معرفی تخصصی لپتاپ Apple MacBook Air 13 (مدل MDH94، اوایل 2026) با تراشه M5، حافظه 24 گیگابایت و رنگ نقرهای
پیکربندی مشخص: تراشه Apple M5 با 10 هسته CPU (4 هسته Super + 6 هسته Efficiency) – 10 هسته GPU – حافظه یکپارچه 24 گیگابایت – حافظه SSD 1 ترابایت (PCIe 4.0) – صفحهنمایش 13.6 اینچی Liquid Retina (IPS) با رزولوشن 2560×1664، روشنایی 500 نیت و پشتیبانی از طیف رنگی گسترده P3 – macOS – گارانتی 1 ساله – رنگ نقرهای (Silver)
لپتاپ Apple MacBook Air 13.6 اینچ با مدل MDH94 در رنگ نقرهای کلاسیک، جدیدترین نسخه از محبوبترین لپتاپ اپل است که در مارس 2026 با تراشه نسل پنجم M5 روانه بازار شده است. این نسل با حفظ طراحی بیصدا، بدون فن (Fanless) و وزن 1.24 کیلوگرم، ارتقاهای قابل توجهی را در پردازنده، گرافیک، حافظه داخلی، قابلیتهای هوش مصنوعی و ارتباطات بیسیم به ارمغان آورده است. مدل MDH94 با حافظه یکپارچه 24 گیگابایت و حافظه SSD 1 ترابایت عرضه میشود و رنگ نقرهای آن ظاهری همیشگی، شیک و حرفهای برای هر محیط کاری یا تحصیلی ایجاد میکند.
در ادامه، با نقد و بررسی مشخصات فنی و بهرهگیری از دادههای بنچمارکهای معتبر، میزان قدرت و ضعف این دستگاه در کاربریهای مختلف مشخص میشود.
مشخصات فنی کلیدی و نکات برجسته
| مشخصه | جزئیات فنی |
|---|---|
| ابعاد (میلیمتر) | 304.1 × 215 × 11.3 |
| وزن | 1.24 کیلوگرم |
| جنس بدنه | آلومینیوم ۱۰۰ درصد بازیافتی – طراحی گوهشکل |
| سیستم خنککننده | بدون فن (فنلس) – کاملاً بیصدا |
| تراشه (SoC) | Apple M5 (نسل پنجم، فرآیند 3 نانومتری N3P) |
| واحد پردازش مرکزی (CPU) | 10 هسته (4 هسته Super + 6 هسته Efficiency) |
| واحد پردازش گرافیکی (GPU) | 10 هسته – شامل شتابدهندههای عصبی اختصاصی – پشتیبانی از رهگیری پرتو (Ray Tracing) سختافزاری |
| موتور عصبی (Neural Engine) | 16 هسته |
| حافظه یکپارچه (RAM) | 24 گیگابایت (LPDDR5x) – غیرقابل ارتقا پس از خرید – پهنای باند 153 گیگابایت بر ثانیه (27.5 درصد افزایش نسبت به M4) |
| حافظه داخلی (SSD) | 1 ترابایت (تکنولوژی PCIe 4.0 NVMe – سرعت خواندن و نوشتن تا 2.5 برابر نسل قبل) – غیرقابل ارتقا پس از خرید |
| صفحهنمایش | 13.6 اینچ Liquid Retina (IPS) – رزولوشن 2560×1664 پیکسل – نسبت 16:10 – نرخ نوسازی 60 هرتز – روشنایی 500 نیت – پوشش رنگ P3 Wide Color (1 میلیارد رنگ) – فناوری True Tone – بدون قابلیت لمس |
| وبکم | 12 مگاپیکسل Center Stage با پشتیبانی از Desk View – قابلیت 1080p HD |
| باتری | 53.8 وات ساعت – آداپتور 35 وات (قابل ارتقا) – شارژ سریع با آداپتور 70 وات یا بالاتر |
| عمر باتری | تا 18 ساعت پخش ویدیو – حدود 15.5 تا 16 ساعت وب گردی (بسته به تنظیمات و کاربری) |
| درگاهها | 2 درگاه Thunderbolt 4 با USB-C (40 گیگابیت بر ثانیه)، MagSafe 3، جک 3.5 میلیمتری صدا |
| ارتباطات بیسیم | تراشه اختصاصی Apple N1 – Wi-Fi 7 – بلوتوث 6 – پشتیبانی از Thread |
| پشتیبانی از نمایشگر خارجی | حداکثر 2 نمایشگر خارجی (تا 6K@60Hz یا 4K@144Hz) – پشتیبانی از 8K@60Hz و 4K@240Hz از طریق یک پورت |
| صدا | سیستم چهار بلندگو (استریو) – پشتیبانی از Spatial Audio و Dolby Atmos |
| صفحه کلید | Magic Keyboard با نور پس زمینه – حسگر اثر انگشت Touch ID |
| امنیت | تراشه Secure Enclave – حسگر اثر انگشت Touch ID – رمزنگاری سختافزاری تمام دیسک |
1. تراشه M5 و معماری بدون فن
نتیجه نقد و بررسی: تراشه M5 با حفظ طراحی بدون فن، یک جهش قابل توجه در تعادل بین عملکرد و مصرف انرژی است. این دستگاه حتی در بارهای کاری نسبتاً سنگین مانند بازیهای مدرن، بدون افت عملکرد (Throttling) و کاملاً بیصدا کار میکند که آن را برای محیطهای ساکت و کاربریهای حرفهای ایدهآل میسازد.
بر اساس بررسیهای معتبر، M5 در حین بازیهای سنگین حدود 7 تا 8 وات و در بارهای مختلط معمولاً حدود 8 وات انرژی مصرف میکند. این مصرف انرژی پایین به همراه سیستم خنککننده بدون فن، دستگاه را کاملاً بیصدا نگه میدارد. در تستهای انجام شده، هیچ نشانهای از کاهش فریم (Throttling) در طول بازیهای سنگین مشاهده نشده است و دستگاه در کارهای روزمره بسیار پایدار و روان عمل میکند.
معماری M5 شامل 4 هسته Super (با فرکانس حداکثر 4.46 گیگاهرتز) و 6 هسته Efficiency است که در بنچمارک Geekbench 6 امتیاز تکهسته حدود 4,190 و چندهسته حدود 17,073 را کسب کرده است. فرآیند ساخت 3 نانومتری N3P و رهگیری پرتو سختافزاری بهبودیافته، عملکرد گرافیکی را به طور قابل توجهی افزایش دادهاند.
2. عملکرد پردازنده و کارت گرافیک
بر اساس بنچمارک Geekbench 6.6، نتایج زیر برای M5 ثبت شده است:
امتیاز تکهسته (Single-Core): حدود 4,190 تا 4,224 امتیاز
امتیاز چندهسته (Multi-Core): حدود 17,073 تا 17,860 امتیاز
فرکانس پردازنده: M5 با فرکانس 4.46 گیگاهرتز در مقایسه با 4.41 گیگاهرتز M4، اندکی افزایش یافته است.
برای مقایسه، M4 در همان تست امتیاز تکهسته 3,832 و امتیاز چندهسته 15,034 را کسب کرده است. این به معنای بهبود 9.34 درصد در تکهسته و 13.56 درصد در چندهسته نسبت به نسل قبل است. بر اساس دادههای منتشر شده، M5 در عملکرد چند رشتهای، از M3 Pro نیز فراتر رفته و حدود 16 درصد سریعتر از آن عمل میکند.
عملکرد گرافیکی (GPU):
GPU 10 هستهای M5 با شتابدهندههای عصبی اختصاصی و حافظه یکپارچه با پهنای باند 153 گیگابایت بر ثانیه (افزایش 27.5 درصدی نسبت به M4) همراه شده است. در بنچمارک Geekbench 6 Compute، نمرات زیر ثبت شده است:
OpenCL: حدود 47,171 امتیاز
Metal: حدود 49,557 امتیاز
این نتایج در مقایسه با M4 (OpenCL: 30,132، Metal: 48,075) بهبود چشمگیری را نشان میدهد. در تستهای بازی، M5 در عنوان Cyberpunk 2077 با تنظیمات 1080p Low و MetalFX Quality به نرخ فریم 45 تا 54 فریم بر ثانیه دست یافته است که نشاندهنده توان قابل توجه گرافیک یکپارچه در یک لپتاپ بدون فن است.
کدکها و حافظهسازی سریع:
تراشه M5 مجهز به موتور رسانهای پیشرفته است که از رمزگشایی سختافزاری کدکهای H.264، HEVC و ProRes پشتیبانی میکند و پخش روان ویدیوهای با کیفیت بالا را تضمین مینماید. علاوه بر این، این لپتاپ برای اولین بار به رمزگشای AV1 نیز مجهز شده است که تماشای روان محتوای 4K و 8K از سرویسهای استریم را امکانپذیر میسازد. حافظه یکپارچه 24 گیگابایتی با پهنای باند بالا، اجرای روان برنامههای حرفهای و مدلهای هوش مصنوعی را تضمین میکند.
3. هوش مصنوعی و شتابدهندههای عصبی (نقطه قوت اصلی)
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Air M5 با بهرهگیری از شتابدهندههای عصبی تعبیه شده در هر هسته GPU، یک ابزار قدرتمند و کم مصرف برای اجرای محلی مدلهای هوش مصنوعی، نرمافزارهای خلاقانه و ویژگیهای سیستمی Apple Intelligence است.
مهمترین نوآوری در تراشه M5، قرار دادن شتابدهندههای عصبی (Neural Accelerators) درون هر هسته GPU است که از طریق APIهای جدید Metal 4 با قابلیت تنسور (Tensor) در دسترس توسعهدهندگان قرار میگیرد. طبق اعلام اپل، M5 در وظایف هوش مصنوعی GPU نسبت به M4 تا 4 برابر و نسبت به M1 تا 9.5 برابر سریعتر عمل میکند.
موتور عصبی 16 هستهای (Neural Engine) نسل جدید، قادر به انجام بیش از 45 تریلیون عملیات در ثانیه (TOPS) است. در بنچمارک Geekbench AI، نمره GPU حدود 41,998 ثبت شده که نسبت به M4 (35,640) حدود 18 درصد بهبود را نشان میدهد. این توان پردازشی، MacBook Air را به ابزاری قدرتمند برای توسعهدهندگان و محققان هوش مصنوعی تبدیل کرده است.
4. صفحهنمایش Liquid Retina با کیفیت عالی
نتیجه نقد و بررسی: صفحهنمایش 13.6 اینچ Liquid Retina با روشنایی 500 نیت، رزولوشن 2560×1664 و پشتیبانی از 1 میلیارد رنگ و طیف رنگی کامل P3، تجربه بصری فوقالعادهای را برای کار، سرگرمی و خلاقیت فراهم میکند. نقطه ضعف اصلی عدم وجود نرخ نوسازی 120 هرتز ProMotion و عدم استفاده از فناوری Mini-LED XDR است.
صفحهنمایش 13.6 اینچی Liquid Retina با نسبت 16:10 و رزولوشن فوقالعاده 2560×1664 (224 پیکسل بر اینچ) فضای کاری مناسبی را فراهم میکند و نسبت به صفحهنمایشهای 16:9 معمولی، ارتفاع عمودی بیشتری برای اسکرول کمتر در وب گردی، کار با اسناد و کدنویسی ارائه میدهد. کیفیت کالیبراسیون و دقت رنگ آن در سطح بالایی قرار دارد.
نقاط قوت صفحهنمایش:
روشنایی 500 نیت و پوشش رنگی کامل P3 (1 میلیارد رنگ): عکسها و فیلمها با کنتراست غنی و جزئیات بینقص نمایش داده میشوند. متنها فوقالعاده شارپ و خوانا هستند.
نسبت 16:10: برای کاربریهای حرفهای مانند کدنویسی، طراحی گرافیک و تدوین ویدیو بسیار ایدهآل است.
فناوری True Tone: رنگ صفحه را با نور محیط تطبیق میدهد و خستگی چشم را کاهش میدهد.
محدودیتها و نقاط ضعف:
نرخ نوسازی 60 هرتز (بدون ProMotion): در مقایسه با بسیاری از لپتاپهای همرتبه و مک بوک پرو (120Hz)، نرخ نوسازی 60 هرتز قدیمی به نظر میرسد.
نبود Mini-LED XDR: در مقایسه با MacBook Pro که دارای Mini-LED با کنتراست بیننظیر و روشنایی 1600 نیت (HDR) است، صفحهنمایش IPS این لپتاپ برای درجهبندی رنگ حرفهای و تماشای محتوای HDR ایدهآل نیست.
بازتاب نور صفحه براق (Glossy): در محیطهای بسیار پرنور ممکن است خیرهکننده باشد.
اگر به دنبال بهترین صفحهنمایش ممکن برای کارهای گرافیکی حساس به رنگ و HDR هستید، MacBook Pro با صفحهنمایش Mini-LED XDR گزینه مناسبتری است. با این حال، برای اکثر کاربران (طراحی گرافیک دو بعدی، وب، کدنویسی، تماشای فیلم)، صفحهنمایش MacBook Air 13 کاملاً با کیفیت و رضایتبخش است.
5. ذخیرهسازی SSD فوقالعاده سریع
نتیجه نقد و بررسی: SSD جدید با تکنولوژی PCIe 4.0 و سرعت تا 2.5 برابر نسل قبل، زمان بارگذاری برنامهها و فایلهای حجیم را به طور چشمگیری کاهش میدهد و یکی از مهمترین ارتقاهای این نسل محسوب میشود.
یکی از بزرگترین ارتقاهای نسل M5، بهبود عملکرد حافظه داخلی است. SSD جدید با تکنولوژی PCIe 4.0 و سرعت خواندن و نوشتن تا 2.5 برابر نسل قبل (حدود 250 درصد بهبود) همراه شده است. این بهبود به این معناست که:
برنامههای حرفهای مانند Final Cut Pro، Logic Pro و Adobe Creative Suite تقریباً فوری باز میشوند.
مجموعه دادههای عظیم عکاسی (چند صد گیگابایت) و ویدیویی در چند ثانیه بارگذاری میشوند.
زمان بیلد در پروژههای برنامهنویسی به شدت کاهش مییابد.
این سرعت فوقالعاده، همراه با گزینههای ذخیرهسازی تا 4 ترابایت (قابل سفارش در زمان خرید)، MacBook Air را برای حرفهایهایی که با فایلهای حجیم کار میکنند، به ابزاری ایدهآل تبدیل کرده است. همچنین پهنای باند حافظه به 153 گیگابایت بر ثانیه افزایش یافته که 27.5 درصد بیشتر از نسل M4 است. حافظه رم 24 گیگابایتی نیز غیرقابل ارتقا است.
6. عمر باتری و شارژدهی عالی
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Air 13 با باتری 53.8 واتساعتی، در استفاده واقعی و ترکیبی (وب، ویدیو، نرمافزارهای سبک) حدود 16 ساعت دوام میآورد و یکی از بهترین لپتاپها از نظر عمر باتری در کلاس وزنی خود است.
بر اساس تستهای انجام شده توسط Notebookcheck:
تست WLAN در روشنایی 150 نیت: حدود 16 ساعت و 11 دقیقه
تست WLAN در حداکثر روشنایی: حدود 6 ساعت و 39 دقیقه
در مقایسه با M4 (با 16 ساعت و 13 دقیقه در تست WLAN 150 نیت)، عمر باتری تقریباً ثابت باقی مانده است [19†L10-L15]. برای استفاده روزمره و ترکیبی، کاربران میتوانند انتظار 6 تا 10 ساعت عمر باتری واقعی را داشته باشند که بسته به نوع فعالیت و روشنایی صفحه متفاوت خواهد بود.
شارژ سریع با آداپتور 70 وات یا بالاتر امکانپذیر است (آداپتور همراه دستگاه 35 وات است) و دستگاه قابلیت شارژ سریع را پشتیبانی میکند. حتی در سختترین تستهای مقایسهای، عمر باتری در سطح بسیار خوبی قرار دارد. این عمر باتری به شما امکان میدهد یک روز کامل کاری (و حتی بیش از یک روز کاری سبک) را بدون نیاز به شارژر سپری کنید.
7. عملکرد در کاربریهای مختلف
7.1. دانشجویان و محققان (به ویژه تحصیلات تکمیلی و رشتههای فنی)
نتیجه نقد و بررسی: MacBook Air 13 با 24 گیگابایت حافظه یکپارچه و 1 ترابایت SSD، یک انتخاب قدرتمند، سبک و بیصدا برای دانشجویانی است که با مجموعه دادههای بزرگ، ماشینهای مجازی و نرمافزارهای شبیهسازی کار میکنند.
24 گیگابایت رم برای اجرای همزمان چندین IDE، پایگاه داده محلی، کانتینرهای Docker و دهها زبانه مرورگر کاملاً کافی است. عمر باتری طولانی (حدود 16 ساعت) به شما امکان میدهد یک روز کامل درسی را بدون شارژر سپری کنید. طراحی بدون فن برای استفاده در کتابخانهها و کلاسهای درس ایدهآل است. وبکم 12 مگاپیکسلی Center Stage با قابلیت Desk View برای شرکت در کلاسهای آنلاین و جلسات دفاع بسیار کاربردی است. حافظه SSD 1 ترابایتی سریع، فضای ذخیرهسازی کافی برای پروژههای حجیم فراهم میکند.
7.2. برنامهنویسان و توسعهدهندگان نرمافزار
نتیجه نقد و بررسی: این لپتاپ با 24 گیگابایت حافظه و SSD فوق سریع، یک ایستگاه کاری عالی برای برنامهنویسانی است که به یک دستگاه سبک، بیصدا و با عمر باتری بالا نیاز دارند.
اجرای همزمان چندین IDE (Xcode، VS Code، IntelliJ)، چندین کانتینر Docker و پایگاه داده محلی به راحتی امکانپذیر است. SSD فوقالعاده سریع (سرعت تا 2.5 برابر M4) زمان بیلد و بارگذاری پروژههای حجیم را به شدت کاهش میدهد و صفحهنمایش 13.6 اینچ با نسبت 16:10 فضای عمودی مناسبی برای نمایش خطوط کد فراهم میکند.
7.3. طراحان گرافیک دو بعدی و عکاسان
نتیجه نقد و بررسی: صفحهنمایش با پوشش رنگی کامل P3 (1 میلیارد رنگ) و روشنایی 500 نیت، همراه با 24 گیگابایت حافظه و SSD فوق سریع، ترکیبی ایدهآل برای طراحان گرافیک و عکاسان است.
24 گیگابایت رم برای فایلهای فتوشاپ با بیش از 100 لایه 8K کافی است. شتابدهندههای عصبی در GPU (تا 4 برابر سریعتر از M4) عملیات هوش مصنوعی فتوشاپ (انتخاب سوژه، حذف اشیاء، رنگآمیزی خودکار) و لایتروم (کاهش نویز هوشمند) را با سرعت بالا انجام میدهند. برای چاپ حرفهای (CMYK) استفاده از مانیتور خارجی کالیبره توصیه میشود. صفحه نمایش 60 هرتز و عدم وجود فناوری Mini-LED XDR، نقاط ضعف اصلی برای کاربران حساس به رنگ هستند.
7.4. تدوینگران ویدیو (سبک تا متوسط)
MacBook Air M5 با موتور رسانهای پیشرفته و پشتیبانی از رمزگشایی سختافزاری AV1، H.264، HEVC و ProRes، عملکرد مناسبی برای تدوین ویدیوهای 4K ارائه میدهد. با 24 گیگابایت رم، پروژههای 4K با 2-3 لایه به راحتی مدیریت میشوند. با این حال، به دلیل طراحی بدون فن، در رندرهای بسیار طولانی (بیش از 20 دقیقه) ممکن است محدودیت حرارتی ایجاد شود و صفحهنمایش 60 هرتز برای درجهبندی رنگ حرفهای مناسب نیست.
7.5. کاربران اداری، سازمانی و کسب و کارها
با 24 گیگابایت حافظه، این لپتاپ برای تحلیلگران داده مالی، مدیران پروژه و هر کاربری که چندوظیفگی سنگین انجام میدهد ایدهآل است. اجرای همزمان چندین فایل اکسل حجیم، پایگاه داده محلی و دهها زبانه مرورگر بدون کوچکترین کندی انجام میشود. عمر باتری عالی (حدود 16 ساعت وب گردی در روشنایی استاندارد) و طراحی بیصدا از مزایای کلیدی در محیط اداری است. نقاط ضعف شامل عدم وجود کیپد عددی برای کاربران مالی و درگاههای محدود (2 پورت Thunderbolt 4) است که در محیط اداری نیاز به هاب یا داک را ایجاد میکند. همچنین وبکم فاقد قابلیت Face ID است.
7.6. کاربران خانگی عمومی
MacBook Air 13 یک انتخاب لوکس و ایدهآل برای کاربران خانگی عمومی است که به دنبال یک دستگاه سبک، بیصدا، با صفحهنمایش با کیفیت و عمر باتری عالی هستند. پیکربندی 24 گیگابایت / 1 ترابایت برای کاربر عادی بسیار قدرتمند است و نسخه پایه (16/512) ارزش خرید بسیار بالاتری دارد.
7.7. گیمرها
MacBook Air 13 یک دستگاه گیمینگ حرفهای نیست، اما میتواند بازیهای بومی macOS را به خوبی اجرا کند. طبق تستهای معتبر، دستگاه در حین بازی هیچ کاهش فریمی (Throttling) نشان نمیدهد و GPU M5 بین 7 تا 8 وات مصرف میکند که نشاندهنده بهرهوری انرژی فوقالعاده آن است.
عملکرد تخمینی در بازیهای بومی (Native) macOS (رزولوشن 1080p، تنظیمات Low تا Medium):
Cyberpunk 2077: با MetalFX Upscaling در Quality Mode و 1080p، حدود 45 تا 54 فریم بر ثانیه
Baldur’s Gate 3: با تنظیمات Low در 1080p و فعال کردن MetalFX، بیش از 30 فریم بر ثانیه (قابل بازی)
Resident Evil Village: با پریست Balanced در 1080p، حدود 55 تا 60 فریم بر ثانیه
Assassin’s Creed Shadows: با MetalFX Performance Mode و 1080p، حدود 30 فریم بر ثانیه (قابل بازی)
Shadow of the Tomb Raider و بازیهای قدیمی (تا 2022): با تنظیمات High در 1080p، 50 تا 70 فریم بر ثانیه
با توجه به معماری کارآمد M5، در تستهای گیمینگ هیچ کاهش فریم (Throttling) مشاهده نشده است. با این حال، کتابخانه بازیهای macOS در مقایسه با ویندوز محدود است و صفحهنمایش 60 هرتز برای بازیهای رقابتی سریع (مانند CS2، Valorant) ایدهآل نیست.
جمعبندی نهایی – جدول میزان قدرت و ضعف برای هر دسته کاربری
| دسته کاربری | میزان مناسب بودن (از 5 ستاره) | خلاصه نقد و بررسی |
|---|---|---|
| دانشجویی (تحصیلات تکمیلی و فنی – برنامه نویسی، تحلیل داده، یادگیری ماشین) | ★★★★★ (عالی) | 24 گیگابایت رم برای پروژههای حجیم، عمر باتری عالی (حدود 16 ساعت)، وزن سبک (1.24 کیلوگرم)، صفحه نمایش با کیفیت و طراحی بیصدا. |
| برنامه نویسی و توسعه نرمافزار | ★★★★★ (عالی) | 24 گیگابایت رم برای اجرای همزمان IDEها، کانتینرها و ماشینهای مجازی. SSD فوق سریع (تا 2.5 برابر M4) زمان بیلد را کاهش میدهد. |
| طراحی گرافیک دو بعدی و عکاسی | ★★★★★ (عالی) | صفحه نمایش 13.6 اینچ P3 (1 میلیارد رنگ)، 24 گیگابایت رم و SSD فوق سریع. شتابدهندههای عصبی عملیات AI فتوشاپ و لایتروم را تا 4 برابر سریعتر از M4 انجام میدهند. |
| هوش مصنوعی محلی و یادگیری ماشین | ★★★★★ (عالی) | 24 گیگابایت حافظه + شتابدهندههای عصبی در هر هسته GPU (تا 4 برابر سریعتر از M4) امکان اجرای روان مدلهای LLM و استیبل دیفیوژن را فراهم میکند. |
| تدوین ویدیو 4K سبک تا متوسط | ★★★★☆ (بسیار خوب) | عملکرد خوب برای تدوین 4K با چند لایه. رمزگشای AV1. برای رندرهای طولانی (بیش از 20 دقیقه) محدودیت حرارتی دارد. |
| کاربری اداری و سازمانی (تحلیل مالی، مدیریت) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | عمر باتری عالی، وزن سبک، صفحه نمایش با کیفیت، حافظه 24 گیگابایت برای چندوظیفگی سنگین. عدم وجود کیپد عددی و درگاههای محدود (2 پورت Thunderbolt 4) نقاط ضعف هستند. |
| کاربری خانگی عمومی (وب، فیلم، آفیس سبک) | ★★★★☆ (بسیار خوب) | صفحه نمایش با کیفیت، طراحی لوکس و بیصدا، عمر باتری عالی. پیکربندی 24/1 برای کاربر عادی زیادی است؛ نسخه پایه (16/512) ارزش خرید بسیار بالاتری دارد. |
| گیمینگ (بازیهای بومی macOS) | ★★★☆☆ (خوب) | بدون Throttling در بازی. بازیهای بومی را با کیفیت Medium (45-60 فریم) اجرا میکند. کتابخانه بازیهای macOS محدود و صفحهنمایش 60 هرتز برای بازیهای رقابتی ایدهآل نیست. |
| طراحی سه بعدی و رندرینگ حرفهای | ★★☆☆☆ (ضعیف) | فاقد گرافیک مجزا (فقط 10 هسته GPU) و طراحی بدون فن، برای رندرینگ سه بعدی حرفهای با صحنههای پیچیده مناسب نیست. |
کلام پایانی:
Apple MacBook Air 13 (مدل MDH94) با تراشه M5، حافظه یکپارچه 24 گیگابایت، حافظه SSD 1 ترابایت و رنگ نقرهای، یک لپتاپ فوقالعاده قدرتمند، سبک (1.24 کیلوگرم)، بیصدا و با عمر باتری عالی (حدود 16 ساعت) است. رنگ نقرهای کلاسیک و همیشه محبوب، ظاهری حرفهای و شیک به آن بخشیده و برای استفاده در هر محیطی (اداری، دانشگاهی، منزل) مناسب است.
نقاط قوت اصلی شامل طراحی بدون فن و کاملاً بیصدا، عمر باتری عالی (حتی در بازیها بدون افت عملکرد)، صفحهنمایش Liquid Retina با کیفیت بالا و دقت رنگ عالی (P3، 1 میلیارد رنگ)، حافظه 24 گیگابایت (برای کاربران حرفهای و بلندمدت)، SSD PCIe 4.0 فوقالعاده سریع (سرعت تا 2.5 برابر M4)، قابلیتهای پیشرفته هوش مصنوعی (شتابدهندههای عصبی در هر هسته GPU، تا 4 برابر سریعتر از M4 در وظایف AI)، وبکم Center Stage 12 مگاپیکسلی با Desk View، سیستم چهار بلندگو با Dolby Atmos، پشتیبانی از Wi-Fi 7 و بلوتوث 6 و قابلیت اتصال دو نمایشگر خارجی (6K@60Hz) میشود.
پیکربندی 24 گیگابایت رم / 1 ترابایت SSD یک انتخاب هوشمندانه و آیندهنگر برای کاربرانی است که به حافظه بالا برای چندوظیفگی سنگین (مانند برنامهنویسی با ماشینهای مجازی، اجرای مدلهای هوش مصنوعی محلی با بیش از 10 میلیارد پارامتر، فایلهای فتوشاپ با 100+ لایه) و فضای ذخیرهسازی کافی برای پروژههای حجیم نیاز دارند و قصد استفاده بلندمدت (4 تا 6 سال) از دستگاه را دارند. با این حال، به دلیل عدم قابلیت ارتقای رم و SSD پس از خرید، انتخاب پیکربندی مناسب در زمان خرید حیاتی است.
این لپتاپ برای کاربران عادی که صرفاً به وب گردی، آفیس و تماشای فیلم نیاز دارند بسیار قدرتمند است و نسخه پایه (16/512) برای آنها ارزش خرید بسیار بالاتری دارد. اگر به دنبال یک لپتاپ 13 اینچی قدرتمند، بادوام، قابل حمل و مجهز به جدیدترین فناوریهای هوش مصنوعی برای سالهای آینده هستید، MacBook Air 13 (MDH94) با پیکربندی 24/1 ترابایت و رنگ نقرهای کلاسیک، یکی از بهترین انتخابهای موجود در بازار امروز است. با این حال، اگر به حافظه رم بالاتر از 24 گیگابایت نیاز دارید یا رندرینگ سه بعدی حرفهای و تدوین ویدیوهای 8K با لایههای متعدد انجام میدهید، MacBook Pro با M5 Pro/Max و حافظه تا 64 گیگابایت انتخاب مناسبتری است.


































