فروشنده

پرداخت اقساطی

۳۲۸,۹۹۰,۰۰۰ تومان

لپ تاپ 15.3 اینچی اپل مدل MacBook Air MDVF4 M5 (10C/10C) 24GB 1TB SSD

Apple MacBook Air MDVF4 2026 M5 (10C/10C) 24GB RAM 1TB SSD 15.3 inch Laptop

ویژگی ها

سری پردازنده:
M5
مدل پردازنده:
Apple M5
ظرفیت حافظه رم:
24GB
نوع حافظه رم:
Unified Memory
مقدار حافظه رم:
1TB
مدل گرافیک:
Apple Shared
اندازه نمایشگر:
15.3 اینچ
رفرش نمایشگر:
60Hz
این محصول را میتوانید اقساطی تهیه نمایید

فروشگاه : رایتک شاپ

عملکرد: عالی

کالاهای مرتبط

مشخصات

توضیحات تکمیلی

وزن دستگاه

1.5 کیلوگرم

انتخاب رنگ

Starlight استارلایت

ظرفیت حافظه رم

24GB

نوع حافظه رم

Unified Memory

قابلیت ارتقای رم

ظرفیت حافظه SSD

1TB

مدل پردازنده

Apple M5

تعداد هسته

10 هسته

فرکانس پردازنده

up to 4.6GHz

سازنده کارت گرافیک

Apple

مدل گرافیک

Apple Shared

فناوری های گرافیک

تعداد هسته گرافیک

۱۰ هسته

اندازه صفحه نمایش

15.3 اینچ

دقت صفحه نمایش

2880×1864

صفحه نمایش لمسی

پوشش صفحه نمایش

شفاف

نرخ بروز رسانی نمایشگر

60Hz

نوع صفحه نمایش

Liquid Retina

وای فای

پورت USB 3.0

پورت USB Type-C

پورت HDMI

پورت Thunderbolt

پورت VGA

جک 3.5 میلیمتری صدا

ظرفیت باتری

66.5WH

نوع باتری

لیتیوم پلیمری

میزان شارژدهی

15 الی 18 ساعت

نوع اسپیکر

Dolby Atmos

تعداد اسپیکر

6 عدد

درایو نوری

نور صفحه کیبورد

وبکم

سیستم عامل

MAC OS

نوع کاربری

اداری و دانشجویی, مهندسی و طراحی, رندرینگ

بررسی تخصصی

معرفی تخصصی لپ‌تاپ Apple MacBook Air 15 (مدل MDVF4، اوایل 2026) با تراشه M5

پیکربندی مشخص: تراشه Apple M5 (10 هسته CPU: 4 هسته Super + 6 هسته Efficiency) – 10 هسته GPU – حافظه یکپارچه 24 گیگابایت – 1 ترابایت SSD با تکنولوژی PCIe 5.0 – صفحه‌نمایش 15.3 اینچی Liquid Retina (IPS) با رزولوشن 2880×1864، روشنایی 500 نیت و پشتیبانی از P3 wide color – macOS – گارانتی 1 ساله

لپ‌تاپ Apple MacBook Air 15.3 اینچ با مدل MDVF4، جدیدترین نسخه از محبوب‌ترین لپ‌تاپ مصرفی اپل است که در مارس 2026 با تراشه نسل پنجم M5 روانه بازار شده است. این نسل از MacBook Air با حفظ طراحی زیبا و بدون فن (Fanless) و وزن 1.51 کیلوگرم، ارتقاهای قابل توجهی در پردازنده، گرافیک، حافظه داخلی و قابلیت‌های هوش مصنوعی را به ارمغان آورده است.

مدل MDVF4 با تراشه M5 (نسخه 10 هسته CPU و 10 هسته GPU) با 24 گیگابایت حافظه یکپارچه و 1 ترابایت حافظه SSD عرضه می‌شود. برخلاف لپ‌تاپ‌های ویندوزی که اغلب نیازمند فن‌های خنک‌کننده فعال هستند، MacBook Air با بهره‌گیری از طراحی بدون فن و معماری فوق‌العاده کم مصرف M5، کاملاً بی‌صدا کار می‌کند و این ویژگی آن را از بسیاری از رقبا متمایز می‌سازد. صفحه‌نمایش 15.3 اینچی Liquid Retina با نسبت 16:10 و روشنایی 500 نیت، فضای کاری بزرگی را برای چندوظیفگی فراهم می‌کند و برای طیف گسترده‌ای از کاربران از دانشجویان تا حرفه‌ای‌های خلاق مناسب است.

در ادامه، با نقد و بررسی مشخصات فنی و بهره‌گیری از داده‌های بنچمارک‌های معتبر، میزان قدرت و ضعف این دستگاه در کاربری‌های مختلف مشخص می‌شود.

مشخصات فنی کلیدی (مدل 15.3 اینچ، M5، 24 گیگابایت رم، 1 ترابایت SSD)

مشخصهجزئیات فنی
ابعاد (میلی‌متر)340.4 × 237.6 × 11.5 (ضخامت 11.5 میلی‌متر)
وزن1.51 کیلوگرم
جنس بدنهآلومینیوم یکپارچه
سیستم خنک‌کنندهبدون فن (فن‌لس) – کاملاً بی‌صدا
تراشه (SoC)Apple M5 (نسل پنجم، فرآیند 3 نانومتری)
واحد پردازش مرکزی (CPU)10 هسته (4 هسته Super با فرکانس 4.6 گیگاهرتز + 6 هسته Efficiency با فرکانس 3.0 گیگاهرتز) – 10 رشته
واحد پردازش گرافیکی (GPU)10 هسته – شامل شتاب‌دهنده‌های عصبی اختصاصی در هر هسته – پشتیبانی از ره‌گیری پرتو (Ray Tracing) سخت‌افزاری
موتور عصبی (Neural Engine)16 هسته
حافظه یکپارچه (RAM)24 گیگابایت (LPDDR5x) – یکپارچه و غیرقابل ارتقا پس از خرید – پهنای باند 153 گیگابایت بر ثانیه
حافظه داخلی (SSD)1 ترابایت (تکنولوژی PCIe 5.0) – غیرقابل ارتقا پس از خرید
صفحه‌نمایش15.3 اینچ Liquid Retina (IPS) – رزولوشن 2880×1864 پیکسل (224 پیکسل بر اینچ) – نسبت 16:10 – نرخ نوسازی 60 هرتز – روشنایی 500 نیت – پوشش رنگ P3 Wide Color – پشتیبانی از 1 میلیارد رنگ – فناوری True Tone – بدون قابلیت لمس
وب‌کم12 مگاپیکسل Center Stage با پشتیبانی از Desk View – قابلیت 1080p HD – پردازنده سیگنال تصویر پیشرفته
باتری66.5 وات ساعت – آداپتور 40 وات Dynamic Power – شارژ سریع با آداپتور 70 وات یا بالاتر
عمر باتریتا 18 ساعت پخش ویدیو – تا 17 ساعت وب گردی بی‌سیم (آزمایشگاه‌ها: حدود 14.5 ساعت)
درگاه‌ها2 درگاه Thunderbolt 4 / USB-C با سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه، 1 جک 3.5 میلی‌متری صدا، درگاه MagSafe 3
ارتباطات بی‌سیمتراشه Apple N1 – Wi-Fi 7 (802.11be) – بلوتوث 6 – پشتیبانی از Thread
خروجی نمایشگر خارجیحداکثر 2 نمایشگر خارجی (تا 6K@60Hz یا 4K@144Hz) – پشتیبانی از 8K@60Hz یا 4K@240Hz از طریق یک پورت
صداسیستم شش بلندگو با حذف کننده‌های نیروی ضد ووفر – پشتیبانی از Spatial Audio و Dolby Atmos – آرایه میکروفون سه‌گانه
صفحه کلیدMagic Keyboard با نور پس زمینه – 78 کلید (ANSI) شامل 12 کلید تمام قد – سنسور اثر انگشت Touch ID
امنیتتراشه امنیتی Secure Enclave – حسگر اثر انگشت Touch ID – رمزنگاری سخت‌افزاری تمام دیسک
سیستم عاملmacOS
گارانتی1 سال (قابل ارتقا با AppleCare+)

نکات فنی مهم – تراشه M5 و معماری بدون فن (مهم‌ترین تفاوت با Pro): MacBook Air 15 با تراشه M5 دارای 10 هسته CPU (4 هسته Super با فرکانس 4.6 گیگاهرتز و 6 هسته Efficiency) و 10 هسته GPU با شتاب‌دهنده‌های عصبی اختصاصی در هر هسته است. پردازنده M5 در بنچمارک Geekbench 6 امتیاز تک هسته حدود 4,190 و امتیاز چند هسته حدود 17,073 را کسب کرده است که نسبت به نسل قبلی M4 به ترتیب حدود 9.34% و 13.56% بهبود را نشان می‌دهد.

طراحی بدون فن (Fanless) یکی از نقاط قوت اصلی MacBook Air است. تراشه M5 با توان حرارتی پایدار حدود 11 وات و حداکثر توان انفجاری 23 وات، به طور کامل با این طراحی بدون فن هماهنگ است و اجازه می‌دهد دستگاه بدون کوچکترین صدایی کار کند. حافظه داخلی (SSD) نسل جدید با تکنولوژی PCIe 5.0 در این نسل جهش قابل توجهی داشته است. پهنای باند حافظه یکپارچه 153 گیگابایت بر ثانیه نیز 28% افزایش یافته که برای اجرای روان برنامه‌های حرفه‌ای و مدل‌های هوش مصنوعی کافی است.

نکته دوم – صفحه‌نمایش 15.3 اینچ Liquid Retina (IPS) با کیفیت عالی برای کار و سرگرمی: این صفحه‌نمایش 15.3 اینچی با رزولوشن 2880×1864 (224 پیکسل بر اینچ)، نسبت 16:10 و روشنایی 500 نیت، فضای کاری بزرگی را فراهم می‌کند. پوشش رنگ کامل P3 Wide Color و پشتیبانی از 1 میلیارد رنگ، دقت رنگ بسیار خوبی را برای طراحان گرافیک و عکاسان تضمین می‌کند. با این حال، این صفحه‌نمایش از نوع IPS است (نه Mini-LED مانند Pro) و نرخ نوسازی آن 60 هرتز است (نه 120 هرتز ProMotion). همچنین براق (Glossy) بودن صفحه در محیط‌های بسیار پرنور ممکن است بازتاب نور داشته باشد.

نکته سوم – حافظه و ذخیره‌سازی غیرقابل ارتقا: یکی از محدودیت‌های MacBook Air، عدم قابلیت ارتقای رم و SSD پس از خرید است. بنابراین انتخاب پیکربندی (24 گیگابایت رم و 1 ترابایت SSD) در زمان خرید حیاتی و یک سرمایه‌گذاری بلندمدت برای کاربرانی است که قصد استفاده 4 تا 5 ساله از دستگاه را دارند.

نکته چهارم – عمر باتری: باتری 66.5 وات ساعتی عمر باتری تا 18 ساعت پخش ویدیو و تا 17 ساعت وب گردی را در تست‌های اپل فراهم می‌کند. در تست‌های واقعی Notebookcheck، دستگاه حدود 14.5 ساعت در وب گردی دوام آورده است. شارژ سریع با آداپتور 70 وات یا بالاتر امکان‌پذیر است. آداپتور همراه دستگاه 40 وات است.

نکته پنجم – قابلیت اتصال دو نمایشگر خارجی: برای اولین بار در تاریخ MacBook Air، این نسل از پشتیبانی از حداکثر دو نمایشگر خارجی (علاوه بر نمایشگر داخلی) بهره می‌برد. می‌توانید دو نمایشگر با کیفیت حداکثر 6K@60Hz (یا 4K@144Hz) را از طریق یک پورت Thunderbolt 4 متصل کنید. این قابلیت برای حرفه‌ای‌ها و کاربران چندوظیفگی یک مزیت بزرگ است.

نکته ششم – هوش مصنوعی (AI) و تراشه M5: اپل در رویداد معرفی M5 MacBook Air بر توانمندی‌های هوش مصنوعی این نسل تأکید ویژه‌ای داشت:

  • شتاب‌دهنده‌های عصبی (Neural Accelerators) در هر هسته GPU: این نوآوری به تراشه M5 اجازه می‌دهد تا وظایف هوش مصنوعی را به طور مستقیم روی GPU با کارایی 4 تا 9.5 برابر نسبت به نسل‌های قبل پردازش کند.

  • تراشه M5 در MacBook Air وظایف هوش مصنوعی را نسبت به M4 تا 4 برابر و نسبت به M1 تا 9.5 برابر سریع‌تر انجام می‌دهد.

  • بهبود حافظه و پهنای باند: پهنای باند حافظه 153 گیگابایت بر ثانیه (28% افزایش نسبت به M4) امکان اجرای روان مدل‌های زبانی بزرگ و برنامه‌های هوش مصنوعی محلی را فراهم می‌کند.


1. کاربران دانشجویی و محققان (عمومی، اقتصاد، علوم انسانی، برنامه نویسی و یادگیری ماشین سبک)

نتیجه نقد و بررسی: MacBook Air 15 با M5 و 24 گیگابایت حافظه یکپارچه و 1 ترابایت SSD، یک انتخاب قدرتمند، سبک (1.51 کیلوگرم) و بی‌صدا برای دانشجویان و محققان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است که به دنبال دستگاهی با عمر باتری استثنایی و طراحی فوق‌العاده قابل حمل هستند.

مزایا برای دانشجو و محقق:

  • طراحی بدون فن و کاملاً بی‌صدا: در کتابخانه‌های ساکت و کلاس‌های درس، دستگاه هیچ صدایی تولید نمی‌کند و تمرکز را بر هم نمی‌زند.

  • وزن 1.51 کیلوگرم و ضخامت 11.5 میلی‌متر: حمل روزانه در کوله پشتی دانشجویی بسیار آسان است.

  • عمر باتری استثنایی (تا 17 ساعت وب گردی): می‌توانید یک روز کامل (و حتی بیش از یک روز) درسی را بدون نزدیک شدن به پریز برق و بدون حمل شارژر سپری کنید.

  • صفحه‌نمایش 15.3 اینچ Liquid Retina با نسبت 16:10: فضای کاری بزرگ برای مشاهده همزمان دو سند، کدنویسی با چندین پنجره، و کار با صفحات گسترده اکسل بسیار ایده‌آل است.

  • حافظه یکپارچه 24 گیگابایت: برای اجرای همزمان چندین IDE، ده‌ها زبانه مرورگر مقالات علمی، نرم‌افزارهای مدیریت مراجع (Zotero، EndNote)، و ماشین‌های مجازی سبک کاملاً کافی است.

  • SSD 1 ترابایت PCIe 5.0 فوق‌العاده سریع: بارگذاری مجموعه داده‌های علمی بزرگ، کتابخانه‌های حجیم و پروژه‌های درسی را به زمان بسیار کوتاهی کاهش می‌دهد.

  • قابلیت‌های هوش مصنوعی محلی (NPU 16 هسته + شتاب‌دهنده‌های عصبی در هر هسته GPU): محققان هوش مصنوعی می‌توانند مدل‌های زبانی کوچک (مانند Phi-3-mini و Llama 3 7B) را به صورت محلی و آفلاین روی لپ‌تاپ اجرا کنند و پروژه‌های یادگیری ماشین خود را توسعه دهند. تراشه M5 قادر به انجام 38 TOPS (تریلیون عملیات در ثانیه) است که حدود 3 برابر M4 است.

  • وب‌کم 12 مگاپیکسلی Center Stage با Desk View: برای شرکت در کلاس‌های آنلاین، جلسات دفاع و ارائه‌های مجازی بسیار کاربردی است و به طور خودکار شما را در قاب نگه می‌دارد و همچنین نمای میز کار (Desk View) را برای ارائه محتوای فیزیکی پشتیبانی می‌کند.

محدودیت‌ها و نقاط ضعف برای دانشجو:

  • قیمت بالا (پیکربندی 24 گیگابایت / 1 ترابایت حدود 2,299 تا 2,499 دلار): مهم‌ترین مانع برای اکثر دانشجویان است.

  • عدم قابلیت ارتقای رم و SSD پس از خرید: انتخاب پیکربندی در زمان خرید برای کاربران بلندمدت حیاتی است.

  • صفحه‌نمایش 60 هرتز و نبود ProMotion: برای گیمینگ رقابتی و اسکرول‌های فوق‌العاده روان مناسب نیست.

  • محدودیت درگاه‌ها: فقط 2 درگاه Thunderbolt 4 (بدون HDMI، بدون SD Card Reader). برای اتصال مانیتور خارجی، ماوس و ذخیره‌سازی جانبی، ممکن است به هاب یا داک USB-C نیاز داشته باشید.

نتیجه نهایی برای دانشجویان و محققان: اگر بودجه کافی دارید و به دنبال یک دستگاه قدرتمند، بی‌صدا و بادوام با عمر باتری استثنایی و صفحه‌نمایش بزرگ 15.3 اینچ برای چندین سال تحصیل و تحقیق هستید، MacBook Air 15 (MDVF4) با پیکربندی 24 گیگابایت رم و 1 ترابایت SSD یک انتخاب عالی است. با این حال، برای بسیاری از دانشجویان (به ویژه در مقاطع کارشناسی)، نسخه‌های پایه (16 گیگابایت رم / 512 گیگابایت SSD) با قیمت بسیار مناسب‌تر (حدود 1,299 دلار)، انتخاب هوشمندانه‌تری هستند.


2. کاربران حرفه‌ای (تدوین ویدیو سبک تا متوسط، طراحی گرافیک دو بعدی، عکاسی، برنامه‌نویسی)

نتیجه نقد و بررسی: MacBook Air 15 با M5، 24 گیگابایت رم و 1 ترابایت SSD یک ایستگاه کاری قابل حمل، بی‌صدا و قدرتمند برای طراحان گرافیک دو بعدی (فتوشاپ، ایلوستریتور)، عکاسان (لایت‌روم با مجموعه داده‌های بزرگ)، تدوین‌گران ویدیو با پروژه‌های 4K سبک تا متوسط (فینال کات پرو) و برنامه‌نویسان حرفه‌ای است. با این حال، برای تدوین ویدیوهای 8K، رندرینگ سه بعدی حرفه‌ای و گیمینگ سنگین مناسب نیست و در این موارد باید MacBook Pro با تراشه M5 Pro/Max تهیه شود.

2.1. تدوین‌گران ویدیو و تولیدکنندگان محتوا (Final Cut Pro، DaVinci Resolve)

در تست‌های عملی، M5 MacBook Air توانست به طور همزمان یک ویدیوی 8K 30 فریم را با سه کپی دیگر (چهار لایه 8K) در Final Cut Pro بدون افت فریم پخش کند. طبق نتایج بنچمارک‌ها، M5 در Final Cut Pro نسبت به M4 31% بهبود عملکرد در زمان خروجی ویدیو داشته است. همچنین موتور رسانه‌ای (Media Engine) در تراشه M5 از رمزگشایی سخت‌افزاری کدک‌های H.264، HEVC، ProRes و رمزگشای AV1 پشتیبانی می‌کند.

نقاط ضعف برای تدوین‌گران:

  • بدون فن (Fanless): در رندرهای بسیار طولانی (بیش از 15 دقیقه بار مداوم) ممکن است دستگاه دچار محدودیت حرارتی شود و فرکانس پردازنده کاهش یابد.

  • نبود پشتیبانی از encode سخت‌افزاری ProRes: M5 (بر خلاف M5 Pro/Max) دارای موتور رمزگذاری (encode) ProRes نیست، بنابراین خروجی ProRes زمان بیشتری خواهد برد.

جمع‌بندی برای تدوین‌گران ویدیو: برای تدوین 4K حرفه‌ای با پروژه‌های سبک تا متوسط و خروجی H.264/H.265/AV1، این لپ‌تاپ بسیار عالی است. برای تدوین 8K حرفه‌ای و خروجی‌های طولانی و سنگین، MacBook Pro با M5 Pro/Max انتخاب هوشمندانه‌تری است.

2.2. طراحان گرافیک دو بعدی و عکاسان

صفحه‌نمایش Liquid Retina (IPS) با پوشش کامل P3 و روشنایی 500 نیت، همراه با 24 گیگابایت حافظه یکپارچه و SSD 1 ترابایتی فوق‌العاده سریع، ترکیبی ایده‌آل برای طراحان گرافیک دو بعدی و عکاسان است.

عملکرد در فتوشاپ و لایت‌روم:

  • پیکربندی 24 گیگابایت حافظه یکپارچه برای فایل‌های فتوشاپ با بیش از 80 لایه و وضوح 8K (با اندازه پرونده بالای 4 تا 5 گیگابایت) کافی است.

  • SSD PCIe 5.0 فوق‌العاده سریع، کتابخانه‌های عظیم استوک عکس (چند صد گیگابایت) را در چند ثانیه بارگذاری می‌کند.

  • شتاب‌دهنده‌های عصبی در 10 هسته GPU، عملیات هوش مصنوعی فتوشاپ (مانند انتخاب سوژه، حذف اشیاء، رنگ‌آمیزی خودکار) و لایت‌روم (کاهش نویز هوشمند) را با سرعت بالا و مصرف انرژی کم انجام می‌دهند.

عملکرد در Adobe Illustrator و InDesign: فایل‌های برداری حجیم با هزاران آبجکت و صدها آرت بورد (مانند کاتالوگ 300 صفحه‌ای) کاملاً روان و بدون لگ باز و ویرایش می‌شوند.

محدودیت برای طراحان گرافیک حرفه‌ای چاپ (CMYK/Pantone): اگرچه صفحه‌نمایش این لپ‌تاپ بسیار دقیق است، برای چاپ حرفه‌ای که نیاز به کالیبراسیون سخت‌افزاری و تطابق کامل با استانداردهای CMYK دارد، یک مانیتور خارجی حرفه‌ای (مانند Eizo ColorEdge یا BenQ SW) با حسگر کالیبراسیون توصیه می‌شود.

جمع‌بندی برای طراحان گرافیک و عکاسان: MacBook Air 15 با M5 یک ایستگاه کاری قابل حمل و بی‌صدا برای طراحان گرافیک دو بعدی و عکاسان است.

2.3. برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار

برای برنامه‌نویسانی که گردش کار آنها مبتنی بر Xcode، VS Code، IntelliJ، اجرای Docker containers و کانتینرهای مجازی سبک است، MacBook Air 15 با M5 یک انتخاب عالی و بی‌صدا است.

عملکرد در کامپایل و توسعه:

  • تراشه M5 با 4 هسته Super (4.6 گیگاهرتز) برای کامپایل پروژه‌های بزرگ در Xcode بسیار سریع است.

  • SSD PCIe 5.0 فوق‌العاده سریع، زمان بیلد و بارگذاری پروژه‌های حجیم را به شدت کاهش می‌دهد.

  • حافظه یکپارچه 24 گیگابایت برای اجرای همزمان چندین IDE، چندین کانتینر Docker و پایگاه داده محلی (مانند PostgreSQL و MySQL) کافی است. برای پروژه‌های فوق سنگین که نیاز به 32+ گیگابایت حافظه دارند، سفارش مدل با 32 گیگابایت رم (در صورت امکان از طریق سفارش کارخانه) یا تهیه MacBook Pro توصیه می‌شود.

محدودیت‌ها برای برنامه‌نویسان:

  • صفحه نمایش 60 هرتز در مقایسه با ProMotion 120 هرتز برای پیمایش طولانی در کدها کمی کمتر روان است، اما برای اکثر برنامه‌نویسان مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند.

جمع‌بندی برای برنامه‌نویسان: MacBook Air 15 با M5 یک انتخاب عالی برای برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار است که به یک دستگاه سبک، بی‌صدا و با عمر باتری عالی نیاز دارند.


3. کاربران اداری، سازمانی و کسب و کارها (مدیران، تحلیلگران مالی، مشاوران)

نتیجه نقد و بررسی: MacBook Air 15 با M5، 24 گیگابایت رم و 1 ترابایت SSD، یک انتخاب عالی برای مدیران، تحلیلگران مالی، مشاوران و هر کاربر حرفه‌ای اداری است که به دنبال دستگاهی سبک، باریک (1.51 کیلوگرم)، بی‌صدا، با عمر باتری فوق‌العاده (تا 17 ساعت) و صفحه نمایش بزرگ 15.3 اینچ برای کار با صفحات گسترده و اسناد است.

نقاط قوت برای کاربر اداری:

  • طراحی فوق‌العاده سبک و قابل حمل: با وزن 1.51 کیلوگرم و ضخامت 11.5 میلی‌متر، به راحتی در کیف کسب و کار جا می‌شود.

  • عمر باتری استثنایی (تا 17 ساعت وب گردی): می‌توانید یک روز کامل کاری (و حتی بیش از یک روز) را بدون شارژر سپری کنید.

  • عملکرد بی‌نقص در نرم‌افزارهای آفیس و چندوظیفگی: با 24 گیگابایت حافظه، می‌توانید به طور همزمان چندین نرم‌افزار آفیس، ده‌ها زبانه مرورگر کروم، نرم‌افزارهای پیام رسان سازمانی و نرم‌افزارهای مدیریت پروژه را بدون هیچ کندی اجرا کنید.

  • صفحه‌نمایش 15.3 اینچ Liquid Retina با نسبت 16:10: برای کار با صفحات گسترده اکسل و اسناد بلند و مقایسه دو سند کنار هم بسیار ایده‌آل است.

  • امنیت پیشرفته: تراشه امنیتی Secure Enclave و حسگر اثر انگشت Touch ID امنیت اطلاعات سازمانی را تضمین می‌کند.

محدودیت‌ها برای کاربر اداری:

  • قیمت بالا: پیکربندی 24 گیگابایت / 1 ترابایت قیمت بالایی دارد.

  • فقدان کیپد عددی (NumPad): در یک لپ‌تاپ 15.3 اینچی، عدم وجود کیپد عددی برای حسابداران و کاربران مالی نقطه ضعف است.

  • درگاه‌های محدود: فقط 2 درگاه Thunderbolt 4. در محیط اداری که معمولاً به مانیتور خارجی، ماوس و ذخیره‌سازی جانبی نیاز است، استفاده از هاب یا داک ضروری است.

جمع‌بندی برای کاربران اداری و سازمانی: یک انتخاب عالی برای مدیران و کاربران حرفه‌ای اداری که تحرک، عمر باتری و صفحه نمایش بزرگ برایشان اولویت است.


4. کاربران خانگی عمومی (وب گردی، تماشای فیلم، آفیس سبک، آموزش مجازی، سرگرمی)

نتیجه نقد و بررسی: MacBook Air 15 با M5 یک انتخاب ایده‌آل و لوکس برای کاربران خانگی عمومی است که به دنبال یک دستگاه بزرگ‌صفحه، سبک، بی‌صدا، با عمر باتری عالی و صفحه‌نمایش با کیفیت عالی برای تماشای فیلم، وب گردی و کارهای روزمره هستند. با این حال، قیمت بالای پیکربندی 24/1 ترابایت ممکن است برای یک کاربر خانگی عادی توجیه اقتصادی نداشته باشد و پیکربندی پایه (16 گیگابایت / 512 گیگابایت) با بودجه بسیار مناسب‌تر انتخاب بهتری است.

برای وب گردی روزانه، تماشای فیلم و سریال با کیفیت 4K (با پشتیبانی سخت افزاری از AV1)، استفاده از شبکه‌های اجتماعی، مدیریت ایمیل و تماس‌های ویدیویی، تراشه M5 و 24 گیگابایت رم عملکردی کاملاً روان و بی‌نقص ارائه می‌دهند.

صفحه‌نمایش 15.3 اینچ Liquid Retina با کیفیت عالی (نقطه قوت مطلق برای سرگرمی خانگی): صفحه‌نمایش 15.3 اینچی با رزولوشن 2880×1864، روشنایی 500 نیت و پوشش رنگی کامل P3، تجربه تماشای فیلم و سریال را لذت بخش می‌کند.

نقاط ضعف برای کاربر خانگی:

  • قیمت بالا برای پیکربندی 24/1 ترابایت: یک کاربر خانگی عادی به 24 گیگابایت رم و 1 ترابایت SSD نیاز ندارد. پیکربندی پایه (16 گیگابایت / 512 گیگابایت) با قیمت حدود 1,299 دلار بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

  • صفحه‌نمایش 60 هرتز و نبود Mini-LED XDR: برای کاربر خانگی که تفاوت بین 60 هرتز و 120 هرتز را متوجه نمی‌شود، این یک نقطه ضعف نیست.

جمع‌بندی برای کاربران خانگی عمومی: اگر بودجه کافی دارید و به دنبال بهترین لپ‌تاپ خانگی با صفحه نمایش بزرگ 15.3 اینچ و کیفیت عالی هستید، MacBook Air 15 یک انتخاب فوق‌العاده است. با این حال، برای یک خانواده با نیازهای معمول و بودجه محدود، پیکربندی‌های پایه‌تر (16 گیگابایت / 512 گیگابایت) ارزش خرید بسیار بالاتری دارند.


5. گیمرها

نتیجه نقد و بررسی: MacBook Air 15 با M5 هرگز یک دستگاه گیمینگ حرفه‌ای نیست و برای گیمرهایی که جدیدترین عناوین AAA را اجرا می‌کنند توصیه نمی‌شود. با وجود ارتقای چشمگیر گرافیک (10 هسته GPU با شتاب‌دهنده‌های عصبی و پشتیبانی از ره‌گیری پرتو (Ray Tracing) سخت‌افزاری)، پلتفرم macOS و کتابخانه بازی‌های بومی (Native) برای Apple Silicon هنوز در مقایسه با ویندوز بسیار محدود است. همچنین طراحی بدون فن (Fanless) ممکن است در بازی‌های سنگین و طولانی مدت منجر به محدودیت حرارتی شود.

طبق گزارش Notebookcheck، عملکرد GPU یکپارچه M5 در Cyberpunk 2077 حدود 23.3 فریم بر ثانیه بود. اپل اعلام کرده است که عملکرد ره‌گیری پرتو (Ray Tracing) در Blender تا 45% نسبت به نسل قبل بهبود یافته است.

عملکرد تخمینی در بازی‌های بومی (Native) macOS (رزولوشن 1920×1200 یا 1440×900، تنظیمات Medium تا High):

  • Lies of P و Baldur’s Gate 3 (نسخه بومی): با تنظیمات Medium، نرخ فریم 45 تا 55 فریم بر ثانیه قابل انتظار است.

  • Shadow of the Tomb Raider و بازی‌های قدیمی (2020-2022): با تنظیمات High در رزولوشن 1080p، نرخ فریم 50 تا 70 فریم بر ثانیه قابل دستیابی است.

  • Resident Evil Village/Remake (نسخه بومی): با تنظیمات Medium، نرخ فریم 40 تا 55 فریم بر ثانیه ارائه می‌دهد.

  • Cyberpunk 2077 (بدون Ray Tracing) از طریق لایه ترجمه Rosetta 2: با تنظیمات Low/Medium، نرخ فریم حدود 35 تا 45 فریم بر ثانیه قابل انتظار است.

  • بازی‌های سنگین جدید AAA (Alan Wake 2، Black Myth: Wukong) از طریق لایه ترجمه: عملکرد ضعیف تا غیر قابل بازی (زیر 25 تا 35 فریم با پایین‌ترین تنظیمات).

نکات مهم برای گیمرها:

  • محدودیت حرارتی در بازی‌های طولانی: طراحی بدون فن MacBook Air برای بازی‌های سنگین و طولانی (بیش از 20 تا 30 دقیقه) بهینه نیست.

  • کمبود بازی‌های بومی macOS جدید: کتابخانه بازی‌های macOS هنوز در مقایسه با ویندوز بسیار محدود است.

  • صفحه‌نمایش 60 هرتز بدون پشتیبانی از ProMotion: برای بازی‌های رقابتی سریع محدودیت است.

جمع‌بندی برای گیمرها: اگر یک گیمر معمولی و سبک هستید که عمدتاً بازی‌های قدیمی (تا 2022) و عناوین بومی macOS را انجام می‌دهید، MacBook Air 15 می‌تواند تجربه‌ای قابل قبول (40 تا 55 فریم) ارائه دهد. با این حال، اگر اولویت اصلی شما گیمینگ با جدیدترین عناوین AAA است یا به دنبال نرخ فریم بالا و تجربه روان هستید، به هیچ وجه این لپ‌تاپ را نخرید.


جمع‌بندی نهایی – جدول میزان قدرت و ضعف برای هر دسته کاربری

دسته کاربریمیزان مناسب بودن (از 5 ستاره)خلاصه نقد و بررسی
دانشجویی (عمومی و فنی – برنامه نویسی، تحلیل داده سبک)★★★★★ (عالی)عمر باتری استثنایی (تا 17 ساعت)، وزن سبک (1.51 کیلوگرم)، صفحه نمایش بزرگ 15.3 اینچ با کیفیت عالی، طراحی بی‌صدا. قیمت بالا و عدم قابلیت ارتقا نقاط ضعف برای بودجه محدود.
برنامه نویسی و توسعه نرم‌افزار★★★★★ (عالی)24 گیگابایت حافظه یکپارچه برای اکثر پروژه‌ها کافی است، SSD فوق سریع زمان بیلد را کاهش می‌دهد. برای پروژه‌های ML سنگین به M5 Max نیاز است.
طراحی گرافیک دو بعدی و عکاسی (فتوشاپ، لایت‌روم، ایلوستریتور)★★★★★ (عالی)صفحه نمایش 15.3 اینچ با پوشش رنگی P3 و روشنایی 500 نیت، 24 گیگابایت رم و SSD فوق سریع، ترکیبی ایده‌آل. برای چاپ حرفه‌ای مانیتور خارجی توصیه می‌شود.
تدوین ویدیو 4K سبک تا متوسط (Final Cut Pro)★★★★☆ (بسیار خوب)عملکرد عالی برای تدوین 4K با چند لایه. برای خروجی‌های ProRes سنگین و رندرهای طولانی (بیش از 15 دقیقه) محدودیت حرارتی دارد.
کاربری اداری و سازمانی (مدیران، تحلیلگران مالی سبک)★★★★☆ (بسیار خوب)عمر باتری عالی (17 ساعت)، وزن سبک، صفحه نمایش بزرگ. عدم وجود کیپد عددی و درگاه‌های محدود برای کاربران مالی نقاط ضعف است.
کاربری خانگی عمومی (وب، فیلم، آفیس سبک)★★★★☆ (بسیار خوب)صفحه نمایش بزرگ و با کیفیت، طراحی لوکس و بی‌صدا، عمر باتری عالی. پیکربندی 24/1 برای کاربر عادی زیادی است؛ نسخه پایه با قیمت مناسب‌تر توصیه می‌شود.
هوش مصنوعی محلی و یادگیری ماشین★★★★☆ (بسیار خوب)NPU 16 هسته + شتاب‌دهنده‌های عصبی در GPU (کل سیستم 38 TOPS) برای اجرای مدل‌های کوچک تا متوسط (مانند Llama 3 7B) عالی است.
گیمینگ (بازی‌های بومی macOS قدیمی و سبک)★★★☆☆ (خوب)با 10 هسته GPU، بازی‌های بومی قدیمی را با کیفیت Medium (40-55 فریم) اجرا می‌کند. طراحی بدون فن باعث محدودیت حرارتی در بازی‌های طولانی می‌شود.
گیمینگ جدید AAA و حرفه‌ای (2024-2026)★★☆☆☆ (ضعیف)به دلیل محدودیت پلتفرم و طراحی بدون فن، برای گیمرهای حرفه‌ای اصلاً توصیه نمی‌شود.
طراحی سه بعدی و رندرینگ حرفه‌ای (Blender، 3ds Max، Maya)★★☆☆☆ (ضعیف)فاقد گرافیک مجزا (فقط گرافیک یکپارچه 10 هسته) و طراحی بدون فن، برای رندرینگ سه بعدی حرفه‌ای مناسب نیست.

کلام پایانی:
Apple MacBook Air 15 (مدل MDVF4) با تراشه M5 و پیکربندی 24 گیگابایت حافظه یکپارچه و 1 ترابایت SSD، یک لپ‌تاپ فوق‌العاده قدرتمند، سبک (1.51 کیلوگرم)، بی‌صدا و با عمر باتری استثنایی (تا 18 ساعت) است که برای طیف گسترده‌ای از کاربران از دانشجویان تا حرفه‌ای‌های خلاق طراحی شده است. این لپ‌تاپ ترکیبی است از صفحه‌نمایش 15.3 اینچ Liquid Retina با کیفیت عالی، تراشه نسل پنجم M5 با قابلیت‌های هوش مصنوعی پیشرفته (NPU 16 هسته و شتاب‌دهنده‌های عصبی در هر هسته GPU)، حافظه یکپارچه 24 گیگابایت و SSD PCIe 5.0 فوق‌العاده سریع.

نقاط قوت اصلی:

  • طراحی بدون فن (Fanless): کاملاً بی‌صدا – ایده‌آل برای محیط‌های ساکت (کتابخانه، کلاس درس، جلسات کاری).

  • عمر باتری استثنایی: تا 18 ساعت پخش ویدیو و 17 ساعت وب گردی (آزمایشگاهی) / حدود 14.5 ساعت وب گردی در تست واقعی.

  • صفحه‌نمایش 15.3 اینچ Liquid Retina (IPS): با رزولوشن 2880×1864، روشنایی 500 نیت و پوشش کامل P3 Wide Color.

  • SSD PCIe 5.0 فوق‌العاده سریع: سرعت خواندن و نوشتن بسیار بالا.

  • تراشه M5 با 10 هسته GPU و قابلیت‌های هوش مصنوعی: تا 38 TOPS توان پردازش هوش مصنوعی.

  • پشتیبانی از دو نمایشگر خارجی: برای اولین بار در تاریخ MacBook Air.

نقاط ضعف اصلی:

  • قیمت بالا برای پیکربندی 24/1 ترابایت (نسخه پایه 16/512 با قیمت 1,299 دلار مقرون‌به‌صرفه‌تر است).

  • عدم قابلیت ارتقای رم و SSD پس از خرید.

  • صفحه‌نمایش 60 هرتز (بدون ProMotion) و نبود Mini-LED XDR.

  • درگاه‌های محدود (فقط 2 درگاه Thunderbolt 4).

  • عملکرد پایین در رندرینگ سه بعدی حرفه‌ای و گیمینگ جدید.

پیکربندی 24 گیگابایت / 1 ترابایت منحصراً برای کاربران حرفه‌ای و قدرت‌مصرف‌هایی است که به حافظه و فضای ذخیره‌سازی بالا برای پروژه‌های حجیم نیاز دارند و بودجه کافی برای سرمایه‌گذاری بلندمدت را دارند. اگر به دنبال بهترین لپ‌تاپ 15 اینچی برای کارهای روزمره، برنامه‌نویسی و تولید محتوای سبک هستید و بودجه کافی دارید، MacBook Air 15 (MDVF4) با پیکربندی 24/1 ترابایت یکی از بهترین انتخاب‌های موجود در بازار امروز است. اما اگر بودجه محدودی دارید، نسخه پایه (16/512) انتخاب هوشمندانه‌تری است.

نقد و بررسی کاربران

محصول انتخابی شما:

لپ تاپ 15.3 اینچی اپل مدل MacBook Air MDVF4 M5 (10C/10C) 24GB 1TB SSD

۳۲۸,۹۹۰,۰۰۰ تومان