگی:
صفحهنمایش 60 هرتز و نبود ProMotion: برای کاربر عادی تفاوت محسوسی ندارد اما در مقایسه با رقبا قدیمی به نظر میرسد.
بازتاب نور صفحه براق (Glossy) در محیطهای بسیار پرنور: ممکن است کمی خیرهکننده باشد.
قیمت لوکس: حتی پیکربندی پایه نیز نسبت به لپتاپهای ویندوزی همرده قیمت بالاتری دارد.
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Air 15 با M5 و 16 گیگابایت حافظه یکپارچه یک انتخاب عالی برای توسعهدهندگان و محققانی است که به پردازش محلی مدلهای هوش مصنوعی کوچک تا متوسط نیاز دارند و به دنبال یک دستگاه قابل حمل و کم مصرف هستند.
مزایا برای محققان و توسعهدهندگان هوش مصنوعی:
شتابدهندههای عصبی در هر هسته GPU (تا 4 برابر سریعتر از M4 در وظایف GPU-AI): طبق آمار اپل، M5 در پردازش GPU-AI تا 4 برابر سریعتر از M4 و 9.5 برابر سریعتر از M1 است. در Geekbench AI، نمره GPU حدود 41998 (M4: 35640) و در LLM زمان اولین توکن تا 3.6 برابر سریعتر است.
SSD PCIe 4.0 فوقالعاده سریع: بارگذاری مجموعه دادههای بزرگ و مدلهای حجیم را به شدت کاهش میدهد.
پهنای باند حافظه 153 گیگابایت بر ثانیه (27.5 درصد افزایش نسبت به M4): برای اجرای روان مدلهای زبانی (مانند Llama 3، Phi-3-mini) و استیبل دیفیوژن ایدهآل است.
پشتیبانی از Metal 4 با قابلیت Tensor APIs: برنامهنویسان میتوانند مستقیماً از شتاب دهندههای عصبی GPU برای تسریع وظایف هوش مصنوعی استفاده کنند.
محدودیت برای هوش مصنوعی سنگین:
16 گیگابایت حافظه برای مدلهای بسیار بزرگ (بیش از 10 میلیارد پارامتر) ممکن است محدود باشد. برای چنین پروژههایی، سفارش نسخه 24 گیگابایت رم (یا مهاجرت به MacBook Pro) توصیه میشود.
جمعبندی برای هوش مصنوعی: MacBook Air 15 با M5 یکی از بهترین لپتاپهای قابل حمل برای اجرای محلی مدلهای هوش مصنوعی و توسعه برنامههای مبتنی بر AI است.
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Air 15 با M5، 10 هسته GPU و پشتیبانی از رهگیری پرتو سختافزاری، میتواند بازیهای بومی macOS و برخی عناوین قدیمیتر را به خوبی اجرا کند. با این حال، یک دستگاه گیمینگ حرفهای نیست و برای گیمرهایی که جدیدترین عناوین AAA را اجرا میکنند، مناسب نیست.
طبق گزارش Notebookcheck، M5 در حین بازی نیز بسیار کارآمد است و در بازیهایی مانند Cyberpunk 2077 و Baldur’s Gate 3 هیچ افت عملکردی مشاهده نشد. GPU M5 با رهگیری پرتو سختافزاری نسل سوم در Blender و بازیهای بومی پشتیبانیکننده تا 45 درصد بهبود عملکرد گرافیکی ارائه میدهد.
عملکرد تخمینی در بازیهای بومی (Native) macOS:
Cyberpunk 2077: با MetalFX Quality در 1080p، حدود 35 تا 45 فریم (قابل بازی)
Resident Evil 4 Remake (نسخه بومی): با پریست Balanced در 1080p، حدود 50 تا 60 فریم
Lies of P و Baldur’s Gate 3 (نسخه بومی): با تنظیمات Medium در 1080p، 45 تا 60 فریم
Shadow of the Tomb Raider: با تنظیمات High در 1080p، 50 تا 70 فریم
اسناد بازیهای قدیمی (تا 2022): عملکرد عالی
عملکرد تخمینی در بازیهای غیربومی (از طریق لایه ترجمه Rosetta 2 یا CrossOver – با افت 15 تا 30 درصد):
بازیهای سنگین جدید AAA (Alan Wake 2، Black Myth: Wukong) با پایینترین تنظیمات فریم زیر 25 تا 35 فریم دارند
محدودیتها برای گیمینگ حرفهای:
کمبود بازیهای بومی macOS جدید: کتابخانه بازیهای macOS در مقایسه با ویندوز محدود است و بسیاری از عناوین AAA جدید نسخه بومی ندارند.
صفحهنمایش 60 هرتز بدون ProMotion: برای بازیهای رقابتی سریع محدودیت محسوب میشود.
طراحی بدون فن و قدرت محدود GPU (10 هسته): برای جدیدترین عناوین AAA به شدت سنگین و Ray Tracing بالا پاسخگو نیست.
جمعبندی برای گیمرها: اگر یک گیمر معمولی و سبک هستید که عمدتاً بازیهای بومی macOS (Resident Evil، Lies of P، Baldur’s Gate 3) و بازیهای قدیمیتر را انجام میدهید، MacBook Air 15 میتواند تجربهای قابل قبول (35 تا 60 فریم) ارائه دهد. با این حال، اگر اولویت اصلی شما گیمینگ حرفهای با جدیدترین عناوین AAA است، لپتاپ مخصوص گیمینگ با کارت گرافیک قدرتمندتر و صفحهنمایش با نرخ نوسازی بالا تهیه کنید.
| دسته کاربری | میزان مناسب بودن (از 5 ستاره) | خلاصه نقد و بررسی |
|---|---|---|
| دانشجویی (عمومی و فنی – برنامه نویسی، تحلیل داده سبک) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | عمر باتری عالی (13-14 ساعت وب واقعی)، وزن سبک (1.51 کیلوگرم)، صفحه نمایش بزرگ با کیفیت، طراحی بیصدا و SSD فوق سریع. 16 گیگابایت رم برای اکثر دانشجویان کافی است. برای پروژههای فوق سنگین و کاربران بلندمدت (5+ سال)، نسخه 24 گیگابایت رم توصیه میشود. |
| برنامه نویسی و توسعه نرمافزار (وب، موبایل، بکاند) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | SSD فوق سریع (2 برابر M4) زمان بیلد را کاهش میدهد. 16 گیگابایت حافظه برای اکثر پروژهها کافی است. برای پروژههای فوق سنگین و ماشینهای مجازی متعدد، 24 گیگابایت توصیه میشود. |
| طراحی گرافیک دو بعدی و عکاسی (فتوشاپ، لایتروم، ایلوستریتور) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | صفحه نمایش 15.3 اینچ با پوشش رنگی کامل P3 (500 نیت)، 16 گیگابایت رم و SSD فوق سریع، ترکیبی ایدهآل. برای پروژههای فوق حجیم (80+ لایه 8K)، نسخه 24 گیگابایت رم توصیه میشود. |
| تدوین ویدیو 4K سبک تا متوسط (Final Cut Pro، DaVinci Resolve) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | عملکرد عالی برای تدوین 4K با چند لایه. موتور رسانهای با پشتیبانی از رمزگشای AV1 و ProRes. برای خروجیهای طولانی (بیش از 15 دقیقه) و پروژههای 8K سنگین، MacBook Pro با M5 Pro/Max توصیه میشود. |
| کاربری اداری و سازمانی (مدیران، تحلیلگران مالی سبک) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | عمر باتری عالی (15 ساعت وب)، وزن سبک، صفحه نمایش بزرگ. عدم وجود کیپد عددی برای کاربران مالی نقطه ضعف و درگاههای محدود نیاز به هاب را ایجاد میکند. |
| کاربری خانگی عمومی (وب، فیلم، آفیس سبک) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | صفحه نمایش بزرگ و با کیفیت، طراحی لوکس و بیصدا، عمر باتری عالی. پیکربندی 16/1 برای کاربر عادی زیادی است و نسخه پایه (512GB) با قیمت مناسبتر توصیه میشود. |
| هوش مصنوعی محلی و یادگیری ماشین (مدلهای سبک تا متوسط) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | NPU 16 هسته و شتابدهندههای عصبی در هر هسته GPU آن را قادر میسازد تا مدلهای هوش مصنوعی را تا 4 برابر سریعتر از M4 اجرا کند. 16 گیگابایت برای مدلهای بسیار بزرگ (10+ میلیارد پارامتر) محدودیت دارد. |
| گیمینگ (بازیهای بومی macOS قدیمی و سبک) | ★★★☆☆ (خوب) | با 10 هسته GPU و Ray Tracing سختافزاری، بازیهای بومی را با کیفیت Medium (35-60 فریم) اجرا میکند. کتابخانه بازیهای macOS محدود است. |
| گیمینگ جدید AAA و حرفهای (2024-2026) | ★★☆☆☆ (ضعیف) | به دلیل محدودیت پلتفرم، برای گیمرهای حرفهای توصیه نمیشود. قدرت GPU 10 هسته برای عناوین جدید با کیفیت بالا کافی نیست. |
| طراحی سه بعدی و رندرینگ حرفهای (Blender، Maya، 3ds Max) | ★★☆☆☆ (ضعیف) | فاقد گرافیک مجزا (فقط گرافیک یکپارچه 10 هسته) و طراحی بدون فن، برای رندرینگ سه بعدی حرفهای مناسب نیست. |
کلام پایانی:
Apple MacBook Air 15 (مدل MDVE4) با تراشه M5 و پیکربندی 16 گیگابایت حافظه یکپارچه و 1 ترابایت SSD در رنگهای آبی آسمانی، نقرهای، طلایی و نیمهشب، یک لپتاپ فوقالعاده قدرتمند، سبک (1.51 کیلوگرم)، بیصدا و با عمر باتری استثنایی (15 تا 18 ساعت) است. این لپتاپ ترکیبی از صفحهنمایش 15.3 اینچ Liquid Retina با کیفیت عالی (2880×1864، 500 نیت، P3 Wide Color)، تراشه نسل پنجم M5 با قابلیتهای هوش مصنوعی پیشرفته (Neural Accelerators در هر هسته GPU، تا 4 برابر سریعتر از M4 در وظایف AI) و SSD PCIe 4.0 فوقالعاده سریع (سرعت تا 2 برابر M4) را در طراحیترین بدنه ممکن ارائه میدهد. پشتیبانی از دو نمایشگر خارجی برای اولین بار در تاریخ MacBook Air، وبکم 12 مگاپیکسلی Center Stage با Desk View و سیستم شش بلندگو با Dolby Atmos تجربه کلی را به سطح بالاتری برده است.
نقاط قوت اصلی:
طراحی بدون فن (Fanless): کاملاً بیصدا – ایدهآل برای محیطهای ساکت (کتابخانه، کلاس درس، جلسات کاری، اتاق خواب).
عمر باتری استثنایی: تا 18 ساعت پخش ویدیو و 15 ساعت وب گردی (13 تا 14 ساعت در تستهای واقعی).
صفحهنمایش 15.3 اینچ Liquid Retina (IPS): با رزولوشن 2880×1864، روشنایی 500 نیت، پوشش کامل P3 Wide Color و پشتیبانی از 1 میلیارد رنگ – فضای کاری عالی برای چندوظیفگی.
SSD PCIe 4.0 فوقالعاده سریع: سرعت خواندن و نوشتن تا 2 برابر نسل M4 – بارگذاری فوری پروژههای حجیم.
تراشه M5 با قابلیتهای هوش مصنوعی قدرتمند: شتابدهندههای عصبی در هر هسته GPU (تا 4 برابر سریعتر از M4 در وظایف AI) و NPU 16 هسته بهبودیافته.
وبکم 12 مگاپیکسلی Center Stage با Desk View و سیستم صوتی شش بلندگو با Dolby Atmos: ایدهآل برای تماسهای ویدیویی، جلسات آنلاین و سرگرمی.
قابلیت اتصال دو نمایشگر خارجی (6K@60Hz): برای اولین بار در تاریخ MacBook Air – یک مزیت بزرگ برای حرفهایها و کاربران چندوظیفگی.
ارتباطات پیشرفته: Wi-Fi 7 و بلوتوث 6 با تراشه اختصاصی Apple N1.
نقاط ضعف اصلی:
حافظه غیرقابل ارتقا (16 گیگابایت رم لحیم شده) – انتخاب پیکربندی در زمان خرید حیاتی است. برای کاربران حرفهای و کاربران بلندمدت (5+ سال)، سفارش نسخه 24 گیگابایت رم توصیه میشود.
صفحهنمایش 60 هرتز (بدون ProMotion) – در مقایسه با رقبا در این بازه قیمتی (اغلب با نرخ 90-144Hz) کمی پایین تر به نظر میرسد.
درگاههای محدود (فقط 2 پورت Thunderbolt 4) – نیاز به هاب/داک در محیط اداری و استودیویی.
عدم وجود کیپد عددی – نقطه ضعف برای کاربران مالی و حسابداری.
نبود Face ID (تشخیص چهره امنیتی) – فقط حسگر اثر انگشت Touch ID موجود است.
پیکربندی 16 گیگابایت / 1 ترابایت یک انتخاب هوشمندانه و متعادل برای کاربرانی است که به حافظه کافی برای چندوظیفگی سنگین و فضای ذخیرهسازی مناسب برای پروژههای حجیم نیاز دارند و قصد استفاده بلندمدت (3 تا 5 سال) از دستگاه را دارند. برای کاربران عادی که صرفاً به وب گردی، آفیس و تماشای فیلم نیاز دارند، نسخه پایه (16/512) با قیمت کمتر نیز ارزش خرید بسیار بالاتری دارد. اگر بودجه کافی دارید و به دنبال یک لپتاپ 15 اینچی قدرتمند، بادوام و قابل حمل برای کارهای روزمره، برنامهنویسی و تولید محتوای سبک هستید، MacBook Air 15 (MDVE4) با پیکربندی 16/1 ترابایت یکی از بهترین انتخابهای موجود در بازار امروز است. با این حال، اگر به 16 گیگابایت رم در بلندمدت شک دارید یا پروژههای فوق سنگین دارید، نسخه 24 گیگابایت رم انتخابی ایمنتر برای حداقل تا 5+ سال آینده است.
لپ تاپ 15.3 اینچی اپل مدل MacBook Air MDVE4 M5 (10C/10C) 16GB 1TB SSD

۲۸۸,۰۳۶,۹۸۰ تومان