فروشنده

پرداخت اقساطی

۲۳۹,۰۰۰,۰۰۰ تومان

در انبار موجود نمی باشد

لپ تاپ 14 اینچی لنوو مدل ThinkPad E14 Gen 7 Core Ultra 7 16GB 512GB SSD Intel Arc

Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 Core Ultra 7-256V 16GB RAM 512GB SSD Intel Arc 14 inch Laptop

ویژگی ها

سری پردازنده:
Core Ultra 7
مدل پردازنده:
256v
ظرفیت حافظه رم:
16GB
نوع حافظه رم:
LPDDR5X
مقدار حافظه رم:
512GB
مدل گرافیک:
Intel Arc
اندازه نمایشگر:
14 اینچ
رفرش نمایشگر:
60Hz
روشنایی نمایشگر:
300 نیت
این محصول را میتوانید اقساطی تهیه نمایید

اعتباری

کالاهای مرتبط

مشخصات

توضیحات تکمیلی

وزن دستگاه

1.3 کیلوگرم

سازنده پردازنده

Intel

مدل پردازنده

256v

پردازنده

Core Ultra 7

فرکانس پردازنده

Up To 4.8GHz

تعداد هسته

8 هسته

تعداد رشته

8

حافظه کش

12 مگابایت

ظرفیت حافظه رم

16GB

نوع حافظه رم

LPDDR5X

قابلیت ارتقای رم

ظرفیت حافظه SSD

512GB

ظرفیت حافظه HDD

سازنده کارت گرافیک

Intel

مدل گرافیک

Intel Arc

ظرفیت کارت گرافیک

بدون حافظه اختصاصی

نوع حافظه گرافیک

توان مصرفی کارت گرافیک

37W

فناوری های گرافیک

AV1, DirectX 12 Ultimate, RAY TARCING ضعیف, XeSS

رابط دایرکت

12.2

نوع صفحه نمایش

IPS

اندازه صفحه نمایش

14 اینچ

دقت صفحه نمایش

1200×1920

نرخ بروز رسانی نمایشگر

60Hz

صفحه نمایش لمسی

پوشش صفحه نمایش

مات

چرخش 360 درجه

حداکثر روشنایی

300 نیت

نوع اسپیکر

Stereo Speaker

تعداد اسپیکر

2 عدد

نوع باتری

لیتیوم یونی

ظرفیت باتری

64WHr

میزان شارژدهی

10 الی 14 ساعت

پورت USB 3.0

2 عدد

پورت USB Type-C

پورت HDMI

پورت Mini Display

پورت VGA

نور صفحه کیبورد

درایو نوری

وای فای

وبکم

حسگر اثر انگشت

سیستم عامل

ویندوز 11, FreeDOS

پارت نامبر

21U2005UGR, 21U20063GQ

بررسی تخصصی

معرفی لپ‌تاپ Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 (نسخه مجهز به Intel Core Ultra 7-256V)

لپ‌تاپ Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 با پردازنده Intel Core Ultra 7-256V، حافظه رم ۱۶ گیگابایت LPDDR5x، حافظه SSD ۵۱۲ گیگابایت NVMe PCIe 4.0 و گرافیک مجتمع Intel Arc Graphics 140V، یکی از به‌روزترین و کارآمدترین مدل‌های سری اقتصادی-حرفه‌ای ThinkPad محسوب می‌شود. این نسل هفتم از سری E، با بهره‌گیری از معماری جدید Lunar Lake اینتل و قابلیت‌های هوش مصنوعی (Copilot+ PC)، تعادلی هوشمندانه بین عملکرد، مصرف انرژی، حمل‌پذیری و امنیت برقرار کرده است. در ادامه، هر یک از اجزای این سیستم را به صورت دقیق و مستند بررسی می‌کنیم.


طراحی و ساختار بدنه

ThinkPad E14 Gen 7 در مقایسه با نسل‌های پیشین، طراحی مدرن‌تری یافته اما همچنان هویت کلاسیک ThinkPad حفظ شده است. بدنه از ترکیب آلومینیوم و پلی‌کربنات ساخته شده و رنگ مشکی مات آن، ظاهری حرفه‌ای و مقاوم در برابر اثر انگشت دارد. این لپ‌تاپ مطابق با استانداردهای نظامی MIL-STD-810H گواهی شده است؛ به این معنا که در برابر شوک‌های مکانیکی، لرزش، دماهای بالا و پایین، رطوبت و گردوغبار مقاومت خوبی دارد. لولاهای فلزی صفحه نمایش امکان باز شدن تا ۱۸۰ درجه را فراهم می‌کنند (حالت flat) که برای به اشتراک گذاشتن صفحه با همکاران یا مشتریان بسیار کاربردی است.

ابعاد لپ‌تاپ برابر ۳۱۳ در ۲۲۰ میلی‌متر و ضخامت آن بین ۱۰ تا ۱۵.۲۵ میلی‌متر متغیر است. وزن دستگاه با این پیکربندی تنها ۱.۳۲ کیلوگرم (نزدیک به ۲.۹ پوند) است که برای یک لپ‌تاپ ۱۴ اینچی با بدنه مقاوم، بسیار قابل حمل محسوب می‌شود. این وزن سبک، همراه با استحکام بالا، ThinkPad E14 Gen 7 را به گزینه‌ای ایده‌آل برای حرفه‌ای‌هایی تبدیل می‌کند که دائماً بین محل کار و منزل در حرکت هستند.


صفحه نمایش ۱۴ اینچی (WUXGA IPS)

صفحه نمایش این لپ‌تاپ ۱۴ اینچ (۳۵.۶ سانتی‌متر) با نسبت تصویر ۱۶:۱۰ است که نسبت به ۱۶:۹ سنتی، فضای عمودی بیشتری برای نمایش خطوط کد، صفحات وب و اسناد متنی فراهم می‌کند. رزولوشن WUXGA (۱۹۲۰ در ۱۲۰۰ پیکسل) وضوح مناسبی برای کارهای روزمره و حرفه‌ای ارائه می‌دهد.

پنل از نوع IPS (In-Plane Switching) با زاویه دید وسیع و کیفیت رنگ قابل قبول است. حداکثر روشنایی ۳۰۰ نیت (candela per square meter) برای محیط‌های داخلی و کار در کنار پنجره کافی است. پوشش رنگی حدود ۴۵ درصد NTSC است که برای کارهای اداری، برنامه‌نویسی، مرور اینترنت و تماشای ویدئو مناسب بوده، اما برای ویرایش حرفه‌ای عکس یا فیلم که نیاز به دقت رنگ بالا دارد (مانند ۱۰۰% sRGB یا DCI-P3)، محدودیت محسوب می‌شود.

صفحه نمایش دارای پوشش مات (Anti-glare) و فناوری Low Blue Light (کاهش نور آبی) است که خستگی چشم را در کارهای طولانی مدت کاهش می‌دهد. نرخ تازه‌سازی حداکثر ۶۰ هرتز است که برای کارهای اداری، کدنویسی و تماشای محتوا کاملاً روان و بدون مشکل است. لازم به ذکر است که نسخه‌های دیگر این نسل با پردازنده‌های قدرتمندتر اینتل، امکان انتخاب صفحه نمایش ۱۲۰ هرتز و ۴۰۰ نیت را نیز دارند، اما در پیکربندی مورد بررسی با مدل پردازنده ۲۵۶V، صفحه نمایش استاندارد ۶۰ هرتز ارائه می‌شود.

حاشیه‌های صفحه نسبتاً باريك است و نسبت صفحه به بدنه حدود ۸۲.۴ درصد است. وب‌کم بالای صفحه دارای شاتر فیزیکی (Privacy Shutter) و همچنین حسگر فروسرخ (IR) برای ورود بدون رمز عبور با Windows Hello است.


پردازنده Intel Core Ultra 7-256V (معماری Lunar Lake)

قلب تپنده این لپ‌تاپ، پردازنده Intel Core Ultra 7-256V است که به معماری جدید Lunar Lake اینتل تعلق دارد. این پردازنده به طور ویژه برای لپ‌تاپ‌های نازک و سبک با مصرف بهینه انرژی طراحی شده و جانشین نسل قبلی (Meteor Lake) محسوب می‌شود. مشخصات فنی آن به شرح زیر است:

  • تعداد هسته‌ها: ۸ هسته (شامل ۴ هسته قدرتمند Performance-core و ۴ هسته کم‌مصرف Low Power Efficient-core)

  • تعداد رشته‌ها: ۸ رشته پردازشی

  • حداکثر فرکانس بوست: تا ۴.۸ گیگاهرتز (هسته‌های P)

  • فرکانس پایه: ۲.۲ گیگاهرتز

  • حافظه کش L3 (Intel Smart Cache): ۱۲ مگابایت

  • توان پایه (TDP): حدود ۱۷ وات (قابل پیکربندی تا ۲۸ وات در حالت عملکرد بالا)

  • فرایند ساخت: نسل جدید Intel 4 (۷ نانومتری بهبودیافته)

عملکرد این پردازنده در بنچمارک Geekbench 6.3 حدود ۲۶۰۰ امتیاز در تک‌هسته و ۱۰۵۰۰ امتیاز در چند هسته ثبت شده است. این نتایج نشان می‌دهد که Core Ultra 7-256V در وظایف تک‌هسته فقط ۱۶٪ از پرچمدار نسل قبل یعنی Core i9-14900HX ضعیف‌تر عمل می‌کند، اما با کسری از توان مصرفی آن. همچنین عملکرد تک‌هسته این پردازنده حتی از Core Ultra 9 185H نیز بهتر است.

وجود واحد پردازش عصبی (NPU) با نام Intel AI Boost در این تراشه، آن را به یک Copilot+ PC تبدیل کرده است. قدرت پردازش NPU تا حدود ۴۰ TOPS (تریلیون عملیات در ثانیه) می‌رسد که برای اجرای بارهای کاری هوش مصنوعی محلی (مانند حذف نویز پیشرفته در تماس‌های ویدئویی، تشخیص چهره، ترجمه بلادرنگ و برخی مدل‌های یادگیری ماشین) بدون نیاز به اتصال اینترنت بسیار کارآمد است.

نکته مهم: مدل Intel Core Ultra 7-256V در رده‌بندی پردازنده‌های لپ‌تاپ، گزینه‌ای متعادل بین عملکرد و مصرف انرژی است و در تست‌های پردازشی عمومی تا حدود ۲۵ درصد در وظایف تک‌هسته از نسخه AMD سری Ryzen 7 بهتر عمل می‌کند.


گرافیک Intel Arc Graphics 140V (یکپارچه)

یکی از نقاط قوت پردازنده‌های Lunar Lake، گرافیک مجتمع Intel Arc Graphics 140V است که بر پایه معماری Xe-LPG ساخته شده است. این گرافیک جایگزین نسل‌های قدیمی‌تر Intel Iris Xe شده و عملکرد بسیار بهتری ارائه می‌دهد. مشخصات کلیدی آن:

  • هسته‌های اجرایی (Xe-cores): ۷ یا ۸ هسته (بسته به پیکربندی)

  • حداکثر فرکانس: حدود ۲ تا ۲.۰۵ گیگاهرتز

  • حافظه ویدئویی: اشتراکی از رم سیستم (Shared Memory) با پشتیبانی از حافظه پرسرعت LPDDR5x-8533

قابلیت‌های این گرافیک شامل:

  • پشتیبانی از DirectX 12 Ultimate و رهگیری پرتو (Ray Tracing) در سطح پایه

  • پشتیبانی از فناوری XeSS (Xe Super Sampling) مشابه DLSS انویدیا که کیفیت تصویر را در بازی‌ها بهبود می‌بخشد

  • رمزگشایی و رمزگذاری سخت‌افزاری AV1 که برای تماشا و پخش استریم با کیفیت بالا بسیار کارآمد است

  • خروجی ویدئو تا ۳ نمایشگر همزمان با وضوح ۸K از طریق Thunderbolt 4

  • تأخیر بسیار کم (Low Latency) برای نرم‌افزارهای حرفه‌ای صوتی

در کاربردهای عملی، Intel Arc Graphics 140V می‌تواند:

  • بازی‌های سبک و رقابتی مانند League of Legends، Dota 2 و Valorant را با تنظیمات بالا و نرخ فریم ۶۰+ اجرا کند.

  • بازی‌های سه‌بعدی چند سال اخیر مانند GTA V، Fortnite و Apex Legends را با تنظیمات متوسط و روان اجرا کند.

  • برای اجرای بازی‌های بسیار سنگین AAA مانند Cyberpunk 2077 یا Alan Wake 2، تنظیمات باید روی Low یا Medium قرار گیرد.

برای کاربری‌های حرفه‌ای، این گرافیک برای کارهای طراحی دوبعدی (فتوشاپ، ایلاستریتور) و ویرایش ویدئوی سبک تا متوسط (۱۰۸۰p) عملکرد روانی دارد. اما برای رندرینگ سه‌بعدی سنگین یا تدوین ویدئوی 4K حرفه‌ای، همچنان به کارت گرافیک مجزا (مثل سری RTX) نیاز است.


حافظه رم ۱۶ گیگابایت LPDDR5x

لپ‌تاپ Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 به ۱۶ گیگابایت حافظه رم از نوع LPDDR5x با سرعت ۸۵۳۳ مگاهرتز مجهز شده است. این رم از نوع Low-Power Double Data Rate 5 بوده و به دلیل لحیم شدن بر روی مادربرد (On-board / Soldered)، امکان ارتقا توسط کاربر وجود ندارد. حداکثر حافظه پشتیبانی شده نیز ۱۶ گیگابایت است و هیچ اسلات خالی برای افزودن رم بیشتر وجود ندارد.

بنابراین انتخاب ۱۶ گیگابایت در زمان خرید قطعی و نهایی است و نمی‌توان بعداً آن را افزایش داد. این مقدار حافظه برای اجرای همزمان چندین نرم‌افزار حرفه‌ای مانند مرورگر با ۲۰ تب باز، نرم‌افزار مجموعه آفیس، ویرایشگر کد، نرم‌افزار پیام‌رسان و حتی یک ماشین مجازی سبک کاملاً کافی است. رم LPDDR5x با سرعت بسیار بالا (۸۵۳۳ مگاهرتز) پهنای باند بسیار خوبی را در اختیار پردازنده و گرافیک مجتمع قرار می‌دهد.

برای کاربرانی که با پایگاه داده بزرگ، تحلیل داده حجیم، ماشین‌های مجازی سنگین (بیش از ۲ عدد) یا شبیه‌سازی‌های مهندسی کار می‌کنند، ۱۶ گیگابایت ممکن است محدود باشد و در آن صورت بهتر است به سراغ نسخه‌های ۳۲ گیگابایتی ThinkPad E14 Gen 7 (با پردازنده‌های Core Ultra 7 255H یا 258V) بروند.


حافظه ذخیره‌سازی SSD ۵۱۲ گیگابایت NVMe PCIe Gen4

یک درایو حالت جامد (SSD) با ظرفیت ۵۱۲ گیگابایت از نوع NVMe PCIe 4.0 x4 در این لپ‌تاپ نصب شده است. فرم فاکتور این SSD معمولاً M.2 2242 است. سرعت خواندن و نوشتن متوالی این درایو حدود ۳۵۰۰ مگابایت بر ثانیه برای خواندن و ۲۵۰۰ مگابایت بر ثانیه برای نوشتن است که باعث بوت شدن ویندوز ۱۱ در کمتر از ۱۰ ثانیه، بارگذاری سریع نرم‌افزارها و نرم‌افزارهای سنگین و کپی سریع فایل‌های حجیم می‌شود.

مهم‌ترین ویژگی ارتقا در بخش ذخیره‌سازی این است که ThinkPad E14 Gen 7 به دو اسلات M.2 SSD مجهز شده است. یک اسلات توسط SSD اصلی اشغال شده و اسلات دوم (از نوع M.2 2280) خالی است. بنابراین کاربر می‌تواند به راحتی و بدون نیاز به تعویض درایو اصلی، یک SSD دوم را به ظرفیت حداکثر ۱ یا ۲ ترابایت اضافه کند. برخی منابع از وجود اسلات دوم با رابط PCIe 4.0 x4 و قابلیت پشتیبانی از SSDهای بلندتر (2280) خبر داده‌اند.

ظرفیت ۵۱۲ گیگابایت برای بسیاری از کاربران تجاری، دانشجویی و برنامه‌نویسان پاسخگو است، اما برای افرادی که بازی‌های متعدد (هر بازی ۵۰ تا ۱۵۰ گیگابایت) نصب می‌کنند یا با فایل‌های ویدئویی حجیم کار می‌کنند، توصیه می‌شود سریعاً یک SSD دوم اضافه کنند.


سیستم خنک‌کاری (Cooling) و نویز

ThinkPad E14 Gen 7 از یک سیستم خنک‌کاری فعال با یک فن (Single Fan) و لوله‌های حرارتی برای دفع گرمای پردازنده استفاده می‌کند. سطح نویز در حداکثر بار حدود ۳۹.۱ دسی‌بل است. با توجه به توان حرارتی پایین پردازنده Core Ultra 7-256V (حداکثر ۲۸ وات در حالت عملکرد بالا)، دستگاه در کارهای سبک (مرور وب، تایپ، تماشای فیلم) معمولاً فن را روشن نمی‌کند و کاملاً بی‌صدا کار می‌کند.

در هنگام بار سنگین (رندرگیری، اجرای چندین نرم‌افزار سنگین، بازی) فن با سرعت ملایم روشن می‌شود که صدای آن در محیط اداری یا کتابخانه چندان آزاردهنده نیست. در مقایسه با نسخه AMD این لپ‌تاپ، نسخه Intel کسری گرمتر عمل می‌کند و فن اندکی پرصداتر است. خروجی هوای گرم از سمت لولا (پشت دستگاه) است و صفحه کلید در حین کار داغی محسوسی ندارد. دمای استراحت پردازنده حدود ۵۰ تا ۶۰ درجه سانتی‌گراد است.


صفحه کلید، TrackPoint و تاچ پد

صفحه کلید ThinkPad E14 Gen 7 همچنان یکی از بهترین صفحه کلیدهای موجود در لپ‌تاپ‌های ۱۴ اینچی است. کلیدها دارای عمق حرکت ۱.۵ میلی‌متر و بازخورد لمسی واضح و مطمئن هستند. صفحه کلید دارای نور پس‌زمینه سفید (Backlit) در دو سطح روشنایی است که تایپ در شب را آسان می‌کند. چیدمان کلیدها استاندارد و کلیدهای جهت‌دار به اندازه کافی بزرگ هستند.

ویژگی منحصربه‌فرد ThinkPad، TrackPoint (نقطه‌ی اشاره قرمز رنگ) در مرکز صفحه کلید است که به کاربر امکان می‌دهد بدون برداشتن دست از روی صفحه کلید، مکان‌نما را جابجا کند. همچنین سه کلید فیزیکی بالای تاچ پد (دکمه چپ، وسط، راست) برای استفاده همراه با TrackPoint تعبیه شده است. بسیاری از کاربران حرفه‌ای که ساعات طولانی تایپ می‌کنند، TrackPoint را بسیار کارآمدتر از تاچ پد می‌دانند.

تاچ پد (Touchpad) با ابعاد نسبتاً بزرگ (حدود ۱۱ سانتی‌متری) از نوع Precision است که از ژست‌های چندلمسی ویندوز به خوبی پشتیبانی می‌کند. سطح آن صاف و روان است و حرکت انگشت به راحتی انجام می‌شود.


درگاه‌ها و اتصالات (Ports & Connectivity)

لپ‌تاپ ThinkPad E14 Gen 7 با وجود بدنه باریک، مجموعه کاملی از پورت‌های کاربردی را ارائه می‌دهد. مدل مجهز به Core Ultra 7-256V معمولاً شامل پورت‌های زیر است:

  • ۱ × Thunderbolt 4 / USB4 (USB-C) با سرعت ۴۰ گیگابیت بر ثانیه، پشتیبانی از Power Delivery 3.1 (شارژ ورودی تا ۶۵ وات) و DisplayPort 2.1 برای خروجی ویدئو ۸K

  • ۱ × USB-C (نسخه معمولی) با سرعت ۵ گیگابیت بر ثانیه، پشتیبانی از PD و DisplayPort

  • ۲ × USB-A (یکی USB 3.2 Gen 2 با سرعت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه و Always-On برای شارژ دستگاه‌ها در حالت خاموش، و دیگری USB 3.2 Gen 1 با سرعت ۵ گیگابیت بر ثانیه)

  • ۱ × HDMI 2.1 با خروجی ویدئو تا ۴K با ۶۰ هرتز

  • ۱ × Ethernet (RJ-45) با سرعت ۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰ مگابیت بر ثانیه

  • ۱ × جک ترکیبی ۳.۵ میلی‌متری هدفون و میکروفون

  • اسلات قفل Kensington Nano Slot برای امنیت فیزیکی

اتصالات بی‌سیم شامل Wi-Fi 6E (802.11ax) سه‌بانده و بلوتوث 5.3 است. Wi-Fi 6E با بهره‌گیری از باند ۶ گیگاهرتز، تداخل کمتری دارد و سرعت بالاتری (تا ۲.۴ گیگابیت بر ثانیه) ارائه می‌دهد. شایان ذکر است که این لپ‌تاپ فاقد درگاه کارت حافظه (SD Card Reader) است که برای برخی کاربران ممکن است محدودیت ایجاد کند.


وب‌کم، میکروفون و بلندگوها

  • وب‌کم: یک دوربین Full HD (۱۰۸۰p) با رزولوشن ۲ مگاپیکسل در بالای صفحه تعبیه شده است. این وب‌کم دارای شاتر فیزیکی (Privacy Shutter) است که در حالت بسته، لنز را کاملاً می‌پوشاند. همچنین یک حسگر فروسرخ (IR Camera) برای احراز هویت با Windows Hello (ورود با چهره) در کنار وب‌کم اصلی قرار دارد. کیفیت تصویر برای تماس‌های ویدئویی حرفه‌ای (Microsoft Teams، Zoom، Google Meet) در نور روز عالی و در نور کم قابل قبول است.

  • میکروفون: آرایه دوگانه میکروفون با قابلیت حذف نویز توسط پردازنده NPU (با استفاده از هوش مصنوعی) کیفیت مکالمه را در محیط‌های شلوغ بهبود می‌بخشد.

  • بلندگوها: دو بلندگوی استریو با توان ۲ وات هر کدام در قسمت پایینی بدنه (Downward-firing) قرار دارند. صدا با حجم متوسط (حدود ۷۵ دسی‌بل) و کیفیت نسبتاً شفاف برای تماس‌های کنفرانسی، پادکست و ویدئوهای آموزشی کافی است، اما برای موسیقی یا فیلم‌های اکشن، کمبود بیس محسوس است. از فناوری Dolby Audio پشتیبانی می‌شود که با نرم‌افزار قابل تنظیم است.


باتری و شارژدهی

باتری نصب شده در این لپ‌تاپ از نوع لیتیوم-پلیمر (یا لیتیوم-یون) با ظرفیت ۶۴ وات-ساعت (Wh) است. با توجه به مصرف بهینه پردازنده Core Ultra 7-256V (معماری Lunar Lake) و صفحه نمایش کم‌مصرف، عمر باتری در سناریوی استفاده معمولی (مرور اینترنت با وای‌فای، روشنایی ۵۰٪، روشن بودن بلوتوث) حدود ۸ تا ۱۰ ساعت تخمین زده می‌شود. در پخش ویدئوی آفلاین با روشنایی پایین و حالت هواپیما، می‌توان به حدود ۱۴.۵ ساعت نیز دست یافت. در بار کاری سنگین مانند اجرای نرم‌افزارهای مهندسی یا بازی سبک، عمر باتری به ۳-۴ ساعت کاهش می‌یابد.

آداپتور برق همراه لپ‌تاپ با توان ۶۵ وات و خروجی USB-C است که از فناوری شارژ سریع (Rapid Charge) پشتیبانی می‌کند؛ طبق اعلام لنوو، با ۱۵ دقیقه شارژ، می‌توان حدود ۲ ساعت کار عادی انجام داد. همچنین می‌توان از پاوربانک‌های USB-C با توان حداقل ۴۵ وات برای شارژ خارج از خانه استفاده کرد. درگاه Thunderbolt 4 از Power Delivery 3.1 پشتیبانی می‌کند.


امنیت و نرم‌افزار

لپ‌تاپ ThinkPad E14 Gen 7 با تأکید بر امنیت داده‌ها در محیط‌های کاری طراحی شده است. ویژگی‌های امنیتی سخت‌افزاری شامل:

  • حسگر اثر انگشت (Fingerprint Reader) یکپارچه شده در دکمه پاور (روشن/خاموش)

  • دوربین فروسرخ (IR Camera) برای ورود با چهره از طریق Windows Hello

  • شاتر فیزیکی وب‌کم (ThinkShutter) برای پوشاندن لنز دوربین

  • چیپ TPM 2.0 (Trusted Platform Module) رمزنگاری سخت‌افزاری و احراز هویت

  • قفل Kensington Nano Slot برای امنیت فیزیکی دستگاه

این دستگاه در دو نسخه متفاوت فاقد ویندوز یعنی FreeDos و دارای سیستم عامل نصب شده، ویندوز ۱۱ پرو (Windows 11 Pro) نسخه ۶۴ بیتی اورجینال به فروش می رسد و این لپ‌تاپ دارای ویندوز پرو به عنوان Copilot+ PC شناخته می‌شود، به این معنی که از قابلیت‌های هوش مصنوعی پیشرفته ویندوز (مانند Windows Studio Effects، Recall و Live Captions) به طور کامل پشتیبانی می‌کند. نرم‌افزارهای اختصاصی لنوو شامل Lenovo Vantage (برای به‌روزرسانی درایورها، مدیریت باتری، تنظیمات سخت‌افزاری) و Lenovo Commercial Vantage (برای محیط‌های تجاری) ارائه شده است.


گواهینامه‌ها و استانداردها

این لپ‌تاپ دارای گواهینامه‌های معتبر زیست‌محیطی و کیفی زیر است:

  • MIL-STD-810H (استاندارد نظامی ایالات متحده برای مقاومت در برابر شرایط سخت محیطی)

  • ENERGY STAR 9.0 (صرفه‌جویی در مصرف انرژی)

  • TCO Certified 10 (گواهی بین‌المللی برای پایداری و سلامت کاربر)

  • EPEAT (در برخی مناطق)


عملکرد کلی و کاربردهای پیشنهادی

با توجه به ترکیب سخت‌افزاری ذکر شده، لپ‌تاپ Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 (Core Ultra 7-256V) برای موارد زیر بسیار مناسب است:

  • کاربری اداری و تجاری: مدیریت ایمیل، اسناد آفیس (Word، Excel، PowerPoint)، نرم‌افزارهای CRM و ERP، کنفرانس‌های ویدئویی مکرر (تیمز، زوم، اسکایپ). پردازنده با مصرف بهینه، عمر باتری بالایی را در طول روز کاری فراهم می‌کند.

  • برنامه‌نویسی و توسعه نرم‌افزار: اجرای محیط‌های یکپارچه مانند Visual Studio Code، IntelliJ IDEA، PyCharm، Android Studio؛ کار با پایگاه داده‌های محلی (MySQL، PostgreSQL) و اجرای کانتینرهای Docker سبک. (برای کار با ماشین‌های مجازی سنگین، ۱۶ گیگابایت تا دو ماشین مجازی سبک را پشتیبانی می‌کند.)

  • دانشجویی و پژوهشی: نوشتن مقالات، تحلیل داده با Python/R/Matlab، شبیه‌سازی‌های سبک (مانند شبکه‌های عصبی کوچک، محاسبات عددی)، تماشای فیلم‌های آموزشی.

  • طراحی گرافیک دو بعدی و ویرایش عکس: کار با Adobe Photoshop، Illustrator، Affinity Photo، CorelDRAW با لایه‌های متوسط. (برای فایل‌های سنگین با صدها لایه، ۱۶ گیگابایت کافی است.)

  • ویرایش ویدئوی سبک تا متوسط: تدوین ویدئوهای 1080p و حتی 4K سبک با نرم‌افزارهایی که از Intel QuickSync و Arc Graphics پشتیبانی می‌کنند (Premiere Pro، DaVinci Resolve). رندرینگ ویدئوی 4K با سرعت نسبتاً خوب اما نه حرفه‌ای انجام می‌شود.

  • مهندسی (CAD سبک تا متوسط): نرم‌افزارهایی مانند AutoCAD (نقشه‌های ۲D و مدل‌های ساده ۳D)، SolidWorks (قطعات ساده)، Revit (مدل‌های کوچک) با گرافیک مجتمع Intel Arc Graphics 140V امکان‌پذیر است. برای مدل‌های پیچیده و Assemblies بزرگ، نیاز به کارت گرافیک مجزای حرفه‌ای است.

  • تحلیل داده و هوش مصنوعی (AI/ML): وجود NPU قدرتمند (تا ۴۰ TOPS) امکان اجرای مدل‌های یادگیری ماشین سبک را به صورت محلی و بدون نیاز به ابر فراهم می‌کند. این قابلیت برای محققانی که با مدل‌های کوچک زبان (SLM) یا بینایی کامپیوتر کار می‌کنند، مفید است.


جمع‌بندی مشخصات فنی (خلاصه)

برای سهولت در مرور، مهمترین مشخصات لپ‌تاپ Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 با پردازنده Intel Core Ultra 7-256V به صورت فهرست ارائه می‌شود:

  • پردازنده: Intel Core Ultra 7-256V (معماری Lunar Lake، ۸ هسته، ۸ رشته، حداکثر فرکانس ۴.۸ گیگاهرتز، کش L3: ۱۲ مگابایت، توان ۱۷-۲۸ وات)

  • واحد پردازش عصبی (NPU): Intel AI Boost، توان تا ۴۰ TOPS (Copilot+ PC)

  • گرافیک: Intel Arc Graphics 140V (مجتمع، مبتنی بر Xe-LPG، پشتیبانی از DirectX 12 Ultimate، Ray Tracing، XeSS، AV1)

  • حافظه رم: ۱۶ گیگابایت LPDDR5x (لحیم شده، غیرقابل ارتقا، سرعت ۸۵۳۳ مگاهرتز)

  • حافظه داخلی: ۵۱۲ گیگابایت SSD NVMe PCIe 4.0 (M.2 2242) + یک اسلات خالی M.2 2280 برای ارتقا

  • صفحه نمایش: ۱۴ اینچ IPS، رزولوشن WUXGA (۱۹۲۰×۱۲۰۰)، نسبت تصویر ۱۶:۱۰، مات (Anti-glare)، ۳۰۰ نیت روشنایی، ۴۵% NTSC، نرخ تازه‌سازی ۶۰ هرتز

  • صفحه کلید: شش ردیفه با نور پس‌زمینه سفید، TrackPoint قرمز، تاچ پد Precision

  • وب‌کم: Full HD (۱۰۸۰p) با شاتر فیزیکی + دوربین فروسرخ برای Windows Hello

  • درگاه‌ها: ۱ × Thunderbolt 4 / USB4 (۴۰ گیگابیت بر ثانیه، PD 3.1، DP 2.1)، ۱ × USB-C، ۲ × USB-A، ۱ × HDMI 2.1، ۱ × RJ-45 اترنت، ۱ × جک صدا

  • اتصالات بی‌سیم: Wi-Fi 6E (802.11ax سه‌بانده)، بلوتوث 5.3

  • باتری: ۶۴ وات-ساعت، آداپتور ۶۵ وات USB-C (شارژ سریع)

  • سیستم عامل: ویندوز ۱۱ پرو (Windows 11 Pro) ۶۴ بیتی – یا فاقد ویندوز

  • امنیت: حسگر اثر انگشت (روی دکمه پاور)، TPM 2.0، قفل Kensington Nano Slot

  • مقاومت: گواهی استاندارد نظامی MIL-STD-810H

  • وزن و ابعاد: ۱.۳۲ کیلوگرم، ۳۱۳ × ۲۲۰ × ۱۰-۱۵.۲۵ میلی‌متر

  • جنس بدنه: آلومینیوم و پلی‌کربنات، رنگ مشکی

  • گواهینامه‌ها: ENERGY STAR 9.0، TCO Certified 10


توصیه نهایی

لپ‌تاپ Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 با پردازنده Intel Core Ultra 7-256V یک انتخاب هوشمندانه برای حرفه‌ای‌هایی است که به یک سیستم قابل حمل، بادوام، با عمر باتری بالا و امنیت سخت‌افزاری قوی نیاز دارند. نقاط قوت آن شامل طراحی مقاوم (MIL-STD-810H)، پردازنده جدید Lunar Lake با مصرف بهینه و NPU قدرتمند، صفحه کلید عالی ThinkPad، درگاه Thunderbolt 4، و قابلیت ارتقای SSD با دو اسلات است.

نقاط ضعف قابل توجه این مدل عبارتند از رم لحیم شده و غیرقابل ارتقا (۱۶ گیگابایت باید در زمان خرید انتخاب شود و قابل افزایش نیست)، پوشش رنگی محدود (۴۵٪ NTSC) صفحه نمایش که برای کارهای گرافیکی حرفه‌ای کافی نیست، نبود درگاه کارت حافظه (SD Card Reader) و بلندگوهای نه چندان قدرتمند.

در مجموع، برای مصارف اداری و تجاری روزمره، برنامه‌نویسی، دانشجویی، تحلیل داده و کارهای مهندسی سبک، این لپ‌تاپ ارزش خرید بالایی دارد. اگر کاربری نیاز به کارهای گرافیکی حساس به رنگ (مانند چاپ حرفه‌ای یا تدوین فیلم سینمایی) یا اجرای ماشین‌های مجازی متعدد دارد، بهتر است به سراغ نسخه‌های با صفحه نمایش ۲.۸K یا رم ۳۲ گیگابایتی (با پردازنده Core Ultra 7 258V) برود. همچنین مدل Intel این نسل به دلیل بهره‌مندی از جدیدترین پردازنده‌ها و گزینه‌های صفحه نمایش بهتر، نسبت به نسخه AMD برتری محسوسی دارد.

نقد و بررسی کاربران

محصول انتخابی شما:

لپ تاپ 14 اینچی لنوو مدل ThinkPad E14 Gen 7 Core Ultra 7 16GB 512GB SSD Intel Arc

۲۳۹,۰۰۰,۰۰۰ تومان

در انبار موجود نمی باشد