معرفی تخصصی لپتاپ Apple MacBook Air 15 (مدل MDVT4، اوایل 2026) با تراشه M5
پیکربندی مشخص: تراشه Apple M5 با 10 هسته CPU (4 هسته Super + 6 هسته Efficiency) – 10 هسته GPU – حافظه یکپارچه 16 گیگابایت – حافظه SSD 1 ترابایت – صفحهنمایش 15.3 اینچی Liquid Retina (IPS) با رزولوشن 2880×1864، روشنایی 500 نیت و پشتیبانی از رنگ گسترده P3 – macOS – گارانتی 1 ساله
لپتاپ Apple MacBook Air 15.3 اینچ با مدل MDVT4، جدیدترین نسخه از محبوبترین لپتاپ اپل است که در مارس 2026 با تراشه نسل پنجم M5 روانه بازار شده است. نسل جدید MacBook Air 2026 با تراشه M5 حفظ طراحی بیصدا، بدون فن (Fanless) و وزن 1.51 کیلوگرم، در کنار ارتقاهای بنیادین در پردازنده، حافظه داخلی، قابلیتهای هوش مصنوعی و ارتباطات بیسیم، تجربهای نوین را به ارمغان آورده است.
این مدل با تراشه M5 (نسخه 10 هسته CPU و 10 هسته GPU) با 16 گیگابایت حافظه یکپارچه و 1 ترابایت حافظه SSD عرضه میشود. صفحهنمایش 15.3 اینچی Liquid Retina با نسبت 16:10، روشنایی 500 نیت و پشتیبانی از 1 میلیارد رنگ، فضای کاری بزرگی را برای چندوظیفگی فراهم میکند و برای طیف گستردهای از کاربران از دانشجویان تا حرفهایهای خلاق و کاربران اداری مناسب است.
در ادامه، با نقد و بررسی مشخصات فنی و بهرهگیری از دادههای بنچمارکهای معتبر، میزان قدرت و ضعف این دستگاه در کاربریهای مختلف مشخص میشود.
مشخصات فنی کلیدی و نکات برجسته
| مشخصه | جزئیات فنی |
|---|---|
| ابعاد (میلیمتر) | 340.4 × 237.6 × 11.5 |
| وزن | 1.51 کیلوگرم |
| جنس بدنه | آلومینیوم بازیافتی – طراحی گوهشکل |
| سیستم خنککننده | بدون فن (فنلس) – کاملاً بیصدا |
| تراشه (SoC) | Apple M5 (نسل پنجم، فرآیند 3 نانومتری N3P) |
| واحد پردازش مرکزی (CPU) | 10 هسته (4 هسته Super + 6 هسته Efficiency) |
| واحد پردازش گرافیکی (GPU) | 10 هسته – شامل شتابدهندههای عصبی اختصاصی – پشتیبانی از رهگیری پرتو (Ray Tracing) سختافزاری نسل سوم |
| موتور عصبی (Neural Engine) | 16 هسته |
| حافظه یکپارچه (RAM) | 16 گیگابایت (LPDDR5x) – پهنای باند 153 گیگابایت بر ثانیه (27.5 درصد افزایش نسبت به نسل قبل) |
| حافظه داخلی (SSD) | 1 ترابایت (تکنولوژی PCIe 4.0 NVMe – سرعت خواندن و نوشتن تا حدود 230% بهبود نسبت به نسل قبل) |
| صفحهنمایش | 15.3 اینچ Liquid Retina (IPS) – رزولوشن 2880×1864 پیکسل (224 پیکسل بر اینچ) – نسبت 16:10 – نرخ نوسازی 60 هرتز – روشنایی 500 نیت – پوشش رنگ P3 Wide Color (1 میلیارد رنگ) – فناوری True Tone |
| وبکم | 12 مگاپیکسل Center Stage با پشتیبانی از Desk View – قابلیت 1080p HD |
| باتری | 66.5 وات ساعت – آداپتور 40 وات (قابل ارتقا) – شارژ سریع با آداپتور 70 وات یا بالاتر |
| عمر باتری | تا 18 ساعت پخش ویدیو – تا 15 ساعت وب گردی بیسیم |
| درگاهها | 2 درگاه Thunderbolt 4 با USB-C (40 گیگابیت بر ثانیه)، MagSafe 3، جک 3.5 میلیمتری صدا |
| ارتباطات بیسیم | تراشه اختصاصی Apple N1 – Wi-Fi 7 – بلوتوث 6 |
| صدا | سیستم شش بلندگو با حذف کنندههای نیروی ضد ووفر – پشتیبانی از Spatial Audio و Dolby Atmos – آرایه میکروفون سهگانه |
| صفحه کلید | Magic Keyboard با نور پس زمینه – حسگر اثر انگشت Touch ID |
| امنیت | تراشه Secure Enclave – حسگر اثر انگشت Touch ID – رمزنگاری سختافزاری تمام دیسک |
نکته برجسته این نسل، ترکیب تراشه M5 با طراحی بدون فن است. تراشه M5 به قدری کارآمد است که در استفاده روزمره و حتی در برخی بازیهای سنگین، بدون افت عملکرد (Throttling) و با توان مصرفی بسیار پایین (گاهی تنها 7 وات) کار میکند. در بنچمارک Geekbench 6، امتیاز تک هسته حدود 4,190 و امتیاز چند هسته حدود 17,073 را کسب کرده است. همچنین شتابدهندههای عصبی درون هر هسته GPU، وظایف هوش مصنوعی را تا 4 برابر سریعتر از نسل قبل انجام میدهند.
حافظه SSD داخلی با تکنولوژی PCIe 4.0 جهشی عظیم داشته و در تستها تا 230% بهبود سرعت نسبت به نسل M4 ثبت شده است. پشتیبانی از Wi-Fi 7 و بلوتوث 6 نیز با تراشه اختصاصی Apple N1، دستگاه را برای سالهای آینده آماده نگه میدارد.
1. کاربران دانشجویی و محققان
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Air 15 با M5 و 16 گیگابایت حافظه یکپارچه و 1 ترابایت SSD، یک انتخاب قدرتمند، سبک (1.51 کیلوگرم) و بیصدا برای دانشجویان و محققان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است که به دنبال دستگاهی با عمر باتری استثنایی و طراحی فوقالعاده قابل حمل هستند.
مزایا برای دانشجو و محقق
طراحی بدون فن و کاملاً بیصدا: در کتابخانههای ساکت و کلاسهای درس، دستگاه هیچ صدایی تولید نمیکند و تمرکز را بر هم نمیزند.
وزن 1.51 کیلوگرم و ضخامت 11.5 میلیمتر: حمل روزانه در کوله پشتی دانشجویی را بسیار آسان میکند.
عمر باتری استثنایی: در تستهای وب گردی واقعی با روشنایی معمولی حدود 14.5 ساعت و در پخش ویدیو تا 18 ساعت دوام میآورد.
صفحهنمایش 15.3 اینچ Liquid Retina با نسبت 16:10: فضای کاری بزرگ برای مشاهده همزمان دو سند، کدنویسی با چندین پنجره و کار با صفحات گسترده اکسل ایدهآل است.
حافظه 16 گیگابایت و SSD 1 ترابایت PCIe 4.0 (سرعت تا حدود 230% سریعتر از نسل قبل): برای اجرای همزمان چندین نرمافزار و پروژههای حجیم، کاملاً کافی است.
قابلیتهای هوش مصنوعی محلی: محققان هوش مصنوعی میتوانند مدلهای زبانی و تولید تصویر را به صورت محلی و آفلاین اجرا کنند.
وبکم 12 مگاپیکسلی Center Stage با Desk View: برای شرکت در کلاسهای آنلاین و جلسات دفاع بسیار کاربردی است.
محدودیتها
حافظه و SSD غیرقابل ارتقا پس از خرید هستند. برای پروژههای بسیار سنگین و کاربران بلندمدت (5 سال به بالا)، نسخه 24 گیگابایت رم انتخاب بهتری است.
عدم وجود کیپد عددی (NumPad) و درگاههای محدود (فقط 2 پورت Thunderbolt 4) از نقاط ضعف برای برخی کاربران است.
2. کاربران حرفهای (تدوین ویدیو، طراحی گرافیک، برنامهنویسی)
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Air 15 یک ایستگاه کاری قابل حمل و بیصدا برای طراحان گرافیک دو بعدی، عکاسان، تدوینگران ویدیو با پروژههای سبک تا متوسط و برنامهنویسان حرفهای است. با این حال، برای تدوین ویدیوهای سنگین 8K و رندرینگ سه بعدی حرفهای، MacBook Pro با M5 Pro/Max توصیه میشود.
2.1. تدوینگران ویدیو و تولیدکنندگان محتوا
در تستهای عملی، M5 MacBook Air توانست به طور همزمان یک ویدیوی 8K 30 فریم را با سه کپی دیگر (چهار لایه 8K) در Final Cut Pro بدون افت فریم پخش کند. موتور رسانهای پیشرفته M5 از رمزگشایی سختافزاری کدکهای H.264، HEVC، ProRes و رمزگشای AV1 پشتیبانی میکند. بر اساس دادههای اپل، M5 در Final Cut Pro در زمان خروجی ویدیو نسبت به M4 حدود 31 درصد بهبود عملکرد داشته است.
نقاط ضعف: به دلیل طراحی بدون فن، در رندرهای بسیار طولانی (بیش از 15-20 دقیقه) ممکن است محدودیت حرارتی ایجاد شود. همچنین صفحهنمایش 60 هرتز و نبود Mini-LED XDR برای درجهبندی رنگ حرفهای (Color Grading) مناسب نیست و نیاز به مانیتور خارجی حرفهای است.
2.2. طراحان گرافیک دو بعدی و عکاسان
صفحهنمایش Liquid Retina با پوشش رنگی کامل P3 (1 میلیارد رنگ) و روشنایی 500 نیت، همراه با 16 گیگابایت حافظه و SSD 1 ترابایتی فوقالعاده سریع، ترکیبی ایدهآل برای طراحان گرافیک و عکاسان است. شتابدهندههای عصبی در GPU (تا 4 برابر سریعتر از M4) عملیات هوش مصنوعی فتوشاپ (انتخاب سوژه، کاهش نویز هوشمند) را با سرعت بالا انجام میدهند.
محدودیت: برای چاپ حرفهای (CMYK/Pantone) که نیاز به کالیبراسیون سختافزاری دارد، یک مانیتور خارجی حرفهای (مانند Eizo ColorEdge) ضروری است.
2.3. برنامهنویسان و توسعهدهندگان نرمافزار
تراشه M5 با 4 هسته Super (4.6 گیگاهرتز) برای کامپایل پروژههای بزرگ در Xcode بسیار سریع است. 16 گیگابایت حافظه برای اجرای همزمان چندین IDE، کانتینرهای Docker و پایگاه داده محلی کافی است. برای پروژههای فوق سنگین (مانند اندروید استودیو با شبیهساز همزمان)، نسخه 24 گیگابایتی توصیه میشود.
3. کاربران اداری، سازمانی و کسب و کارها
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Air 15 یک انتخاب عالی برای مدیران، تحلیلگران مالی سبک، مشاوران و هر کاربر حرفهای اداری است که به دنبال دستگاهی سبک، بیصدا، با عمر باتوری فوقالعاده و صفحه نمایش بزرگ برای کار با صفحات گسترده و اسناد است.
در تستهای عملی، اجرای همزمان چندین سند ورد، فایلهای پاورپوینت حجیم، اکسل با میلیونها ردیف و بیش از 20 زبانه مرورگر بدون کوچکترین کندی انجام شد. 16 گیگابایت رم برای چنین بارهایی بیش از حد کافی است.
محدودیتها: عدم وجود کیپد عددی برای حسابداران و کاربران مالی نقطه ضعف است و به دلیل درگاههای محدود (2 پورت)، در محیط اداری نیاز به هاب یا داک برای اتصال لوازم جانبی وجود دارد.
4. کاربران خانگی عمومی و گیمرها
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Air 15 یک انتخاب لوکس و ایدهآل برای کاربران خانگی عمومی است که به دنبال یک دستگاه بزرگصفحه، سبک، بیصدا و با صفحهنمایش با کیفیت برای تماشای فیلم و کارهای روزمره هستند. برای گیمرهای حرفهای مناسب نیست، اما میتواند بازیهای سبک و بومی macOS را به خوبی اجرا کند.
صفحهنمایش 15.3 اینچ با کیفیت بالا و سیستم شش بلندگو با Dolby Atmos، تماشای فیلم را لذت بخش میکند. برای کاربران عادی که صرفاً به وب گردی، آفیس و فیلم نیاز دارند، این پیکربندی بسیار قدرتمند است و نسخه پایه (16/512) ارزش خرید بالاتری دارد.
بر اساس تست Notebookcheck، M5 در بازیها هیچ کاهش فریم (Throttling) نشان نداد و در بازیهایی مانند Cyberpunk 2077 و Baldur’s Gate 3 بسیار کارآمد عمل کرد.
عملکرد تخمینی در بازیهای بومی macOS (رزولوشن 1080p، تنظیمات Medium):
Cyberpunk 2077: با MetalFX Quality، حدود 45 تا 54 فریم
Resident Evil 4 Remake: با پریست Balanced، حدود 50 تا 60 فریم
Lies of P: با تنظیمات Medium، 45 تا 60 فریم
جمعبندی نهایی – جدول میزان قدرت و ضعف برای هر دسته کاربری
| دسته کاربری | میزان مناسب بودن (از 5 ستاره) | خلاصه نقد و بررسی |
|---|---|---|
| دانشجویی (عمومی و فنی) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | عمر باتری عالی، وزن سبک (1.51 کیلوگرم)، صفحه نمایش بزرگ با کیفیت بالا و طراحی بیصدا. 16 گیگابایت رم برای اکثر دانشجویان کافی است. برای پروژههای فوق سنگین و کاربران بلندمدت (5+ سال)، نسخه 24 گیگابایت رم توصیه میشود. |
| برنامه نویسی و توسعه نرمافزار | ★★★★☆ (بسیار خوب) | SSD PCIe 4.0 فوق سریع زمان بیلد را کاهش میدهد. 16 گیگابایت حافظه برای اکثر پروژهها کافی است. صفحه نمایش بزرگ برای کدنویسی ایدهآل است. |
| طراحی گرافیک دو بعدی و عکاسی | ★★★★☆ (بسیار خوب) | صفحه نمایش 15.3 اینچ با پوشش رنگی کامل P3 (1 میلیارد رنگ) و روشنایی 500 نیت، 16 گیگابایت رم و SSD فوق سریع، ترکیبی ایدهآل. شتابدهندههای عصبی در GPU عملیات هوش مصنوعی فتوشاپ و لایتروم را تا 4 برابر سریعتر انجام میدهند. |
| تدوین ویدیو 4K سبک تا متوسط | ★★★★☆ (بسیار خوب) | عملکرد عالی برای تدوین 4K با چند لایه. رمزگشای AV1 و موتور رسانهای پیشرفته برای پخش روان 4K/8K. برای خروجیهای طولانی (بیش از 15 دقیقه) و پروژههای 8K سنگین، MacBook Pro با M5 Pro/Max توصیه میشود. |
| کاربری اداری و سازمانی | ★★★★☆ (بسیار خوب) | عمر باتری عالی (14.5-17 ساعت وب گردی)، وزن سبک، صفحه نمایش بزرگ. عدم وجود کیپد عددی برای کاربران مالی نقطه ضعف و درگاههای محدود نیاز به هاب را ایجاد میکند. |
| کاربری خانگی عمومی (وب، فیلم، آفیس سبک) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | صفحه نمایش بزرگ و با کیفیت (500 نیت، P3)، طراحی لوکس و بیصدا، عمر باتری عالی، سیستم صوتی شش بلندگو. پیکربندی 16/1 برای کاربر عادی زیادی است و نسخه پایه (16/512) ارزش خرید بسیار بالاتری دارد. |
| هوش مصنوعی محلی و یادگیری ماشین | ★★★★☆ (بسیار خوب) | شتابدهندههای عصبی در هر هسته GPU (تا 4 برابر سریعتر از M4) و NPU 16 هسته، آن را برای اجرای مدلهای هوش مصنوعی کوچک تا متوسط ایدهآل میکند. |
| گیمینگ (بازیهای بومی macOS) | ★★★☆☆ (خوب) | بدون throttling در بازی (شگفتی این نسل) – M5 حتی در بازیهای سنگین بدون افت عملکرد کار میکند. با 10 هسته GPU و Ray Tracing، بازیهای بومی را با کیفیت Medium (45-60 فریم) اجرا میکند. کتابخانه بازیهای macOS محدود است و صفحهنمایش 60Hz برای بازیهای رقابتی ایدهآل نیست. |
| طراحی سه بعدی و رندرینگ حرفهای | ★★☆☆☆ (ضعیف) | فاقد گرافیک مجزا و طراحی بدون فن، برای رندرینگ سه بعدی حرفهای با صحنههای پیچیده مناسب نیست. |
کلام پایانی:
Apple MacBook Air 15 (مدل MDVT4) با تراشه M5 و پیکربندی 16 گیگابایت حافظه یکپارچه و 1 ترابایت SSD، یک لپتاپ فوقالعاده قدرتمند، سبک (1.51 کیلوگرم)، بیصدا و با عمر باتری استثنایی (14.5 تا 18 ساعت) است. این لپتاپ ترکیبی از صفحهنمایش 15.3 اینچ Liquid Retina با کیفیت عالی (2880×1864، 500 نیت، P3 Wide Color)، تراشه نسل پنجم M5 با قابلیتهای هوش مصنوعی پیشرفته (شتابدهندههای عصبی در هر هسته GPU، تا 4 برابر سریعتر از M4 در وظایف AI) و SSD PCIe 4.0 فوقالعاده سریع (سرعت تا 230% بهبود) را در طراحیترین بدنه ممکن ارائه میدهد.
نقاط قوت اصلی شامل طراحی بدون فن و کاملاً بیصدا، عمر باتری استثنایی و پایدار (حتی در بازیهای سنگین بدون افت عملکرد)، صفحهنمایش بزرگ با کیفیت عالی و دقت رنگ بالا، SSD PCIe 4.0 فوقالعاده سریع (تا 2.3 برابر M4)، قابلیتهای هوش مصنوعی پیشرفته (NPU و شتابدهندههای عصبی)، وبکم Center Stage 12 مگاپیکسلی و سیستم صوتی شش بلندگو با Dolby Atmos و پشتیبانی از دو نمایشگر خارجی (6K@60Hz) میشود.
پیکربندی 16 گیگابایت / 1 ترابایت یک انتخاب هوشمندانه و متعادل برای کاربرانی است که به حافظه کافی برای چندوظیفگی سنگین و فضای ذخیرهسازی مناسب برای پروژههای حجیم نیاز دارند و قصد استفاده بلندمدت (3 تا 5 سال) از دستگاه را دارند. با این حال، به دلیل عدم قابلیت ارتقا، انتخاب پیکربندی مناسب (16 یا 24 گیگابایت رم) در زمان خرید حیاتی است. اگر بودجه کافی دارید و به دنبال یک لپتاپ 15 اینچی قدرتمند، بادوام و قابل حمل برای کارهای روزمره، برنامهنویسی، تدوین ویدیو سبک و طراحی گرافیک دو بعدی هستید، MacBook Air 15 (MDVT4) با پیکربندی 16/1 ترابایت یکی از بهترین انتخابهای موجود در بازار امروز است.

































