






پرداخت اقساطی
۲۸۲,۹۳۶,۰۰۰ تومان
ویژگی ها
فروشگاه : رایتک شاپ
۲۰۲,۸۶۶,۹۸۰ تومان
۲۰۱,۸۴۶,۹۸۰ تومان
| وزن دستگاه | 1.5 کیلوگرم |
|---|---|
| انتخاب رنگ | midnight |
| ظرفیت حافظه رم | 16GB |
| نوع حافظه رم | Unified Memory |
| قابلیت ارتقای رم | ✖ |
| ظرفیت حافظه SSD | 1TB |
| مدل پردازنده | Apple M5 |
| تعداد هسته | 10 هسته |
| فرکانس پردازنده | up to 4.6GHz |
| سازنده کارت گرافیک | Apple |
| مدل گرافیک | Apple Shared |
| فناوری های گرافیک | ✖ |
| تعداد هسته گرافیک | ۱۰ هسته |
| اندازه صفحه نمایش | 15.3 اینچ |
| دقت صفحه نمایش | 2880×1864 |
| صفحه نمایش لمسی | ✖ |
| پوشش صفحه نمایش | شفاف |
| نرخ بروز رسانی نمایشگر | 60Hz |
| نوع صفحه نمایش | Liquid Retina |
| وای فای | ✔ |
| پورت USB 3.0 | ✖ |
| پورت USB Type-C | ✔ |
| پورت HDMI | ✔ |
| پورت Thunderbolt | ✔ |
| پورت VGA | ✖ |
| جک 3.5 میلیمتری صدا | ✔ |
| ظرفیت باتری | 66.5WH |
| نوع باتری | لیتیوم پلیمری |
| میزان شارژدهی | 15 الی 18 ساعت |
| نوع اسپیکر | Dolby Atmos |
| تعداد اسپیکر | 6 عدد |
| درایو نوری | ✖ |
| نور صفحه کیبورد | ✔ |
| وبکم | ✔ |
| سیستم عامل | MAC OS |
| نوع کاربری | اداری و دانشجویی, مهندسی و طراحی, رندرینگ |
پیکربندی مشخص: تراشه Apple M5 (10 هسته CPU: 4 هسته Super + 6 هسته Efficiency) – 10 هسته GPU – حافظه یکپارچه 16 گیگابایت – 1 ترابایت SSD – صفحهنمایش 15.3 اینچی Liquid Retina (IPS) با رزولوشن 2880×1864، روشنایی 500 نیت و پشتیبانی از P3 wide color – macOS – گارانتی 1 ساله – رنگ Midnight
لپتاپ Apple MacBook Air 15.3 اینچ با مدل MDVK4، جدیدترین نسخه از محبوبترین لپتاپ اپل است که در مارس 2026 با تراشه نسل پنجم M5 روانه بازار شده است. مدل MDVK4 با تراشه M5 (نسخه 10 هسته CPU و 10 هسته GPU) با 16 گیگابایت حافظه یکپارچه و 1 ترابایت حافظه SSD عرضه میشود. وزن 1.51 کیلوگرم، طراحی بدون فن (Fanless) و عملکرد بیصدا، آن را به یکی از بهترین گزینهها برای کاربرانی تبدیل کرده است که به قابلیت حمل بالا و سکوت مطلق اهمیت میدهند. رنگ Midnight نیز با پوشش دانهبندی خاص، اثر انگشت را به طور محسوسی کاهش میدهد و ظاهری شیک و حرفهای ایجاد میکند.
| مشخصه | جزئیات فنی |
|---|---|
| ابعاد (میلیمتر) | 340.4 × 237.6 × 11.5 |
| وزن | 1.51 کیلوگرم |
| جنس بدنه | آلومینیوم یکپارچه |
| سیستم خنککننده | بدون فن – کاملاً بیصدا |
| تراشه (SoC) | Apple M5 (نسل پنجم، فرآیند 3 نانومتری) |
| واحد پردازش مرکزی (CPU) | 10 هسته (4 هسته Super با فرکانس 4.6 گیگاهرتز + 6 هسته Efficiency با فرکانس 3.0 گیگاهرتز) – 10 رشته |
| واحد پردازش گرافیکی (GPU) | 10 هسته – شامل شتابدهندههای عصبی اختصاصی در هر هسته – پشتیبانی از رهگیری پرتو (Ray Tracing) سختافزاری |
| موتور عصبی (Neural Engine) | 16 هسته |
| حافظه یکپارچه (RAM) | 16 گیگابایت (LPDDR5x) – یکپارچه و غیرقابل ارتقا پس از خرید – پهنای باند 153 گیگابایت بر ثانیه |
| حافظه داخلی (SSD) | 1 ترابایت (تکنولوژی PCIe 5.0) – غیرقابل ارتقا پس از خرید |
| صفحهنمایش | 15.3 اینچ Liquid Retina (IPS) – رزولوشن 2880×1864 پیکسل (224 پیکسل بر اینچ) – نسبت 16:10 – نرخ نوسازی 60 هرتز – روشنایی 500 نیت – پوشش رنگ P3 Wide Color – پشتیبانی از 1 میلیارد رنگ – فناوری True Tone – بدون قابلیت لمس |
| وبکم | 12 مگاپیکسل Center Stage با پشتیبانی از Desk View – قابلیت 1080p HD |
| باتری | 66.5 وات ساعت – آداپتور 35 وات USB-C دو پورت (قابل ارتقا) – شارژ سریع با آداپتور 70 وات یا بالاتر |
| عمر باتری | تا 18 ساعت پخش ویدیو – تا 15 ساعت وب گردی بیسیم |
| درگاهها | 2 درگاه Thunderbolt 4 / USB-C (40 گیگابیت بر ثانیه)، MagSafe 3، جک 3.5 میلیمتری صدا |
| ارتباطات بیسیم | Apple N1 – Wi-Fi 7 (802.11be) – بلوتوث 6 |
| صدا | سیستم شش بلندگو با پشتیبانی از Spatial Audio و Dolby Atmos – میکروفون سهگانه |
| صفحه کلید | Magic Keyboard با نور پس زمینه – Touch ID – بدون کیپد عددی |
| امنیت | تراشه Secure Enclave – حسگر اثر انگشت Touch ID – رمزنگاری سختافزاری تمام دیسک |
| سیستم عامل | macOS |
| گارانتی | 1 سال (قابل ارتقا با AppleCare+) |
| رنگ | Midnight |
نکات فنی مهم – تراشه M5 و معماری بدون فن: تراشه M5 در بنچمارک Geekbench 6 امتیاز تک هسته حدود 4227 و امتیاز چند هسته حدود 17802 را کسب کرده است که نسبت به نسل قبلی M4 به ترتیب حدود 10% و 19% بهبود را نشان میدهد. طراحی بدون فن (Fanless) یکی از نقاط قوت اصلی MacBook Air است و تراشه M5 با توان حرارتی پایدار حدود 11 وات و حداکثر توان انفجاری 23 وات، به طور کامل با این طراحی بدون فن هماهنگ است و اجازه میدهد دستگاه بدون کوچکترین صدایی کار کند.
نکته دوم – حافظه یکپارچه و پهنای باند: حافظه یکپارچه 16 گیگابایتی از نوع LPDDR5x با پهنای باند 153 گیگابایت بر ثانیه است که نسبت به نسل M4 (120 گیگابایت بر ثانیه) حدود 28% بهبود یافته است. این افزایش پهنای باند برای اجرای روان برنامههای حرفهای، چندوظیفگی سنگین و مدلهای هوش مصنوعی محلی بسیار حائز اهمیت است.
نکته سوم – SSD PCIe 5.0 با سرعت فوقالعاده: بر اساس تستهای Notebookcheck، SSD جدید M5 MacBook Air نسبت به نسل M4 حدود 230% بهبود سرعت داشته است و حتی از برخی مدلهای مجهز به M4 Pro نیز پیشی گرفته است. این سرعت فوقالعاده، بارگذاری مجموعه دادههای بزرگ و پروژههای حجیم را به چند ثانیه کاهش میدهد.
نکته چهارم – هوش مصنوعی و شتابدهندههای عصبی: تراشه M5 برای اولین بار شتابدهندههای عصبی (Neural Accelerators) را درون هر هسته GPU جای داده است. این نوآوری به تراشه M5 اجازه میدهد وظایف هوش مصنوعی را به طور مستقیم روی GPU با کارایی بسیار بالا پردازش کند. طبق اعلام اپل، M5 در وظایف هوش مصنوعی نسبت به M4 تا 4 برابر و نسبت به M1 تا 9.5 برابر سریعتر عمل میکند. کل تراشه قادر به انجام حدود 45 تا 50 TOPS (تریلیون عملیات در ثانیه) است.
نکته پنجم – صفحهنمایش Liquid Retina با کیفیت عالی: صفحهنمایش 15.3 اینچی Liquid Retina با رزولوشن 2880×1864 (224 پیکسل بر اینچ)، نسبت 16:10 و روشنایی 500 نیت، فضای کاری بزرگی را فراهم میکند. پوشش رنگ کامل P3 Wide Color و پشتیبانی از 1 میلیارد رنگ، دقت رنگ بسیار خوبی را برای طراحان گرافیک و عکاسان تضمین میکند.
نکته ششم – رنگ Midnight و کاهش اثر انگشت: رنگ Midnight با پوشش دانهبندی ویژه، اثر انگشت را به طور محسوسی کمتر از رنگهای تیره معمولی جذب میکند و ظاهر دستگاه را برای مدت طولانیتری تمیز و حرفهای نگه میدارد.
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Air 15 با M5 و 16 گیگابایت حافظه یکپارچه و 1 ترابایت SSD، یک انتخاب قدرتمند، سبک (1.51 کیلوگرم) و بیصدا برای دانشجویان و محققان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است که به دنبال دستگاهی با عمر باتری استثنایی (تا 18 ساعت) و طراحی فوقالعاده قابل حمل هستند. با این حال، حافظه 16 گیگابایت ممکن است برای پروژههای فوق سنگین (مجموعه دادههای 30+ گیگابایت یا چندین ماشین مجازی) محدودیت ایجاد کند.
مزایا برای دانشجو و محقق:
طراحی بدون فن و کاملاً بیصدا: در کتابخانههای ساکت و کلاسهای درس، دستگاه هیچ صدایی تولید نمیکند و تمرکز را بر هم نمیزند.
وزن 1.51 کیلوگرم: حمل روزانه در کوله پشتی دانشجویی را آسان میکند و در طول یک روز پر از کلاس، خستگی ایجاد نمیکند.
عمر باتری استثنایی (تا 18 ساعت پخش ویدیو و 15 ساعت وب گردی): یک روز کامل (و حتی بیش از یک روز) درسی را بدون نزدیک شدن به پریز برق میتوانید سپری کنید.
صفحهنمایش 15.3 اینچ Liquid Retina با نسبت 16:10 و رزولوشن 2880×1864: فضای کاری بزرگ برای مشاهده همزمان دو سند (مقاله علمی و نرمافزار یادداشتبرداری)، کدنویسی با چندین پنجره و کار با صفحات گسترده اکسل ایدهآل است. دقت رنگ عالی P3 برای دانشجویان گرافیک و طراحی مناسب است.
حافظه 16 گیگابایت و SSD 1 ترابایت PCIe 5.0: برای اجرای همزمان چندین نرمافزار (Word، PowerPoint، مرورگر با مقالات علمی، نرمافزارهای مدیریت مراجع و ماشینهای مجازی سبک) کافی است. SSD فوقالعاده سریع (تا 230% سریعتر از نسل قبل) بارگذاری مجموعه دادههای علمی بزرگ و پروژههای حجیم را به چند ثانیه کاهش میدهد.
قابلیتهای هوش مصنوعی محلی (NPU 16 هسته + شتابدهندههای عصبی در هر هسته GPU): محققان هوش مصنوعی میتوانند مدلهای زبانی کوچک (مانند Llama 3 7B) و مدلهای تولید تصویر را به صورت محلی و با مصرف انرژی پایین اجرا کنند. نسبت به M4 تا 4 برابر سریعتر در وظایف AI.
محدودیتها و نقاط ضعف برای دانشجو:
حافظه 16 گیگابایت غیرقابل ارتقا: برای پروژههای بسیار سنگین (مجموعه دادههای 30+ گیگابایت، چندین ماشین مجازی، شبیهسازیهای حرفهای) ممکن است محدودیت ایجاد کند. دانشجویانی که قصد استفاده 5+ ساله یا کار با دادههای عظیم را دارند، بهتر است نسخه 24 گیگابایت رم را انتخاب کنند.
فقدان کیپد عددی (NumPad): برای دانشجویان رشتههای حسابداری، آمار و اقتصاد که با اعداد کار میکنند، یک نقطه ضعف است.
درگاههای محدود (فقط 2 درگاه Thunderbolt 4): برای اتصال مانیتور خارجی، ماوس و ذخیرهسازی جانبی، ممکن است به هاب یا داک نیاز داشته باشید.
صفحهنمایش 60 هرتز و نبود ProMotion: برای دانشجوی عادی تفاوت محسوسی ندارد اما در مقایسه با MacBook Pro (120Hz ProMotion) و لپتاپهای ویندوزی هم رده (اغلب 120Hz)، قدیمی به نظر میرسد.
جمعبندی برای دانشجویان و محققان: اگر به دنبال یک دستگاه قدرتمند، بیصدا و بادوام با عمر باتری استثنایی و صفحهنمایش بزرگ 15.3 اینچ برای چندین سال تحصیل و تحقیق هستید، MacBook Air 15 با پیکربندی 16/1 ترابایت یک انتخاب عالی و متعادل است.
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Air 15 با M5، 16 گیگابایت رم و 1 ترابایت SSD یک ایستگاه کاری قابل حمل، بیصدا و قدرتمند برای طراحان گرافیک دو بعدی (فتوشاپ، ایلوستریتور)، عکاسان (لایتروم با مجموعه دادههای بزرگ)، تدوینگران ویدیو با پروژههای 4K سبک تا متوسط و برنامهنویسان حرفهای است. با این حال، برای تدوین ویدیوهای 8K، رندرینگ سه بعدی حرفهای و گیمینگ سنگین مناسب نیست.
در تستهای عملی، M5 MacBook Air توانست به طور همزمان یک ویدیوی 8K 30 فریم را با سه کپی دیگر (چهار لایه 8K) در Final Cut Pro بدون افت فریم پخش کند. پردازنده M5 در Final Cut Pro در زمان خروجی ویدیو نسبت به M4 31% بهبود عملکرد داشته است.
موتور رسانهای (Media Engine) در تراشه M5 از رمزگشایی سختافزاری کدکهای H.264، HEVC، ProRes و رمزگشای AV1 پشتیبانی میکند و به این معناست که ویدیوهای 4K و 8K را در تایملاین بدون افت فریم پخش میکند.
نقاط ضعف برای تدوینگران:
بدون فن (Fanless): در رندرهای بسیار طولانی (بیش از 15 دقیقه بار مداوم) ممکن است دستگاه دچار محدودیت حرارتی شود و فرکانس پردازنده کاهش یابد.
نبود پشتیبانی از encode سختافزاری ProRes: M5 (بر خلاف M5 Pro/Max) دارای موتور رمزگذاری (encode) ProRes نیست، بنابراین خروجی ProRes زمان بیشتری خواهد برد.
حافظه 16 گیگابایت: برای پروژههای 4K با 3 لایه یا بیشتر و افکتهای سنگین (Noise Reduction، Warp Stabilizer)، ممکن است محدودیت ایجاد کند. تدوینگران حرفهای با پروژههای سنگین باید نسخه 24 گیگابایت رم را انتخاب کنند.
صفحهنمایش 60 هرتز و نبود Mini-LED XDR: برای درجهبندی رنگ حرفهای (Color Grading) ویدیوهای HDR مناسب نیست و باید از مانیتور خارجی حرفهای استفاده کنید.
جمعبندی برای تدوینگران ویدیو: برای تدوین 4K حرفهای با پروژههای سبک تا متوسط و خروجی H.264/H.265/AV1، این لپتاپ بسیار عالی است. برای تدوین 8K حرفهای و خروجیهای طولانی و سنگین، MacBook Pro با M5 Pro/Max و حافظه بیشتر انتخاب هوشمندانهتری است.
صفحهنمایش Liquid Retina 15.3 اینچ با پوشش کامل P3 و روشنایی 500 نیت، همراه با 16 گیگابایت حافظه یکپارچه و SSD 1 ترابایتی فوقالعاده سریع، ترکیبی ایدهآل برای طراحان گرافیک و عکاسان است.
عملکرد در فتوشاپ و لایتروم:
16 گیگابایت حافظه یکپارچه برای فایلهای فتوشاپ با بیش از 50 تا 60 لایه و وضوح 8K (با اندازه پرونده بالای 3 تا 4 گیگابایت) کافی است. برای فایلهای فوق حجیم (80+ لایه با وضوح 8K)، نسخه 24 گیگابایت رم توصیه میشود.
SSD PCIe 5.0 فوقالعاده سریع (سرعت نوشتن تا 250% بهبود نسبت به نسل قبل)، کتابخانههای عظیم استوک عکس (چند صد گیگابایت) و مجموعههای RAW را در چند ثانیه بارگذاری میکند.
شتابدهندههای عصبی در 10 هسته GPU، عملیات هوش مصنوعی فتوشاپ (انتخاب سوژه با لبههای مو، حذف اشیاء، رنگآمیزی خودکار) و لایتروم (کاهش نویز هوشمند) را با سرعت بالا و مصرف انرژی کم انجام میدهند. نسبت به M4 تا 4 برابر سریعتر در این عملیات.
عملکرد در Adobe Illustrator و InDesign: فایلهای برداری حجیم با هزاران آبجکت و صدها آرت بورد (مانند کاتالوگ 300 صفحهای، نقشههای فنی بزرگ) کاملاً روان و بدون لگ باز و ویرایش میشوند.
محدودیت برای طراحان گرافیک حرفهای چاپ (CMYK/Pantone): اگرچه صفحهنمایش این لپتاپ بسیار دقیق است، برای چاپ حرفهای که نیاز به کالیبراسیون سختافزاری و تطابق کامل با استانداردهای CMYK دارد، یک مانیتور خارجی حرفهای (مانند Eizo ColorEdge یا BenQ SW) با حسگر کالیبراسیون توصیه میشود. رنگ Midnight نیز با بازتاب نور تیره خود در محیطهای روشن، کمی بیشتر از رنگهای روشن بازتاب دارد.
جمعبندی برای طراحان گرافیک و عکاسان: MacBook Air 15 با M5 یک ایستگاه کاری قابل حمل و بیصدا برای طراحان گرافیک دو بعدی و عکاسان است.
برای برنامهنویسانی که گردش کار آنها مبتنی بر کامپایل پروژههای بزرگ در Xcode، کدنویسی با VS Code، IntelliJ، اجرای چندین کانتینر Docker و پایگاه داده محلی (PostgreSQL، MySQL) است، MacBook Air 15 با M5 و 16 گیگابایت حافظه یکپارچه و SSD فوق سریع یک انتخاب عالی و بیصدا است.
عملکرد در کامپایل و توسعه:
تراشه M5 با 4 هسته Super (4.6 گیگاهرتز) برای کامپایل پروژههای بزرگ در Xcode بسیار سریع است و کامپایل پروژههای حجیم را چندین برابر سریعتر از نسلهای قبل انجام میدهد.
SSD PCIe 5.0 فوقالعاده سریع (سرعت خواندن تا 230% بهبود) زمان بیلد و بارگذاری پروژههای حجیم (مانند اندروید استودیو با پروژههای بزرگ، ویژوال استودیو با C++ projects) را به شدت کاهش میدهد.
16 گیگابایت حافظه برای اجرای همزمان چندین IDE، چندین کانتینر Docker و پایگاه داده محلی کافی است. برای پروژههای فوق سنگین (مانند اندروید استودیو با شبیهساز همزمان، چندین ماشین مجازی با حافظه اختصاصی بالا)، سفارش نسخه 24 گیگابایتی توصیه میشود.
صفحهنمایش 15.3 اینچ با نسبت 16:10 فضای عمودی مناسبی برای نمایش خطوط کد فراهم میکند و رزولوشن بالا (2880×1864) متنها را فوقالعاده شارپ و خوانا میکند.
محدودیتها برای برنامهنویسان:
صفحه نمایش 60 هرتز در مقایسه با ProMotion 120 هرتز برای پیمایش طولانی در کدها کمی کمتر روان است، اما برای اکثر برنامهنویسان مشکل خاصی ایجاد نمیکند.
عدم وجود کیپد عددی برای برنامهنویسانی که به ورود مکرر اعداد (مانند توسعه بازی و برنامهنویسی سیستمهای تعبیه شده) نیاز دارند، ممکن است محدودیت ایجاد کند.
جمعبندی برای برنامهنویسان: MacBook Air 15 با M5 یک انتخاب عالی برای برنامهنویسان و توسعهدهندگان نرمافزار است که به یک دستگاه سبک، بیصدا و با عمر باتری عالی نیاز دارند.
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Air 15 با M5، 16 گیگابایت رم و 1 ترابایت SSD، یک انتخاب عالی برای مدیران، تحلیلگران مالی سبک، مشاوران و هر کاربر حرفهای اداری است که به دنبال دستگاهی سبک (1.51 کیلوگرم)، بیصدا، با عمر باتوری فوقالعاده (تا 15 ساعت وب گردی) و صفحه نمایش بزرگ 15.3 اینچ برای کار با صفحات گسترده و اسناد است. رنگ Midnight نیز ظاهری شیک و حرفهای برای محیطهای کاری ایجاد میکند و نسبت به رنگ Space Gray قدیمی تر، جذابیت بیشتری دارد.
در تستهای عملی، اجرای همزمان چندین سند ورد حجیم، چندین فایل پاورپوینت با حجم بالا، چندین فایل اکسل با میلیونها ردیف و بیش از 20 زبانه مرورگر بدون کوچکترین کندی انجام شد. با این حجم کاری، CPU و حافظه فشار چندانی نداشتند و عملاً 16 گیگابایت رم برای چنین بارهایی بیش از حد کافی است.
نقاط قوت برای کاربر اداری:
طراحی فوقالعاده سبک و قابل حمل: با وزن 1.51 کیلوگرم و ضخامت 11.5 میلیمتر، به راحتی در کیف کسب و کار جا میشود و حمل روزانه را آسان میکند.
عمر باتری استثنایی (تا 15 ساعت وب گردی): میتوانید یک روز کامل کاری (و حتی بیش از یک روز کاری سبک) را بدون شارژر سپری کنید. در تست Notebookcheck مدل 15 اینچ با M5 حدود 7 ساعت و 44 دقیقه در وب گردی دوام آورد که نیم ساعت بیشتر از مدل M4 قبلی بود.
عملکرد بینقص در نرمافزارهای آفیس و چندوظیفگی: با 16 گیگابایت حافظه، میتوانید به طور همزمان چندین نرمافزار آفیس، دهها زبانه مرورگر کروم، نرمافزارهای پیام رسان سازمانی (Teams، Slack، Zoom) و نرمافزارهای مدیریت پروژه را بدون هیچ کندی اجرا کنید.
صفحهنمایش 15.3 اینچ Liquid Retina با نسبت 16:10 و رزولوشن 2880×1864: برای کار با صفحات گسترده اکسل و اسناد بلند و مقایسه دو سند کنار هم بسیار ایدهآل است. دقت رنگ عالی P3 برای ارائهها و مشاهده محتواهای گرافیکی مناسب است.
امنیت پیشرفته: تراشه امنیتی Secure Enclave و حسگر اثر انگشت Touch ID امنیت اطلاعات سازمانی را تضمین میکند و ورود به سیستم و تأیید پرداختها را سریع و امن میکند.
ارتباطات پیشرفته: Wi-Fi 7 و بلوتوث 6 برای اتصال سریع و پایدار به شبکههای سازمانی و لوازم جانبی.
محدودیتها و نقاط ضعف برای کاربر اداری:
قیمت بالا (پیکربندی 16/1 ترابایت حدود 2,299 تا 2,499 دلار): برای کاربران اداری که فقط به آفیس و وب نیاز دارند، پیکربندی پایه (16/512) با قیمت حدود 1,299 دلار بسیار مقرونبهصرفهتر است.
فقدان کیپد عددی (NumPad): در یک لپتاپ 15.3 اینچی، عدم وجود کیپد عددی برای حسابداران و کاربران مالی که به طور مرتب با اعداد کار میکنند، یک نقطه ضعف جدی است و ممکن است نیاز به خرید کیبورد خارجی داشته باشند.
درگاههای محدود (فقط 2 درگاه Thunderbolt 4): در محیط اداری که معمولاً به مانیتور خارجی، ماوس و ذخیرهسازی جانبی نیاز است، استفاده از هاب یا داک ضروری است.
صفحهنمایش 60 هرتز: برای کاربر عادی تفاوت محسوسی ندارد اما در مقایسه با بسیاری از لپتاپهای تجاری ویندوزی با نرخ 90/120 هرتز، قدیمی به نظر میرسد.
جمعبندی برای کاربران اداری و سازمانی: یک انتخاب عالی برای مدیران و کاربران حرفهای اداری که تحرک، عمر باتری و صفحه نمایش بزرگ برایشان اولویت است. با این حال، برای کاربران اداری با بودجه محدود، پیکربندی پایه با 512 گیگابایت SSD ارزش خرید بسیار بالاتری دارد.
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Air 15 با M5 یک انتخاب ایدهآل و لوکس برای کاربران خانگی عمومی است که به دنبال یک دستگاه بزرگصفحه، سبک، بیصدا، با عمر باتری عالی و صفحهنمایش با کیفیت برای تماشای فیلم، وب گردی و کارهای روزمره هستند. با این حال، پیکربندی 16/1 ترابایت برای یک کاربر عادی زیادی است و نسخه پایه (512 گیگابایت SSD) با قیمت حدود 1,299 دلار ارزش خرید بالاتری دارد.
برای وب گردی روزانه، تماشای فیلم و سریال با کیفیت 4K از سرویسهای استریم (با پشتیبانی سخت افزاری از کدکهای AV1، HEVC و H.264 که مصرف داده و باتری را کاهش میدهد)، استفاده از شبکههای اجتماعی، مدیریت ایمیل، تماسهای ویدیویی با خانواده و دوستان و حتی ادیت ساده عکس با برنامههای داخلی macOS، تراشه M5 و 16 گیگابایت رم عملکردی کاملاً روان و بینقص ارائه میدهند.
صفحهنمایش 15.3 اینچ Liquid Retina با کیفیت عالی (نقطه قوت مطلق برای سرگرمی خانگی): صفحهنمایش 15.3 اینچی با رزولوشن 2880×1864، روشنایی 500 نیت و پوشش رنگی کامل P3 و پشتیبانی از 1 میلیارد رنگ، تجربه تماشای فیلم و سریال را (به خصوص محتوای HDR و Dolby Vision) لذت بخش میکند. فضای بزرگ صفحه برای وب گردی و کار همزمان با چند پنجره (مثلاً یک پنجره فیلم و یک پنجره چت یا خرید آنلاین) ایدهآل است.
طراحی فوقالعاده قابل حمل (وزن 1.51 کیلوگرم): به راحتی در خانه از اتاقی به اتاق دیگر جابجا میشود و در سفر نیز در کیف قرار میگیرد بدون اینکه وزن محسوسی اضافه کند.
طراحی بدون فن (کاملاً بیصدا): برای تماشای فیلم در شب یا کار در محیطهای ساکت، دستگاه هیچ صدایی تولید نمیکند و تمرکز را بر هم نمیزند.
سیستم شش بلندگو با Spatial Audio و Dolby Atmos: تماشای فیلم و گوش دادن به موسیقی را با صدای فراگیر و با کیفیت بالا لذت بخش میکند و یکی از بهترین سیستمهای صوتی در کلاس لپتاپهای مصرفی است.
نقاط ضعف و محدودیتها برای کاربر خانگی:
پیکربندی 16/1 ترابایت برای کاربر عادی زیادی است: اگر فقط به وب گردی، تماشای فیلم و آفیس سبک نیاز دارید، 16 گیگابایت رم و 1 ترابایت SSD کاملاً اضافی است. پیکربندی پایه (16 گیگابایت / 512 گیگابایت) با قیمت حدود 1,299 دلار بسیار مقرونبهصرفهتر و برای چندین سال کافی است.
صفحهنمایش 60 هرتز: برای کاربر عادی که به گیمینگ حرفهای مشغول نیست، تفاوت محسوسی ندارد اما در مقایسه با بسیاری از لپتاپهای خانگی همقیمت (اغلب با صفحه 90Hz یا 120Hz) قدیمی به نظر میرسد.
بازتاب نور صفحه براق (Glossy) در محیطهای بسیار پرنور (مقابل پنجره آفتابی): ممکن است کمی خیرهکننده باشد، اما در محیطهای داخلی معمولی مشکلی ایجاد نمیکند. رنگ Midnight نیز ممکن است در محیطهای پرنور کمی بازتاب بیشتری داشته باشد.
قیمت لوکس: حتی پیکربندی پایه نیز نسبت به لپتاپهای ویندوزی همرده (با صفحه 16 اینچ 144Hz و سختافزار مشابه) قیمت بالاتری دارد.
جمعبندی برای کاربران خانگی عمومی: اگر بودجه کافی دارید و به دنبال یک لپتاپ لوکس، سبک و بیصدا با صفحه نمایش بزرگ و کیفیت عالی برای سرگرمی و کارهای روزمره هستید، MacBook Air 15 یک انتخاب فوقالعاده است. با این حال، برای یک خانواده با نیازهای معمول و بودجه محدود، پیکربندی پایه (16 گیگابایت / 512 گیگابایت) ارزش خرید بسیار بالاتری دارد.
مزایا برای محققان و توسعهدهندگان هوش مصنوعی:
NPU 16 هستهای و شتابدهندههای عصبی در هر هسته GPU (تا 45-50 TOPS): تراشه M5 وظایف هوش مصنوعی را تا 4 برابر سریعتر از M4 و تا 9.5 برابر سریعتر از M1 انجام میدهد.
SSD PCIe 5.0 فوقالعاده سریع (تا 230% سریعتر از M4): بارگذاری مجموعه دادههای بزرگ، مدلهای حجیم و کتابخانههای هوش مصنوعی را به چند ثانیه کاهش میدهد.
پهنای باند حافظه 153 گیگابایت بر ثانیه (28% افزایش نسبت به M4): برای اجرای روان مدلهای زبانی بزرگ (مانند Llama 3 7B، Phi-3-mini) و استیبل دیفیوژن به صورت محلی عالی است.
پشتیبانی از FP16، INT8 و INT4: مدلهای هوش مصنوعی با دقت پایین بسیار سریع و با مصرف انرژی کم اجرا میشوند.
قابلیت اجرای محلی و آفلاین مدلهای هوش مصنوعی: بدون نیاز به اتصال اینترنت و حفظ حریم خصوصی.
محدودیت برای هوش مصنوعی سنگین:
16 گیگابایت حافظه برای مدلهای بسیار بزرگ (بیش از 10 میلیارد پارامتر) ممکن است محدود باشد. برای چنین پروژههایی، سفارش نسخه 24 گیگابایت رم (یا 32 گیگابایت در مدلهای خاص) یا MacBook Pro با M5 Pro/Max توصیه میشود.
جمعبندی برای هوش مصنوعی: MacBook Air 15 با M5 و NPU قدرتمند یک انتخاب عالی برای توسعهدهندگان و محققانی است که به پردازش محلی مدلهای هوش مصنوعی کوچک تا متوسط نیاز دارند و به دنبال یک دستگاه قابل حمل و کم مصرف هستند.
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Air 15 با M5 و 10 هسته GPU و پشتیبانی از رهگیری پرتو سختافزاری (Ray Tracing)، میتواند بازیهای بومی macOS و برخی عناوین قدیمیتر را به خوبی اجرا کند. با این حال، یک دستگاه گیمینگ حرفهای نیست و برای گیمرهایی که جدیدترین عناوین AAA را اجرا میکنند، مناسب نیست. طراحی بدون فن (Fanless) در بازیهای طولانی ممکن است محدودیت حرارتی ایجاد کند، اما در تستهای عملی Notebookcheck، هیچ کاهش فریم (تالینگ) در طول بازی کردن مشاهده نشد و دستگاه در طول تستهای گیمینگ هیچ محدودیتی نشان نداد.
طبق گزارش Notebookcheck، M5 در حین بازی نیز بسیار کارآمد است و در بازیهایی مانند Cyberpunk 2077 و Baldur’s Gate 3 هیچ افت عملکردی مشاهده نشد. GPU M5 همچنین دارای رهگیری پرتو سختافزاری (Ray Tracing) است که در بلندر و بازیهای بومی پشتیبانیکننده تا 45% بهبود عملکرد گرافیکی ارائه میدهد.
عملکرد تخمینی در بازیهای بومی (Native) macOS (رزولوشن 1080p تا 1440p، تنظیمات Low تا Medium):
Cyberpunk 2077: با MetalFX Quality، حدود 35 تا 45 فریم (قابل بازی و روان).
Baldur’s Gate 3 (Act 3 سنگین): با تنظیمات Low در 1080p، بالای 30 فریم.
Resident Evil Village/4 Remake: با پریست Balanced در 1080p، حدود 55 تا 60 فریم.
Assassin’s Creed Shadows (2026): با MetalFX Performance و تنظیمات Medium، بیش از 30 فریم.
Lies of P و سایر بازیهای جدیدتر: با تنظیمات Medium، 45 تا 60 فریم.
Shadow of the Tomb Raider و بازیهای قدیمی (2020-2022): با تنظیمات High در 1080p، 50 تا 70 فریم.
عملکرد تخمینی در بازیهای غیربومی (از طریق لایه ترجمه Rosetta 2 یا CrossOver 26 – با افت 15 تا 30 درصد):
Resident Evil 9 (از طریق CrossOver): حدود 30 فریم.
Batman: Arkham Knight: بالای 30 فریم.
محدودیتها برای گیمینگ حرفهای:
کمبود بازیهای بومی macOS جدید: کتابخانه بازیهای macOS هنوز در مقایسه با ویندوز بسیار محدود است و بسیاری از عناوین جدید AAA نسخه بومی ندارند.
طراحی بدون فن: در صورت بازیهای فوقالعاده سنگین و طولانی مدت (ساعتها بازی AAA با حداکثر تنظیمات)، ممکن است محدودیت حرارتی ایجاد شود.
صفحهنمایش 60 هرتز بدون پشتیبانی از ProMotion: برای بازیهای رقابتی سریع (مانند CS2، Valorant) که به نرخ فریم بالا و پاسخ سریع نیاز دارند، یک محدودیت اساسی است.
شباهت رنگ Midnight با خنککننده و کثیفی: رنگ تیره Midnight در صورت بازی طولانی ممکن است گرما را کمی بیشتر جذب کند و اثر انگشت روی بدنه در حین بازی ممکن است بیشتر دیده شود (گرچه پوشش آن تا حدودی از این مشکل کاسته است).
جمعبندی برای گیمرها: اگر یک گیمر معمولی و سبک هستید که عمدتاً بازیهای بومی macOS (مثل Resident Evil، Lies of P، Baldur’s Gate 3) و بازیهای قدیمیتر را انجام میدهید، MacBook Air 15 میتواند تجربهای قابل قبول (35 تا 60 فریم) ارائه دهد. با این حال، اگر اولویت اصلی شما گیمینگ با جدیدترین عناوین AAA (2024-2026) یا بازیهای رقابتی سریع است، به سراغ لپتاپ مخصوص گیمینگ با کارت گرافیک قدرتمند (مانند NVIDIA GeForce RTX 50-series یا AMD Radeon RX 8000) و صفحهنمایش با نرخ نوسازی بالا (144Hz/240Hz) بروید.
| دسته کاربری | میزان مناسب بودن (از 5 ستاره) | خلاصه نقد و بررسی |
|---|---|---|
| دانشجویی (عمومی و فنی – برنامه نویسی، تحلیل داده سبک) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | عمر باتری استثنایی (15-18 ساعت)، وزن سبک (1.51 کیلوگرم)، صفحه نمایش بزرگ 15.3 اینچ با کیفیت عالی، طراحی بیصدا و SSD فوق سریع. 16 گیگابایت رم برای اکثر دانشجویان کافی است. برای پروژههای فوق سنگین و کاربران بلندمدت، نسخه 24 گیگابایت رم توصیه میشود. |
| برنامه نویسی و توسعه نرمافزار | ★★★★☆ (بسیار خوب) | SSD فوق سریع زمان بیلد را کاهش میدهد. 16 گیگابایت حافظه برای اکثر پروژهها کافی است. برای پروژههای فوق سنگین و ماشینهای مجازی متعدد، 24 گیگابایت توصیه میشود. |
| طراحی گرافیک دو بعدی و عکاسی (فتوشاپ، لایتروم، ایلوستریتور) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | صفحه نمایش 15.3 اینچ با پوشش رنگی P3 و روشنایی 500 نیت، 16 گیگابایت رم و SSD فوق سریع، ترکیبی ایدهآل. برای پروژههای فوق حجیم (80+ لایه 8K) و کاربران با گردش کار حرفهای، نسخه 24 گیگابایت رم توصیه میشود. |
| تدوین ویدیو 4K سبک تا متوسط (Final Cut Pro) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | عملکرد عالی برای تدوین 4K با چند لایه. برای خروجیهای طولانی (بیش از 15 دقیقه) و پروژههای 8K سنگین، MacBook Pro با M5 Pro/Max و حافظه بیشتر توصیه میشود. |
| کاربری اداری و سازمانی (مدیران، تحلیلگران مالی سبک) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | عمر باتری عالی (15 ساعت)، وزن سبک، صفحه نمایش بزرگ. عدم وجود کیپد عددی برای کاربران مالی نقطه ضعف و نیاز به هاب/داک برای اتصال تجهیزات جانبی محدودیت محسوب میشود. |
| کاربری خانگی عمومی (وب، فیلم، آفیس سبک) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | صفحه نمایش بزرگ و با کیفیت، طراحی لوکس و بیصدا، عمر باتری عالی. پیکربندی 16/1 برای کاربر عادی زیادی است و نسخه پایه (512GB) با قیمت مناسبتر توصیه میشود. |
| هوش مصنوعی محلی و یادگیری ماشین | ★★★★☆ (بسیار خوب) | NPU 16 هسته + شتابدهندههای عصبی در هر هسته GPU (45-50 TOPS) برای اجرای مدلهای کوچک تا متوسط عالی است. 16 گیگابایت برای مدلهای بسیار بزرگ (10+ میلیارد پارامتر) محدودیت دارد. |
| گیمینگ (بازیهای بومی macOS قدیمی و سبک) | ★★★☆☆ (خوب) | با 10 هسته GPU و Ray Tracing سختافزاری، بازیهای بومی را با کیفیت Medium (35-60 فریم) اجرا میکند. کتابخانه بازیهای macOS محدود است و طراحی بدون فن ممکن است محدودیت ایجاد کند. |
| گیمینگ جدید AAA و حرفهای (2024-2026) | ★★☆☆☆ (ضعیف) | به دلیل محدودیت پلتفرم و طراحی بدون فن، برای گیمرهای حرفهای توصیه نمیشود. |
| طراحی سه بعدی و رندرینگ حرفهای (Blender، Maya، 3ds Max) | ★★☆☆☆ (ضعیف) | فاقد گرافیک مجزا (فقط گرافیک یکپارچه 10 هسته) و طراحی بدون فن، برای رندرینگ سه بعدی حرفهای مناسب نیست. |
کلام پایانی:
Apple MacBook Air 15 (مدل MDVK4) با تراشه M5 و پیکربندی 16 گیگابایت حافظه یکپارچه و 1 ترابایت SSD در رنگ Midnight، یک لپتاپ فوقالعاده قدرتمند، سبک (1.51 کیلوگرم)، بیصدا و با عمر باتری استثنایی (تا 18 ساعت) است. این لپتاپ ترکیبی است از صفحهنمایش 15.3 اینچ Liquid Retina با کیفیت عالی (2880×1864، 500 نیت، P3 Wide Color)، تراشه نسل پنجم M5 با قابلیتهای هوش مصنوعی پیشرفته (شتابدهندههای عصبی در هر هسته GPU، 45-50 TOPS) و SSD PCIe 5.0 فوقالعاده سریع (تا 230% بهبود نسبت به نسل قبل). رنگ Midnight نیز با پوشش دانهبندی خاص، اثر انگشت را کمتر جذب میکند و ظاهری شیک و حرفهای ایجاد میکند.
نقاط قوت اصلی:
طراحی بدون فن: کاملاً بیصدا – ایدهآل برای محیطهای ساکت (کتابخانه، کلاس درس، جلسات کاری، اتاق خواب).
عمر باتری استثنایی: تا 18 ساعت پخش ویدیو و 15 ساعت وب گردی.
صفحهنمایش 15.3 اینچ Liquid Retina (IPS): با رزولوشن 2880×1864، روشنایی 500 نیت، پوشش کامل P3 Wide Color و پشتیبانی از 1 میلیارد رنگ.
SSD PCIe 5.0 فوقالعاده سریع: سرعت خواندن تا 230% بهبود نسبت به نسل M4.
تراشه M5 با قابلیتهای هوش مصنوعی قدرتمند (NPU 16 هسته + Neural Accelerators در هر هسته GPU، 45-50 TOPS).
وبکم 12 مگاپیکسلی Center Stage با Desk View – ایدهآل برای تماسهای ویدیویی و جلسات آنلاین.
قابلیت اتصال دو نمایشگر خارجی: برای اولین بار در تاریخ MacBook Air.
ارتباطات پیشرفته: Wi-Fi 7 و بلوتوث 6 برای اتصال سریع و پایدار.
سیستم شش بلندگو با Spatial Audio و Dolby Atmos: صدای فراگیر و با کیفیت بالا.
نقاط ضعف اصلی:
حافظه غیرقابل ارتقا (16 گیگابایت رم لحیم شده) – انتخاب پیکربندی در زمان خرید حیاتی است. برای کاربران حرفهای (فتوشاپ با 80+ لایه 8K، تدوین 4K با لایههای متعدد، برنامهنویسی با ماشینهای مجازی) و کاربران بلندمدت (5+ سال)، سفارش نسخه 24 گیگابایت رم توصیه میشود.
صفحهنمایش 60 هرتز (بدون ProMotion) – در مقایسه با رقبا در این بازه قیمتی (اغلب با نرخ 90-144Hz) قدیمی به نظر میرسد.
درگاههای محدود (فقط 2 پورت Thunderbolt 4) – نیاز به هاب/داک در محیط اداری و استودیویی.
عدم وجود کیپد عددی – نقطه ضعف برای کاربران مالی و حسابداری.
قیمت بالا برای پیکربندی 16/1 ترابایت – نسخه پایه (16/512) با قیمت حدود 1,299 دلار برای کاربران عادی ارزش خرید بسیار بالاتری دارد.
پیکربندی 16 گیگابایت / 1 ترابایت یک انتخاب هوشمندانه و متعادل برای کاربرانی است که به حافظه زیاد برای چندوظیفگی سنگین و فضای ذخیرهسازی کافی برای پروژههای حجیم (مجموعه دادههای بزرگ، کتابخانههای عظیم عکس و ویدیو، ماشینهای مجازی) نیاز دارند و قصد استفاده بلندمدت (3 تا 5 سال) از دستگاه را دارند. برای کاربران عادی که صرفاً به وب گردی، آفیس و تماشای فیلم نیاز دارند، نسخه پایه (16/512) با قیمت حدود 1,299 دلار ارزش خرید بسیار بالاتری دارد. اگر بودجه کافی دارید و به دنبال یک لپتاپ 15 اینچی قدرتمند، بادوام و قابل حمل برای کارهای روزمره، برنامهنویسی و تولید محتوای سبک هستید، MacBook Air 15 (MDVK4) با پیکربندی 16/1 ترابایت و رنگ شیک Midnight یکی از بهترین انتخابهای موجود در بازار امروز است. با این حال، اگر به 16 گیگابایت رم در بلندمدت شک دارید یا پروژههای فوق سنگین دارید، نسخه 24 گیگابایت رم انتخابی ایمنتر برای 5+ سال آینده است
لپ تاپ 15.3 اینچی اپل مدل MacBook Air MDVK4 M5 (10C/10C) 16GB 1TB SSD

۲۸۲,۹۳۶,۰۰۰ تومان