






پرداخت اقساطی
۵۶۸,۲۰۰,۰۰۰ تومان
ویژگی ها
فروشگاه : رایتک شاپ
۸۶۹,۹۸۰,۰۰۰ تومان
۹۰۹,۹۸۰,۰۰۰ تومان
| وزن دستگاه | 2.1 کیلوگرم |
|---|---|
| انتخاب رنگ | نقره ای |
| ظرفیت حافظه رم | 24GB |
| نوع حافظه رم | Unified Memory |
| قابلیت ارتقای رم | ✖ |
| ظرفیت حافظه SSD | 1TB |
| مدل پردازنده | M5 Pro |
| تعداد هسته | 18 هسته |
| فرکانس پردازنده | up to 4.6GHz |
| سازنده کارت گرافیک | Apple |
| مدل گرافیک | Apple Shared |
| فناوری های گرافیک | RAY TRACING |
| تعداد هسته گرافیک | 20 هسته |
| اندازه صفحه نمایش | 16.2 اینچ |
| دقت صفحه نمایش | 3456×2234 |
| صفحه نمایش لمسی | ✖ |
| پوشش صفحه نمایش | شفاف |
| نرخ بروز رسانی نمایشگر | 120Hz |
| نوع صفحه نمایش | Liquid Retina |
| وای فای | ✔ |
| پورت USB 3.0 | ✖ |
| پورت USB Type-C | ✔ |
| پورت HDMI | ✔ |
| پورت Thunderbolt | ✔ |
| پورت VGA | ✖ |
| جک 3.5 میلیمتری صدا | ✔ |
| ظرفیت باتری | 100WH |
| نوع باتری | لیتیوم پلیمری |
| میزان شارژدهی | 16 الی 22 ساعت |
| نوع اسپیکر | Dolby Atmos |
| تعداد اسپیکر | 6 عدد |
| درایو نوری | ✖ |
| نور صفحه کیبورد | ✔ |
| وبکم | ✔ |
| سیستم عامل | MAC OS |
| نوع کاربری | اداری و دانشجویی, مهندسی و طراحی, رندرینگ |
پیکربندی مشخص: تراشه Apple M5 Pro (18 هسته CPU: 6 هسته Super + 12 هسته Performance) – 20 هسته GPU – حافظه یکپارچه 24 گیگابایت (قابل سفارشیسازی تا 64 گیگابایت) – 1 ترابایت SSD با تکنولوژی PCIe 5.0 – صفحهنمایش 16.2 اینچی Liquid Retina XDR (Mini-LED) با رزولوشن 3456×2234، نرخ نوسازی 120 هرتز و فناوری ProMotion – macOS Tahoe – گارانتی 1 ساله
لپتاپ Apple MacBook Pro 16 با مدل MGE44، قدرتمندترین لپتاپ حرفهای در سبد محصولات اپل است که در اوایل مارس 2026 و همزمان با رونمایی از سری تراشههای M5 Pro و M5 Max معرفی شده و در اواسط همان ماه راهی بازار گردیده است. این نسل از MacBook Pro با تمرکز ویژه بر تسریع بارهای کاری مبتنی بر هوش مصنوعی، بهینهسازی مصرف انرژی و ارتقای چشمگیر عملکرد حرفهای (مانند رندر سهبعدی، تدوین ویدیوی 8K و کدنویسی پروژههای حجیم) طراحی و مهندسی شده است.
برخلاف لپتاپهای ویندوزی که اغلب از چیپهای مجزا (CPU و GPU جداگانه) با مصرف انرژی بالا استفاده میکنند، MacBook Pro با بهرهگیری از معماری یکپارچه (SoC) اپل و حافظه Unified (مشترک بین CPU و GPU)، هم از نظر عملکرد، هم از نظر مصرف باتری و هم از نظر پایداری در بارهای کاری سنگین، عملکرد متفاوت و برجستهای دارد. مدل 16 اینچی به لطف سیستم خنککننده با حجم هوای بیشتر، نسبت به مدل 14 اینچی عملکرد پایدارتر و توان محاسباتی بالاتری را ارائه میدهد و گزینهای ایدهآل برای حرفهایهای حوزه تصویر، صدا، سهبعدی و هوش مصنوعی محسوب میشود. همچنین سختافزار محرمانه امنیتی Secure Enclave و حسگر اثر انگشت Touch ID در کنار وبکم 12 مگاپیکسلی Center Stage با پشتیبانی از Desk View، استانداردهای امنیتی و کیفیت ارتباطات تصویری سازمانی را هم فراهم کرده است.
در ادامه، با نقد و بررسی مشخصات فنی و بهرهگیری از دادههای بنچمارکهای معتبر، میزان قدرت و ضعف این دستگاه در کاربریهای مختلف مشخص میشود.
| مشخصه | جزئیات فنی |
|---|---|
| ابعاد (میلیمتر) | 355.7 × 248.1 × 16.8 |
| وزن | حدود 2.14 کیلوگرم |
| جنس بدنه | آلومینیوم بادوام – گواهی IP52 برای مقاومت در برابر نفوذ گرد و غبار و قطرات آب |
| تراشه (SoC) | Apple M5 Pro (معماری Fusion با دو قالب 3 نانومتری) |
| واحد پردازش مرکزی (CPU) | 18 هسته (6 هسته Super با فرکانس 4.6 گیگاهرتز + 12 هسته Performance با فرکانس 4.4 گیگاهرتز) – 18 رشته |
| واحد پردازش گرافیکی (GPU) | 20 هسته – شامل شتابدهندههای عصبی (Neural Accelerators) در هر هسته – پشتیبانی از رهگیری پرتو (Ray Tracing) سختافزاری |
| موتور عصبی (Neural Engine) | 16 هسته – برای تسریع وظایف هوش مصنوعی (مانند پردازش زبان بزرگ و مدلهای تولید محتوا) |
| حافظه یکپارچه (RAM) | 24 گیگابایت (LPDDR5x-9600) – یکپارچه و غیرقابل ارتقا پس از خرید – قابل سفارشیسازی تا 64 گیگابایت برای M5 Pro |
| پهنای باند حافظه | 307 گیگابایت بر ثانیه |
| حافظه داخلی (SSD) | 1 ترابایت (تکنولوژی PCIe 5.0 – سرعت خواندن/نوشتن تا 13.6/17.8 گیگابایت بر ثانیه) – قابل سفارشیسازی تا 8 ترابایت |
| صفحهنمایش | 16.2 اینچ Liquid Retina XDR (Mini-LED) – رزولوشن 3456×2234 پیکسل (254 پیکسل در اینچ) – نرخ نوسازی 120 هرتز ProMotion (متغیر 24-120 هرتز) – روشنایی SDR: 1000 نیت – روشنایی HDR: 1600 نیت – کنتراست 1,000,000:1 – پوشش رنگ Wide Color (P3) – فناوری True Tone – قابلیت پیکربندی با شیشه مات (Nano-texture) – بدون قابلیت لمس |
| وبکم | 12 مگاپیکسل Center Stage با پشتیبانی از Desk View (نمای میز کار) – قابلیت تشخیص چهره با استفاده از موتور عصبی |
| باتری | 100 وات ساعت – عمر باتری در پخش ویدیو تا 24 ساعت و در وب گردی بیسیم تا 17 ساعت – آداپتور برق 140 وات USB-C (MagSafe 3) – شارژ سریع (50 درصد در 30 دقیقه) |
| درگاهها | 3 درگاه Thunderbolt 5 (USB-C، سرعت 120 گیگابیت بر ثانیه، پشتیبانی از DisplayPort 2.1 و Power Delivery)، 1 درگاه HDMI 2.1 (پشتیبانی از 8K@60Hz و 4K@240Hz)، 1 اسلات کارت حافظه SDXC، 1 درگاه MagSafe 3، 1 جک 3.5 میلیمتری صدا |
| ارتباطات بیسیم | Wi-Fi 7 (بلوتوث 6.0 یکپارچه) |
| سیستم عامل | macOS Tahoe (نسخه 26) |
| صدا و تصویر | سیستم شش بلندگوی استریو با پشتیبانی از صدای فضایی و Dolby Atmos – استودیوی میکروفون سهگانه با نسبت سیگنال به نویز بالا – پشتیبانی از قابلیت Spatial Audio با ردیابی پویا |
| امنیت | تراشه امنیتی Secure Enclave – حسگر اثر انگشت Touch ID – دوربین تشخیص چهره (با قابلیت Windows Hello – از طریق موتور عصبی) – رمزنگاری سختافزاری تمام دیسک (فعال به صورت پیشفرض) |
| قابلیتهای ویژه | صفحه کلید جادویی (Magic Keyboard) با نور پس زمینه و سنسور نور محیط – مکانیزم قفل صفحه با تشخیص ترک کاربر – ترکپد حساس به فشار Force Touch |
| گارانتی | 1 سال (قابل ارتقا با AppleCare+) |
| اقلام همراه | آداپتور برق 140 وات USB-C، کابل MagSafe 3، مستندات راهنما |
نکات فنی مهم – معماری Fusion و تراشه M5 Pro (اصلیترین تفاوت با نسل قبل): تراشه M5 Pro (برخلاف نسلهای قبل) از یک معماری «Fusion Architecture» استفاده میکند که دو قالب مجزای 3 نانومتری را به کمک بستهبندی پیشرفته SoIC-mH در کنار یکدیگر قرار میدهد. نتیجه این طراحی، افزایش پهنای باند مؤثر و کاهش تأخیر (latency) و بهبود چشمگیر توان هوش مصنوعی (تا 4 برابر نسبت به M4 Pro) است. اپل برای اولین بار نام «Super Core» را روی قدرتمندترین هستههای پردازشی خود (که جانشین P-Core نسل قبل هستند) گذاشته است. 6 هسته Super (با حداکثر فرکانس 4.6 گیگاهرتز) وظیفه پردازش وظایف سنگین تک رشتهای (مانند گشودن فایلهای حجیم و فیلترهای پیچیده فتوشاپ) و 12 هسته Performance (با فرکانس 4.4 گیگاهرتز) وظیفه پردازش موازی وظایف چند رشتهای (مانند رندرینگ ویدیو و کامپایل کد) را بر عهده دارند. تراشه M5 Pro همچنین برای اولین بار از شتابدهندههای عصبی تخصیصی درون هر هسته گرافیکی (Neural Accelerators) استفاده میکند که بارهای کاری مبتنی بر هوش مصنوعی (مانند مدلهای زبان بزرگ (LLM) و استیبل دیفیوژن) را مستقیماً روی GPU و با مصرف انرژی بسیار پایین اجرا میکنند.
نکته دوم – صفحهنمایش Liquid Retina XDR (Mini-LED) با نرخ نوسازی 120 هرتز: این نمایشگر 16.2 اینچی نه تنها وضوح فوقالعادهای (3456×2234، نزدیک به 4K) دارد، بلکه با بهرهگیری از آرایه کامل دیودهای نورافشان (Mini-LED)، کنتراست استثنایی و روشنایی خیرهکنندهای (1600 نیت در حالت HDR) ارائه میدهد که برای تدوینگران ویدیو و طراحان گرافیک حیاتی است. نرخ نوسازی 120 هرتز ProMotion (که به صورت خودکار بین 24 تا 120 هرتز تغییر میکند) تجربه پیمایش در صفحات و انیمیشنها را به شدت روان میکند و در زمان تماشای فیلم مصرف باتری را کاهش میدهد. نسبت 16:10 فضای عمودی بیشتری برای تایملاین نرمافزارهای تدوین و پنلهای ابزار فتوشاپ فراهم میکند.
نکته سوم – درگاه Thunderbolt 5 و SSD نسل پنجم: لپتاپ مجهز به 3 درگاه Thunderbolt 5 با سرعت شگفتانگیز 120 گیگابیت بر ثانیه است. این درگاهها پهنای باند کافی برای اتصال همزمان سه مانیتور 6K با کیفیت 60 هرتز و همچنین انتقال دادههای حجیم با حداکثر سرعت را فراهم میکنند. SSD داخلی با تکنولوژی PCIe 5.0 همراه شده و در آزمونهای عملی نرخ خواندن 13.6 گیگابایت بر ثانیه و نرخ نوشتن 17.8 گیگابایت بر ثانیه را ثبت کرده است (که نسبت به نسل قبل حدود 86 تا 123 درصد بهبود را نشان میدهد) و هرگونه گلوگاه ذخیرهسازی در پروژههای عظیم (مانداد ویدیوهای 8K خام) را برطرف میکند.
نکته چهارم – سیستم خنککننده پیشرفته و تأثیر اندازه بدنه: برخلاف مدل 14 اینچی که به دلیل محدودیت ابعاد (و استفاده از طراحی قبلی فنها و لوله انتقال حرارت) در بارهای سنگین پایدار، دچار محدودیت توان (حدود 45 وات) میشود، مدل 16 اینچی به لطف حجم بالای هوای داخلی و طراحی بهینه خنککننده، توان پایدار بالاتری (حدود 62 وات) را در رندرهای طولانی مدت تأمین میکند. این تفاوت محسوس در بافت کدنویسی، رندر سه بعدی و تدوین ویدیوهای 4K سنگین (بیش از 5 لایه) ظاهر میشود و مدل 14 اینچی را برای مصارف بسیار سنگین محدود میکند.
**نتیجه نقد و بررسی: MacBook Pro 16 با تراشه M5 Pro و معماری Fusion و 24 گیگابایت حافظه Unified، یک ابر رایانه قابل حمل برای حرفهایهایی است که به بالاترین سطح عملکرد پردازشی (CPU)، هوش مصنوعی (NPU و Neural Accelerators) و کیفیت صفحهنمایش (Mini-LED XDR) نیاز دارند. عملکرد این لپتاپ در نرمافزارهایی که از موتور Metal و Neural Engine اپل استفاده میکنند (مانند Final Cut Pro، Logic Pro، DaVinci Resolve و Adobe Creative Suite با درایورهای بهینهشده) به طور متوسط تا 120 درصد نسبت به رقبای هم قیمت ویندوزی با میانگین توان مصرفی مشابه، برتری دارد. با این حال، کاربرانی که به نرمافزارهای خاص ویندوز (مانند SolidWorks، CATIA و Altium Designer) و همچنین تکنولوژی CUDA در هوش مصنوعی و شبیهسازیهای علمی وابسته هستند، باید حتماً قبل از خرید از پشتیبانی کامل آن نرمافزار از معماری ARM و Apple Silicon اطمینان حاصل کنند (که میتوانند از طریق ماشین مجازی Parallels Desktop نیز برخی از این نرمافزارها را اجرا کنند).
عملکرد پردازنده (CPU): بر اساس بنچمارک Geekbench 6.6، نمره تکهسته M5 Pro بالاترین نمره ثبت شده در میان پردازندههای لپتاپ (بیش از 4200 امتیاز) و نمره چندهسته آن بسته به خنککنندگی و پیکربندی 28,500 تا 29,500 است و در عملکرد چندوظیفگیهای سنگین رندرینگ، از نسل قبل M4 Pro حدود 15 تا 20 درصد سریعتر عمل میکند.
عملکرد گرافیکی (GPU): طبق آمار اپل و بنچمارکهای متفرقه، GPU 20 هستهای M5 Pro نسبت به نسل قبل خود (M4 Pro) حدود 20 درصد بهبود عملکرد خام گرافیکی داشته و در تست PugetBench که سناریوهای واقعی ویرایش ویدیو و گرافیک را شبیهسازی میکند، امتیاز 15,271 را کسب کرده که از لپتاپهای مجهز به NVIDIA GeForce RTX 5090 (ویندوزی) نیز پیشی گرفته است.
هوش مصنوعی (AI و NPU): با بهرهگیری از 16 هسته موتور عصبی (Neural Engine) و شتابدهندههای عصبی درون هر هسته GPU، تراشه M5 Pro نسبت به نسل M4 Pro توان محاسباتی هوش مصنوعی را بیش از 4 برابر افزایش داده است و پردازش درخواستهای اولیه مدلهای زبانی بزرگ (LLM) تا 3.9 برابر سریعتر انجام میشود.
نتیجه نقد و بررسی: این لپتاپ یک انتخاب طلایی و ایدهآل برای تدوینگران ویدیو و فیلمسازان حرفهای است، به ویژه اگر گردش کار آنها بر پایه Final Cut Pro و نرمافزارهایی است که از موتور رسانهای (Media Engine) اپل با شتاب سختافزاری کدکهای ProRes، H.264، HEVC و همچنین رمزگشای AV1 استفاده میکنند. برای تدوین ویدیو در Adobe Premiere Pro، اگرچه عملکرد بسیار خوب است، اما در برخی افکتهای خاص که از Metal بهینه استفاده نمیکنند، زمان رندر میتواند کمی از دستگاههای مجهز به RTX 5090 عقبتر باشد (اگرچه در PugetBench امتیاز بالاتری کسب کرده). برای تدوینگرانی که از After Effects و Fusion (داوینچی) برای جلوههای ویژه سنگین استفاده میکنند، M5 Max با حافظه یکپارچه بالاتر (64 تا 128 گیگابایت) توصیه میشود.
پشتیبانی سختافزاری از کدکها (Media Engine پیشرفته): موتور رسانهای نسل جدید (Media Engine) در تراشه M5 Pro از رمزگشایی (decode) و رمزگذاری (encode) سختافزاری کدکهای H.264، HEVC، ProRes و رمزگشای AV1 پشتیبانی میکند و به این معناست که ویدیوهای 4K و 8K (به ویژه با فرمت ProRes خام) را در تایملاین بدون کوچکترین افت فریمی (drop) پخش میکند و خروجیهای ProRes و HEVC را با سرعت بسیار بالا انجام میدهد. خروجی AV1 که توسط یوتیوب و نتفلیکس برای کاهش حجم و حفظ کیفیت استفاده میشود نیز پشتیبانی میگردد.
زمان رندر تخمینی (بر اساس نتایج بنچمارکهای مشابه):
Final Cut Pro: صادرات 1 دقیقه ویدیو 4K (با چندین لایه، افکت و درجهبندی رنگ) با M5 Pro حدود 15 تا 19 ثانیه طول میکشد. یک پروژه 4K نیمه حرفهای 24 گیگابایتی با فایلهای مختلف حدود 44 ثانیه روی M5 (پایه) تا M5 Pro رندر میشود.
Premiere Pro: صادرات 1 دقیقه ویدیو 4K (با همان مشخصات) با M5 Pro حدود 23 تا 28 ثانیه (بستگی به پیچیدگی افکتها) طول میکشد. این زمان تقریباً 40 درصد سریعتر از لپتاپهای مجهز به RTX 4060 در تنظیمات مشابه است.
درجهبندی رنگ حرفهای: صفحهنمایش Mini-LED با روشنایی 1600 نیت و پوشش رنگی گسترده DCI-P3، وضوح و دقت کافی برای کارهای حساس درجهبندی رنگ (Color Grading) را فراهم میکند، اما برای حرفهایهای بسیار سختگیر، کالیبراسیون سختافزاری با ابزار جانبی ضروری است.
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Pro 16 با M5 Pro و 24 گیگابایت حافظه یکپارچه (قابل سفارشیسازی تا 64 گیگابایت) یک انتخاب عالی برای برنامهنویسان و مهندسینی است که گردش کار آنها مبتنی بر کامپایل پروژههای حجیم (Xcode، Visual Studio Code از طریق محیط Rosetta)، اجرای پایگاههای داده محلی (مانند PostgreSQL یا MongoDB) و انجام محاسبات علمی با کتابخانههای بهینه برای Apple Silicon (مانند TensorFlow-Metal، PyTorch-MPS) است. با این حال، مهندسینی که به نرمافزارهای خاص ویندوز (مانند SolidWorks، Altium، ANSYS با شبیهسازیهای خاص و CUDA) وابسته هستند، باید حتماً قبل از خرید از سازگاری کامل با معماری ARM و یا راهحلهای مجازیسازی (مانند Parallels Desktop) اطمینان حاصل کنند.
توسعه نرمافزار و برنامه نویسی: تراشه 18 هستهای M5 Pro با فرکانس 4.6 گیگاهرتز (برای هستههای Super) و معماری هیبریدی آن، توانایی بالایی در کامپایل پروژههای عظیم در Xcode (تا 30 درصد سریعتر از M4 Pro) و همچنین اجرای چندین کانتینر Docker و محیط مجازی همزمان دارد. 24 گیگابایت حافظه یکپارچه کفایت نسبی برای پروژههای متوسط تا بزرگ دارد و برای پروژههای دادگان عظیم هوش مصنوعی، سفارش مدل با 48 یا 64 گیگابایت حافظه پیشنهاد میشود.
هوش مصنوعی و یادگیری ماشین (AI/ML): به دلیل حضور 16 هسته موتور عصبی مجزا (Neural Engine) و شتاب دهندههای عصبی یکپارچه درون هر 20 هسته GPU، پردازش مدلهای زبانی بزرگ و استیبل دیفیوژن (تولید تصویر با هوش مصنوعی) به صورت محلی و بسیار سریع انجام میشود (تا 3.9 برابر سریعتر از نسل قبل). استنباط (Inference) مدلهای 7 میلیارد پارامتری روی این دستگاه روان و با مصرف انرژی بسیار پایین انجام میشود. برای آموزش مدلهای بسیار بزرگ با بیش از 10 میلیارد پارامتر، سفارش حافظه 48 گیگابایت یا مهاجرت به M5 Max (تا 128 گیگابایت) توصیه میگردد.
شبیهسازیهای علمی و ریاضی (MATLAB، Mathematica): MATLAB نسخه Apple Silicon (که از Metal برای شتاب سختافزاری استفاده میکند) عملیات ماتریسی و شبیهسازیهای عددی را بسیار سریعتر از نسخههای Rosetta اجرا میکند و M5 Pro توانایی اجرای شبیهسازیهای علمی پیچیده را دارد. با این حال، برای شبیهسازیهایی که به پهنای باند حافظه فراتر از 307 گیگابایت بر ثانیه نیاز دارند (مانند شبیهسازیهای المان محدود با میلیونها گره)، M5 Max با پهنای باند 614 گیگابایت بر ثانیه انتخاب مناسبتری خواهد بود.
نتیجه نقد و بررسی: این لپتاپ با صفحهنمایش 16.2 اینچی Mini-LED XDR با روشنایی 1600 نیت (برای محتوای HDR)، پوشش رنگی کامل DCI-P3، دقت فوقالعاده رنگ (قابل کالیبره شدن با ابزارهای جانبی) و تراشه قدرتمند M5 Pro، بهشت یک عکاس و طراح گرافیک حرفهای است. 24 گیگابایت حافظه یکپارچه برای فایلهای فتوشاپ با بیش از 80 لایه 8K و اجرای همزمان نرمافزارهای مدیریت کتابخانه (مانند Lightroom با مجموعه داده عظیم) کافی است. با این حال، برای بافتهای چندلایهای و پروژههای پیچیده در فتوشاپ که حافظه بالای 32 گیگابایت را اشغال میکنند، سفارش حافظه بالاتر توصیه میشود. برای تصویرگران و طراحانی که به شدت وابسته به CorelDRAW یا سایر نرمافزارهای بهینه نشده برای Apple Silicon هستند، قبل از خرید تست سازگاری ضروری است.
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Pro 16 با M5 Pro و 20 هسته GPU میتواند مدلسازی سه بعدی سبک تا متوسط در Blender (از طریق موتور Metal و معماری رهگیری پرتو سختافزاری) و Maya را بسیار روان اجرا کند. قدرت رندرینگ Cycle (Metal) آن حدود 2.5 برابر سریعتر از M4 Pro است و برای صحنههای معمولی، زمان رندر مناسبی دارد. با این حال، برای رندرینگ صحنههای فوق پیشرفته (مانند میلیونها پولیگون با بافتهای 8K)، رندر پروژههای انیمیشن تجاری و استفاده از نرمافزارهایی که تنها از CUDA پشتیبانی میکنند (و از Metal پشتیبانی نمیکنند)، M5 Max با 40 هسته GPU و حافظه یکپارچه تا 128 گیگابایت و پهنای باند 614 گیگابایت بر ثانیه گزینه مناسبتری است. همچنین کاربران این حوزه باید بدانند که 3ds Max و برخی پلاگینهای گرافیکی تخصصی ویندوز از طریق مجازیسازی اجرا میشوند و ممکن است عملکرد قابل قبولی نداشته باشند.
نتیجه نقد و بررسی: برای دانشجویان مقاطع کارشناسی و ارشد (به خصوص رشتههای علوم کامپیوتر، مهندسی نرم افزار، طراحی گرافیک و هنر) که بودجه کافی برای خرید یک دستگاه حرفهای و طولانی مدت با عمر باتری فوقالعاده (تا 24 ساعت ویدیو و 17 ساعت وب گردی) را دارند، MacBook Pro 16 یک انتخاب قدرتمند با قابلیت اطمینان بالا است. با این حال، وزن 2.14 کیلوگرمی و ابعاد بزرگ آن، حمل روزانه در کوله پشتی دانشجویی را (به ویژه در مقایسه با MacBook Air 13 اینچ با 1.24 کیلوگرم) سنگین و دشوار میکند و بسیاری از دانشجویان با لپتاپهای 14 اینچی با وزن کمتر (حدود 1.6 کیلوگرم) آسایش بیشتری دارند.
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Pro 16 با چیپ امنیتی Secure Enclave و عملکرد استثنایی چندوظیفگی، امنیت بالایی را برای سازمانها فراهم میکند. با این حال، وزن 2.14 کیلوگرم و عدم وجود کیپد عددی جداگانه (با توجه به ابعاد بزرگ دستگاه – صفحه کلید آن فاقد NumPad است) از نقاط ضعف آن برای حسابداران و کاربران مالی است که به طور مرتب با اعداد کار میکنند. عمر باتری 17 ساعت وب گردی (و 24 ساعت پخش ویدیو) به شما امکان میدهد یک روز کامل اداری (و حتی دو روز کاری سبک) را بدون شارژر سپری کنید که یک مزیت رقابتی بزرگ نسبت به لپتاپهای ویندوزی است.
توصیه نمیشود مگر اینکه بودجه نامحدود داشته باشید. قدرت سختافزاری این دستگاه برای یک کاربر معمولی که صرفاً به وب گردی، ایمیل، تماشای فیلم از یوتیوب و نتفلیکس و کارهای سبک آفیس نیاز دارد، به شدت مازاد است و قیمت آن (اغلب 4 تا 5 برابر لپتاپهای معمولی هم کلاس) کاملاً غیراقتصادی محسوب میشود. اگر صرفاً به دنبال یک دستگاه لوکس با صفحهنمایش عالی هستید و بودجه نامحدودی دارید، میتوانید آن را تهیه کنید، اما هیچ توجیه فنی برای یک کاربر عادی وجود ندارد.
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Pro 16 هرگز یک دستگاه گیمینگ حرفهای نیست. با وجود ارتقای چشمگیر گرافیک (20 هسته GPU با شتاب دهندههای عصبی و رهگیری پرتو سختافزاری)، پلتفرم macOS و کتابخانه بازیهای بومی (Native) برای Apple Silicon هنوز در مقایسه با ویندوز بسیار محدود است. بسیاری از بازیهای جدید AAA (مانند Cyberpunk 2077، Alan Wake 2، Black Myth: Wukong) نسخه بومی macOS ندارند و از طریق لایه ترجمه Rosetta 2 یا CrossOver اجرا میشوند که با افت عملکرد و ناسازگاریهایی همراه است.
عملکرد تخمینی در بازیهای بومی (Native) macOS با تنظیمات بالا و رزولوشن بومی دستگاه (3456×2234):
بازیهای قدیمی و سبک (2020-2022): اجرای بازیهایی مانند Shadow of the Tomb Raider، Deus Ex: Mankind Divided و Lies of P با تنظیمات High در رزولوشن اصلی (≈4K) بین 45 تا 65 فریم.
بازیهای جدید و نیمه سنگین (2024-2026): بازی Resident Evil 4 Remake (نسخه بومی macOS) با تنظیمات Medium/High در رزولوشن 1920×1200 بین 60 تا 90 فریم و در رزولوشن بومی دستگاه حدود 35 تا 45 فریم.
بازیهای سنگین از طریق Rosetta 2: عملکرد بسیار متغیر و معمولاً 20 تا 35 درصد ضعیفتر از حالت بومی.
اگر اولویت اصلی شما گیمینگ است، به هیچ وجه این لپتاپ را نخرید و بودجه خود را صرف یک لپتاپ مخصوص گیمینگ با کارت گرافیک NVIDIA RTX 5070 یا AMD Radeon RX 8000 و صفحهنمایش با نرخ نوسازی 240 هرتز کنید.
| دسته کاربری | میزان مناسب بودن (از 5 ستاره) | خلاصه نقد و بررسی |
|---|---|---|
| تدوین ویدیو حرفهای (Final Cut Pro، DaVinci Resolve، Premiere Pro) | ★★★★★ (عالی) | موتور رسانهای پیشرفته با شتاب سختافزاری ProRes و HEVC، صفحهنمایش Mini-LED XDR (1600 نیت، پوشش رنگی P3)، عملکرد رندرینگ 4K فوقالعاده سریع (بسیار بالاتر از RTX 4060). برای پروژههای چند لایه سنگین و افترافکتس حرفهای، M5 Max با 40 هسته GPU و حافظه بیشتر توصیه میشود. |
| طراحی گرافیک دو بعدی و عکاسی (Photoshop، Illustrator، Lightroom) | ★★★★★ (عالی) | بهترین صفحهنمایش Mini-LED (Mini-LED XDR) در کلاس 16 اینچی، با دقت رنگ فوقالعاده، روشنایی 1000 نیت (SDR) و پوشش گسترده رنگی DCI-P3؛ عملکرد خیرهکننده M5 Pro و حافظه یکپارچه 24 گیگابایت (قابل سفارشیسازی تا 64 گیگابایت) برای فایلهای حجیم و چند لایه. |
| مهندسی (برنامه نویسی، هوش مصنوعی محلی (LLM، استیبل دیفیوژن)، شبیهسازی) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | تراشه M5 Pro با 18 هسته CPU و 16 هسته NPU قدرتمند (حدود 4 برابر سریعتر از M4 Pro) و 20 هسته GPU با شتابدهندههای عصبی؛ برای پروژههای هوش مصنوعی سبک تا متوسط عالی است. برای هوش مصنوعی سنگین (مدلهای 10+ میلیارد پارامتر) و شبیهسازیهای علمی حجیم (با پهنای باند بالا) مدل M5 Max با 128 گیگابایت حافظه و 614 گیگابایت بر ثانیه پهنای باند انتخاب کنید. |
| طراحی سه بعدی (Blender، Maya) و رندرینگ سبک تا متوسط | ★★★★☆ (بسیار خوب) | 20 هسته GPU با شتاب رهگیری پرتو سختافزاری (Ray Tracing) و معماری Metal، رندرینگ صحنههای سه بعدی معمولی را تا 2.5 برابر سریعتر از نسل قبل اجرا میکند. برای انیمیشنهای حرفهای و صحنههای بسیار پیچیده (میلیونها پولیگون، بافت 8K) M5 Max با 40 هسته GPU ضروری است. |
| دانشجویی (عمومی و فنی – برنامه نویسی و مهندسی سبک) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | عمر باتری استثنایی (24 ساعت ویدیو / 17 ساعت وب)، امنیت بالا، صفحه کلید عالی و صفحهنمایش درجه یک. قیمت بسیار بالا و وزن نسبتاً زیاد (2.14 کیلوگرم) نقاط ضعف برای حمل روزانه در دانشگاه هستند. MacBook Air با M5 سبکتر و ارزانتر برای دانشجویان عمومی گزینه بهتری است. |
| کاربری اداری و سازمانی | ★★★☆☆ (خوب با محدودیت) | امنیت Secure Enclave و عمر باتری عالی. عدم وجود کیپد عددی (NumPad) در ابعاد 16 اینچی یک نقطه ضعف مهم برای حسابداران و کاربران مالی است. وزن 2.14 کیلوگرم حمل روزانه را دشوار میکند. |
| گیمینگ (بازیهای بومی macOS) | ★★★☆☆ (خوب) | با 20 هسته GPU و قابلیت رهگیری پرتو سختافزاری، بازیهای بومی مانند Resident Evil، Lies of P و Baldur’s Gate 3 را با کیفیت High و رزولوشن بومی (3456×2234) بین 35 تا 60 فریم اجرا میکند. کتابخانه بازیهای macOS در مقایسه با ویندوز بسیار محدود است و بسیاری از عناوین AAA جدید از طریق Rosetta یا CrossOver با افت عملکرد اجرا میشوند. |
| گیمینگ حرفهای و جدیدترین AAA | ★★☆☆☆ (ضعیف) | به دلیل محدودیت پلتفرم و نبود بازیهای بومی جدید (مانند Alan Wake 2، Black Myth: Wukong، Call of Duty)، هرگز برای گیمرهای حرفهای توصیه نمیشود. اصلاً یک دستگاه گیمینگ نیست. |
| کاربری خانگی عمومی | صرفاً در صورتی توصیه میشود که بودجه نامحدود داشته باشید و به دنبال یک دستگاه لوکس با صفحهنمایش Mini-LED XDR باشید. | قدرت پردازشی بسیار بالاتر از نیازهای روزمره (وب، ایمیل، فیلم) است. برای این اهداف، یک لپتاپ با قیمت 20 تا 25 میلیون تومان (یا کمتر) نیز به همان خوبی عمل میکند. |
Apple MacBook Pro 16 (مدل MGE44) با تراشه M5 Pro و 24 گیگابایت حافظه یکپارچه، یک ایستگاه کاری قدرتمند، کم مصرف و قابل حمل است که برای حرفهایهایی که گردش کار آنها در اکوسیستم macOS تعریف شده و از Metal و موتور عصبی اپل بهره میبرد (فیلمسازان، موزیسینهای حرفهای، طراحان گرافیک، مهندسان نرمافزار و محققان حوزه هوش مصنوعی) یک انتخاب بینظیر و آینده نگر است. این لپتاپ ترکیبی است از قدرتمندترین و پیشرفتهترین صفحهنمایش Mini-LED 120 هرتز موجود در بازار لپتاپهای مصرفی (با وضوح 3456×2234 و روشنایی 1600 نیت)، عمر باتری معجزهآسا (تا 24 ساعت پخش ویدیو)، درگاههای فوق سریع Thunderbolt 5 (سرعت 120 گیگابیت بر ثانیه) و عملکرد خیرهکننده هوش مصنوعی و رندرینگ ویدیو.
نقاط قوت اصلی:
صفحهنمایش 16.2 اینچی Liquid Retina XDR (Mini-LED) با پشتیبانی از 1600 نیت روشنایی (HDR)، پوشش رنگی گسترده DCI-P3، نرخ نوسازی 120 هرتز ProMotion و کنتراست بینظیر.
تراشه M5 Pro با معماری Fusion (18 هسته CPU و 20 هسته GPU با شتابدهندههای عصبی اختصاصی) که پردازش مدلهای هوش مصنوعی را تا 4 برابر و رندرینگ سهبعدی را تا 2.5 برابر نسبت به نسل قبل بهبود بخشیده است.
عمر باتری تا 24 ساعت پخش ویدیو و 17 ساعت وب گردی؛ شارژ سریع 140 وات با درگاه MagSafe 3.
درگاههای Thunderbolt 5 با سرعت 120 گیگابیت بر ثانیه و پشتیبانی از 3 نمایشگر 6K همزمان (خروجی 8K@60Hz از طریق HDMI 2.1).
حافظه SSD PCIe 5.0 با سرعت خواندن و نوشتن بیش از 12 گیگابایت بر ثانیه – بدون گلوگاه ذخیرهسازی.
سیستم خنککننده پایدار (به لطف بدنه 16 اینچی) و توان حرارتی بالاتر (62 وات) نسبت به مدل 14 اینچی که برای رندرهای طولانی مدت ضروری است.
نقاط ضعف اصلی:
قیمت فوقالعاده بالا (نزدیک به 5,000 تا 6,000 دلار برای پیکربندیهای بالا) که آن را از دسترس اکثر کاربران خارج میکند.
وزن 2.14 کیلوگرم که حمل روزانه و مداوم را سنگین میکند (MacBook Air 13 اینچ با M5 حدود 1.24 کیلوگرم).
عدم وجود کیپد عددی (NumPad) در یک لپتاپ 16 اینچی برای کاربران مالی و حسابداری که با اعداد کار میکنند.
حافظه یکپارچه غیرقابل ارتقا (24 گیگابایت پایه، حداکثر 64 گیگابایت برای M5 Pro) – انتخاب پیکربندی در زمان خرید بسیار حیاتی است.
نقص ذاتی بازتاب نور در شیشه استاندارد (Glossy) در محیطهای بسیار روشن و کاربریهای حساس به نور (قابل حل با سفارش شیشه مات با هزینه اضافی).
این لپتاپ یک دستگاه تخصصی و درجه یک برای حرفهایهای خلاق است که به دنبال برترین کیفیت بصری، عملکرد روان و بینالمللی در تدوین، طراحی و هوش مصنوعی هستند و بودجه کافی برای سرمایهگذاری (تحت عنوان ابزار کار) را دارند. حافظه یکپارچه 24 گیگابایت (غیرقابل ارتقا) و SSD 1 ترابایتی (قابل ارتقا از طریق سفارش کارخانه) نشاندهنده یک پیکربندی پایه اما بسیار قوی برای سالهای آینده است. اگر قصد سنگینترین بارهای کاری هوش مصنوعی (مدلهای بزرگ)، رندر سه بعدی در سطوح هالیوودی و یا تدوین پروژههای عظیم (8K با لایههای فراوان) را دارید، سفارش حافظه 48 یا 64 گیگابایت با M5 Pro (یا مهاجرت به M5 Max با 40 هسته GPU) برای حفظ عملکرد و جلوگیری از تبادل بیش از حد حافظه با SSD (swap) ضروری است. به طور خلاصه، اگر به دنبال فشردهترین، قدرتمندترین و کممصرفترین لپتاپ برای کارهای ویدیویی و هوش مصنوعی با نمایشگر Mini-LED بینظیر هستید و وزن و قیمت برایتان مانع بزرگی ایجاد نمیکند، MacBook Pro 16 (MGE44) یکی از بهترین انتخابهای موجود در بازار امروز است.
لپ تاپ 16.2 اینچی اپل مدل MacBook Pro MGE44 M5 Pro (18C/20C) 24GB 1TB SSD

۵۶۸,۲۰۰,۰۰۰ تومان