فروشنده

پرداخت اقساطی

۴۳۶,۸۰۰,۰۰۰ تومان

لپ تاپ 14.5 اینچی لنوو مدل ThinkPad P14s Gen 6 Core Ultra 7 16GB 512GB SSD 6GB RTX 500

Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 Core Ultra 7-255H 16GB RAM 512GB SSD 6GB RTX 500 14.5 inch Laptop

ویژگی ها

سری پردازنده:
Core Ultra 7
مدل پردازنده:
255H
ظرفیت حافظه رم:
16GB
نوع حافظه رم:
‎DDR5
مقدار حافظه رم:
512GB
مدل گرافیک:
RTX 500
اندازه نمایشگر:
14.5 اینچ
رفرش نمایشگر:
60Hz
روشنایی نمایشگر:
300 نیت
این محصول را میتوانید اقساطی تهیه نمایید

اعتباری

کالاهای مرتبط

مشخصات

توضیحات تکمیلی

وزن دستگاه

1.6 کیلوگرم

سازنده پردازنده

Intel

مدل پردازنده

255H

پردازنده

Core Ultra 7

فرکانس پردازنده

Up To 5.1GHz

تعداد هسته

۱۶ هسته‌

تعداد رشته

16

حافظه کش

24 مگابایت

ظرفیت حافظه رم

16GB

نوع حافظه رم

‎DDR5

قابلیت ارتقای رم

ظرفیت حافظه SSD

512GB

ظرفیت حافظه HDD

سازنده کارت گرافیک

Nvidia

مدل گرافیک

RTX 500

ظرفیت کارت گرافیک

6GB

نوع حافظه گرافیک

GDDR7

توان مصرفی کارت گرافیک

60W

فناوری های گرافیک

RAY TRACING, DLSS

رابط دایرکت

12.2

نوع صفحه نمایش

IPS

اندازه صفحه نمایش

14.5 اینچ

دقت صفحه نمایش

1920X1200

نرخ بروز رسانی نمایشگر

60Hz

صفحه نمایش لمسی

پوشش صفحه نمایش

مات

چرخش 360 درجه

حداکثر روشنایی

300 نیت

نوع اسپیکر

Stereo Speaker

تعداد اسپیکر

2 عدد

نوع باتری

لیتیوم پلیمری

ظرفیت باتری

57Wh

میزان شارژدهی

4 الی 6 ساعت

پورت USB 3.0

2 عدد

پورت USB Type-C

2 عدد

پورت HDMI

پورت Mini Display

پورت VGA

نور صفحه کیبورد

درایو نوری

وای فای

وبکم

1080P

حسگر اثر انگشت

سیستم عامل

FreeDOS

بررسی تخصصی

معرفی تخصصی لپ‌تاپ Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 (کد محصول 21QT0009GR)

پیکربندی مشخص: پردازنده Intel Core Ultra 7 255H – 16 گیگابایت رم DDR5-5600 (قابل ارتقا) – 512 گیگابایت SSD NVMe PCIe 4.0 – کارت گرافیک مجزا NVIDIA RTX 500 Ada Generation 6 گیگابایت GDDR6 – صفحه نمایش 14.5 اینچی WUXGA IPS (1920×1200) – سیستم عامل Windows 11 Pro – گارانتی 1 ساله

لپ‌تاپ Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 با کد 21QT0009GR، یک ایستگاه کاری حرفه‌ای جدید از سری معتبر ThinkPad لنوو است که برای پاسخگویی به نیازهای مهندسان، معماران، طراحان صنعتی و تحلیلگران حرفه‌ای طراحی شده است. این دستگاه در واقع به‌روزرسانی قابل توجهی از نسل قبلی خود (P14s Gen 4) محسوب می‌شود و در سال 2025 با تغییرات بنیادین در طراحی و خنک‌کننده روانه بازار شده است.

پردازنده جدید Intel Core Ultra 7 255H (با کد Arrow Lake و ساخت 3 نانومتری TSMC) با 16 هسته و 16 رشته و مکس فرکانس 5.10 گیگاهرتز، هسته مرکزی این دستگاه را تشکیل می‌دهد. برای اولین بار در این سری، لنوو از یک زیرساخت خنک‌کننده کاملاً بازطراحی شده استفاده کرده تا عملکرد پایدار در بارهای کاری سنگین را تضمین کند. مدل 21QT0009GR با توجه به کد ویژه و حضور سیستم عامل Windows 11 Pro و کیبورد انگلیسی-عربی، پیکربندی خاصی برای کاربران حرفه‌ای در منطقه‌های خاورمیانه محسوب می‌شود.

در ادامه، با نقد و بررسی دقیق مشخصات فنی، میزان قدرت و ضعف این دستگاه در کاربری‌های مختلف (خانگی، اداری، دانشجویی، مهندسی، طراحی گرافیک و سه‌بعدی، تدوین ویدیو و گیمینگ) مشخص می‌شود.

مشخصات فنی کلیدی (نسخه مورد بررسی – کد 21QT0009GR)

مشخصهجزئیات فنی
وزن1.61 کیلوگرم
ابعاد (میلی‌متر)325.5 × 227.6 × 18.5 (ضخامت)
جنس بدنهآلومینیوم – گواهی استحکام MIL-STD-810H
پردازندهIntel Core Ultra 7 255H (معماری Arrow Lake-H) – 16 هسته (6 هسته Performance + 8 هسته Efficiency + 2 هسته Low Power Efficiency) – 16 رشته – حداکثر فرکانس P-core: 5.10 گیگاهرتز – حداکثر فرکانس E-core: 4.40 گیگاهرتز – حافظه کش 24 مگابایت – TDP 28 وات (حداکثر توان 115 وات)
واحد پردازش عصبی (NPU)Intel AI Boost – توان 13 TOPS برای بارهای هوش مصنوعی زبانی و تصویری عادی – توان ترکیبی کل سیستم (CPU + GPU + NPU) تا 96 TOPS – گواهی Copilot+
حافظه رم16 گیگابایت DDR5 با سرعت 5600 MT/s – قابل ارتقا (دو اسلات SODIMM – تا 128 گیگابایت)
حافظه داخلی512 گیگابایت SSD NVMe M.2 2280 PCIe 4.0 – قابل ارتقا (یک اسلات M.2 2280، تا 4 ترابایت)
کارت گرافیک مجزا (dGPU)NVIDIA RTX 500 Ada Generation (معماری Ada Lovelace) – حافظه اختصاصی 6 گیگابایت GDDR6 – 2048 هسته CUDA – 64 هسته Tensor (نسل 4) – 16 هسته Ray Tracing (نسل 3) – TGP (توان گرافیکی) 50 وات قابل افزایش
گرافیک مجتمع (iGPU)Intel Arc 140T (درون پردازنده – 8 هسته Xe، فرکانس 2.25 گیگاهرتز) – برای مصارف پایه و صرفه‌جویی در باتری
صفحه نمایش14.5 اینچ IPS مات (ضد انعکاس) – رزولوشن 1920×1200 پیکسل (WUXGA، نسبت 16:10) – نرخ نوسازی 60 هرتز – روشنایی 300 نیت – پوشش رنگ 45% NTSC (تقریباً معادل 62.5% sRGB) – گواهی Eyesafe و TÜV Low Blue Light
باتری75 وات ساعت – شارژ سریع، آداپتور 135 وات USB-C Slim (3 پین)
درگاه‌ها2 درگاه USB-C (Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps، پشتیبانی از Power Delivery 3.0 و DisplayPort 2.1) – 2 درگاه USB-A (5 گیگابیت بر ثانیه – یکی Always On) – 1 خروجی HDMI 2.1 (4K@60Hz) – 1 پورت اترنت RJ-45 (1000 مگابیت بر ثانیه) – 1 جک 3.5 میلی‌متری صدا – 1 اسلت Smart Card Reader – 1 اسلت قفل Kensington Nano
ارتباطات بی‌سیمIntel Wi-Fi 6E AX211 (2×2) – بلوتوث 5.3
وب کم5 مگاپیکسل + IR مادون قرمز – دارای شاتر فیزیکی حریم خصوصی و سنسور حضور اولتراسونیک (Ultrasonic Human Presence Detection)
امنیتحسگر اثر انگشت (تعبیه شده در دکمه پاور، متناسب با قابلیت‌های سیستم) – تشخیص چهره Windows Hello – ماژول dTPM 2.0 – قابلیت خودترمیمی BIOS (Self-healing) – تشخیص دستکاری بدنه – قابلیت‌های ThinkShield – کارت خوان هوشمند
صفحه کلیدصفحه کلید ضد نفوذ مایعات با نور پس زمینه سفید – دارای TrackPoint قرمز (بدون کیپد عددی)
صدابلندگوهای استریو (بهینه‌سازی Dolby Audio) – میکروفون دوگانه
سیستم عاملWindows 11 Pro
گارانتی1 سال (قابل ارتقا)
اقلام همراهآداپتور 135 وات USB-C Slim (3 پین)، کابل برق

نکات فنی مهم – رم قابل ارتقا (برتری اصلی این سری در برابر رقبای سری X1 Carbon مثل X1 Extreme): این سری ThinkPad P14s به دلیل حفظ اسلات‌های فیزیکی رم (2 اسلات SODIMM) یک مزیت رقابتی عظیم نسبت به بسیاری از ایستگاه‌های کاری 14 اینچی دارد که رم آنها روی برد لحیم شده است. اگرچه در این پیکربندی 16 گیگابایت رم کارخانه نصب شده، قابلیت ارتقا تا سقف 128 گیگابایت (با ماژول‌های 64 گیگابایتی هر اسلات) وجود دارد که برای مهندسانی که با شبیه‌سازی‌های المان محدود بزرگ (FEA/CFD) یا پایگاه‌های داده حجیم کار می‌کنند، یک مزیت حیاتی است. پس از خرید فعلی در پیکربندی 1×16 گیگابایت، می‌توانید با اضافه کردن یک ماژول 16 یا 32 گیگابایتی دیگر، دستگاه را به سطح 32 یا 48 گیگابایت رم ارتقا دهید.

نکته دوم – کارت گرافیک NVIDIA RTX 500 Ada Generation (نسخه 6 گیگابایت): نقطه عطف این دستگاه استفاده از نسخه خاص 6 گیگابایتی کارت‌های سری Ada (نه مدل 4 گیگابایت معمول) است. معماری Ada Lovelace شامل 64 هسته Tensor نسل چهارم و 16 هسته Ray Tracing نسل سوم است. تفاوت اصلی این کارت نسبت به سری گیمینگ (GeForce) شامل درایورهای تأیید شده ISV (که با نرم‌افزارهایی مثل SolidWorks، Autodesk Revit، CATIA و ANSYS همخوانی دارند) و پایداری بالاتر در بارهای کاری سنگین و بی‌وقفه 24/7 می‌شود. وجود 6 گیگابایت VRAM در این مدل نسبت به نسخه پایه 4 گیگابایتی، آن را قادر می‌سازد پروژه‌های وسیع‌تر سه‌بعدی (مدل‌های پیچیده CAD با هزاران قطعه، صحنه‌های رندرینگ معماری با بافت‌های حجیم و مجموعه داده‌های حجیم هوش مصنوعی) را مدیریت کند.

نکته سوم – پردازنده Intel Core Ultra 7 255H با کل سیستم هوش مصنوعی 96 TOPS: این پردازنده با 16 هسته، 16 رشته و حداکثر فرکانس 5.10 گیگاهرتز، یک شگفتی انرژی در معماری 3 نانومتری است. حافظه کش 24 مگابایتی و پشتیبانی از حافظه‌های رم تا 128 گیگابایت (که برای ایستگاه‌های کاری ضروری است) آن را در سطح بالایی نسبت به بسیاری از همتایان مصرفی خود قرار می‌دهد. توان نامی 28 وات برای مصارف معمولی، اما حداکثر توان تا 115 وات در بارهای سنگین (که شامل عملکرد پایدار حتی در شرایط دمای بالا می‌شود) تامین می‌گردد. کل سیستم هوش مصنوعی ترکیبی (CPU + GPU + NPU) قابلیت 96 TOPS را ارائه می‌دهد.

نکته چهارم – صفحه نمایش: این پیکربندی با صفحه نمایش 14.5 اینچی IPS مات با رزولوشن 1920×1200 (نسبت 16:10)، روشنایی 300 نیت و پوشش 45% NTSC (تقریباً معادل 62.5% sRGB) ارائه می‌شود که برای کارهای حساس به رنگ (طراحی گرافیک حرفه‌ای، عکاسی، چاپ) کافی نیست.

نکته پنجم – قابلیت ارتقا و امنیت پیشرفته: سری P14s ارتقا را بسیار جدی گرفته است. رم قابل ارتقا، یک اسلات M.2 2280 برای حافظه NVMe و باتری 75 وات ساعتی قابل تعویض، دستگاه را برای سال‌های آینده آماده نگه می‌دارد. وب کم 5 مگاپیکسلی IR با شاتر فیزیکی، سنسور حضور اولتراسونیک، حسگر اثر انگشت اختصاصی، ماژول dTPM 2.0، خودترمیمی BIOS و تشخیص دستکاری بدنه نیز امنیت آن را در سطح کلاس سازمانی بالا برده است.


1. مهندسان (محاسبات سنگین، شبیه‌سازی، CAD/CAM سه‌بعدی، برنامه‌نویسی، هوش مصنوعی – هدف اصلی طراحی)

نتیجه نقد و بررسی: این لپ‌تاپ با ترکیب پردازنده 16 هسته‌ای نسل جدید اینتل و کارت گرافیک حرفه‌ای RTX 500 Ada (حافظه 6 گیگابایت)، رم قابل ارتقا تا 128 گیگابایت و درایورهای تأیید شده ISV، یک سلطان واقعی در حوزه شبیه‌سازی‌های سنگین مهندسی، مدل‌سازی سه‌بعدی CAD و اجرای مدل‌های هوش مصنوعی با داده‌های حجیم محسوب می‌شود.

مناسب برای مهندسان در زمینه‌های زیر (امتیاز عالی 5 ستاره):

مدل سازی و طراحی سه بعدی (CAD) در نرم افزارهای SolidWorks، CATIA، Autodesk Inventor، NX، Revit، AutoCAD (سه بعدی شدید):
کارت گرافیک RTX 500 Ada با معماری Ada Lovelace و 6 گیگابایت VRAM با درایورهای دارای گواهی ISV (ISV-certified drivers)، عملکرد روان و پایداری فوق‌العاده را برای مدل‌های سه بعدی با هزاران قطعه و سطوح پیچیده منحنی ارائه می‌دهد. حافظه رم 16 گیگابایت پایه است، اما قابلیت ارتقا تا 128 گیگابایت به این معناست که می‌توان پروژه‌های فوق سنگین (مانند مونتاژهای صنعتی با 3000 تا 5000 قطعه یا مدل‌های شهری پیچیده در Revit) را بدون هیچ محدودیتی مدیریت کرد. تمرکز 50 وات توان کارت RTX 500 Ada برای مدل‌سازی صنعتی پیشرفته و رندرینگ زنده (Real-time Ray Tracing) کاملاً مناسب و استاندارد است.

شبیه سازی های سنگین علمی و مهندسی المان محدود با ANSYS، Abaqus، COMSOL:
قابلیت ارتقای رم تا 128 گیگابایت (دو اسلات SODIMM) یک مزیت بی‌نظیر برای این نوع کاربری است. بسیاری از رقبا در کلاس 14.5 اینچ (مانند HP ZBook Firefly و Dell Precision 3490) رم لحیم شده تا حداکثر 64 گیگابایت ارائه می‌دهند، اما در این سری امکان ارتقا به 128 گیگابایت وجود دارد. پردازنده 16 هسته‌ای (با مصرف توان 28-115 وات) و دوازده رشته پردازشی، شبیه سازی های المان محدود با مش میلیون‌ها سلول (FEA/CFD) را روان تر و سریع تر از بسیاری از ایستگاه‌های کاری نسل قبل اجرا می‌کند.

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین (AI & Deep Learning):
NPU 13 TOPS از قابلیت‌های Copilot+ و اجرای مدل‌های کوچک زبانی (مانند Phi-3-mini با 3.8 میلیارد پارامتر) و مدل‌های بینایی در برنامه‌های محلی ویندوز پشتیبانی می‌کند.
کارت گرافیک RTX 500 Ada با 64 هسته Tensor (نسل 4) و 6 گیگابایت VRAM برای آموزش و استنتاج مدل‌های با اندازه بزرگتر (تا 7 تا 9 میلیارد پارامتر با بهینه‌سازی و استفاده از FP8، INT4) مناسب است. شتاب سخت افزاری مدل‌های هوش مصنوعی (با پشتیبانی از FP4، FP8 و INT4) همراه با حافظه اختصاصی 6 گیگابایت، عملکردی کاملاً متفاوت از تراشه‌های مصرفی خواهد داشت. کل پردازشگر کل سیستم (CPU+GPU+NPU) با توان 96 TOPS از جدیدترین مدل‌های هوش مصنوعی پشتیبانی‌های پیشرفته با کمترین مصرف انرژی را ارائه می‌دهد.

برنامه نویسی و توسعه نرم افزارهای بزرگ (توسعه کرنل، کامپایل چندمنظوره، اجرای همزمان چندین IDE):
حداکثر فرکانس 5.10 گیگاهرتز در هسته‌های Performance برای کامپایل سریع پروژه‌های بزرگ و کاهش زمان انتظار در buildهای سنگین عالی است. حافظه رم قابل ارتقا برای اجرای همزمان چندین ماشین مجازی، کانتینرهای Docker و پایگاه‌های داده محلی (تا 30-50 گیگابایت حجم عملیاتی) ضروری است.

محدودیت ها و ملاحظات برای مهندسان:

صفحه نمایش این پیکربندی (45% NTSC / ~62.5% sRGB) برای کارهای حساس به رنگ (مانند معماری و طراحی منظر که نیاز به تشخیص دقیق رنگ‌های خاک، گیاه و بافت دارند) کافی نیست. برای این کاربری‌ها حتماً نسخه با صفحه نمایش 3K 120Hz 100% DCI-P3 را سفارش دهید یا از مانیتور خارجی با دقت رنگ بالا استفاده کنید.

جمع بندی برای مهندسان حرفه ای: ThinkPad P14s Gen 5 Intel (کد 21QT0009GR) یک انتخاب ایده‌آل و بی‌نظیر برای مهندسان CAD/CAM، عمران و ماشین‌آلات، معماران و مهندسان بزرگراه‌ها، و متخصصان شبیه‌سازی علمی است. طراحی پیشرفته، خنک‌کننده بازطراحی شده و رم قابل ارتقا تا 128 گیگابایت آن را بسیار برتر از رقبای دارای رم لحیم شده می‌سازد.


2. طراحان سه بعدی و متخصصان رندرینگ (بلندر، تری دی مکس، مایا، سینما فوردی)

نتیجه نقد و بررسی: با ترکیب کارت گرافیک RTX 500 Ada با 6 گیگابایت VRAM نسخه 6 گیگابایتی (نه 4 گیگابایت معمول)، معماری نسل 4 هسته Tensor و هسته‌های Ray Tracing نسل سوم، این لپ‌تاپ یک گزینه قوی و کارآمد برای طراحان سه بعدی انیمیشن و معماری محسوب می‌شود. با این حال، برای صحنه‌های فوق سنگین پیشرفته با میلیون‌ها پولیگون و متریال‌های نوری بسیار پیچیده، لپ‌تاپ‌های مجهز به RTX 1000 Ada یا بالاتر مناسب‌تر هستند.

تحلیل گرافیکی و رندرینگ سه بعدی: کارت گرافیک RTX 500 Ada با 6 گیگابایت VRAM، عملکرد قابل قبولی را در رندرینگ و انیمیشن با نرم افزارهای Cinema 4D، Maya، Blender یا 3ds Max با صحنه‌های پیچیده و متریال‌های با کیفیت حرفه‌ای (شیشه، فلزات صیقلی، پوست) فراهم می‌کند. کارت‌های سری Ada (نسبت به نسل Ampere) حدود 30 درصد بهبود در تراشه‌های نوری و 2 برابر بهبود در عملیات هوش مصنوعی رندرینگ را ارائه می‌دهند. وجود 6 گیگابایت VRAM به مدل معمار امکان می‌دهد تا بافت‌های 4K/8K سنگین و نورپردازی‌های جهانی (Global Illumination) را با کیفیت بالای حرفه‌ای بارگذاری کند.

محدودیت‌ها برای صحنه‌های فوق پیشرفته: برای صحنه‌های معماری با جزئیات افراطی، مدل‌های شهری با هزاران شیء و شیدرهای شیشه-آب-ابر پیچیده، حافظه 6 گیگابایتی ممکن است محدود باشد. یک صحنه رندرینگ با 8 میلیون مثلث و بافت‌های مکرر 4K ممکن است تا 6.5 تا 7 گیگابایت VRAM اشغال کند که این مدل را در آستانه قرار می‌دهد.

جمع بندی برای طراحان سه بعدی: اگر سازنده محتوای سه بعدی نیمه حرفه‌ای یا معماری با پروژه‌های واقعی متوسط هستید، این لپ‌تاپ عالی است. وجود 6 گیگابایت VRAM در این پیکربندی ویژه (21QT0009GR) آن را به سطح کارایی بالاتری نسبت به نسخه 4 گیگابایتی استاندارد RTX 500 Ada رسانده است.


3. تدوین گران ویدیو (پریمیر پرو، داوینچی ریزالو، افترافکتس)

نتیجه نقد و بررسی: این لپ‌تاپ با ترکیب پردازنده 16 هسته‌ای، کارت گرافیک RTX 500 Ada (6 گیگابایت VRAM) و پشتیبانی کامل از کدک AV1 (توسط NVENC نسل 8 در کارت‌های Ada Lovelace)، برای تدوین ویدیوهای 4K با چند لایه و افکت‌های سنگین یک انتخاب عالی است. برای پروژه 8K یا نیاز به رندر سریع در خروجی‌های نهایی، رم قابل ارتقا (ارتقا به 64 گیگابایت) یک مزیت بزرگ است.

نقاط قوت:

  • پشتیبانی سخت افزاری از کدک AV1 با کارت گرافیک NVENC نسل 8 (مدل Ada): کارت‌های Ada دارای انکودر نسل 8 هستند که خروجی ویدیوها با فرمت AV1 (انتخاب استاندارد یوتیوب، نتفلیکس و سرویس‌های استریم مدرن) را تا 40 درصد سریع‌تر از H.264 و با حجم 30 تا 40 درصد کمتر و کیفیت بالاتر انجام می‌دهد.

  • 16 هسته قدرتمند پردازنده برای رندرینگ CPU: این ترکیب قابلیت مولتی کور بالایی را برای نرم‌افزارهایی که از رندر CPU استفاده می‌کنند (مانند Adobe Media Encoder در بخش‌های خاص) تامین می‌کند.

  • رم قابل ارتقا تا 128 گیگابایت: برای پروژه‌های 4K با 3 تا 4 لایه ویدیویی، افکت‌های سنگین (چندین لایه Noise Reduction، Warp Stabilizer سنگین، تنظیمات رنگی زمان‌بر) و رندر نهایی، رم 48 یا 64 گیگابایت راحت و سریع است. دو اسلات رم دسترسی سریع و آسان به ارتقا می‌دهد.

  • 6 گیگابایت VRAM کارت گرافیک: به شما اجازه می‌دهد پروژه‌های 4K با حداقل 3 لایه ویدیویی سنگین را بدون خطای حافظه پیگیری کنید.

  • شتاب سخت افزاری کدک‌های H.264 و H.265: پخش روان 4K بدون افت فریم در زمان پیش‌نمایش.

زمان رندر تخمینی:

  • پروژه 10 دقیقه‌ای 4K با 2 لایه و افکت‌های متوسط، خروجی H.265 (با شتاب NVENC RTX 500 Ada): حدود 6 تا 9 دقیقه (لپ‌تاپ با RTX 4060 حدود 3 تا 4 دقیقه).

  • خروجی AV1: حدود 20 تا 25 درصد سریع‌تر از H.265 و حجم فایل حدود 30 درصد کمتر.

توصیه عملی: اگر تدوین 4K حرفه‌ای با چند لایه انجام می‌دهید، حتماً رم را به 32 یا 64 گیگابایت ارتقا دهید. برای درجه‌بندی رنگ حرفه‌ای، یک مانیتور خارجی کالیبره با پوشش رنگی بالا ضروری است.

جمع بندی برای تدوین گران: لپ‌تاپ فوق‌العاده برای تدوین 4K نیمه حرفه‌ای و 6K سبک. قابلیت ارتقای رم، آن را به یک دستگاه بادوام و قابل تنظیم برای سال‌های آینده تبدیل کرده است. وجود کارت RTX 500 با 6 گیگابایت VRAM در این مدل ویژه، آن را برای تدوین‌گران نیمه حرفه‌ای با پروژه‌های 4K سنگین مناسب می‌کند.


4. کاربران اداری و سازمانی، دانشجویان، کاربران خانگی عمومی

توصیه نمی‌شود مگر اینکه نیاز به لپ‌تاپ قدرتمند برای طراحی، مهندسی و رندرینگ داشته باشید.

بررسی:

  • نتیجه برای کاربران اداری و دانشجویی عمومی: قدرت پردازشی این لپ‌تاپ (16 هسته، 28-115 وات) برای کارهای عادی (Word، Excel، ایمیل) بسیار بسیار بالاتر از نیاز است. قیمت بالای آن در مقابل قابلیت‌های فوق‌العاده تخصصی، آن را به یک خرید غیراقتصادی برای مصارف عادی تبدیل می‌کند. اگر به دنبال یک لپ‌تاپ قوی برای برنامه‌نویسی سبک، کارهای اداری، وب گردی و مصارف دانشجویی (غیر مهندسی سنگین) هستید، سری ThinkPad T یا X1 Carbon با بودجه کمتر و وزن سبک‌تر و عمر باتری بهتر بسیار مناسب‌تر هستند.

  • نتیجه برای کاربران خانگی و سرگرمی عمومی: صفحه نمایش این پیکربندی (300 نیت) برای تماشای فیلم 4K و وب گردی روزمره قابل قبول است، اما روشنایی و کیفیت آن از بسیاری از لپ‌تاپ‌های مصرفی با صفحه‌نمایش‌های OLED یا IPS 400 نیتی کمی پایین‌تر است. وزن 1.61 کیلوگرم و ابعاد ضخیم (18.5 میلی‌متر) نیز حمل و نقل روزانه را سنگین‌تر از اولتراپورتال‌ها می‌کند. اگر به دنبال یک دستگاه قدرتمند و همه‌کاره با قابلیت‌های حرفه‌ای برای تفریحات و کارهای روزمره هستید، قابل قبول است. اما برای کاربری صرفاً خانگی، لپ‌تاپ‌های بسیار سبک‌تر با عمر باتری بهتر و صفحه‌نمایش بالاتر (OLED 4K یا 2.8K 120Hz) موجود هستند.


5. گیمینگ

نتیجه نقد و بررسی: این لپ‌تاپ یک دستگاه گیمینگ نیست و برای گیمرهای حرفه‌ای ساخته نشده است. اگرچه کارت گرافیک RTX 500 Ada بر پایه معماری Ada Lovelace قابلیت اجرای بازی‌های روز رده متوسط را دارد، اما تمرکز اصلی آن روی پایداری در بارهای کاری حرفه‌ای، نه نرخ فریم بالا است. کاربرانی که به دنبال یک لپ‌تاپ همه کاره (مهندسی + گیمینگ سبک تا متوسط) هستند، می‌توانند انتظار عملکردی محدود و متوسط را داشته باشند.

عملکرد تخمینی (رزولوشن 1080p، تنظیمات Medium تا High):

  • بازی های نسل قبل (2020-2023) و رقابتی سبک: 45 تا 90 فریم (Cyberpunk 2077 بدون RT با تنظیمات Medium حدود 45 تا 55 فریم، Call of Duty MW2 حدود 60 تا 80 فریم)

  • بازی های جدید AAA (2024-2025): 35 تا 55 فریم با FSR/XeSS فعال (Black Myth: Wukong حدود 35 تا 45 فریم)

  • برای Ray Tracing با کیفیت: 20 تا 35 فریم (بدون کارایی کامل، Ray Tracing قابل قبول نیست)

نکته مهم: مجموعه درایورهای NVIDIA RTX Ada برای استفاده حرفه‌ای و روزمره تامین شده است و مانند درایورهای Game Ready انویدیا برای بازی‌های جدید بهینه نیست. اگر به طور جدی به گیمینگ روزهای جدید (2025-2026) و نرخ فریم بالا در Ultra Settings علاقه دارید، لپ‌تاپ‌هایی با کارت گرافیک GeForce RTX 4060 یا بالاتر و صفحه نمایش با نرخ نوسازی 144 هرتز (مانند سری Lenovo Legion) انتخاب کنید.


جمع‌بندی نهایی – جدول میزان قدرت و ضعف برای هر دسته کاربری

دسته کاربریمیزان مناسب بودن (از 5 ستاره)خلاصه نقد و بررسی
مهندسی (CAD سه بعدی، شبیه سازی، ANSYS، Revit، SolidWorks)★★★★★ (عالی)ترکیب پردازنده قوی 16 هسته‌ای، کارت گرافیک RTX 500 Ada (6 گیگابایت VRAM) با درایورهای ISV، و رم قابل ارتقا تا 128 گیگابایت، عملکرد روان و پایدار را در نرم افزارهای حرفه‌ای مهندسی تضمین می‌کند. وجود 6 گیگابایت VRAM نسخه ویژه این پیکربندی نسبت به مدل پایه 4 گیگابایتی مزیت بزرگی است.
طراحی سه بعدی و رندرینگ (Blender، 3ds Max، Maya، معماری)★★★★☆ (بسیار خوب)کارت حرفه‌ای با 6 گیگابایت VRAM برای صحنه‌های معمولی تا نسبتاً سنگین عالی است. برای پروژه‌های معماری و صنعتی سنگین با میلیون‌ها پولیگون و متریال‌های فوق پیچیده محدودیت جزئی دارد.
تدوین ویدیو 4K حرفه ای (پریمیر، داوینچی)★★★★☆ (بسیار خوب)پشتیبانی سخت افزاری از کدک AV1 (توسط NVENC نسل 8 در Ada) و پردازنده قدرتمند و رم قابل ارتقا، یک ترکیب فوق‌العاده برای تدوینگران نیمه حرفه‌ای است.
هوش مصنوعی و یادگیری عمیق (AI/ML)★★★★☆ (بسیار خوب)NPU 13 TOPS + کل سیستم 96 TOPS + 6 گیگابایت VRAM در کارت حرفه‌ای Ada با 64 هسته Tensor نسل 4، برای اجرای مدل‌های متوسط و کارهای تحقیقاتی عالی است. برای مجموعه داده‌های میلیاردی، RTX 1000 Ada با 8+ گیگابایت VRAM مناسب‌تر است.
طراحی گرافیک دو بعدی (فتوشاپ، ایلوستریتور)صرفاً در صورتی توصیه می‌شود که از صفحه نمایش خارجی با دقت رنگ بالا استفاده شود.صفحه نمایش استاندارد این پیکربندی (45% NTSC / ~62.5% sRGB) برای کار حرفه‌ای و تشخیص دقیق رنگ‌ها کافی نیست. در غیر این صورت باید نسخه با صفحه نمایش 3K 120Hz 100% DCI-P3 را انتخاب کنید.
کاربری اداری و سازمانی سنگین (حجم کار بالا، امنیت ضروری، حسابداری، تحلیل مالی)★★★★☆ (بسیار خوب)بدنه محکم، امنیت پیشرفته (حسگر اثر انگشت، وب کم IR، سنسور حضور، dTPM 2.0) و قابلیت ارتقا برای شرکت‌ها عالی است. اما وزن و ضخامت برای حمل روزانه سنگین است.
دانشجویی (مهندسی، معماری، کامپیوتر)★★★★☆ (بسیار خوب)قدرت کامپیوتری عالی با قابلیت ارتقا برای سال‌های آینده. وزن 1.61 کیلوگرم و عمر باتری متوسط (57 وات ساعت) و ابعاد ضخیم ممکن است حمل روزانه را دشوار کند.
کاربری خانگی عمومی (وب، آفیس، فیلم)اگر صرفاً این اهداف را دارید، این لپ‌تاپ توصیه نمی‌شود.قدرت بسیار بالاتر از نیاز است، قیمت بالاست و وزن برای جابجایی زیاد است.
گیمینگ حرفه ای★★☆☆☆ (ضعیف تا متوسط)کارت گرافیک با اهداف حرفه‌ای، برای بازی‌های جدید با کیفیت بالا و Ray Tracing مناسب نیست.

کلام پایانی:
Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 (کد 21QT0009GR) یک ایستگاه کاری حرفه ای واقعی است که برخلاف بسیاری از لپ‌تاپ‌های تجاری، ارتقا را به طور جدی در اولویت قرار داده است. ترکیب پردازنده Intel Core Ultra 7 255H با قابلیت‌های گرافیکی NVIDIA RTX 500 Ada (حافظه 6 گیگابایت GDDR6 – نسخه ویژه این پیکربندی)، و به خصوص قابلیت ارتقای رم تا 128 گیگابایت (دو اسلات SODIMM) آن را از بسیاری از رقبایی که رم لحیم شده دارند فراتر می‌برد. این دستگاه برای مهندسانی طراحی شده که به دنبال یک ابزار قابل حمل و در عین حال ظرفیت پذیر هستند.

نقاط قوت اصلی شامل قابلیت ارتقای رم تا 128 گیگابایت (یک ویژگی کمیاب در این کلاس اندازه)، پردازنده کارآمد و قدرتمند 16 هسته‌ای، کارت گرافیک حرفه‌ای با 6 گیگابایت VRAM و درایورهای تأیید شده ISV، بدنه مستحکم با گواهی نظامی، امنیت پیشرفته ThinkShield، طراحی خنک‌کننده جدید و پایدار برای بارهای کاری 24/7 و مجموعه درگاه‌های کامل (Thunderbolt 4، LAN، HDMI 2.1) است.

نقاط ضعف اصلی شامل صفحه نمایش استاندارد با پوشش رنگی محدود 62.5% sRGB (که برای کارهای حساس به رنگ کافی نیست – برای معماری و طراحی گرافیک حتماً نسخه 100% DCI-P3 را سفارش دهید)، وزن 1.61 کیلوگرم برای یک دستگاه 14.5 اینچی نسبتاً سنگین است و عمر باتری 57 وات ساعتی در سفرهای طولانی بدون شارژر محدودیت ایجاد می‌کند.

این لپ‌تاپ یک دستگاه تخصصی است و برای کاربری عمومی (وب، آفیس) توصیه نمی‌شود. اما اگر جزو جامعه مهندسی حرفه‌ای هستید (CAD/CAM، عمران، مکانیک، شبیه‌سازی علمی، هوش مصنوعی کاربردی) و به دنبال قدرتمندترین و قابل ارتقاءترین ایستگاه کاری 14.5 اینچی با امکان افزودن حافظه رم تا 128 گیگابایت برای پروژه‌های حجیم آینده هستید، نسخه ویژه 21QT0009GR با 6 گیگابایت VRAM یکی از بهترین گزینه‌های موجود در بازار امروز است. رم 16 گیگابایت (قابل ارتقا) و SSD 512 گیگابایتی (قابل ارتقا) نشان‌دهنده پایه بودن این پیکربندی است که با ارتقاء به نسخه‌ای فوق‌حرفه‌ای با عملکرد عالی تبدیل می‌شود. نقاط ضعف اصلی این سری شامل محدودیت ذکر شده (صفحه نمایش پایه و وزن) است.

نقد و بررسی کاربران

محصول انتخابی شما:

لپ تاپ 14.5 اینچی لنوو مدل ThinkPad P14s Gen 6 Core Ultra 7 16GB 512GB SSD 6GB RTX 500

۴۳۶,۸۰۰,۰۰۰ تومان