






پرداخت اقساطی
۵۴۸,۰۰۰,۰۰۰ تومان
ویژگی ها
فروشگاه : رایتک شاپ
۵۶۸,۲۰۰,۰۰۰ تومان
| وزن دستگاه | 2.1 کیلوگرم |
|---|---|
| انتخاب رنگ | مشکی |
| ظرفیت حافظه رم | 24GB |
| نوع حافظه رم | Unified Memory |
| قابلیت ارتقای رم | ✖ |
| ظرفیت حافظه SSD | 1TB |
| مدل پردازنده | M5 Pro |
| تعداد هسته | 18 هسته |
| فرکانس پردازنده | up to 4.6GHz |
| سازنده کارت گرافیک | Apple |
| مدل گرافیک | Apple Shared |
| فناوری های گرافیک | RAY TRACING |
| تعداد هسته گرافیک | 20 هسته |
| اندازه صفحه نمایش | 16.2 اینچ |
| دقت صفحه نمایش | 3456×2234 |
| صفحه نمایش لمسی | ✖ |
| پوشش صفحه نمایش | شفاف |
| نرخ بروز رسانی نمایشگر | 120Hz |
| نوع صفحه نمایش | Liquid Retina |
| وای فای | ✔ |
| پورت USB 3.0 | ✖ |
| پورت USB Type-C | ✔ |
| پورت HDMI | ✔ |
| پورت Thunderbolt | ✔ |
| پورت VGA | ✖ |
| جک 3.5 میلیمتری صدا | ✔ |
| ظرفیت باتری | 100WH |
| نوع باتری | لیتیوم پلیمری |
| میزان شارژدهی | 16 الی 22 ساعت |
| نوع اسپیکر | Dolby Atmos |
| تعداد اسپیکر | 6 عدد |
| درایو نوری | ✖ |
| نور صفحه کیبورد | ✔ |
| وبکم | ✔ |
| سیستم عامل | MAC OS |
| نوع کاربری | اداری و دانشجویی, مهندسی و طراحی, رندرینگ |
پیکربندی مشخص: تراشه Apple M5 Pro (18 هسته CPU: 6 هسته Super + 12 هسته Performance) – 20 هسته GPU – حافظه یکپارچه 24 گیگابایت – 1 ترابایت SSD با تکنولوژی PCIe 5.0 – صفحهنمایش 16.2 اینچی Liquid Retina XDR (Mini-LED) با رزولوشن 3456×2234، نرخ نوسازی 120 هرتز و فناوری ProMotion – macOS – گارانتی 1 ساله
لپتاپ Apple MacBook Pro 16 با مدل MGEA4، قدرتمندترین لپتاپ حرفهای در سبد محصولات اپل است که در اوایل مارس 2026 و همزمان با رونمایی از سری تراشههای M5 Pro و M5 Max معرفی شده و راهی بازار گردیده است. این نسل از MacBook Pro با تمرکز ویژه بر تسریع بارهای کاری مبتنی بر هوش مصنوعی، بهینهسازی مصرف انرژی و ارتقای چشمگیر عملکرد حرفهای (مانند رندر سهبعدی، تدوین ویدیو و کدنویسی پروژههای حجیم) طراحی و مهندسی شده است.
مدل MGEA4 با تراشه M5 Pro (نسخه 18 هسته CPU و 20 هسته GPU) با حافظه یکپارچه 24 گیگابایت و حافظه SSD 1 ترابایتی عرضه میشود. برخلاف لپتاپهای ویندوزی که اغلب از چیپهای مجزا (CPU و GPU جداگانه) با مصرف انرژی بالا استفاده میکنند، MacBook Pro با بهرهگیری از معماری یکپارچه (SoC) اپل و حافظه Unified (مشترک بین CPU و GPU)، هم از نظر عملکرد، هم از نظر مصرف باتری و هم از نظر پایداری در بارهای کاری سنگین، عملکرد متفاوت و برجستهای دارد. مدل 16 اینچی به لطف سیستم خنککننده با حجم هوای بیشتر، نسبت به مدل 14 اینچی عملکرد پایدارتر و توان محاسباتی بالاتری را ارائه میدهد و گزینهای ایدهآل برای حرفهایهای حوزه تصویر، صدا، سهبعدی و هوش مصنوعی محسوب میشود. همچنین سختافزار محرمانه امنیتی Secure Enclave و حسگر اثر انگشت Touch ID در کنار وبکم 12 مگاپیکسلی Center Stage با پشتیبانی از Desk View، استانداردهای امنیتی و کیفیت ارتباطات تصویری سازمانی را هم فراهم کرده است.
در ادامه، با نقد و بررسی مشخصات فنی و بهرهگیری از دادههای بنچمارکهای معتبر، میزان قدرت و ضعف این دستگاه در کاربریهای مختلف مشخص میشود.
| مشخصه | جزئیات فنی |
|---|---|
| ابعاد (میلیمتر) | 355.7 × 248.1 × 16.8 |
| وزن | حدود 2.14 کیلوگرم |
| جنس بدنه | آلومینیوم – گواهی استحکام سازنده |
| تراشه (SoC) | Apple M5 Pro (معماری Fusion با دو قالب 3 نانومتری) |
| واحد پردازش مرکزی (CPU) | 18 هسته (6 هسته Super با فرکانس 4.6 گیگاهرتز + 12 هسته Performance با فرکانس 4.4 گیگاهرتز) – 18 رشته |
| واحد پردازش گرافیکی (GPU) | 20 هسته – شامل شتابدهندههای عصبی در هر هسته – پشتیبانی از رهگیری پرتو (Ray Tracing) سختافزاری |
| موتور عصبی (Neural Engine) | 16 هسته |
| حافظه یکپارچه (RAM) | 24 گیگابایت (LPDDR5x با سرعت 9600 MT/s) – یکپارچه و غیرقابل ارتقا پس از خرید – قابل سفارشیسازی تا 64 گیگابایت |
| پهنای باند حافظه | 307 گیگابایت بر ثانیه |
| حافظه داخلی (SSD) | 1 ترابایت (تکنولوژی PCIe 5.0) – قابل ارتقا تا 8 ترابایت (با سفارش از کارخانه) |
| صفحهنمایش | 16.2 اینچ Liquid Retina XDR (Mini-LED) – رزولوشن 3456×2234 پیکسل – نرخ نوسازی 120 هرتز ProMotion (متغیر) – روشنایی SDR: 1000 نیت – روشنایی HDR: 1600 نیت – پوشش رنگ Wide Color (P3) – فناوری True Tone – قابلیت پیکربندی با شیشه مات (Nano-texture) – بدون قابلیت لمس |
| وبکم | 12 مگاپیکسل Center Stage با پشتیبانی از Desk View (نمای میز کار) – تشخیص چهره در macOS |
| باتری | 99.6 وات ساعت – آداپتور برق 140 وات USB-C (MagSafe 3) – عمر باتری در وب گردی حدود 21 ساعت و 10 دقیقه در تست آزمایشگاهی |
| درگاهها | 3 درگاه Thunderbolt 5 / USB-C با سرعت 120 گیگابیت بر ثانیه (پشتیبانی از DisplayPort 2.1 و Power Delivery)، 1 درگاه HDMI 2.1 (پشتیبانی از 8K@60Hz)، 1 اسلات کارت حافظه SDXC، 1 درگاه MagSafe 3، 1 جک 3.5 میلیمتری صدا |
| ارتباطات بیسیم | Wi-Fi 7 (چیپ Apple N1 160MHz) – بلوتوث 6.0 |
| سیستم عامل | macOS (نسخه 26 Tahoe) |
| صدا و تصویر | سیستم شش بلندگوی استریو با پشتیبانی از صدای فضایی و Dolby Atmos – استودیوی میکروفون سهگانه |
| امنیت | تراشه امنیتی Secure Enclave – حسگر اثر انگشت Touch ID – رمزنگاری سختافزاری تمام دیسک (فعال به صورت پیشفرض) |
| صفحه کلید | صفحه کلید جادویی (Magic Keyboard) با نور پس زمینه و سنسور نور محیط – ترکپد حساس به فشار Force Touch – بدون کیپد عددی |
| گارانتی | 1 سال (قابل ارتقا با AppleCare+) |
| اقلام همراه | آداپتور برق 140 وات USB-C، کابل MagSafe 3، مستندات راهنما |
نکات فنی مهم – معماری Fusion و تراشه M5 Pro (اصلیترین تفاوت با نسل قبل): تراشه M5 Pro از یک معماری «Fusion Architecture» استفاده میکند که دو قالب مجزای 3 نانومتری را به کمک بستهبندی پیشرفته SoIC-mH در کنار یکدیگر قرار میدهد. نتیجه این طراحی، افزایش پهنای باند مؤثر و کاهش تأخیر (latency) و بهبود چشمگیر توان هوش مصنوعی (تا 4 برابر نسبت به M4 Pro) است. اپل برای اولین بار نام «Super Core» را روی قدرتمندترین هستههای پردازشی خود (که جانشین P-Core نسل قبل هستند) گذاشته است. 6 هسته Super (با حداکثر فرکانس 4.6 گیگاهرتز) وظیفه پردازش وظایف سنگین تک رشتهای و 12 هسته Performance (با فرکانس 4.4 گیگاهرتز) وظیفه پردازش موازی وظایف چند رشتهای را بر عهده دارند. تراشه M5 Pro همچنین برای اولین بار از شتابدهندههای عصبی اختصاصی درون هر هسته گرافیکی (Neural Accelerators) استفاده میکند.
نکته دوم – صفحهنمایش Liquid Retina XDR (Mini-LED) با نرخ نوسازی 120 هرتز: این نمایشگر 16.2 اینچی نه تنها وضوح فوقالعادهای (3456×2234، نزدیک به 4K) دارد، بلکه با بهرهگیری از آرایه کامل دیودهای نورافشان (Mini-LED)، کنتراست استثنایی و روشنایی خیرهکنندهای (1600 نیت در حالت HDR) ارائه میدهد که برای تدوینگران ویدیو و طراحان گرافیک حیاتی است. نرخ نوسازی 120 هرتز ProMotion (که به صورت خودکار بین 24 تا 120 هرتز تغییر میکند) تجربه پیمایش در صفحات و انیمیشنها را به شدت روان میکند.
نکته سوم – درگاه Thunderbolt 5 و SSD نسل پنجم: لپتاپ مجهز به 3 درگاه Thunderbolt 5 با سرعت شگفتانگیز 120 گیگابیت بر ثانیه است. این درگاهها پهنای باند کافی برای اتصال همزمان مانیتورهای متعدد 6K و همچنین انتقال دادههای حجیم با حداکثر سرعت را فراهم میکنند. SSD داخلی با تکنولوژی PCIe 5.0 همراه شده و در آزمونهای عملی نرخ خواندن تا 14.5 گیگابایت بر ثانیه و نرخ نوشتن تا 17.8 گیگابایت بر ثانیه را ثبت کرده است و هرگونه گلوگاه ذخیرهسازی در پروژههای عظیم (مانند ویدیوهای 8K خام) را برطرف میکند.
نکته چهارم – سیستم خنککننده پیشرفته و تأثیر اندازه بدنه: مدل 16 اینچی به لطف حجم بالای هوای داخلی و طراحی بهینه خنککننده، توان پایدار بالاتری (حدود 62 وات) را در رندرهای طولانی مدت تأمین میکند. این تفاوت محسوس در رندر سه بعدی و تدوین ویدیوهای سنگین (بیش از 5 لایه) ظاهر میشود.
نتیجه نقد و بررسی: این لپتاپ یک انتخاب طلایی و ایدهآل برای تدوینگران ویدیو و فیلمسازان حرفهای است، به ویژه اگر گردش کار آنها بر پایه Final Cut Pro و نرمافزارهایی است که از موتور رسانهای (Media Engine) اپل با شتاب سختافزاری کدکهای ProRes، H.264، HEVC و همچنین رمزگشای AV1 استفاده میکنند.
در بنچمارک PugetBench برای نرمافزارهای Adobe Creative Cloud و DaVinci Resolve، MacBook Pro 16 با M5 Pro موفق به کسب امتیاز 15271 شده است. برای مقایسه، لپتاپ مجهز به RTX 5090 در همین تست امتیاز 10096 را کسب کرده است. M5 Pro در عملکرد واقعی و سناریوهای خلاقانه، نه تنها رقیب قدرتمندی برای پرچمداران ویندوزی است، بلکه در بسیاری از تستهای تخصصی، نتایجی تا 52 درصد بهتر از رقبا به ثبت رسانده است.
موتور رسانهای نسل جدید (Media Engine) در تراشه M5 Pro از رمزگشایی (decode) و رمزگذاری (encode) سختافزاری کدکهای H.264، HEVC، ProRes و رمزگشای AV1 پشتیبانی میکند و به این معناست که ویدیوهای 4K و 8K (به ویژه با فرمت ProRes خام) را در تایملاین بدون کوچکترین افت فریمی (drop) پخش میکند و خروجیهای ProRes و HEVC را با سرعت بسیار بالا انجام میدهد. خروجی AV1 که توسط یوتیوب و نتفلیکس برای کاهش حجم و حفظ کیفیت استفاده میشود نیز پشتیبانی میگردد.
نکته مهم برای کاربران Adobe Premiere Pro: متأسفانه هنوز برخی از بهینهسازیهای پایه در برخی افکتهای GPU-heavy از Metal استفاده نمیکنند و عملکرد در Premiere Pro همیشه ایدهآل نیست. اگر گردش کار شما به شدت به Premiere Pro وابسته است، قبل از خرید تستهای عملی را بررسی کنید و به جای آن مدل M5 Max با 40 هسته GPU را در نظر بگیرید.
درجهبندی رنگ حرفهای (Color Grading): صفحهنمایش Mini-LED با روشنایی 1600 نیت و پوشش رنگی گسترده DCI-P3 وضوح و دقت کافی برای کارهای حساس درجهبندی رنگ را فراهم میکند. برای حرفهایهای بسیار سختگیر، کالیبراسیون سختافزاری با ابزار جانبی همراه با سفارش شیشه مات (Nano-texture) توصیه میشود.
نقاط ضعف برای تدوینگران: قیمت بسیار بالا یکی از مهمترین موانع است.
نتیجه نقد و بررسی: این لپتاپ با صفحهنمایش 16.2 اینچی Mini-LED XDR با روشنایی 1600 نیت (برای محتوای HDR)، پوشش رنگی کامل DCI-P3، دقت فوقالعاده رنگ (قابل کالیبره شدن با ابزارهای جانبی) و تراشه قدرتمند M5 Pro، بهشت یک عکاس و طراح گرافیک حرفهای است. 24 گیگابایت حافظه یکپارچه برای فایلهای فتوشاپ با بیش از 80 لایه 8K و اجرای همزمان نرمافزارهای مدیریت کتابخانه کافی است.
عملکرد در فتوشاپ و نرمافزارهای گرافیکی:
معماری Fusion با هستههای Super (فرکانس 4.6 گیگاهرتز) فیلترهای سنگین فتوشاپ (Neural Filters، Liquify، Content-Aware Fill) را با سرعت فوقالعاده و بدون تأخیر اجرا میکند.
20 هسته GPU با شتابدهندههای عصبی، رندر و پیمایش در فایلهای حجیم (مانند پوسترهای 8K با 100+ لایه) را روان و بدون لگ انجام میدهد.
SSD PCIe 5.0 با سرعت خواندن تا 14.5 گیگابایت بر ثانیه، بارگذاری کتابخانههای عظیم استوک عکس و فایلهای TIFF حجیم را به زمان بسیار کوتاهی (چند ثانیه) کاهش میدهد.
پوشش رنگی کامل P3 و کنتراست بینظیر Mini-LED دقت تفکیک رنگهای ظریف (مانند پوست، آسمان، سایهها) را ممکن میکند.
24 گیگابایت حافظه Unified برای فایلهای فتوشاپ با 80 تا 100 لایه 8K (با اندازه پرونده بالای 5 گیگابایت) کافی است. برای پروژههای فوقالعاده حجیم (150+ لایه با وضوح 8K) سفارش حافظه 48 یا 64 گیگابایت توصیه میشود.
محدودیت برای طراحان چاپ حرفهای: اگرچه صفحهنمایش Mini-LED بسیار دقیق است، برای چاپ حرفهای (مطابقت کامل با استانداردهای CMYK و Pantone) و کالیبراسیون سختافزاری، یک مانیتور خارجی حرفهای (مثل Eizo ColorEdge یا BenQ SW) همراه با حسگر کالیبراسیون محصولات پیشرفتهتر توصیه میشود.
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Pro 16 با M5 Pro و 24 گیگابایت حافظه یکپارچه یک انتخاب عالی برای برنامهنویسان و مهندسینی است که گردش کار آنها مبتنی بر کامپایل پروژههای حجیم (Xcode، Visual Studio Code از طریق Rosetta 2)، اجرای پایگاههای داده محلی (مانند PostgreSQL) و انجام محاسبات علمی با کتابخانههای بهینه برای Apple Silicon (مانند TensorFlow-Metal، PyTorch-MPS) است.
عملکرد پردازنده و قدرت هوش مصنوعی:
بر اساس Geekbench 6.6، M5 Pro امتیاز تک هسته 4242 و امتیاز چند هسته 28111 را کسب کرده است که نسبت به M4 Pro افزایش حدود 20 تا 30 درصدی در چند هسته را نشان میدهد.
6 هسته Super با فرکانس 4.6 گیگاهرتز برای اجرای وظایف سنگین تک رشتهای (مانند بارگذاری پروژههای عظیم در Xcode و عملیات فشرده شبیهسازیهای تک رشته) ایدهآل هستند.
معماری Fusion در M5 Pro برای اولین بار هر هسته GPU را به شتابدهندههای عصبی اختصاصی مجهز کرده است. در ترکیب با موتور عصبی 16 هستهای، استنتاج (Inference) مدلهای هوش مصنوعی (مانند Llama 3.2 7B و Phi-3-mini) تا حدود 4 برابر سریعتر از M4 Pro انجام میشود.
جمعبندی برای مهندسان و برنامهنویسان: این لپتاپ یک انتخاب عالی برای برنامهنویسان و مهندسینی است که گردش کار آنها در اکوسیستم macOS و Apple Silicon تعریف شده است. با این حال، به دلیل نبود CUDA و پشتیبانی کامل از Metal در برخی نرمافزارهای تخصصی صنعتی و شبیهسازی علمی (مانند ANSYS، Abaqus، COMSOL)، قبل از خرید از سازگاری نرمافزارهای مورد نیاز خود با معماری ARM و macOS اطمینان حاصل کنید. 24 گیگابایت حافظه برای پروژههای متوسط کافی است؛ برای پروژههای عظیم (مجموعه دادههای 30+ گیگابایتی، چندین ماشین مجازی) سفارش حافظه 48 یا 64 گیگابایت توصیه میشود.
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Pro 16 با M5 Pro و 20 هسته GPU میتواند مدلسازی سه بعدی متوسط تا پیشرفته در Blender (از طریق موتور Metal و معماری رهگیری پرتو سختافزاری) و Maya را روان و بدون لگ اجرا کند. با این حال، برای صحنههای فوق پیشرفته (مانند میلیونها پولیگون با بافتهای 4K/8K)، رندر پروژههای انیمیشن تجاری با کیفیت سینمایی و استفاده از نرمافزارهایی که تنها از CUDA پشتیبانی میکنند، M5 Max با 40 هسته GPU و حافظه یکپارچه تا 128 گیگابایت و پهنای باند 614 گیگابایت بر ثانیه گزینه مناسبتری است.
عملکرد سه بعدی و رندرینگ (پشتیبانی از ریتریسینگ):
طبق گزارشهای تخصصی حوزه سه بعدی، GPU 20 هستهای M5 Pro (با معماری و شتاب دهندههای عصبی در هر هسته) با پشتیبانی از رهگیری پرتو (Ray Tracing) سختافزاری و 20 هسته GPU، عملکرد مدلسازی و رندر را تا سطح نزدیک به M4 Max ارتقا داده است. SSD فوق سریع PCIe 5.0 بارگذاری بافتهای با رزولوشن بالا و صحنههای حجیم را بدون گلوگاه انجام میدهد.
مدلسازی سه بعدی با پولیگون بالا: در تستهای عملی، با Blender و Maya، صحنههای با پولیگون بالا (تا 2 میلیون مثلث) با نرخ فریم 45 تا 60 فریم در نمای ثانویه و متریالهای نسبتاً سنگین اجرا میشوند که برای گردش کار حرفهای قابل قبول است.
زمان رندر تخمینی در Blender (موتور Cycles، Metal Backend، صحنه با 500 هزار پولیگون، نورپردازی جهانی با کیفیت متوسط):
رندر GPU با M5 Pro (20 هسته GPU): حدود 30 تا 40 ثانیه (M5 Max (40 هسته) حدود 18 ثانیه)
رندر CPU (با 6 هسته Super + 12 هسته Performance) حدود 70 تا 90 ثانیه
جمعبندی برای طراحان سه بعدی: اگر طراح سه بعدی حرفهای با پروژههای متوسط تا نسبتاً سنگین در سطح تخصصی – نه هالیوودی – هستید، این لپتاپ گزینهای عالی و بینظیر است. اما برای صحنههای فوق پیشرفته و رندرهای عظیم (انیمیشنهای تجاری چندلایه با میلیونها پولیگون و بافتهای 8K)، باید بودجه بیشتری را به M5 Max (40 هسته GPU) با حافظه 64 یا 128 گیگابایت اختصاص دهید. کاربران 3ds Max باید بدانند که این نرمافزار از طریق مجازیسازی (Parallels Desktop) اجرا میشود و عملکرد بسیار محدودی خواهد داشت.
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Pro 16 با M5 Pro و 24 گیگابایت حافظه یکپارچه برای دانشجویان و محققان در مقاطع تحصیلات تکمیلی (به ویژه در رشتههای علوم کامپیوتر، هوش مصنوعی، مهندسی نرمافزار و علوم داده) که بودجه کافی برای خرید یک دستگاه حرفهای و طولانی مدت با عمر باتری فوقالعاده (تا 21 ساعت وب گردی) را دارند، یک انتخاب قدرتمند با قابلیت اطمینان بالا است.
مزایا برای دانشجو و محقق:
عمر باتری استثنایی (بیش از 21 ساعت) در تست وب گردی به این معناست که میتوانید یک روز کامل (بیش از 14 ساعت) را بدون نزدیک شدن به پریز برق و بدون حمل شارژر سپری کنید. این یک مزیت رقابتی عظیم نسبت به هر لپتاپ ویندوزی با توان پردازشی مشابه است.
صفحهنمایش Mini-LED 16.2 اینچ برای مطالعه مقالات علمی، دیدن ویدیوهای آموزشی، کدنویسی و کار با IDEهای حرفهای (مانند Visual Studio Code، PyCharm، Xcode) با متنهای فوقالعاده شارپ و خوانا فوقالعاده است.
SSD PCIe 5.0 فوقسریع بارگذاری مجموعههای داده علمی بزرگ (چند گیگابایت) و پروژههای حجیم را به زمان بسیار کوتاه (چند ثانیه) کاهش میدهد.
موتور عصبی 16 هستهای و شتاب دهندههای عصبی در هر هسته GPU اجرای پروژههای هوش مصنوعی و یادگیری ماشین (مانند مدلهای زبان و تصویر) را تا 4 برابر نسبت به M4 Pro سریعتر کرده است و محققان میتوانند مدلهای کوچک تا متوسط (تا حدود 7 میلیارد پارامتر) را به صورت محلی و با مصرف انرژی بسیار پایین اجرا کنند.
وبکم 12 مگاپیکسلی Center Stage با پشتیبانی از Desk View برای شرکت در کلاسهای آنلاین، جلسات دفاع و ارائههای مجازی بسیار کاربردی است و به طور خودکار شما را در قاب نگه میدارد و حرکت میکند.
صفحه کلید جادویی (Magic Keyboard) با نور پس زمینه و ترکپد Force Touch، تجربه تایپ طولانی و ناوبری دقیق را برای دانشجو لذت بخش میکند.
نقاط ضعف و محدودیتها برای دانشجو:
وزن 2.14 کیلوگرم و ابعاد بزرگ، حمل روزانه در کوله پشتی را (به ویژه در مقایسه با MacBook Air 13 اینچ با 1.24 کیلوگرم) سنگین و دشوار میکند و بسیاری از دانشجویان با لپتاپهای 14 اینچی با وزن حدود 1.6 کیلوگرم آسایش بیشتری دارند.
قیمت بسیار بالا (حدود 2799 دلار برای این پیکربندی) مهمترین مانع است. اکثر دانشجویان با بودجه محدود، گزینههای بسیار مقرونبهصرفهتری دارند.
حافظه 24 گیگابایت برای پروژههای فوق سنگین هوش مصنوعی با مدلهای 10+ میلیارد پارامتر ممکن است محدود باشد. در این صورت سفارش حافظه 48 یا 64 گیگابایت توصیه میشود.
فقدان کیپد عددی (NumPad) برای دانشجویان رشتههای حسابداری، آمار و اقتصاد که با اعداد کار میکنند، یک نقطه ضعف جدی است.
جمعبندی برای دانشجویان و محققان: اگر بودجه کافی دارید و به دنبال یک دستگاه قدرتمند، با کیفیت و بادوام با عمر باتری فوقالعاده و قابلیتهای هوش مصنوعی پیشرفته برای چندین سال تحصیل و تحقیق هستید، MacBook Pro 16 (MGEA4) یک انتخاب عالی است. با این حال، برای بیشتر دانشجویان (به ویژه در مقاطع کارشناسی)، MacBook Air با M5 با وزن سبکتر و قیمت بسیار مناسبتر، یا لپتاپهای ویندوزی با بودجه اقتصادیتر انتخابهای عاقلانهتری هستند.
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Pro 16 با چیپ امنیتی Secure Enclave و عملکرد استثنایی چندوظیفگی و 24 گیگابایت حافظه یکپارچه، امنیت بالایی را برای سازمانها فراهم میکند. با این حال، وزن 2.14 کیلوگرم و عدم وجود کیپد عددی جداگانه (با توجه به ابعاد بزرگ دستگاه – صفحه کلید آن فاقد NumPad است) از نقاط ضعف آن برای حسابداران و کاربران مالی است که به طور مرتب با اعداد کار میکنند. عمر باتری حدود 21 ساعت وب گردی به شما امکان میدهد یک روز کامل اداری (و حتی بیش از یک روز کاری) را بدون شارژر سپری کنید که یک مزیت رقابتی بزرگ نسبت به لپتاپهای ویندوزی است.
توصیه نمیشود مگر اینکه بودجه نامحدود داشته باشید. قدرت سختافزاری این دستگاه برای یک کاربر معمولی که صرفاً به وب گردی، ایمیل، تماشای فیلم از یوتیوب و نتفلیکس و کارهای سبک آفیس نیاز دارد، به شدت مازاد است و قیمت آن (اغلب 4 تا 5 برابر لپتاپهای معمولی هم کلاس) کاملاً غیراقتصادی محسوب میشود. اگر صرفاً به دنبال یک دستگاه لوکس با صفحهنمایش Mini-LED عالی هستید و بودجه نامحدودی دارید، میتوانید آن را تهیه کنید، اما هیچ توجیه فنی برای یک کاربر عادی وجود ندارد.
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Pro 16 هرگز یک دستگاه گیمینگ حرفهای نیست و برای گیمرهایی که جدیدترین عناوین AAA را اجرا میکنند توصیه نمیشود. با وجود ارتقای چشمگیر گرافیک (20 هسته GPU با شتاب دهندههای عصبی و رهگیری پرتو سختافزاری)، پلتفرم macOS و کتابخانه بازیهای بومی (Native) برای Apple Silicon هنوز در مقایسه با ویندوز بسیار محدود است. با این حال، توان خام گرافیک 20 هستهای M5 Pro بسیار زیاد است و میتواند عناوین بومی و برخی بازیهای غیربومی را با کیفیت عالی اجرا کند.
عملکرد تخمینی در بازیهای بومی (Native) macOS (رزولوشن بومی 3456×2234 (≈4K)، تنظیمات بالا):
Resident Evil 4 Remake و Resident Evil Village: (نسخه بومی) با تنظیمات High (نرمال) و با مقیاسگذاری (Balance) به راحتی نرخ فریم 60 تا 70 فریم بر ثانیه را حفظ میکند و تجربهای روان و بینقص ارائه میدهد.
Lies of P: (نسخه بومی) در رزولوشن 2560×1440 و تنظیمات High، بدون نیاز به هیچ مقیاسگذاری، 80 فریم بر ثانیه پایدار دارد.
Baldur’s Gate 3: (نسخه بومی) حتی در پردازنده و گرافیک سنگینترین بخش Act 3، با تنظیمات Maximum Quality، قادر به حفظ 60 فریم بر ثانیه در رزولوشن 4K بومی است که نشاندهنده قدرت فوقالعاده گرافیکی M5 Pro است.
Cyberpunk 2077 (بدون Ray Tracing): از طریق لایه ترجمه Rosetta 2 و مبدلهای دائمی، با تنظیمات High و مقیاسگذاری Quality حدود 60 فریم بر ثانیه ارائه میدهد. با Ray Tracing اجرا نمیشود.
Assassin’s Creed Shadows: جدیدترین و سنگینترین عناوین AAA (نسخه غیر بومی) با تنظیمات Medium و مقیاسگذاری Balance نرخ فریم 50 تا 60 فریم بر ثانیه را در رزولوشن 2560×1440 ارائه میدهد.
Lies of P در 4K بومی (3456×2234): 45 تا 50 فریم بر ثانیه با تنظیمات High و بدون مقیاسگذاری.
عملکرد تخمینی در بازیهای غیربومی (از طریق لایه ترجمه Rosetta 2 یا CrossOver 26 – با افت عملکرد 15 تا 30 درصد): بازیهای و سنگین مانند Alan Wake 2, Starfield, Black Myth: Wukong حتی با پایینترین تنظیمات و مقیاسگذاری Performance بعید است از مرز 40 تا 45 فریم عبور کنند و تجربه روانی نخواهند داشت.
نکات مهم برای گیمرها:
صفحهنمایش Mini-LED با نرخ نوسازی 120 هرتز ProMotion و زمان پاسخگویی بسیار کم، تجربه بازیهای روان و بدون پارگی تصویر را در بازیهای بومی ارائه میدهد.
مشکل اصلی گیمینگ روی macOS کمبود بازیهای بومی جدید است. اگرچه اپل به سرعت در حال جذب توسعهدهندگان است، اما کتابخانه بازیهای macOS هنوز در مقایسه با ویندوز بسیار کوچک است و بسیاری از عناوین جدید AAA (مانند Alan Wake 2) نسخه بومی ندارند و مجبور به استفاده از لایه ترجمه Rosetta 2 و CrossOver هستید که با افت عملکرد، ناسازگاری و ناپایداری همراه است.
جمعبندی برای گیمرها: اگر شما یک گیمر معمولی هستید که عمدتاً عناوین بومی (Resident Evil، Baldur’s Gate 3، Lies of P) و بازیهای قدیمیتر (GTA V، Witcher 3) را انجام میدهید، MacBook Pro 16 با قدرت گرافیکی 20 هستهای خود تجربهای روان و با کیفیت بسیار بالا (اغلب با نرخ فریم 60+ در تنظیمات High) ارائه میدهد. با این حال، اگر اولویت اصلی شما گیمینگ حرفهای با جدیدترین عناوین AAA (2024-2026) است، به هیچ وجه این لپتاپ را نخرید. بودجه خود را صرف یک لپتاپ مخصوص گیمینگ با کارت گرافیک NVIDIA RTX 50-series و صفحهنمایش با نرخ نوسازی 240 هرتز کنید.
| دسته کاربری | میزان مناسب بودن (از 5 ستاره) | خلاصه نقد و بررسی |
|---|---|---|
| تدوین ویدیو حرفهای (Final Cut Pro، DaVinci Resolve، Premiere Pro) | ★★★★★ (عالی) | موتور رسانهای پیشرفته با شتاب سختافزاری ProRes و HEVC، صفحهنمایش Mini-LED XDR (1600 نیت، پوشش رنگی P3)، عملکرد رندرینگ 4K فوقالعاده سریع (بسیار بالاتر از RTX 5090). |
| طراحی گرافیک دو بعدی و عکاسی (Photoshop، Illustrator، Lightroom) | ★★★★★ (عالی) | بهترین صفحهنمایش Mini-LED در کلاس 16 اینچی، با دقت رنگ فوقالعاده، روشنایی 1000 نیت و پوشش گسترده رنگی DCI-P3؛ عملکرد خیرهکننده M5 Pro و حافظه یکپارچه 24 گیگابایت (قابل سفارشیسازی) برای فایلهای حجیم و چند لایه. |
| مهندسی و برنامه نویسی (توسعه نرمافزار، هوش مصنوعی محلی، شبیهسازی CPU/GPU) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | تراشه M5 Pro با 18 هسته CPU و 16 هسته NPU قدرتمند (حدود 4 برابر سریعتر از M4 Pro) و 20 هسته GPU با شتابدهندههای عصبی. برای پروژههای هوش مصنوعی سبک تا متوسط عالی است. |
| طراحی سه بعدی (Blender، Maya) و رندرینگ سبک تا متوسط | ★★★★☆ (بسیار خوب) | 20 هسته GPU با شتاب رهگیری پرتو سختافزاری و معماری Metal، رندرینگ صحنههای سه بعدی معمولی را نسبت به نسل قبل بهبود بخشیده است. |
| دانشجویی (عمومی و فنی – برنامه نویسی و مهندسی سبک) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | عمر باتری استثنایی (بیش از 21 ساعت)، امنیت بالا، صفحه کلید عالی و صفحهنمایش درجه یک. قیمت بسیار بالا و وزن نسبتاً زیاد (2.14 کیلوگرم) نقاط ضعف برای حمل روزانه در دانشگاه هستند. |
| کاربری اداری و سازمانی | ★★★☆☆ (خوب با محدودیت) | امنیت Secure Enclave و عمر باتری عالی (بیش از 21 ساعت). عدم وجود کیپد عددی (NumPad) در ابعاد 16 اینچی یک نقطه ضعف مهم برای حسابداران و کاربران مالی است. |
| گیمینگ (بازیهای بومی macOS) | ★★★☆☆ (خوب) | با 20 هسته GPU و قابلیت رهگیری پرتو سختافزاری، بازیهای بومی مانند Resident Evil، Lies of P و Baldur’s Gate 3 را با کیفیت بالا و نرخ فریم عالی (60 تا 80 فریم) اجرا میکند. کتابخانه بازیهای macOS در مقایسه با ویندوز محدود است. |
| گیمینگ جدید AAA (2024-2026) و حرفهای | ★★☆☆☆ (ضعیف) | به دلیل محدودیت پلتفرم و نبود بازیهای بومی جدید (مانند Alan Wake 2، Black Myth: Wukong، Call of Duty)، هرگز برای گیمرهای حرفهای توصیه نمیشود. |
| کاربری خانگی عمومی (وب، آفیس، فیلم) | صرفاً در صورتی توصیه میشود که بودجه نامحدود داشته باشید و به دنبال یک دستگاه لوکس با صفحهنمایش Mini-LED XDR باشید. | قدرت پردازشی بسیار بالاتر از نیازهای روزمره برای این اهداف، یک لپتاپ با بودجه معمولی نیز به همان خوبی عمل میکند. |
کلام پایانی:
Apple MacBook Pro 16 (مدل MGEA4) با تراشه M5 Pro و 24 گیگابایت حافظه یکپارچه، یک ایستگاه کاری قدرتمند، کم مصرف و قابل حمل است که برای حرفهایهایی که گردش کار آنها در اکوسیستم macOS تعریف شده و از Metal و موتور عصبی اپل بهره میبرد (فیلمسازان، طراحان گرافیک، مهندسان نرمافزار و محققان حوزه هوش مصنوعی) یک انتخاب بینظیر و آینده نگر است. این لپتاپ ترکیبی است از قدرتمندترین و پیشرفتهترین صفحهنمایش Mini-LED 120 هرتز موجود در بازار لپتاپهای مصرفی، عمر باتری معجزهآسا (بیش از 21 ساعت وب گردی و تا 24 ساعت پخش ویدیو)، درگاههای فوق سریع Thunderbolt 5 و عملکرد خیرهکننده هوش مصنوعی و رندرینگ ویدیو.
این لپتاپ یک دستگاه تخصصی و درجه یک برای حرفهایهای خلاق و محققان است که به دنبال برترین کیفیت بصری، عملکرد روان و بینالمللی در تدوین، طراحی و هوش مصنوعی هستند و بودجه کافی برای سرمایهگذاری (تحت عنوان ابزار کار) را دارند. حافظه یکپارچه 24 گیگابایت (غیرقابل ارتقا) و SSD 1 ترابایتی نشاندهنده یک پیکربندی پایه اما بسیار قوی برای سالهای آینده است. اگر قصد سنگینترین بارهای کاری هوش مصنوعی (مدلهای بزرگ 10+ میلیارد پارامتر)، رندر سه بعدی در سطوح فوق پیشرفته و یا تدوین پروژههای عظیم (8K با لایههای فراوان) را دارید، سفارش حافظه 48 یا 64 گیگابایت با M5 Pro (یا مهاجرت به M5 Max با 40 هسته GPU و حافظه تا 128 گیگابایت) برای حفظ عملکرد و جلوگیری از تبادل بیش از حد حافظه با SSD (swap) ضروری است. به طور خلاصه، اگر به دنبال قدرتمندترین و کممصرفترین لپتاپ برای کارهای ویدیویی و هوش مصنوعی با صفحهنمایش Mini-LED بینظیر هستید و وزن و قیمت برایتان مانع بزرگی ایجاد نمیکند، MacBook Pro 16 (MGEA4) یکی از بهترین انتخابهای موجود در بازار امروز است.
لپ تاپ 16.2 اینچی اپل مدل MacBook Pro MGEA4 M5 Pro (18C/20C) 24GB 1TB SSD

۵۴۸,۰۰۰,۰۰۰ تومان